30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Odtah bez účasti MP/PČR  (Přečteno 8142 krát)

Bulwa

  • Příspěvků: 110
    • Zobrazit profil
Odtah bez účasti MP/PČR
« kdy: 02 Října 2018, 18:06:30 »

Dnes mi bylo odtaženo auto ze soukromého parkoviště kvůli porušení parkovacího řádu (nestál jsem na přesně vyznačených místech). Dle vyjádření asistenční služby, která odtah provedla, to bylo na základě smlouvy mezi ní a majitelem parkoviště.  Lze se proti tomuto nějak bránit? Auto samozřejmě potřebuji, takže tahám za kratší konec a zítra půjdu výpalné zatáhnout.

Stál jsem na žluté čáře, nicméně žádný vjezd nebo někoho jiného jsem neblokoval.
« Poslední změna: 02 Října 2018, 18:38:26 od Bulwa »
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 142
    • Zobrazit profil
Re:Odtah bez účasti MP/PČR
« Odpověď #1 kdy: 02 Října 2018, 19:22:06 »

Můžete sem dát link na ten parkovací řád?
IP zaznamenána

Bulwa

  • Příspěvků: 110
    • Zobrazit profil
Re:Odtah bez účasti MP/PČR
« Odpověď #2 kdy: 02 Října 2018, 20:19:52 »

Zítra ho sem dám anonymizovaný. Jedná se o vztah zaměstnavatel/zaměstnanec.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Odtah bez účasti MP/PČR
« Odpověď #3 kdy: 02 Října 2018, 22:15:46 »

Pokud to je uzavřené parkoviště, neplatí tam ZPPK, ale soukromoprávní ujednání.
Je tedy otázka, kdo bude řešit spor.
IP zaznamenána

Bulwa

  • Příspěvků: 110
    • Zobrazit profil
Re:Odtah bez účasti MP/PČR
« Odpověď #4 kdy: 03 Října 2018, 09:25:06 »

Parkoval jsem mimo modré značení na žluté čáře na parkovišti 1, které již přes půl roku elektromechanickou závoru nemá (v rozporu s tím, co je psáno v Parkovacím řádu.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Odtah bez účasti MP/PČR
« Odpověď #5 kdy: 03 Října 2018, 13:24:45 »

No, je to něčí soukromé parkoviště a vy jste patrně tyhle podmínky předem podepsal nebo je interně odouhlasil když jte žádal o povolení parkovat tam.
Teď buď
- zaplatíte
- nebudete tam parkovat
- budete parkovat dokud vás nevyženou

Zaměstnavatel vás nejspíš nebude žalovat o částku na odtah, protože by nejspíš neupěl.
Vy asi zaměstnavatele taky žalovat nebudete, protože na parkování automatický nárok není.

IP zaznamenána

Bulwa

  • Příspěvků: 110
    • Zobrazit profil
Re:Odtah bez účasti MP/PČR
« Odpověď #6 kdy: 03 Října 2018, 13:33:00 »

Jako zaměstnanec jsem nic nepodepisoval a ani jsem o povolení nežádal. Vjezd je automaticky přidělen s čipovou kartičkou, kterou člověk dostane.

Odtah platím já, nikoliv zaměstnavatel. Vozidlo si mám vyzvednout na odtahovém parkovišti a zaplatit přímo asistenčce.

Každopádně situace je tedy taková, jestli tomu dobře rozumím, že jelikož je to soukromý pozemek, tak je jedno jak to tam mají na zemi načárané (ne/smyslně). Prostě to odporuje parkovacímu řádu a odtahnutí je tak naprosto v pořádku?

Musím asistenčce zaplatit při převzetí vozidla? Mají právo mi auto zadržovat, pokud nezaplatím a když v tom nehraje roli MP,PČR, atp.?

Přijde mi to jako služba, kterou jsem nechtěl a nemají můj souhlas k poskytnutí.
« Poslední změna: 03 Října 2018, 13:36:48 od Bulwa »
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re:Odtah bez účasti MP/PČR
« Odpověď #7 kdy: 03 Října 2018, 14:25:53 »

Přijde mi, že odtah zcela cizím subjektem jak ho popisujete se nijak zásadně neliší od prosté krádeže vozidla, pokud byste to takto začal hrotit.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Odtah bez účasti MP/PČR
« Odpověď #8 kdy: 03 Října 2018, 15:13:49 »

V tom případě zaplaťte za odtah a následně zažalujte zaměstnavatele o náhradu škody.
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 688
    • Zobrazit profil
Re:Odtah bez účasti MP/PČR
« Odpověď #9 kdy: 03 Října 2018, 16:37:37 »

Ona odtahovka nemá právo Vám auto zadržovat, i kdyby v tom MP či PČR roli hrála. Nemůže po Vás na fleku chtít peníze či Vás nutit do uznání přestupku či nějaké jiné viny.

Vy jste službu neobjednal a chcete svůj majetek. Pokud Vám ho odtahovka odmítne (bez zaplacení či uznání dluhu) vydat, volal bych PČR.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Odtah bez účasti MP/PČR
« Odpověď #10 kdy: 03 Října 2018, 16:43:04 »

Nebyl bych tak kategorický - mohlo by jít o výkon zadržovacího práva podle §§ 1395 an. OZ. Ovšem nezkoumal jsem detaily, tak rozhodně netvrdím, že to tak je či může být, jen je třeba to při analýze vzít v úvahu.
« Poslední změna: 03 Října 2018, 16:45:14 od hh »
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Odtah bez účasti MP/PČR
« Odpověď #11 kdy: 03 Října 2018, 16:50:48 »

NO a co tvrdit, že auto stálo naprosto správně, povolení k parkování máte a pokud bude existovat nějaká obrazová dokumentace, tak kdo zaručí, že nevznikla tak, že odtahovka vůz popovezla aby stál špatně, pak udělala dokumentaci a vůz odvezla. Možná by si některý spolupracovník vzpomněl, že ten den viděl Váš vůz zcela perfektně zaparkovaný....
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 688
    • Zobrazit profil
Re:Odtah bez účasti MP/PČR
« Odpověď #12 kdy: 03 Října 2018, 20:04:58 »

Nebyl bych tak kategorický - mohlo by jít o výkon zadržovacího práva podle §§ 1395 an. OZ.

Podle bodu 6.3.2 toho Parkovacího řádu může být odtah proveden podle pokynu Poskytovatele a ano, píše se tam, že "náklady ... je povinnen zaplatit Uživatel Odtahové službě". Ale je uzavřením smlouvy mezi Uživatelem a Poskytovatelem automaticky implikováno, že se Uživatel v případě odtahu stává dlužníkem Odtahové služby, tedy nějaké třetí strany, která není smluvní stranou?

V tom bodu 6.3.2 mě zaujalo i to, že "Nebude-li Uživatel znám, je tyto náklady Odtahové službě povinen zaplatit vlastník nebo provozovatel odtaženého vozidla". Smlouvu podle 6.1 konkludentně uzavřel Uživatel, ale najednou se tím Parkovacím řádem ukládá nějaká povinnost vlastníkovi nebo provozovateli vozidla, kteří na místě vůbec nebyli. Něco takového je běžné a vynutitelné?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Odtah bez účasti MP/PČR
« Odpověď #13 kdy: 04 Října 2018, 10:11:23 »

Obecně není běžné uzavírat smlouvy, ze kterých plyne povinnost třetím osobám (natož konkludentně), nicméně svět se naštěstí ještě nezbláznil úplně, takže i kdyby se řidič jednoznačně zavázal k tomu, že (od něj odlišný) vlastník/provozovatel auta něco někomu uhradí, může oprávněný takovou povinnost z titulu této smlouvy vymáhat opět leda po řidiči (§ 1769 OZ). Ovšem opět bych nebyl kategorický, protože nelze úplně vyloučit mimosmluvní titul pro povinnost provozovatele vozidla hradit jakési náklady vzniklé provozovateli parkoviště (§§ 2927 an. OZ).
IP zaznamenána

Bulwa

  • Příspěvků: 110
    • Zobrazit profil
Re:Odtah bez účasti MP/PČR
« Odpověď #14 kdy: 04 Října 2018, 10:35:43 »

Zítra si půjdu pro auto. Co tedy navrhujete? Mám asistenčce odmítnout zaplatit s tím, že jsem auto neřídil já (nejsem vlastník/provozovatel) a pokud nebude chtít auto vydat, tak volat PČR?
IP zaznamenána