30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [WIN] Helmutovi byl fikcí doručen dopis  (Přečteno 9866 krát)

sepp

  • Příspěvků: 173
    • Zobrazit profil
[WIN] Helmutovi byl fikcí doručen dopis
« kdy: 10 Května 2018, 22:31:28 »

Ahoj, bohužel jsem dnes, k mé velké nelibosti, našel ve schránce oznámení o uložení doporučené zásilky pro mého Helmuta, kterého jsem před 3/4 rokem udal úřadu jako řidiče v případu překročení nejvyšší povolené rychlosti (měřeno automatem). Naivně jsem doufal, že se na to už úřad vykašlal, ale bohužel ne.

Na oznámení je jasně uvedeno, že po uplynutí úložní lhůty bude dopis vhozen do schránky (Helmut má u mě doma zřízenu korespondenční adresu). Chtěl bych ještě na poště telefonicky ověřit, že ta samá výhrada odesilatele je i na obálce dopisu. Jenže na obálce související výzvy z loňského léta není nic a tak se obávám, že ani tentokrát se z obálky nic nedozvím a budu muset spoléhat na informaci z oznámení pošty, že dopis bude vhozen. S tím souvisí můj dotaz - když dopis dostanu, je to OK a můžu případ dál řešit podle jeho obsahu. Co mám ale dělat, kdyby pošta přece jen dopis vrátila úřadu? Uvažoval jsem o (vhodně načasovaném) preventivním Helmutově přiznání se, s tím, že je na cestách a byl (mnou) informován, že mu přišel dopis z úřadu, v souvislosti s jeho příliš rychlou jízdou. Jenže je to takové celé na vodě, protože, jak uvádím, nevím, co v dopise je a není (co když mu chtějí něco úplně jiného?). A nechat to jen tak bez reakce by, předpokládám, byla taky chyba, protože to by poté úřad opět udeřil na mě jako provozovatele, že? 

Díky, Sepp
« Poslední změna: 22 Května 2018, 21:02:32 od sepp »
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 022
    • Zobrazit profil
Re:Helmut má na poště dopis
« Odpověď #1 kdy: 10 Května 2018, 23:06:37 »

Předpokládám, že Helmut nemá cestu kolem pošty a tak si nemůže dopis sám vyzvednout.

Počkejte, zda pošta dopis vhodí. Pokud ne (dejte poště tak 2 dny rezervu, ať nepodnikáte zbytečné kroky), zajděte jako provozovatel nahlédnout do spisu (příp. pokud někdo Vámi zmocněný). Dopis bude součástí spisu, tak jej pak předejte Helmutovi, ať jedná jak uzná za vhodné. Třeba se k tomu postaví jako chlap a přizná se.

Pyrátění se stalo před 1.7.2017?
IP zaznamenána

sepp

  • Příspěvků: 173
    • Zobrazit profil
Re:Helmut má na poště dopis
« Odpověď #2 kdy: 11 Května 2018, 07:38:47 »

Děkuji, pane Číkusi.

Předpokládáte správně - pan Helmut nemá ani tu nejmenší šanci si dopis sám vyzvednout...

Ano, nahlédnout do spisu mě také napadlo jako možnost, jak se dostat k dopisu, takže přinejhorším si udělám menší výlet.

Skutek se, bohužel, stal PO 1.7.2017.

Díky, Sepp
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 022
    • Zobrazit profil
Re:Helmut má na poště dopis
« Odpověď #3 kdy: 11 Května 2018, 09:36:56 »

Že se skutek stal po 1.7.2017 je dobře, jelikož tak má orgán na zahájení sprdele jen jeden rok a minimálně 3/4 roku již uběhlo. Takže by mělo stačit, když je Helmut chvíli zdrží.
IP zaznamenána

sepp

  • Příspěvků: 173
    • Zobrazit profil
Re:Helmut má na poště dopis
« Odpověď #4 kdy: 11 Května 2018, 09:56:30 »

Děkuji moc, to zní dobře. Počkám tedy, co a jak vyvede pošta a podle toho se zařídím.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Helmut má na poště dopis
« Odpověď #5 kdy: 11 Května 2018, 14:15:53 »

Jestli máte ochotného kamaráda tak Helmut může napsat že tehdy neřídil on, ale ochotný kamarád.. ten nechá proti sobě zahájit řízení a po výročí přestupku řekne že neřídil.
IP zaznamenána

sepp

  • Příspěvků: 173
    • Zobrazit profil
Re:Helmut má na poště dopis
« Odpověď #6 kdy: 11 Května 2018, 20:36:46 »

2M: díky i Vám za podnět! Ochotného a spolupracujícího kamaráda naštěstí mám, již jsem ho oslovil a šel by do toho...

Dnes jsem telefonicky ověřil na poště, že dopis bude po uplynutí lhůty vhozen do schránky... ;)
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 022
    • Zobrazit profil
Re:Helmut má na poště dopis
« Odpověď #7 kdy: 22 Května 2018, 18:02:24 »

Tak co Helmutovi přišlo?
IP zaznamenána

sepp

  • Příspěvků: 173
    • Zobrazit profil
Re:Helmut má na poště dopis
« Odpověď #8 kdy: 22 Května 2018, 21:01:52 »

Dobrý večer, pane Číkusi,

předem mi dovolte poděkovat Vám za Váš zájem!

Po Helmutovi je požadováno podání vysvětlení (byl provozovatelkou udán jako řidič příliš rychle jedoucího vozidla), které má (může) do 15 dní od převzetí dopisu podat písemně či osobně na úřadě.

A já teď řeším následující dilemata:

1) kterou z výše mi nabízených strategií mám zvolit? Mým prvotním cílem je vysekat z toho provozovatelku, fun-factor v podobě vodění SO za nos je podružný. Je tedy z tohoto hlediska taktičtější, když se Helmut přizná, že řídil a nechá se odsoudit k pokutě nebo má udat toho "ochotného kamaráda", kterým nakonec stejně můžu být já, jelikož provozovatelem je někdo třetí? Jaká rizika z obou možností plynou? Jinak jsem narazil na starší texty p. Sedláčka a D-Fense, kde jsem se dočetl, že díky uplatněné fikci doručení už teď SO nemůže (neměl by) to překlopit na přestupek provozovatele...

2) jakým jazykem má Helmut komunikovat s úřadem? Obeslán byl v ČJ. Je to Slovan z EU. Svojí mateřštinou? Anglicky? Česky?

3) předpokládám, že každý den, o který se celá věc přiblíží prekluzi, je dobrý, tzn. s odpovědí by měl Helmut počkat až na poslední den oné 15-denní lhůty, že?

Děkuji, Sepp

EDIT: Aha, tak teď jsem se přečtením jiného vlákna opět přesvědčil, jak jsem pozadu se svým know-how :( - ti parchanti se v tom zase naučili o trochu lépe chodit. Takže "mě" smáznou na nemožnosti dodat jim úředně ověřený Helmutův podpis (i když na něj nemají nárok). Mimochodem, kdyby tedy Helmut odmítl, že řídil a udal někoho jiného, pak přece úřadu nic nebrání překlopit to na přestupek provozovatele, protože ten na prvotní výzvu nedodal totožnost řidiče, ale Helmuta, je to tak? Myslel jsem, že vhozením dopisu pro Helmuta do schránky je prakticky game over, ale teď už z toho tak dobrej pocit nemám... :(

« Poslední změna: 22 Května 2018, 22:13:39 od sepp »
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 022
    • Zobrazit profil
Re:Helmutovi byl fikcí doručen dopis
« Odpověď #9 kdy: 22 Května 2018, 21:59:27 »

Teď by to chtělo propočítat, kolik času vlastně orgánovi zbývá. Jelikož bylo pácháno PO 1.7.2017 má orgán rok od spáchání do zahájení řízení (ať již o přestupku řidiče nebo o přestupku provozovatele; dříve správním deliktu provozovatele). Když nestihne zahájit (a zahájeno je doručením), má po (s)prdeli. Když stihne zahájit řízení proti Helmutovi, tak to nikomu vadit nebude. Pokud ale stihne do roka od přestupku zahájit sprdel, bude to výrazně složitější.

Ad 1: Řetězení řidičů považuji za riskantní, Helmutovo přiznání bych preferoval.

Ad 2: Pokud Helmut není občanem ČR, pak patrně nemá nárok na použití jiného jazyka. (není neslyšící?)

Ad 3: Maximálně využívat lhůty je vhodné (téměř) vždy. Lze podpořit také podáním obyč. e-mailem, který bude následně potvrzen dopisem, blanketní námitkou podjatosti ze strany Helmuta a (následně) i ze strany provozovatele, žádostí o uplatnění opatření proti nečinnosti...
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Helmutovi byl fikcí doručen dopis
« Odpověď #10 kdy: 22 Května 2018, 22:11:03 »

Ad 1: Řetězení řidičů považuji za riskantní, Helmutovo přiznání bych preferoval.

Helmutovo přiznání asi není menší riziko protože SO se často už Helmutům brání..


Ad 2: Pokud Helmut není občanem ČR, pak patrně nemá nárok na použití jiného jazyka. (není neslyšící?)

Ale Helmut z EU musí v ČR mít stejná práva jako občan ČR.. a tak když by na použití jiného jazyka měl právo občan ČR tak na to má právo i Helmut z EU..
IP zaznamenána

sepp

  • Příspěvků: 173
    • Zobrazit profil
Re:Helmutovi byl fikcí doručen dopis
« Odpověď #11 kdy: 22 Května 2018, 22:53:17 »

Díky moc.

Skutek byl spáchán 7. srpna 2017, oznámení PČR je datováno o 2 dny později. Tzn. orgánu zbývají necelé 3 měsíce. Napadlo mě ještě zdržet je na neúplném podání (absence podpisu)?

A ohledně toho jazyka, kterým by Helmut měl odpovědět - nejlíp mi z toho vychází Angličtina. Helmut není zákeřný a nechce SO zatěžovat podáním ve své mateřštině, kvůli které by si museli shánět překladatele, ale zase, kdo po něm může chtít, aby uměl komunikovat česky, když to není jeho mateřský jazyk? A nebo jim to na just narvat v Helmutově mateřském jazyce a spoléhat na to, že to kvůli tomu odhodí na dno šuplíku a nebudou si dál přidělávat práci? Já vím, každá rada drahá... Nehledě na to, že bych stejně musel použít Google překladač a podle toho by ten text taky vypadal...

Sepp
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 022
    • Zobrazit profil
Re:Helmutovi byl fikcí doručen dopis
« Odpověď #12 kdy: 22 Května 2018, 23:32:11 »

Možná by jim mohl Helmut nabídnout, že na žádost orgána dodá v přiměřené lhůtě svou výpověď doplněnou o ověřený podpis.
IP zaznamenána

sepp

  • Příspěvků: 173
    • Zobrazit profil
Re:Helmutovi byl fikcí doručen dopis
« Odpověď #13 kdy: 23 Května 2018, 08:38:15 »

Možná by jim mohl Helmut nabídnout, že na žádost orgána dodá v přiměřené lhůtě svou výpověď doplněnou o ověřený podpis.

A nebo tak... Každopádně to na mě začalo dělat dojem, že orgán velmi dobře tuší, co s ním hraju za hru, výzvu přijal a hodlá si mě namazat na chleba. Už to podezřelé načasování - 3/4 roku ticho po pěšině a najednou obešlou Helmuta, který má navíc korespondeční adresu totožnou s provozovatelem, což působí velmi "nenápadně"...

Pane Číkusi, můžu Vám poslat SZ? Nechci zde odhalovat úplně všechny karty, viz červená výstraha v záhlaví webu... Už takhle jsem uvedl informace, ze kterých by konkrétní úředník mohl poznat svůj případ...

Díky, Sepp
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 022
    • Zobrazit profil
Re:Helmutovi byl fikcí doručen dopis
« Odpověď #14 kdy: 23 Května 2018, 08:43:49 »

Lepší bude to řešit zde než přes SZ, víc hlav víc ví a navíc to může pomoci i ostatním. Případněi je možné téma přesunout do neveřejné sekce.
IP zaznamenána