30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: kontrolní kontrola celní správy  (Přečteno 12385 krát)

mikky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 282
    • Zobrazit profil
kontrolní kontrola celní správy
« kdy: 04 Května 2018, 13:42:13 »

To jsem se takhle vracel z Moravy domů, když najednou v zrcátku diskotéka, ale bez výzvy. Uhnu do pravého pruhu, diskotéka mě předjede, vybrzdí a na zadním okně se rozběhne multijazyčný nápis "Please follow me". Nic jinýho.

Na nejbližší benzinku jsem stejně potřeboval sjet, protože záchod, tak (já "J") zajedu, z auta vylez mladej, ale velice sebejistej celníček ("C").

C: "Dobrý den, občanský průkaz a doklady od vozidla"
J: (v klidu zapínám nahrávání) "Co se děje?"
C: "Běžná silniční kontrola."
J: "To můžete?"
C: "Můžeme."
J: (předávám OP a TP)
C: "Druhou část dálniční známky."
C: "Vezete nějaké zboží podléhající omezení?"
J: "Ne."
C: "Otevřete kufr."
J: (otvírám kufr, je tam asi 70l vína)
C: "Co to je?"
J: "víno"
C: "Proč jste říkal, že nevezete zboží podléhající omezení?"
J: "Protože nevezu."
C: "Víno podléhá omezení. Víte kolik můžete převážet vína?"
J: (bez reakce)
C: "90 litrů. Kolik toho je?"
J: "Asi 70l"
C: "Máte od toho doklady?"
J: (krčí rameny)
C: "Víte, že od toho musíte mít doklady?"
J: (nechápavý výraz)
C: "Tak to spočítáme."
J: (pomalu a s rozvahou po jednotlivých lahvích vykládám z kufru)
C: (po cca 2 minutách). "To stačí, ještě mi ukažte rezervu."
J: "Proč?"
C: "vlastně prostor u rezervy"
J: (nadzvedávám dekl asi na 2 cm) "Stačí?"
C: (čumí do tmy) "Stačí".
C: "Ještě tu autolednici otevřít".
J: (otevírá autolednici plnou sýrů, celník nereaguje)
C: "Počkejte tady, dokončíme to."
C: (zalezli do auta asi na 10 minut)
C: "V pořádku, můžete jet" (předává mi doklady).
C: "Máte u sebe zbraň?"
J: "Ne."
C: (odchází)

Jasně, udělal jsem spoustu chyb a zpětně si je velice dobře uvědomuju, ale rozhodilo mě, že jsou to celníci a fakt jsem si neuvědomoval, co všechno můžou.

Z týhle zkušenosti mi vyplynulo několik otázek:

  • Výzva/nevýzva z neoznačeného vozidla - jen diskotéka a nápis bez identifikace. Musím ho uposlechnout? (počítám, že ne, ale bez záznamu z kamery bych se trochu bál obhajoby)
  • Celník kontroloval známku a pak přešel ke kontrole "zboží". Může?
  • 90 litrů vína je na osobu nebo vozidlo (z toho co jsem našel mi to neni jasný)? 
  • Když bych vezl víc, mohl by se orgán na základě nějakého mozkového myšlení domnívat, že to nemám pro osobní potřebu a na mě padne důkazní břemeno o opaku (tj. presumpce viny). Musí mít orgán nějak dokazovat svou domněku, že to chci dál prodávat? Jak dokázat, že to skutečně je pro osobní potřebou a jak mi k tomu proboha má pomoct ten doklad? (kterej údajně mam podle orgána mít)
  • Během čekání na "dokončení úkonu" jsem si v rychlosti projel Zákon o celní správě a nikde jsem tam nenašel ekvivalent § 109, jen že "o podání vysvětlení sepíše celník úřední zánam", bez jakékoliv vazby na osobu, která podání vysvětlovala. Opravdu na celníky nic jako § 109 neexistuje?
  • Musím si udělat mentální cvičení o rozdílech mezi PaChem a ozbrojenou opicí z berňáku.
  • Absolutně jsem nepochopil tu otázku na rozloučenou.
IP zaznamenána
Je-li vám 35 a méně, jsme vrstevníci => budeme si tykat. Je-li vám více než 35, jsem pro vás děcko => můžete mi tykat.

SimSon

  • Příspěvků: 384
    • Zobrazit profil
Re:kontrolní kontrola celní správy
« Odpověď #1 kdy: 04 Května 2018, 14:17:18 »

Ad.1: napis "follow me" z neoznaceneho vozidla bych klidne ignoroval. To si muze namontovat kazdej.
Ad.2: celnik ve stejnokroji opravdu muze kontrolovat zbozi a taky dalnicni znamku.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 172
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:kontrolní kontrola celní správy
« Odpověď #2 kdy: 04 Května 2018, 14:29:15 »

Na zbran se bezne ptaji...tedy obvykle na zacatku.
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:kontrolní kontrola celní správy
« Odpověď #3 kdy: 04 Května 2018, 14:34:16 »

Na zbran se bezne ptaji...tedy obvykle na zacatku.
A co dělají, když řeknu že jo? Mě se ptali až když jsem byl zajištěn, při běžné kontrole nikdy.
Co by taky na to člověk měl říct. Od legální jim nebezpečí nehrozí - navíc mají zbrojáky v databázi a ilegální zbraň by viděli až leda tak u hlavy, když se situace vyhrotí.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 172
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:kontrolní kontrola celní správy
« Odpověď #4 kdy: 04 Května 2018, 14:39:38 »

Tak to asi zalezi, kde a proc Vas stavi.
Me stavi na hranicich a zbran nevozim a tam je ucel ciste preventivni/ucelovy asi jako s vinem. Obodobne PCR kdyz Vas vedou na sluzebnu(bez pout) - zvlastni, vzdy se ptali, nikdy nekontrolovali - patrne kontrola mozkovym myslenim.

Vice asi zakon o zbranich a strelivu - http://www.mvcr.cz/clanek/cestovani-se-zbranemi-a-informace-pro-cizince.aspx?q=Y2hudW09NQ%3D%3D , takze v ramci EU asi budou chtit EZP a povoleni.
« Poslední změna: 04 Května 2018, 14:42:11 od fu »
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

gogobrno

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 638
    • Zobrazit profil
Re:kontrolní kontrola celní správy
« Odpověď #5 kdy: 04 Května 2018, 14:41:34 »

Na tu zbraň se ptal na konec aby jste ho asi nestřelil do týla:-)

No pokud vím, tak celní správa jsou vlastne jen policajti přiděleny pod finanční úřad, takže pravomoce mají ještě větší jak běžná policie.
A těch 90 litrů je na osobu (myšleno pro osobní spotřebu).
piva 110l
vína 90l
šumivé vino 60l (nevím proč v tom dělají rozdíl)
cigaret 800ks

(zákon 353/2003 Sb.)


Pokud pojedou v autě 2 dospělí, a na dovolenou a povezou sebou 220l piva + 180l vína + 1600cigaret za to musí být parádní dovolená:-))))
IP zaznamenána

mikky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 282
    • Zobrazit profil
Re:kontrolní kontrola celní správy
« Odpověď #6 kdy: 04 Května 2018, 14:42:06 »

Na zbran se bezne ptaji...tedy obvykle na zacatku.

Asi tak. Na začátku bych to možná i chápal, ale takhle na konci mě to docela pobavilo :) Nejspíš zjistili, že mam ZP, ale ten mentální pochod za tou otázkou mi opravdu uniká...
IP zaznamenána
Je-li vám 35 a méně, jsme vrstevníci => budeme si tykat. Je-li vám více než 35, jsem pro vás děcko => můžete mi tykat.

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 642
    • Zobrazit profil
Re:kontrolní kontrola celní správy
« Odpověď #7 kdy: 04 Května 2018, 14:48:04 »

Celníci mají bohovsky velká oprávnění.
Možná litoval, že nemáte zbraň, případně že jste ho neposlal do řiti - asi by vám udělal i rektoskopii.

Zákon 17/2012
§ 35 Oprávnění ke kontrole osob, dopravních prostředků a poštovních a jiných zásilek
(1) Při výkonu působnosti orgánu celní správy je celník oprávněn
a) zastavovat osoby a dopravní prostředky,
b) provádět kontrolu osob, zavazadel, dopravních prostředků, jejich nákladů, přepravních a průvodních dokumentů a poštovních a jiných zásilek.
(2) Při kontrole osob, dopravních prostředků a jejich nákladů a poštovních a jiných zásilek je celník oprávněn
a) použít speciální rentgenovou nebo jinou detekční techniku,
b) provádět orientační vyšetření odběrem potu.
(3) Celník je dále oprávněn vyžadovat odborné lékařské vyšetření ke zjištění protiprávně přepravované návykové látky včetně odběru krve, moči, slin nebo potu, a to i v případě, že osobu nelze předem pro její zdravotní stav ke strpění příslušných úkonů vyzvat.
(4) Úkonům uvedeným v odstavci 2 písm. c) nebo odstavci 3 je osoba povinna se podrobit, není-li to spojeno s nebezpečím pro její zdraví.
(5) Při zastavování dopravních prostředků postupuje celník obdobně jako příslušník policie.
(6) Vyžadují-li to provozní podmínky nebo potřeba účelného provedení kontroly silničního dopravního prostředku a jeho nákladu podle odstavce 1, jsou osoby, u nichž se kontrola provádí, povinny se na vlastní náklady a nebezpečí odebrat se silničním dopravním prostředkem na nejbližší vhodné místo stanovené celníkem, kde lze kontrolu dopravního prostředku a jeho nákladu účelně provést.
(7) Stát neodpovídá za škodu, ke které došlo zdržením dopravního prostředku nebo poštovní nebo jiné zásilky v důsledku kontroly podle odstavců 1 a 6; ustanovení zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem tím nejsou dotčena.
(8) Oprávnění celníka ke kontrole poštovních a jiných zásilek podle odstavce 1 se nevztahuje na poštovní a jiné zásilky, na jejichž obsah se vztahuje listovní tajemství.


§35a Oprávnění k osobní prohlídce
(1) Při kontrole osob a dopravních prostředků a jejich nákladů je celník oprávněn provádět osobní prohlídku.
(2) Osobní prohlídka může být provedena teprve tehdy, je-li důvodný předpoklad, že kontrolovaná osoba má u sebe věc, kterou je povinna celníkovi vydat, a výzva celníka, aby kontrolovaná osoba věc vydala, je bezvýsledná.
(3) Osobní prohlídku vykoná u osoby, u které má být tato prohlídka provedena, celník stejného pohlaví.
(4) Osobní prohlídka může být na žádost kontrolované osoby provedena pouze za přítomnosti osoby, jejíž vztah je k osobě celníka a kontrolované osoby nestranný.
(5) Ustanovení odstavců 2, 3 a 4 se nepoužijí, pokud jde o nutný zákrok pro hledání zbraně.
(6) Způsob provádění osobní prohlídky stanoví ministerstvo vyhláškou.

K převozu zboží určeného tzv. "pro vlastní spotřebu" platí určitá pravidla a mám za to, že to je:
◾800 kusů cigaret
◾400 kusů doutníků (max. 3 g/kus) nebo
◾200 kusů doutníků
◾1 kg tabáku
◾10 litrů destilátu
◾20 litrů alkoholizovaného vína
90 litrů vína (včetně max. 60 litrů šumivého vína)
◾110 litrů piva
Takže se domnívám, že celník lhal o povinnosti mít u sebe doklad u 70l vína. Případně by musel nějak prokázat svoje podezření, že to víno vezete za účelem dalšího prodeje.
Pokud se ptáte, proč to dělají - odpověď je "no protože už jsou takoví".
IP zaznamenána

mikky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 282
    • Zobrazit profil
Re:kontrolní kontrola celní správy
« Odpověď #8 kdy: 04 Května 2018, 16:02:59 »

edit: neumim česky: vazba "může ... pouze"...

Hmm, takže v podstatě jediná "obrana" proti zvůli celníka je §35a, odst. 4. a to ještě vlastně jen "může být".

To je dost málo :/
« Poslední změna: 04 Května 2018, 18:03:35 od mikky »
IP zaznamenána
Je-li vám 35 a méně, jsme vrstevníci => budeme si tykat. Je-li vám více než 35, jsem pro vás děcko => můžete mi tykat.

Moto007

  • Příspěvků: 223
    • Zobrazit profil
Re:kontrolní kontrola celní správy
« Odpověď #9 kdy: 04 Května 2018, 16:07:11 »

Když jedu z pálenice mám podstatně víc než 10 l destilátu............
IP zaznamenána

Caroprd111

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 978
    • Zobrazit profil
Re:kontrolní kontrola celní správy
« Odpověď #10 kdy: 05 Května 2018, 12:15:31 »

Když jedu z pálenice mám podstatně víc než 10 l destilátu............
http://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/kabat/piju-ja-piju-rad-133537
Takhle dopadnete :-D
IP zaznamenána

j0hn

  • Příspěvků: 268
    • Zobrazit profil
Re:kontrolní kontrola celní správy
« Odpověď #11 kdy: 07 Května 2018, 13:59:51 »

Když jedu z pálenice mám podstatně víc než 10 l destilátu............

Leda vzít si s sebou nějaký bodyguardy. A ředit až doma. To by mohl jednoho bodyguarda ušetřit.;-)
IP zaznamenána

Pospik2705

  • Příspěvků: 111
    • Zobrazit profil
Re:kontrolní kontrola celní správy
« Odpověď #12 kdy: 19 Října 2018, 12:01:14 »

Mohu se zeptat kolik L pohonných hmot  se může přepravovat kdyz jedu na dovolenou?

Odesláno z mého SM-N950F pomocí Tapatalk

IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:kontrolní kontrola celní správy
« Odpověď #13 kdy: 19 Října 2018, 12:03:14 »

Mohu se zeptat kolik L pohonných hmot  se může přepravovat kdyz jedu na dovolenou?

Odesláno z mého SM-N950F pomocí Tapatalk

Záleží na tom kam. Obecně je to max 10l v kanystru krom paliva v běžné nádrži.
IP zaznamenána

Pospik2705

  • Příspěvků: 111
    • Zobrazit profil
Re:kontrolní kontrola celní správy
« Odpověď #14 kdy: 19 Října 2018, 12:06:46 »

Mohu se zeptat kolik L pohonných hmot  se může přepravovat kdyz jedu na dovolenou?

Odesláno z mého SM-N950F pomocí Tapatalk

Záleží na tom kam. Obecně je to max 10l v kanystru krom paliva v běžné nádrži.
No například v nemecku,  včera nás zastavili celnici. A bylo to nepříjemné.  Když vám někdo prohledává věci..
Jsme povinni jim vůbec na něco odpovídat?

Odesláno z mého SM-N950F pomocí Tapatalk

IP zaznamenána