30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:


>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit o jaký případ se jedná.Jak na to? Pojďte >>sem<<

Autor Téma: Svévolné pozdější doplnění (včas podaného) odvolání  (Přečteno 1197 krát)

Rod

 • Příspěvků: 62
  • Zobrazit profil

Zdravím,

mám dotaz k následující situaci:

Rozhodnutí -> blanketní odvolání -> usnesení (lhůta pro doplnění odvolání) -> doplnění odvolání (ve lhůtě; plus blanketní odvolání proti usnesení :-) ).

Je v tuto chvíli možné doplnit odvolání proti rozhodnutí ještě nějakými dalšími argumenty? Bude takový dopis akceptován a přiložen do spisu a zařazen ke (včas podanému) odvolání* nebo bude ignorován, protože "po lhůtě, tak si naser, šmejde"?

(* - za předpokladu, že zatím nebylo rozhodnuto o odvolání)

Děkuji.
« Poslední změna: 18 Květen 2018, 15:46:25 od Rod »
IP zaznamenána

hh

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 3 698
  • Zobrazit profil
Re:Svévolné pozdější doplnění (včas podaného) odvolání
« Odpověď #1 kdy: 17 Květen 2018, 16:10:01 »

Ano, lze doplnit kdykoliv do rozhodnutí o odvolání. Platilo to vždy, ale nově je to už dokonce explicitně vyjádřeno v zákoně - § 97(1) PřesZ: Obviněný může v odvolání nebo v průběhu odvolacího řízení uvádět nové skutečnosti nebo důkazy. Jediná komplikace spočívá v tom, kam takové doplnění poslat, pokud SO1 nerozhodl autoremedurou a celou věc včetně spisu již postoupil SO2, tak když pošlete doplnění SO1 ten při jeho postoupení zvolí tempo obvyklé pro situace, ve kterých úřad nic netlačí, může se stát, že SO2 rozhodne, aniž by doplnění viděl. V takové situaci je třeba si buď stav zjistit nebo to pro jistotu poslat SO1 i SO2 zároveň.
IP zaznamenána

Rod

 • Příspěvků: 62
  • Zobrazit profil
Re:Svévolné pozdější doplnění (včas podaného) odvolání
« Odpověď #2 kdy: 17 Květen 2018, 17:43:55 »

hh> Děkuji za info.

Nedávno jsem řešil situaci, kdy mi kvůli vytíženosti málem nezbylo dost času na sepsání odvolání (většina textu psaná v poslední den lhůty; nakonec se podařilo). Vychází mi tedy, že než v obdobné situaci napsat odvolání, kde chci uvést např. 15 samostatných bodů, z nichž část by byla na poslední chvíli slepeným bastlem, je možné nebo i lepší napsat odvolání v první fázi nekompletní a odeslat jej ve lhůtě a nestihnuté body sepsat a odeslat např. následující den nebo v krátké době poté, chápu to správně?
IP zaznamenána

hh

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 3 698
  • Zobrazit profil
Re:Svévolné pozdější doplnění (včas podaného) odvolání
« Odpověď #3 kdy: 17 Květen 2018, 17:56:44 »

Časovou tíseň lze řešit především blanketním odvoláním. Máte 15 dní na podání odvolání a k tomu minimálně stejnou dobu na řádné doplnění, což by mělo bohatě stačit i velmi vytíženému jedinci (leda by problémem ve skutečnosti nebyla vytíženost, ale prokrastinace).

Bezpodmínečně dodržet musíte lhůtu pro podání odvolání. Pokud nestíháte úřadem určenou lhůtu na doplnění, tak než to dávkovat po částech (něco v určené lhůtě a něco pár dní poté), tak to bych to radši podal pořádně najednou. Ale v zásadě by na tom nemělo záležet.
IP zaznamenána

IZS

 • stálý člen 30kmh.cz
 • *
 • Příspěvků: 662
  • Zobrazit profil
Re:Svévolné pozdější doplnění (včas podaného) odvolání
« Odpověď #4 kdy: 17 Květen 2018, 20:18:35 »

Vyplácí se také stanovit si v blanketním odvolání nějakou rozumnou dostatečně dlouhou dobu, např. 20 dní, do které řeknete, že odvolání doplníte. Pokud se od doby co jsem to použil nic nezměnilo, tak lhůty diktuje SO, ne vy, takže by případné prokoučování vlastní lhůty nemělo nic znamenat (ale počkejte si, jak se k tomuhle vyjádří někdo hardcore).
IP zaznamenána

2M

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 3 106
  • Zobrazit profil
Re:Svévolné pozdější doplnění (včas podaného) odvolání
« Odpověď #5 kdy: 18 Květen 2018, 14:22:47 »

IZS: Když to SO2 dostane dřív než rozhodne tak se tím musí zabývat..

a SO1 by stejně měl poslat výzvu k doplnění.. ale když pošle a lhůta skončí dřív než ta vaše tak je lepší dodržet lhůtu SO1.

Teoreticky může asi vlastní lhůta mít riziko.. že SO1 nepošle výzvu k doplnění a pak bude argumentovat že vaše práva nepoškodil protože jste s nutností doplnit stejně počítal.
IP zaznamenána

Rod

 • Příspěvků: 62
  • Zobrazit profil
Re:Svévolné pozdější doplnění (včas podaného) odvolání
« Odpověď #6 kdy: 18 Květen 2018, 15:46:09 »

hh> "Bezpodmínečně dodržet musíte lhůtu pro podání odvolání."

Což znamená podat včas blanketní odvolání, je-li můj výklad správný. Následně SO stanoví lhůtu k doplnění, např. 5 dní od doručení takového usnesení/výzvy.

a) Ve stanovené lhůtě odvolání doplním, není co řešit.

b) Pokud ve stanovené lhůtě odvolání doplním, ale ne vším, co bych chtěl, a zbytek pošlu (klidně na SO1 i na SO2) po stanovené lhůtě (ale zároveň dřív, než SO rozhodne), mělo by to být dle Vašeho prvního příspěvku bráno v potaz a tedy v pořádku.

c) Pokud doplním odvolání po stanovené lhůtě (blanketní bylo podáno včas, SO zatím nevydal rozhodnutí), bude takové doplnění odvolání bráno v potaz obdobně jako doplňující dopis po lhůtě z příkladu b) nebo to bude bráno jako nesplnění stanovené lhůty a tím pádem to nějakým způsobem "vystornuje" včas podané blanketní odvolání?

(Samozřejmě, že nejlepší bude hrát na jistotu a lhůty dodržet, ale teoreticky mě to zajímá.)
« Poslední změna: 18 Květen 2018, 15:47:40 od Rod »
IP zaznamenána

hh

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 3 698
  • Zobrazit profil
Re:Svévolné pozdější doplnění (včas podaného) odvolání
« Odpověď #7 kdy: 18 Květen 2018, 17:20:51 »

Řekl jste si o to, tedy trocha teorie. Podání má nějaké náležitosti - obecné (kdo, komu, v jaké věci atd., viz § 37 SprŘ) a pak dle toho, o co konkrétně jde, náležitosti zvláštní. Rozsah zvláštních náležitostí může být velmi různý, např. u takového odporu je to v podstatě jen slovo odpor, u žádosti o stavební povolení projekt a milion příloh, vyjádření, stanovisek, souhlasů atp.

Pokud podání nemá všechny předepsané náležitosti nebo má nějaké jiné vady či nejasnosti, musí SO nastartovat proceduru odstraňování vad - § 37(3) SprŘ, do konce určené lhůty pak jde o takovou Schrödingerovu kočku - podání sice bylo učiněno (s účinky zpravidla ke dni původního podání), ale zatím je v zavřené krabici, nejde projednat, protože se čeká na doplnění/opravu/odstranění pochybností a neví se, jaká bude finální podoba.

Po konci lhůty (+ nějaké rezervě na doručení) správní orgán otevře krabici a na kočku se podívá. Pokud je mrtvá (jsou tam i přes opravnou proceduru vady bránící projednání) postupuje podle toho (k podání nepřihlédne, odmítne, zamítne - dle konkrétního procesního kontextu), pokud je živá, přistoupí k meritornímu projednání.

Bavíme-li se konkrétně o odvolání, tak to má tyto 2 zvláštní náležitosti - identifikaci napadeného rozhodnutí a důvody (co je nezákonné, nesprávné či jaké vady mělo řízení) - § 82(2) SprŘ. Pokud je vada v obecných náležitostech (chybí třeba podpis) nebo v identifikaci rozhodnutí, tak nedoplněním ve lhůtě skutečně riskujete to, čemu říkáte „vystornování“, tj. že SO k tomu vůbec nebudou přihlížet, protože sice možná někdo podal nějaké odvolání, ale neví se kdo to byl, či zda to skutečně byl on, proti čemu atd.

Pozor, teď přijde klíč. Jde-li o klasický blanket, tj. odvolání, které má všechny náležitosti kromě důvodů, je řádně SO doručeno, tak je vyloučeno, aby kočka chcípla. SO sice musí aktivovat proceduru odstranění vad, protože důvody jsou zákonnou náležitostí, která chybí, ale i když je odvolatel nedoplní, tak taková vada nebrání projednání - kočka evidentně žije, byť není v úplně dokonalé kondici. V případě řízení o přestupku je to o to příznivější, že SO musí i rozhodnutí napadené blanketním odvoláním přezkoumat v celém rozsahu (obecně zkoumá ex offo jen zákonnost).
IP zaznamenána

Rod

 • Příspěvků: 62
  • Zobrazit profil
Re:Svévolné pozdější doplnění (včas podaného) odvolání
« Odpověď #8 kdy: 18 Květen 2018, 17:44:03 »

hh> Děkuji převelice za vyčerpávající odpověď. Ano, měl jsem namysli blanketní odvolání, kdy chybí jen a pouze odůvodnění.
IP zaznamenána