30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Fikce podpisu při komunikaci pomocí DS mezi osobami, subjekty  (Přečteno 2463 krát)

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil

Zdravím,

sice to není gay téma, ale není ani dopravní, dám sem. Nedávno jsem posílal výpověď smlouvy uzavřené mezi mnou jako FO a Firmou a.s. pomocí mé DS PFO. Výpověd nebyla akceptována s tím, že mají ve svých podmínkách (což jsem věděl), že musím výpověd učinit na pobočce, případně ověřeným podpisem. Na to jsem jim zaslal reakci, kde jsem se oháněl fikcí podpis, osobou oprávněnou k DS, ze které bylo odesíláno, zákonem zákonem č. 300/2008 Sb a k tomu dokumentem „Stanovisko k fikci podpisu právního jednání učiněného datovou schránkou jako alternativy jeho podepsání elektronickým podpisem po 1. 7. 2016, tj. po nabytí účinnosti nařízení eIDAS v oblasti služeb vytvářejících důvěru“.

Výsledkem sice je, že mou výpověď nakonec akceptovali, tedy je to OK, ale zajímá mě, jestli můj nárok na akceptaci fikce podpisu byl správný, nebo jenom neměli důvod se hádat, protože jim nepřináším nic, kvůli čemu by mi házeli dál klacky pod nohy.

Díky za názory.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Fikce podpisu při komunikaci pomocí DS mezi osobami, subjekty
« Odpověď #1 kdy: 19 Dubna 2018, 12:41:17 »

Fikce podpisu podle § 18(2) ElÚkon se na tzv. poštovní zprávy (posílané mezi soukromými osobami) nevztahuje, to plyne ostatně přímo ze záhlaví daného §, kde se explicitně řeší provádění úkonů vůči orgánům veřejné moci. Poštovní zprávy upravuje § 18a, který se podpisem nezabývá, nicméně nemá smysl spekulovat, zda by se zacházení s podpisem mělo aplikovat analogicky, protože právní řád tady žádnou mezeru nemá. Obsahuje-li poštovní zpráva nějaké právní jednání, jde podle § 561 a § 562 OZ o písemnou formu a k platnosti se vyžaduje podpis či spolehlivé určení jednající osoby - co lze považovat za elektronický podpis řeší § 7 zákona č. 297/2016 Sb. (adaptační zákon k eIDAS). Na druhou stranu, všechna tahle ustanovení jsou dispozitivní, pokud šlo o právní jednání v rámci existujícího smluvního vztahu, ve kterém byly forma a způsob podpisu výpovědi upraveny (a tato úprava nebyla sama o sobě nezákonná, např. v tom smyslu, že by tím jedné straně fakticky znemožnila takové jednání provést), tak má tato smluvní úprava požadující např. vlastnoruční podpis s legalizační doložkou, přednost před úpravou zákonnou.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Fikce podpisu při komunikaci pomocí DS mezi osobami, subjekty
« Odpověď #2 kdy: 19 Dubna 2018, 13:28:00 »

Děkuji za rozbor.

Pokud to tedy chápu, měl jsem jenom štěstí, že mě nedonutili jít na pobočku, nebo k notáři:) Pokud by ale toto nebylo ošetřeno v podmínkách, byl by postup OK a DS by stačila.
IP zaznamenána

Spocklw

  • Příspěvků: 102
    • Zobrazit profil
Re:Fikce podpisu při komunikaci pomocí DS mezi osobami, subjekty
« Odpověď #3 kdy: 19 Dubna 2018, 13:36:57 »

Jen poznámka mimochodem, notář není nutný, na legalizaci podpisu stačí Czechpoint, například na poště za 30 Kč.
https://www.ceskaposta.cz/sluzby/egovernment/overovani-listin-a-podpisu/legalizace
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Fikce podpisu při komunikaci pomocí DS mezi osobami, subjekty
« Odpověď #4 kdy: 19 Dubna 2018, 15:18:03 »

Jasně, díky, taky možnost, jenom někdy horší, než ten notář, kde je míň lidí a je to "kulturnější":)
IP zaznamenána