30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Úvaha: Nepředložení průkazu totožnosti úředníkovi  (Přečteno 4595 krát)

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil

Článek Jak jsem podal vysvětlení aneb Rukověť odbojného občana od pana Peciny mne inspiroval k následující úvaze:

Jako účastník jsem povinen předložit na výzvu průkaz totožnosti.

Řekněme, že se jako obviněný dostavím na nařízené ústní jednání s kumpánem, kterého ústně do protokolu zmocním k zastupování. Kumpán se legitimuje, já to odmítnu (buď na tvrdo a nebo si vymyslím pohádku o zapomenutých dokladech). Co může nastat?

a) Úředník mne vyžene, ať přijdu jindy a s doklady. Ovšem zapomínat doklady mohu opakovaně a prekluze se blíží.

b) Úředník mne vyžene, vyloží si to tak, že jsem se nedostavil a ústní jednání provede v mé nepřítomnosti a vydá rozhodnutí. To ale jde jen pokud se nedostavím a já mám svědka a samozřejmě audio nahrávku, že jsem se dostavil. Mělo by jít rozbít v odvolání.

c) Úředník se na ústní jednání vykašle a rozhodne bez něj. Ústní jednání ale bylo nezbytné pro zjištění stavu věci, jinak by jej úředník přeci nenařizoval. Následné rozhodnutí bez zjištěného stavu věci by mělo jít rozbít v odvolání.

d) Úředník to nějak skousne a ústní jednání proběhne i bez toho abych předložil průkaz totožnosti. V takovém případě se k přestupku přiznám. V odvolání pak napadnu skutečnost, že úředník nelegitimoval osobu, která se dostavila na ústní jednání a tak nemůže vědět, kdo se to vlastně přiznal (a kdo se za mne vydával).

Pokud se mi úředník pokusí uložit pořádkovou pokutu § 62 odst. 1 písm. c) SprŘ nebo z toho vykouzlit nějaký jiný delikt, bude pro něj těžké prokázat, že jsem to byl právě já, kdo neuposlechl výzvy k předložení dokladů.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 880
    • Zobrazit profil
Re:Úvaha: Nepředložení průkazu totožnosti úředníkovi
« Odpověď #1 kdy: 08 Srpna 2018, 23:42:20 »

Obávám se, že dostavit se bez průkazu orgán vyhodnotí, jako byste se nedostavil.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Úvaha: Nepředložení průkazu totožnosti úředníkovi
« Odpověď #2 kdy: 08 Srpna 2018, 23:48:10 »

V takovém případě by ale mělo být poměrně jednoduché prokázat, že jsem se dostavil a ústní jednání bylo provedeno v rozporu se zákonem. To by znamenalo velice pravděpodobnou výhru u SO2 a další kolo.

V § 80 odst. 4 SprŘ je uvedeno "nedostaví". Ne "nepředloží doklady", "nespolupracuje" nebo třeba "odmítne podepsat".
IP zaznamenána

urbann

  • Příspěvků: 339
  • s
    • Zobrazit profil
Re:Úvaha: Nepředložení průkazu totožnosti úředníkovi
« Odpověď #3 kdy: 09 Srpna 2018, 08:48:33 »

Jestli chcete bejt vtipnej, tak na oplátku vyzvěte úředníka k předložení průkazu totožnosti. Žádný zákon toto nezakazuje, čili máte na to právo. Jmenovku i s fotkou si totiž může dneska každej jouda vytisknout na inkoustové tiskárně.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Úvaha: Nepředložení průkazu totožnosti úředníkovi
« Odpověď #4 kdy: 09 Srpna 2018, 10:02:58 »

Číkus:
Asi úředník může odmítnout plnou moc do protokolu když se odmítnete legitimovat.. řekne ať mu to napíšete písemně a podepíšete a nebo to není zmocněnec.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Úvaha: Nepředložení průkazu totožnosti úředníkovi
« Odpověď #5 kdy: 09 Srpna 2018, 10:09:39 »

2M> Zmocněnec se může prokázat předem připravenou písemnou plnou mocí, je tam spíš jen jako svědek že jsem se dostavil.
IP zaznamenána

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:Úvaha: Nepředložení průkazu totožnosti úředníkovi
« Odpověď #6 kdy: 09 Srpna 2018, 10:52:36 »

Možná by šlo začít s nějakou starter variantou vašeho plánu, pokud byste dokázal získat "doklad, který je veřejnou listinou, v němž je uvedeno jméno a příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu, popřípadě bydliště mimo území České republiky a z něhož je patrná i podoba", třeba zbrojní průkaz. Kdyby úřdedník trval na tom, že mu musíte předložit OP nebo pas, tak byste ho měl na lopatě.

IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Úvaha: Nepředložení průkazu totožnosti úředníkovi
« Odpověď #7 kdy: 09 Srpna 2018, 12:04:21 »

Na zbrojáku bydliště není.
IP zaznamenána

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:Úvaha: Nepředložení průkazu totožnosti úředníkovi
« Odpověď #8 kdy: 09 Srpna 2018, 13:20:28 »

Na zbrojáku bydliště není.
V pasu také ne a už jsem se s ním na úřadě prokazoval jako zmocněnec svého zahraničního kamaráda a bez problémů. Ještě aby ne.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Úvaha: Nepředložení průkazu totožnosti úředníkovi
« Odpověď #9 kdy: 09 Srpna 2018, 13:50:34 »

Pokud nepředložíte OP, může to úřad postavit tak, že tam je zmocněnec a tedy bude jednat s ním.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Úvaha: Nepředložení průkazu totožnosti úředníkovi
« Odpověď #10 kdy: 09 Srpna 2018, 13:52:53 »

opad> Pravda, to mi nedošlo. Zmocněnec tedy také nepředloží doklady.
IP zaznamenána

mala.panda

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 329
    • Zobrazit profil
Re:Úvaha: Nepředložení průkazu totožnosti úředníkovi
« Odpověď #11 kdy: 09 Srpna 2018, 16:44:48 »

A je to opravdu váš zmocněnec když ho zmocníte ústně do protokolu a neprokážete se doklady ? To bych ho mohl klidně zmocnit i já a tvrdit, že jsem Číkus :)
« Poslední změna: 09 Srpna 2018, 16:47:04 od mala.panda »
IP zaznamenána

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:Úvaha: Nepředložení průkazu totožnosti úředníkovi
« Odpověď #12 kdy: 10 Srpna 2018, 12:01:52 »

V tom článku ale Pecina ještě operoval s tím, že má to ten dopis od správního orgánu. Ten byl doručen v režimu do vlastních rukou a tak mohl být vydán jedině jemu. Přeneseně tedy ten, kdo tam s tím psaním přijde může důvodně tvrdit, že je ten, komu byl dopis adresován.
IP zaznamenána

jakubb

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 560
    • Zobrazit profil
Re:Úvaha: Nepředložení průkazu totožnosti úředníkovi
« Odpověď #13 kdy: 10 Srpna 2018, 12:39:15 »

V tom článku ale Pecina ještě operoval s tím, že má to ten dopis od správního orgánu.

A především je to z roku 2001, kdy ještě neplatil aktuální Správní řád. Podle čeho se jelo tenkrát, čert ví.
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 636
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Úvaha: Nepředložení průkazu totožnosti úředníkovi
« Odpověď #14 kdy: 10 Srpna 2018, 15:45:19 »

V tom článku ale Pecina ještě operoval s tím, že má to ten dopis od správního orgánu. Ten byl doručen v režimu do vlastních rukou a tak mohl být vydán jedině jemu. Přeneseně tedy ten, kdo tam s tím psaním přijde může důvodně tvrdit, že je ten, komu byl dopis adresován.
Zkoušel sem. Jak vím že ste to nevytáh někomu ze schránky nebo z popelnice?
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - e-shop nekonformních samolepek a placek