30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] Výzva k podání vysvětlení  (Přečteno 8301 krát)

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 022
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k podání vysvětlení
« Odpověď #15 kdy: 19 Června 2018, 00:10:31 »

enzym> Netvrdím, že si definitivně zavřel dveře ke sprdeli, ale že následujícím krokem nemůže být zahájení sprdele.

dedek> Aby mohl orgán zahájit správní řízení o přestupku (dříve správní delikt; sprdel; objektivní odpovědnost) provozovatele vozidla, musel by nejprve zaslat (sprdelní) výzvu k uhrazení určené částky, což neudělal. Je otázkou, zda to může ještě napravit, já bych řekl, že ano. Pokud ale zahájí sprdelní řízení bez této výzvy, je patrně vyhráno.

Konkrétněji (a mírně zjednodušeně):

Aby bylo překročení rychlosti sprdelizovatelné, musí být zjištěno automatizovaným zařízením bez obsluhy.

Pokud se jedná o přestupek řešitelný příkazem na místě (dříve blokově), musí orgán nejprve poslat sprdelní výzvu. Překročení rychlosti o 15 km/h lze řešit příkazem na místě.

Jelikož orgán poslal výzvu k podání vysvětlení a ne sprdelní výzvu, předpokládal bych jednu z následujících variant:

a) Překročení rychlosti nebylo zjištěno automatizovaným zařízením, tedy nelze sprdelizovat a tak stačí, aby se řidič nepřiznal. -> [WIN]

b) Překročení rychlosti bylo zjištěno automatizovaným zařízením, ale úředník udělal chybu.

b1) Pokud zahájí sprdelní řízení bez toho, aby zaslal sprdelní výzvu, zachoval se orgán v rozporu se zákonem a upřel tak provozovateli jeho právo to řešit uhrazením určené částky (odpustku). Dle mého názoru pak nemá (při správném postupu sprostého podezřelého) orgán šanci sprdelní řízení vyhrát. Pokud by se pokusil to rozjet znova, stačí, aby se řidič k přestupku doznal. Jelikož již bylo (ač protiprávně) zahájeno sprdelní řízení, nelze řidiče již trestat. Druhý pokus na sprdelní řízení už orgánovi také neprojde, jelikož je známa totožnost řidiče. Já tuto situaci nazývám šach-mat.

b2) Pokud orgán "napraví" svou chybu, (zatím) nezahájí sprdelní řízení, ale dodatečně zašle sprdelní výzvu, je zřejmé, že se nezachoval v souladu se zákonem, když místo sprdelní výzvy zaslal výzvu k podání vysvětlení. Otázkou je, zda takové pochybení samo o sobě stačí k výhře.
« Poslední změna: 19 Června 2018, 01:21:21 od Číkus »
IP zaznamenána

dedek

  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k podání vysvětlení
« Odpověď #16 kdy: 19 Června 2018, 16:04:17 »

V příloze je anonymizovaná verze předvolání.

Otázka zní:

Co s tím, jestliže se ani Evžen, ani Čenda nechtějí táhnout 300km za nějakou ouřední pizdou.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 022
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k podání vysvětlení
« Odpověď #17 kdy: 19 Června 2018, 16:23:13 »

Provozovatel by se tam měl zajet podívat a nic jim nesdělit, pouze odmítnout vypovídat. 300 km je docela daleko a vzniknou mu tak značné náklady, které mu správní orgán jistě rád proplatí. Má nárok na ušlý zisk i na pohonné hmoty a amortizaci vozidla. Provozovatel by měl mít k dispozici technický průkaz od vozidla s co největší spotřebou.

A nebo to lze řešit korespondenčně.
IP zaznamenána

dedek

  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k podání vysvětlení
« Odpověď #18 kdy: 19 Června 2018, 16:49:40 »

Provozovatel by se tam měl zajet podívat a nic jim nesdělit, pouze odmítnout vypovídat. 300 km je docela daleko a vzniknou mu tak značné náklady, které mu správní orgán jistě rád proplatí. Má nárok na ušlý zisk i na pohonné hmoty a amortizaci vozidla. Provozovatel by měl mít k dispozici technický průkaz od vozidla s co největší spotřebou.

A nebo to lze řešit korespondenčně.

No a o to korespondenční řešení mi celou dobu jde.

Ještě jsem to zkusil přeformulovat takto:

Dobrý den,
reaguji na výzvu k podání vysvětlení kterou jsem obdržel dne 97.0.2018.
Prohlašuji, že dne 97.0.2018 jsem neřídil vozidlo reg.zn XXX XXXX.
Zároveň v souladu s článkem 37 Listiny základních práv a svobod a zároveň podle § 55 odst. 4 správního řádu odpírám podat výpověď k osobě řidiče v této věci.
Proto nemám co bych k danému skutku uvedl a má osobní účast by neznamenala žádný přínos pro dané jednání.


Jen se obávám, jestli to nejde hrát na "nedostavení se", nebo "ztěžování postupu".
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 022
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k podání vysvětlení
« Odpověď #19 kdy: 19 Června 2018, 18:00:13 »

Necitujte bezprostředně předcházející příspěvek.

Zbytečně moc informací. Není třeba jim sdělovat, že jste neřídil.
IP zaznamenána

dedek

  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k podání vysvětlení
« Odpověď #20 kdy: 19 Června 2018, 19:05:26 »

NECITUJTE BEZPROSTŘEDNĚ PŘEDCHÁZEJÍCÍ PŘÍSPĚVEK; citace vymazána  --enzym

No, jde mi o to, vypořádat se s oběma relevantníma otázkama, které přicházejí v úvahu při podání vysvětlení. Jinak předpokládám správní orgán prohlásí, že se chce zeptat na něco, co není uvedeno.
« Poslední změna: 19 Června 2018, 19:25:41 od enzym »
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k podání vysvětlení
« Odpověď #21 kdy: 19 Června 2018, 19:22:16 »

Komu není rady, tomu není vzájemné hospodářské pomoci. Dělejte, jak myslíte, paxe se nedivte. Povinná četba http://road-fens.cz/fsm-3-nepodani-vysvetleni/
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.