30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Výzva a sdělení totožnosti řidiče  (Přečteno 7550 krát)

novakpetr

  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
Výzva a sdělení totožnosti řidiče
« kdy: 19 Září 2018, 17:48:05 »

Zdravím,

co se stane, když úřad povede přestupkové řízení s osobou A (o které se domnívá, že řídila) a toto řízení bude následně zastaveno, neboť spáchání skutku se osobě A nepodařilo prokázat a úřad se až poté obrátí na provozovatele s výzvou, na kterou provozovatel v dobré víře sdělí, že řidičem byla osoba A?? Provozovatel neví, že s osobou A již bylo vedeno přestupkové řízení, které skončilo. Hodí to okamžitě na SprDel?
IP zaznamenána

Cecil

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 227
    • Zobrazit profil
Re:Výzva a sdělení totožnosti řidiče
« Odpověď #1 kdy: 19 Září 2018, 17:53:45 »

Asi záleží jestli se nepovedlo dokázat že se skutek stal nebo že ho spáchal pyrát A.

EDIT: nečtu pořádně. Pokud vůči osobě A bylo zahájeno řízení tak už za stejný skutek nemůžou zahájit SprDel. Ale to že něco nemůžou je neodradí.

EDIT by kdo: Velice nerad zasahuji někomu do příspěvku, ale tady už nejde o názor. To tvrzení je v přímém rozporu s právní úpravou. Proto jsem je škrtnul.
« Poslední změna: 19 Září 2018, 20:47:19 od kdo »
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Výzva a sdělení totožnosti řidiče
« Odpověď #2 kdy: 19 Září 2018, 18:20:48 »

Cecil> ani neodpovídáte správně. Platí to v obráceném pořadí (po sprdeli nelze jít po řidiči viz § 125g).

K věci. Situaci si bez nějakých excesů osobních naschválů dokáži představit u provozovatele - zaměstnavatele, kde je na jedno vozidlo více řidičů ve stejný den a vztahy uvnitř firmy moc nefungují. Pak to skončí ve sprdeli. Fungující firma má přestupky svých zaměstnanců buď ošetřeny přes komerční službu, nebo výpalné po dohodě se zaměstnancem platí a zaměstnanec je či není nějak hmotně zainteresován na kávovém fondu nad standardní příspěvek do výše odpustku.
Nesystémový zaměstnavatel má vybranou osobu zaregistrovanou zde a řeší přestupky za pomoci fóra.
« Poslední změna: 19 Září 2018, 18:30:57 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

Cecil

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 227
    • Zobrazit profil
Re:Výzva a sdělení totožnosti řidiče
« Odpověď #3 kdy: 19 Září 2018, 19:19:12 »

Tak to pardon. Ale platí ze když zahájili řízení s konkrétní osobou a odložili kvůli tomu že se skutek "nestal" tak nemůžou zahájit SprDel.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Výzva a sdělení totožnosti řidiče
« Odpověď #4 kdy: 19 Září 2018, 19:47:20 »

Otázka nezněla, zda se skutek stal, nebo nestal, ale zda byl, nebo nebyl prokázán. Nicméně nejdůležitější je, na základě jakého ustanovení zákona SO1 věc odložil.
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Výzva a sdělení totožnosti řidiče
« Odpověď #5 kdy: 19 Září 2018, 19:55:20 »

Problém je v tom, že pan zakladatel položil nejednoznačnou otázku, na kterou je existují zcela rozdílné odpovědi podle toho, jaxi kdo vyloží pohled do naší prasklé zakalené plexisklové koule.
Pane novakpetře, jde Vám o konkrétní situaci, nebo nás obtěžujte nějakým velmi mizerně formulovaným coby-kdyby za desatero horami a desatero řekami a vlastně ani přesně nevíte, na co se chcete zeptat?
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 028
    • Zobrazit profil
Re:Výzva a sdělení totožnosti řidiče
« Odpověď #6 kdy: 19 Září 2018, 20:10:13 »

Možná kdyby provozovatel podpořil své udání písemným doznáním osoby A? Otázka pak je, zda by se aplikovalo Ne bis in idem.
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Výzva a sdělení totožnosti řidiče
« Odpověď #7 kdy: 19 Září 2018, 20:42:09 »

Tohle není "dvakrát v téže věci". Přestupek řidiče a přestupek provozovatele jsou dva odlišné typy deliktního chování. Zásada ne bis in idem se odráží ve SprŘ např. zákazem vedení řízení o skutku, o němž se vede řízení trestní.

Jinak pan enzym má samozřejmě v obou případech pravdu, to jsem ani nepovažoval za nutné zdůrazňovat. Viz mj. 125f(5)(b) ZPPK.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 028
    • Zobrazit profil
Re:Výzva a sdělení totožnosti řidiče
« Odpověď #8 kdy: 19 Září 2018, 21:02:30 »

kdo> Ale já mluvím o přestupku řidiče A, který se neprokázal a následně o udání řidiče A provozovatelem na základě sprdelní výzvy. Udání navíc podpořeno písemným doznáním řidiče A. To není dvakrát v téže věci?
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Výzva a sdělení totožnosti řidiče
« Odpověď #9 kdy: 19 Září 2018, 21:42:10 »

Ale já mluvím o přestupku řidiče A, který se neprokázal Jeden z možných pohledů do naší plexisklové koule. Neprokázal se přestupek (řidič A vyhrál SŘ), nebo se nepodařilo prokázat, že za přestupkové chování je odpovědný pan A?
Pan zakladatel plácl do vody blábol a my se z toho snažíme vyvodit, na co se pokouší zeptat - pokud to není trol.
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Výzva a sdělení totožnosti řidiče
« Odpověď #10 kdy: 19 Září 2018, 21:50:24 »

>> Číkus: Omlouvám se, asi nerozumím. Jakými procesními kroky by se dalo do Vámi uvažované situace dostat?

Mne napadá jediné:
1) provozovatel obdrží výzvu a udá pana A,
2) SO zahájí řízení proti panu A,
3) pan A např. odmítne vypovídat,
4) SO v rámci nutných kroků ke zjištění totožnosti přestupce vyzve provozovatele k podání vysvětlení,
5) provozovatel udá pana A, a s tím už opravdu nemůže SO nic udělat.

Oba ale víme, že už bod 2 si běžně SO ošetří tím, že vyzve pana A k podání vysvětlení, aniž by zahájil řízení. A pokud by i zahájil, už nenastane krok 4, protože SO to překlopí rovnou na přestupek provozovatele... Nebo jsem něco přehlédl/nedomyslel?
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Výzva a sdělení totožnosti řidiče
« Odpověď #11 kdy: 19 Září 2018, 21:55:39 »

Ale já mluvím o přestupku řidiče A, který se neprokázal Jeden z možných pohledů do naší plexisklové koule. Neprokázal se přestupek (řidič A vyhrál SŘ), nebo se nepodařilo prokázat, že za přestupkové chování je odpovědný pan A?
Pan zakladatel plácl do vody blábol a my se z toho snažíme vyvodit, na co se pokouší zeptat - pokud to není trol.

Nebuďte tak přísný. Běžně se přece stává, že si noví diskutéři pletou výzvu s rozhodnutím, rozhodnutí s rozsudkem, obvinění se žalobou nebo dokonce městskou policii s užitečnou institucí. Dělali jsme to kdysi taky (tedy až na to poslední)... ;)
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Výzva a sdělení totožnosti řidiče
« Odpověď #12 kdy: 19 Září 2018, 22:10:10 »

Já vím, vadí mi, že zakladatel doposud neupřesnil, o co jde, tak do něj rýpu, ať se vymáčkne.

Mně ta situace jako celek dává smysl pro (dvoj)jediný případ.
Zaměstanavatel vozidlo v přestupkový den svěřil vozidlo řidiči A; (případně dvěma na střídačku, nemusí hrát podstatnou roli). Bylo zjištěno neoprávněné parkování vozidla, v době kontroly byl zachycen vozidlo odemykající pan A. Ztotožněn, odmítl se k přestupku vyjádřit, předáno SO. Proti A bylo zahájeno SŘ příkazem, A podal odpor a v rámci SŘ se úspěšně hájil tím, že vozidlo nezaparkoval a k identitě toho, kdo zaparkoval zahlásal 37 LZPS. Zaměstnavateli se o SŘ nezmínil. Následoval odpustek a zaměstnavatel logicky nabonzoval A.
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 028
    • Zobrazit profil
Re:Výzva a sdělení totožnosti řidiče
« Odpověď #13 kdy: 19 Září 2018, 22:15:07 »

Já to z úvodního příspěvku pochopil tak, že SO zahájil s řidičem A správní řízení o přestupku, aniž by otravoval provozovatele. Poté, co SO správní řízení s řidičem A zastavil (jelikož mu nebyl prokázán), se obrátil s výzvou (patrně sprdelní) na provozovatele.

Dotaz zní, zda může provozovatel udat řidiče A. A pokud ano, zda to SO hodí rovnou na sprdel.

Já se domnívám, že pokud v takovém případě provozovatel udá řidiče A a ještě to doplní písemným doznáním (nebo třeba svědeckou výpovědí) řidiče A, pak není možné zahájit sprdel (je znám řidič) ale ani postihovat řidiče A, jelikož Ne bis in idem.
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Výzva a sdělení totožnosti řidiče
« Odpověď #14 kdy: 19 Září 2018, 23:04:55 »

Už tomu rozumím. Ale jak všichni víme, provozovatel je mnohem snadnější kořist, a tak snad jen pár jihomoravských obcí, v nichž míra nekompetentnosti ještě převyšuje míru touhy po výběru výpalného (je-li to vůbec možné), by se vydalo takto trnitou cestou. Zdravím do Pohořelic, Šlapanic, Židlochovic, Brna, Hodonína, Mikulova, Rosic a v neposlední řadě Hustopečí! ;)

P.S.: zdravím i do dalších (nejihomoravských) míst, zejm. Hradce Králové, Dvora Králové, Valašského Meziříčí, Vizovic, Havířova, Jihlavy, Bíliny, Lysé nad Labem, Prahy, Přibrami, Kolína, Mělníku, Klatov, Klagenfurtu a Krakowa pozdravem "Proletáři všech zemí, staňte se správními úředníky!".
IP zaznamenána