30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Pozitivní zkušenost s policejním orgánem  (Přečteno 11403 krát)

am6

  • Příspěvků: 224
    • Zobrazit profil
Pozitivní zkušenost s policejním orgánem
« kdy: 06 Srpna 2018, 22:10:25 »

Měl jsem nedavno pozitivní! zkušenost s policejním orgánem, takže myslím, že stojí za to se o ní podělit, protože jich na tomto webu zřejmě moc nemáme :) jestli vůbec, takže trochu pro odlehčení:

Vlastní chybou jsem při couvání narazil do dopravní značky a ta už dost nalomená (chodím kolem ní denně) se zlomila úplně. Na autě prasknutá okrasná lišta na nárazníku. Vznikla škoda třetí straně, tedy 158 a oznámení situace. Obával jsem se, že po oznámení budu X hodin čekat ve vedru v autě kdy se nebude nic dít. K mému překvapení na místě byl asi do 20 minut člověk od města, který značku během asi 10 minut opravil a zmizel. 3 minuty po něm přijeli policisté a hledali tu zlomenou značku :) Situaci jsem jim popsal a oni se spojili s tou správou silnic města a dle všeho si město nic nenárokuje. Dechovka, doklady a dle nich vyřešeno a bez pokuty chtějí odjet. Já je zastavuji, že potřebuju papír pro leasingovku. Řekli mi ať jim tedy dám 10 minut, že vyplní záznam o nehodě a budou mi muset dát pokutu, symbolicky 100 Kč. S tím vnitřně trochu nesouhlasím, podle mě mohli udělit příkaz na místě - napomenutí, ale nechtěl jsem je prudit když zatím se chovali maximálně vstřícně. Záznam vyplnili, já jim dal stovku a poděkoval, oni že vůbec není za co.

Celé to na mě působilo, že snad ani nejednám s policajtama, ale s normálníma lidma. Vypadali dost mladě oba - holka a kluk, tak možná proto (ještě se nestihli nakazit). Každopádně příjemné překvapení, že i mezi nimi existují výjimky.

Tento zážitek však nijak nezměnil můj postoj k tomuto orgánu, spíš jen lehce poupravil, kdy při dalším setkání rovnou nebudu předpokládat, že se bavím se zm*dem.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Pozitivní zkušenost s policejním orgánem
« Odpověď #1 kdy: 06 Srpna 2018, 23:51:39 »

... při dalším setkání rovnou nebudu předpokládat, že se bavím se zm*dem.

To budete dělat chybu. Vždy musíte počítat s tím, že se bavíte se zmrdem a vždy nahrávat minimálně audio. Pokud to zmrd nebude - nijak mu tím neublížíte, pokud to zmrd bude - může Vás to zachránit....

BTW: Jak je to dlouho ? Co když udělali něco špatně a šéf jim řekl ať to napraví jako v Plzni a za pár dní Vám přijde abyste odevzdal ŘP protože jste odmítl zkoušku na alkohol.....
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Pozitivní zkušenost s policejním orgánem
« Odpověď #2 kdy: 07 Srpna 2018, 00:43:37 »

Je smutné, že pokud policajti jednali víceméně korektně, řidiče to překvapuje a skoro by jim děkoval. Když si jdu do Lidlu koupit rohlíky, zjistím, že je mají, nejsou včerejší a pokladní je správně namarkuje, mám sice radost, že nepojdu hlady, ale jinak u toho žádné eurofické pocity nezažívám, podobně by to mělo vypadat, když policajt/úředník správně dělá svoji práci.

Moc jsem nepochopil to s tou pokutou. Tedy pochopil, evidentně nějaký skrytý poplatek za vystavený papír, případně nutnost dostat čárku tady jako náhradu za ztracený čas, během kterého neudělají čárku jinde. Právně to ale vůbec nedává smysl. Buď řidič přestupek spáchal (pak má dostat blok, klidně jen na napomenutí, pokud nesouhlasí, musí to policajt oznámit úřadu) nebo nespáchal, pak samozřejmě žádnou pokutu dostat nesmí. Ani v jednom případě to, zda pokutu dostane, nezávisí na tom, zda si od fízlů vyžádá nějaké lejstro o nehodě.

Případně aby to nebylo tak jednoduché, lze hypoteticky připustit i možnost, že řidič sice přestupek spáchal, ale policajt má určitý velmi malý prostor pro uvážení, že přestupek neprojedná (např. pro jeho pouze hraniční společenskou škodlivost a neúčelnost trestu, něco na způsob velmi mírného prolomení zásady oficiality). Něco jako již zrušené řešení domluvou, po jejíž obnově už po roce účinnosti PřesZ/2016 leckdo volá, nejhlasitěji sami fízlové (a značně kreativně, někdy až fantasmagoricky, dovozují možnost něčeho jako domluvy i za stávající právní úpravy). I v této variantě ale nesmí přece případné uvážení policajta záviset na tom, že po něm chci něco, co je povinen mi vydat, úvaha v tom smyslu, že sice bych ti jinak pokutu „odpustil“, ale když mě otravuješ s papírováním, tak ti ji jako svého druhu malou mstu dám, je naprosto nemístná, byť by šlo jen o blbou stovku, která se nepropíše do karty řidiče ani jiných registrů.
« Poslední změna: 07 Srpna 2018, 00:45:39 od hh »
IP zaznamenána

am6

  • Příspěvků: 224
    • Zobrazit profil
Re:Pozitivní zkušenost s policejním orgánem
« Odpověď #3 kdy: 07 Srpna 2018, 01:01:45 »

@pk202 nahrávat samozřejmě vždy, myslel jsem to ve smyslu nedávat najevo své pohrdání hned od začátku, ale až zjistím co je zač

@hh ano to si taky přesně myslím, takhle by se měli chovat všichni. K té pokutě/nepokutě, podle mě v tom hledáte složitosti. Člověk přirozeně líný tvor nedělá co nemusí. Mysleli si že to bude bez záznamu o nehodě => tedy neexistoval by o nehodě žádný dokument, nechtělo se jim tedy vypisovat ani pokutu. Naopak s existencí záznamu o nehodě se situace mění, mohl by je pérovat někdo shora, jaktože když došlo k nehodě tak nedošlo k přestupku, tedy pokutičce.
IP zaznamenána

Cecil

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 227
    • Zobrazit profil
Re:Pozitivní zkušenost s policejním orgánem
« Odpověď #4 kdy: 07 Srpna 2018, 01:39:45 »

Nechápu tu nutnost papíru pro (pojišťovnu) leasingovku. Kdyby se ta "nehoda" stala u Vás doma na zahradě tak taky by jste musel mít doklad o nehodě?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
« Poslední změna: 07 Srpna 2018, 01:41:18 od Cecil »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Pozitivní zkušenost s policejním orgánem
« Odpověď #5 kdy: 07 Srpna 2018, 01:54:53 »

am6: Tento hypotetický motiv beru jako o něco akceptovatelnější než popsanou malou mstu. Do faktů moc nezapadá, protože existuje záznam z linky 158 (které se velmi důsledně archivují a často i zpětně vyhodnocují), existuje minimálně dvojí komunikace se správou silnic (nejdřív od dispečera 158, který tam volal kvůli zajištění opravy, podruhé od těch vašich hrdinů, kteří patrně prověřovali zda/jaká vznikla škoda) a především vás a vozidlo zcela jistě lustrovali, po čemž též vzniká digitální stopa. Ututlat nehodu ani účel výjezdu tedy nejde.

Dle vaší hypotézy nutnost dát pokutu souvisí s tím, že policajti někam tu nehodu zaevidují. Kdyby to tak bylo, tak je to blbě hned dvakrát. Především párování vyšetřených nehod a udělených pokut (a v tom smyslu probíhající „kontrola“ nadřízenými) je v principu špatně, zcela běžně se stávají nehody, kde nikdo přestupek nespáchal, pokud něco takového fungování policajtů nepřipouští a řeší se to případně tak, že se to musí zfixlovat celé, je to typický Kocourkov. Ještě horší mi ale přijde, že by nadřízeným vadilo, že k vykázané nehodě chybí pokuta, ale vůbec by jim nevadilo, že nehodu, o které existuje hafo záznamů, občas někdo vůbec nezaeviduje.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Pozitivní zkušenost s policejním orgánem
« Odpověď #6 kdy: 07 Srpna 2018, 06:44:33 »

... nechtělo se jim tedy vypisovat ani pokutu. Naopak s existencí záznamu o nehodě se situace mění, mohl by je pérovat někdo shora, jaktože když došlo k nehodě tak nedošlo k přestupku, tedy pokutičce.

že by to tedy nebyli úplní NEzmrdi ? :)

To že s Vámi někdo jedná verbálně slušně ještě neznamená že jedná korektně a že Vám neublíží. Ono většina těch podvodnickejch šmejdů co okrádaj slaboduché důchodce pod záminkou vrácení přeplatku za plyn/elektřinu/vodu s nimi obvykle hovoří velmi vlídně, jinak by se jim totiž cukali, a policisté to také tak praktikují, vytvoří ve Vás dojem že Vám dělají nějakou milost, nebo ústupek - třeba "Jel jste nejmíň 90 na 50 to je ve správním za  5-10 tis. a 6 měsíců bez ŘP, ale že jste to Vy uděláme to za 1000 a bez bodů" - pyrát se tetelí blahem jak z toho vyklouzl ovšem neví že hlídka vůbec neměla radar.... Nebo třeba "Paní řidičko naměřili jsme Vám 65 km/h, jste ochotná zaplatit pokutu 500 CZK ?" "Pane příslušník, vždyť já jela pomalu a ještě mně předjíždělo auto" "No ve správním to budete mít za 1500 - 2500 a za dva body"  "Aha tak to já zaplatím.." - řidička si říká, že o 500 se nebude handrkovat, když je to bez bodů...jenže na bloku je ten "správný" paragraf a po doputování na místní úřad jí ty body zaznamenají....

Těch situací jsou mraky a oni přesně vědí co na většinu ovčanů platí a navíc si myslí, že takhle tu svoji "práci" dělají dobře.
« Poslední změna: 07 Srpna 2018, 06:46:47 od pk202 »
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Pozitivní zkušenost s policejním orgánem
« Odpověď #7 kdy: 07 Srpna 2018, 07:50:18 »

Nechápu tu nutnost papíru pro (pojišťovnu) leasingovku. Kdyby se ta "nehoda" stala u Vás doma na zahradě tak taky by jste musel mít doklad o nehodě?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Souhlas, není to potřeba

Navíc tu lištu si mohl autor nechat vyměnit sám v origo servisu (aby leasingovka nic nepoznala) za svoje peníze a s největší pravděpodobností by to bylo mnohem levnější než spoluúčast

pk202: Pro tyto případy se hodí označení polozmrdi  :)
« Poslední změna: 07 Srpna 2018, 07:52:20 od t4455 »
IP zaznamenána

Caroprd111

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 978
    • Zobrazit profil
Re:Pozitivní zkušenost s policejním orgánem
« Odpověď #8 kdy: 07 Srpna 2018, 08:12:45 »

Takže to vlastně zmrdi byli, jen jsme to zjistili později. Opět neprekvapili.
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 652
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Pozitivní zkušenost s policejním orgánem
« Odpověď #9 kdy: 07 Srpna 2018, 12:19:24 »

zcela běžně se stávají nehody, kde nikdo přestupek nespáchal, pokud něco takového fungování policajtů nepřipouští

Občas mě vaše naivita fascinuje, nezlobte se, ale…tady je to, že od nehody odejdou všichni zúčastnění bez pokuty, spíš jen výjimkou potrzující pravidlo. Pokud je nezbuzeruje už opicajt, tak to předávají na úřad. Vlastně ti co je odvezou v pytli jsou na tom u těžších nehod líp, než ti co se vzbudí ve špitále a zatímco se začnou učit ovládat znova končetiny, tak se proti nim rozjíždí úřední a soudní mašinérie. Nikoho tady nezajímá, že se dotyčnej bude měsíce dávat dohromady a rehabilitovat, pokud je při vědomí, má si přebírat poštu a přiskákat jako pejsek, dyž úřad zavelí.
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Pozitivní zkušenost s policejním orgánem
« Odpověď #10 kdy: 07 Srpna 2018, 13:35:39 »

Podezíráte mě neprávem, já samozřejmě chápu, že policajt jede k nehodě primárně pro pokutu. Moje naivita je vyššího řádu, nepřekvapuje mě, že na místě policajti rozdají bloky všemu, co se hýbe (a kdyby to šlo, pokutovali by klidně i strom, do kterého auto narazilo, či mrtvoly v něm). Překvapuje mě, že by úřední postupy PČR vůbec variantu nehody bez přestupku či TČ technicky nepřipouštěly - pokud by to bylo formalizované do té míry, že je na to nějaká metodika, rozkaz apod., tak by se dalo snadno prokázat, že je to blbě, a hnát někoho k odpovědnosti. Kouzlo blokových pokut je, že tam to moc nejde, je-li blok správně vyplněný a adresát ho podepsal, je tím předchozí věcně nesprávný postup policajta překryt. Naivně bych očekával, že to budou mít pořešené klasicky kocourkovsky - tj. formálně bude všechno zcela podle zákona, jen bokem dostanou nějaký pokyn (čárkový systém atp.) se bez pokuty nevracet.

Cca rok zpátky jsem byl u nehody, kde řidičce na docela blbém místě upadlo kolo a řítila se proti autu, ve kterém jsem jel jako spolujezdec. Náš řidič to vyřešil asi nejlíp jak mohl, vyhnul se a skončili jsme bez zranění a s trochu pomuchlaným předkem ve škarpě. Nehody se účastnilo ještě další auto, které trefilo to upadlé kolo. Původkyně nehody skončila ve svodidle a trochu potlučená. PČR bylo nutné volat, protože škoda 3. straně, zranění a vrak ve vozovce. Postup policajtů byl vcelku korektní a profesionální, až do okamžiku, kdy chtěli taky rozdat nějaké bločky. Vcelku rychle jsme si vyříkali, že nic takového se konat nebude a že nejdřív tu nehodu řádně došetří a pak případně budou řešit přestupkovou odpovědnost (ať už sami blokem, nebo oznámením úřadu). Ukázalo se, že paní ten den vyzvedla auto z pneuservisu, kde jí omylem dali jiné šrouby. Žádný jiný přestupek se nikomu neprokázal (rychlost ani klasické nepřizpůsobení, nevěnování se ...) a policajti už to na nikoho ani nezkoušeli (ani žádné kecy o symbolické stovečce, ani oznámení úřadu). Naše škoda a toho auta trefeného kolem uplatněna klasicky z POV řidičky, jak si to následně vyříkala ona a její pojišťovna s tím pneuservisem už nevíme. Poučení z bajky je, že existuje nehoda bez přestupku a umí to uznat a zprocesovat i policajti, i když na ně bylo nutné trochu zahudrovat.
« Poslední změna: 07 Srpna 2018, 13:40:35 od hh »
IP zaznamenána

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 924
    • Zobrazit profil
Re:Pozitivní zkušenost s policejním orgánem
« Odpověď #11 kdy: 07 Srpna 2018, 13:46:45 »

Muzu poslouzit dalsi vyjimkou - pred par lety jsem na motocyklu prejel prase. Zaver byl, ze za nehodu muze prave to prase. A jelikoz pri nehode utrpelo prase zraneni neslucitelna se zivotem, pokuta se nekonala. O dohru se postarala pojistovna, kde jsem mel uzavreno povinne ruceni a ktera mi oznamila, ze si hasici hodlaji nechat z me pojistky proplatit vyjezd a myslivci to mrtve prase. A tudiz ze mi pojistovna snizuje bonus. S cimz jsem nesouhlasil a tak asi hasici dostali hovno (to mne mrzi) a myslivci dostali druhe (caz mne tesi).
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Pozitivní zkušenost s policejním orgánem
« Odpověď #12 kdy: 07 Srpna 2018, 14:15:33 »

Myslivci si samozřejmě měli nechat prase, bo celou dobu bylo jejich. Naprosto netuším, proč byste měl něco (resp. za vás vaše pojišťovna) platit hasičům, jejich nárok podle § 3a(3) ve spojení s § 6(4) zákona č. 168/1999 Sb. je akcesorický k odpovědnosti pojištěného (v souvislosti se škodou ...) - pokud nikomu za škodu neodpovídáte, nemohou se na vás hojit ani hasiči (mohli by to, snad i úspěšně, zkusit na myslivcích). Evidentně si to takto vyhodnotila po vaší námitce i vaše pojišťovna a protistrana se s tím smířila.

Naopak vy jste mohl zkusit škodu na motorce a případné další újmy alespoň částečně uplatnit po myslivcích, potkává se tu proti sobě objektivní odpovědnost provozovatele vozidla s objektivní odpovědností za zvíře, jestli nehodě nešlo rozumně předejít (ani z vaší strany způsobem jízdy např. i v souvislosti s DZ A14, ani ze strany myslivců nějakými ohradníky či podobnými opatřeními) a neobjeví-li se další okolnosti odůvodňující zásadně jiné uspořádání, dělil bych odpovědnost 50:50.
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 652
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Pozitivní zkušenost s policejním orgánem
« Odpověď #13 kdy: 07 Srpna 2018, 15:10:56 »

Tak jasně, když narazí na právníka, nebo aspoň polovičního :D To se běžně nestává, tak to jede jak po másle.

Jinak to je myslim interní nařízení a vůbec bych se nedivil, kdyby to šlo směrem od prezidenta dolů.

Co se týče šroubů, pravděpodobně to ovšem její vina byla - řidič má povinnost se před jízdou přesvědčit, že je všechno z běžných technických věcí v pořádku. Učí to, aspoň doufám, eště furt i v autoškole, slušnej pneuservis taky nezapomene připomenout, že je nutný po ujetí nějaké krátké vzdálenosti zkontrolovat dotažení. Taky se mi stalo že sem si nedotáh kolo a todle (plus zvuky/házení a to, že na tydle nestandardní projevy neseru jak typická řidička) mě možná zachránilo od něčeho podobnýho. Kdyby to udělala, tak na to příde. Vůbec bych se nedivil, kdyby servis sice odpovědnost uznal, ale jenom částečně a pak u pojišťovny uplatňovali regres i kvůli tomuto - speciálně pokud si dosvědčí, že jí to říkali…
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:Pozitivní zkušenost s policejním orgánem
« Odpověď #14 kdy: 07 Srpna 2018, 15:30:06 »

Co se týče šroubů, pravděpodobně to ovšem její vina byla - řidič má povinnost se před jízdou přesvědčit, že je všechno z běžných technických věcí v pořádku.
Něco podobného jsem zažil i když bez následků. Po koupi nového vozu jsem při prohlídce řekl servisu, že až to budou přezouvat  vyvažovat, ať mi tam dají pojistné šrouby, co mi zbyly z minulého auta, když už je mám. Tak jo, dali, ani necekli. V jiném servisu jsem zjistil, že ty šrouby jsou o polovinu kratší. Takže řidič zkoukne auto, zjistí, že šrouby jsou dotažené a jede. A ani ve snu ho nenapadne, že značkový servis udělá něco takového a nezavolá místo toho - pane ty šrouby tam nepasujou, máte je v kufru. Já jako zákazník bych neměl šanci zjistit, že je něco špatně i kdyby tam dali všech pět. Taky nekontroluju po servisu jestli dotáhli olejovou vanu nebo zašrouboval svíčky, kdybych to všechno uměl a měl na to vercajk, tak nejezdím do servisu.
Jestli to bylo něco podobného tak za to podle mě může servis jak když vyšije.
IP zaznamenána