30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] rozhodnuí obsahuje chybné poučení.  (Přečteno 14522 krát)

Miroslav

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
[?] rozhodnuí obsahuje chybné poučení.
« kdy: 13 Června 2014, 14:53:44 »

Dobrý den,
mám dotaz. Dostal jsem se do fáze, jde jsem obdržel rozhodnutí, ale v oddíle poučení je, že proti němu mohu podat ODPOR.
Přitom správně by mělo být odvolání.
Uřednice asi vycházela z příkazu, který jsem dříve obdržel, ale oddíl s poučením nechala neopravený.
Co teď:
1) Podat odpor dle instrukcí v rozhodnutí
2) Podat odvolání, tak jak by mělo
3) Podat stížnost, že rozhodnutí obsahuje formální vady - komu? kam?

V případě potřeby rozhodnutí nascanuji a přiložím.
Případně i celou historii, neboť jde o zajímavý případ se stáním na chodníku, který ovšem podle mne žádným chodníkem není.
Děkuji za radu.
MP
IP zaznamenána

garlic

  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil
Re:rozhodnuí obsahuje chybné poučení.
« Odpověď #1 kdy: 13 Června 2014, 19:21:41 »

Já bych v této fázi podal odpor a počkal, jak se s tím správní orgán vypořádá a odvolání podal v 90 denní lhůtě viz §83 odst. 2 správního řádu.
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:rozhodnuí obsahuje chybné poučení.
« Odpověď #2 kdy: 14 Června 2014, 07:02:19 »

Já bych podal normální odvolání a nesprávné poučení bych použil jako jeden z odvolacích bodů, což je sázka na jistotu.

Pokud chcete (potřebujete) tahat čas, před uplynutím 15denní lhůty bych namítl nesprávné poučení a v souladu s § 70 SprŘ žádal o vydání opravného rozhodnutí. Zároveň bych je poučil, že teprve proti tomuto rozhodnutí v souladu s ust. § 83 odst. 2 SprŘ podám odvolání.

Moc času tím ale nezískáte, tohle úřad pravděpodobně udělá rychle. A je tu určité riziko, že bude zkoušet nějak kličkovat a budete s tím třeba muset jít až k soudu.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:rozhodnuí obsahuje chybné poučení.
« Odpověď #3 kdy: 14 Června 2014, 23:37:28 »

Já bych podal normální odvolání a nesprávné poučení bych použil jako jeden z odvolacích bodů, což je sázka na jistotu.
Dává jim to ale protiargument "Poučení bylo sice chybné, ale účastník sám podal správné odvolání, jeho práva tedy nijak poškozena nebyla".

Pokud chcete (potřebujete) tahat čas, před uplynutím 15denní lhůty bych namítl nesprávné poučení a v souladu s § 70 SprŘ žádal o vydání opravného rozhodnutí. Zároveň bych je poučil, že teprve proti tomuto rozhodnutí v souladu s ust. § 83 odst. 2 SprŘ podám odvolání.

Moc času tím ale nezískáte, tohle úřad pravděpodobně udělá rychle. A je tu určité riziko, že bude zkoušet nějak kličkovat a budete s tím třeba muset jít až k soudu.
Technická, podle mě odvolání budete dávat proti původnímu rozhodnutí, ne proti opravnému rozhodnutí (to byste podle mě dával jen pokud nesouhlasíte s tou opravou).

Ale podle zmíněného §83 je odvolací lhůta 15 dnů od oznámení opravného rozhodnutí (ale nejvýše 90 dnů od oznámení původního rozhodnutí).
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:rozhodnuí obsahuje chybné poučení.
« Odpověď #4 kdy: 15 Června 2014, 07:59:29 »

mám dotaz. Dostal jsem se do fáze, jde jsem obdržel rozhodnutí, ale v oddíle poučení je, že proti němu mohu podat ODPOR.
Uřednice asi vycházela z příkazu, který jsem dříve obdržel, ale oddíl s poučením nechala neopravený.

To byl kopírovaný příkaz na sprdel (8 dní na odpor) nebo klasický pro pachatele přestupku (15 dní na odpor).

A co zkusit variantu, ignorovat. Počkat jestli si toho správní orgán všimne sám nebo ne.
V případě, že si toho nevšimne a nabyde to právní moci, tak podat opožděné odvolání a stížnost na postup.
Správní orgán to musí do 10 dní odeslat na přezkoumání, pak si počkat až to pro nezákonnost zruší a vrátí k novému projednání.
Tím by se získalo hodně času.

Varianta s podáním odporu by se mi taky líbila. Je to minimálně měsíc k dobru než správní orgán vydá opravné rozhodnutí, než ho poslední den vyzvednu a poslední den podám odvolání.
IP zaznamenána

Miroslav

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Re:rozhodnuí obsahuje chybné poučení.
« Odpověď #5 kdy: 16 Června 2014, 22:43:45 »

Děkuji všem za odpovědi.

Ano, byl kopírovaný příkaz na sprdel (8 dní na odpor)

Ignorovat déle než 15 dní na odvolání bych asi bál. Je tam ještě vyšší riziko než jak píše jkraus222, že úřad začne kličkovat, protože po lhůtě na odvolání může spustit nějaké další procesy.

Asi bych to zúžil na dvě možnosti jak opět píše jkraus222
1) podat standardní odvolání a tam jim to omlátit o hlavu
2) dle § 70 upozornit úřad o zřejmé nesprávnosti v rozhodnutí a žádal o vydání opravného rozhodnutí

Přičemž ta druhá varianta je asi ta procesně správná.

M.
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:rozhodnuí obsahuje chybné poučení.
« Odpověď #6 kdy: 17 Června 2014, 06:12:53 »

Děkuji všem za odpovědi.

Ano, byl kopírovaný příkaz na sprdel (8 dní na odpor)

Ignorovat déle než 15 dní na odvolání bych asi bál. Je tam ještě vyšší riziko než jak píše jkraus222, že úřad začne kličkovat, protože po lhůtě na odvolání může spustit nějaké další procesy.

Asi bych to zúžil na dvě možnosti jak opět píše jkraus222
1) podat standardní odvolání a tam jim to omlátit o hlavu
2) dle § 70 upozornit úřad o zřejmé nesprávnosti v rozhodnutí a žádal o vydání opravného rozhodnutí

Přičemž ta druhá varianta je asi ta procesně správná.

M.

Jediný proces, který spustí po lhůtě na odvolání je hlídaní zaplacení pokuty. Jde jen o peníze, který v případě zaplacení, musí po zrušení rozhodnutí vrátit a že to rozhodnutí zruší je díky tomu poučení 100%, já bych se nebál :)

Při standardním odvolání bude vše uvedeno v odvolání, určitě bych orgán neupozorňoval na nesprávnosti a ani nežádal o opravené rozhodnutí. On to bude muset udělat sám, když si to uvědomí a nebo to dostane za úkol o odvolacího orgánu.
Pořád jde o čas a ten se bude i tímhle natahovat.

Rozdíl mezi námi a orgánem je, že se nemusíme starat o procesní správnost :)
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:rozhodnuí obsahuje chybné poučení.
« Odpověď #7 kdy: 17 Června 2014, 11:37:39 »

Pořád jde o čas a ten se bude i tímhle natahovat.

Jak?
Podáte normálně odvolání a v něm požádáte o opravné rozhodnutí. Úřad vydá opravné rozhodnutí (když bude chtít tak ihned, stačí jim jen okopírovat správné poučení) a odvolací orgán se může zabývat odvoláním.

Versus

Požádáte o opravné rozhodnutí, úřad vydá opravné rozhodnutí, pak Vám ho pošle, pak to bude ležet na poště, po doručení máte 15 dní, pak pošlete to odvolání a pak se může odvolací orgán zabývat odvoláním.
IP zaznamenána

Sadra17

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 278
    • Zobrazit profil
Re:rozhodnuí obsahuje chybné poučení.
« Odpověď #8 kdy: 17 Června 2014, 14:42:03 »

a co přistoupit na jejich hru ? chcou odpor, dostanou odpor  ???
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:rozhodnuí obsahuje chybné poučení.
« Odpověď #9 kdy: 17 Června 2014, 15:36:14 »

Pořád jde o čas a ten se bude i tímhle natahovat.

Jak?
Podáte normálně odvolání a v něm požádáte o opravné rozhodnutí. Úřad vydá opravné rozhodnutí (když bude chtít tak ihned, stačí jim jen okopírovat správné poučení) a odvolací orgán se může zabývat odvoláním.

Versus

Požádáte o opravné rozhodnutí, úřad vydá opravné rozhodnutí, pak Vám ho pošle, pak to bude ležet na poště, po doručení máte 15 dní, pak pošlete to odvolání a pak se může odvolací orgán zabývat odvoláním.

Podal bych klasické odvolání a jeden z bodů bude chybné poučení, nebudu žádat o opravné usnesení. Správní orgán ho musí do 30 dnů předat odvolacímu orgánu. Vzhledem k tomu, že v odvolání bude více bodů, tak by ho neměl změnit jen v poučení. Pro změnu nebo jeho zrušení by musel plně vyhovět odvolání, což nemůže, protože budu žádat zrušení celého rozhodnutí z xy důvodů co vznikly během procesu a před ním.

Odvolací orgán to přezkoumá, je-li to přezkoumatelné, a po xx měsících mu to vrátí k novému projednání, pak začínáme od začátku.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:rozhodnuí obsahuje chybné poučení.
« Odpověď #10 kdy: 17 Června 2014, 18:25:57 »

Mršťa:
Opravné rozhodnutí může být i z moci úřední.
Úřad si v odvolání přečte že mají blbě poučení a z moci úřední vydá opravné rozhodnutí se správným poučením. Odpadá důvod to řešit zrušením rozhodnutí a kdyby se to dostalo k soudu, jednak to opravili a jednak Vaše práva nebyla poškozena, protože jste tak jako tak podal včas odvolání.
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:rozhodnuí obsahuje chybné poučení.
« Odpověď #11 kdy: 17 Června 2014, 21:38:20 »

Jo to vím, to je v § 70 SŘ, ale otázka je, jestli může vydávat opravné usnesení na již vydané rozhodnutí, proti kterému tam má odvolání, a které musí do 30 dnů poslat k přezkumu.

Když ho po xx dnech náhodou vydá, tak než ho převezmu a než uplyne 15 dní na odvolání, mělo by být původní rozhodnutí u odvolacího orgánu. Nebo je to tak, že se to původní rozhodnutí nahradí novým, ruší se všechny lhůty z původního rozhodnutí a k přezkumu po lhůtách jde nové rozhodnutí, na které budou dvě odvolání?

Protože patnáctý den má na poště (ideálně někde z dovolený) proti němu další odvolání a věřím, že tam najdu další zřejmou nesprávnost, což není takový problém, když orgány píšou ctrl C a ctrl v, takže odvolací orgán má z jedné věci dvě odvolání.

Ono je to celkem jedno, u tohoto případu se to přes odvolací orgán stejně nedostane, protože je to rozhodnutí ze sprdele, takže to zruší tak jako tak, nebo spíš nechají prekludovat :)

Mně osobně by nejvíce zamlouvala varianta opožděného odvolání nebo podání odporu do 8 dnů :)
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:rozhodnuí obsahuje chybné poučení.
« Odpověď #12 kdy: 18 Června 2014, 12:50:42 »

Mršťa:
Nevidím ve SŘ nic, co by úřadu zakazovalo vydávat opravné rozhodnutí k rozhodnutí proti kterému je podané odvolání.

Opravné rozhodnutí je druhé nezávislé rozhodnutí, nenahrazuje to původní. Odvolat se proti němu asi můžete*, ale jak byste to odůvodnil si neumím představit.

Ani podle mě nemusí opravné rozhodnutí být hotové dřív než se tím začne zabývat odvolací orgán.


* Pokud byste sám opravné rozhodnutí žádal, odvolat se asi nemůžete.
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:rozhodnuí obsahuje chybné poučení.
« Odpověď #13 kdy: 18 Června 2014, 16:45:50 »

Mršťa:
Nevidím ve SŘ nic, co by úřadu zakazovalo vydávat opravné rozhodnutí k rozhodnutí proti kterému je podané odvolání.

Opravné rozhodnutí je druhé nezávislé rozhodnutí, nenahrazuje to původní. Odvolat se proti němu asi můžete*, ale jak byste to odůvodnil si neumím představit.

Ani podle mě nemusí opravné rozhodnutí být hotové dřív než se tím začne zabývat odvolací orgán.


* Pokud byste sám opravné rozhodnutí žádal, odvolat se asi nemůžete.

To znamená, že u prvního rozhodnutí s odvoláním postupuje standardně a postupuje ho odvolacímu orgánu, který ho bude přezkoumávat.

Opravné rozhodnutí - se týká oprav ve výrokové části, což není tento případ.
Opravné usnesení - se týká ostatních oprav, sem bude patřit i oprava poučení.
Odvolání je přípustné podle § 70 SŘ proti oběma a to i v případě vlastní žádosti o opravu.

Odvolání proti opravnému usnesení bych podával hlavně kvůli způsobení dalších zmatků a průtahů. Když jim tam přijde 6 A4 blábolů, tak se tím nebudou moc chtít zabývat.

To co bych neuvedl v původním odvolání, tak bych doplnil do tohoto nového.
Já při psaní odvolání nesleduji jen proces, důkazy atd., ale i formální stránku rozhodnutí.
Díky správnímu řádu tam musí úředníci psát hromadu věcí a dělají chyby.
Velmi často najdu nesprávné paragrafy např. u příslušnosti, podle čeho vydávají rozhodnutí, podle čeho sankce.
Chytám se i takový věcí jako když uvedou jméno obviněného a pod jménem napíšou dále je obviněný a v rozhodnutí pak někde uvedou obviněný, někde jeho jméno nebo jen řidič.
V jednom případě jsem napadal i uvední možnosti zaplacení sankce, protože tam bylo uhraďte převodem z účtu bez jakékoliv jiné možnosti úhrady, kdy jsem uváděl, že účet nemám a platby odesílám složenkou.
Prostě si všímám všeho co působí jakékoliv rozpory a dá se na to napsat pěkný román.
Zatím jsem na dokonalé rozhodnutí nenarazil, vždycky najdu dost věcí, který se mi nelíbí a působí zmatečně.
Pro nás je výhodou, že můžeme odůvodňovat jak chceme, psát co chceme a jak dlouze chceme, na úřednících je vypořádat se se všemi našimi námitkami, i když jsou to pitomosti, a to se jim chtít nebude.

Výsledek je, že tam odvolací orgán bude mít dvě rozhodnutí a dvě různý odvolání k jednomu případu :)
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:rozhodnuí obsahuje chybné poučení.
« Odpověď #14 kdy: 19 Června 2014, 10:05:45 »

Opravné rozhodnutí - se týká oprav ve výrokové části, což není tento případ.
Opravné usnesení - se týká ostatních oprav, sem bude patřit i oprava poučení.
Odvolání je přípustné podle § 70 SŘ proti oběma a to i v případě vlastní žádosti o opravu.

Ano, moje přehlédnutí, podle §83 SŘ se v případě chybného poučení vydává opravné usnesení, ne opravné rozhodnutí.

U toho opravného usnesení se můžete odvolat jen proti tomu jak tu opravu provedli, nebo že ji vůbec provedli. (Proti zdůvodnění proč ji provedli se odvolat nemůžete). To bude těžké odůvodnit, když si jinde na to sám stěžujete.

Podle mě odvolání proti opravnému usnesení podat sice můžete, ale šance na úspěch není.
V původním odvolání se daný bod shodí konstatováním, že to už bylo vyřešeno opravným usnesením a Vaše práva poškozena nebyla, protože i přes chybné poučení jste včas podal formálně správné odvolání.
Dokonce pochybuji, že by odvolací orgán kvůli tomu poučení zrušil rozhodnutí jako nezákonné. Spíš by úřadu řekl, ať to vyřídí tím opravným usnesením.
- Můj názor.

Nejdřív chtít opravné usnesení a potom se odvolat vypadá jako cesta s větším potenciálem.
IP zaznamenána