30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [WIN] 1500 Kč za zapomenutou zelenou kartu  (Přečteno 63392 krát)

AndyT

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 199
    • Zobrazit profil
Re:1500 Kč za zapomenutou zelenou kartu
« Odpověď #15 kdy: 21 Listopadu 2014, 10:03:28 »

Zdravím a přikládám protokol. Ostatní dokumenty jsou výše. Příkaz je v zásadě okopírovaný v protokolu, proti němu jsem podal odpor ve smyslu "Vážení, proti příkazu č.j. XXXXXX podávám odpor." Žádné zdůvodňování. Tyto dokumenty nepřikládám, jednak mi to přijde zbytečné a druhak je nemám po ruce.

V případu se neděje nic dalšího, Říčany zatím nevydaly žádné rozhodnutí v této věci.

Hodně štěstí s Vaším případem.
« Poslední změna: 21 Listopadu 2014, 10:06:00 od AndyT »
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:1500 Kč za zapomenutou zelenou kartu
« Odpověď #16 kdy: 21 Listopadu 2014, 11:55:00 »

Na tomto dokumentu mne zaujmulo to zamítnutí nahrávání. Osobně vycházeje z tohoto : http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2014111101 mám dojem že nahrávat správní řízení je přípustné.
Citace
Obviněný požádal o možnost nahrávat průběh správního řízení, správní orgán s tímto nesouhlasil
protože pro to nevidí důvod a v zákoně pro to není opora.
Mám na zdejší odborníky pár otázek :
1) Mám právo pořídit AV záznam z průběhu správního řízení ?
2) Pokud ANO jak se vypořádat s takovýmto "protiprávním" odmítnotím ze strany orgána
  • Přestat nahrávat, normálně nadále jednat (jako to bylo v tomto případě) a později to využít v odvolání proti rozhodnutí , že jsem byl krácen na svých právech
  • Nahrávat nadále a nechat si dát pokutu za neuposlechnutí a pak normálně pokračovat
  • Prohlásit, že byla porušena moje práva a odejít z jednání
  • Nechat orgán konat a na jakýkoliv podnět prohlašovat jednání za zmatečné kvůli porušení mých práv
  • jiný nápad....

IP zaznamenána

OldSoldier

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 344
    • Zobrazit profil
Re:1500 Kč za zapomenutou zelenou kartu
« Odpověď #17 kdy: 21 Listopadu 2014, 12:06:51 »

na dotaz při poučení, že SO přihlíží, resp. může přihlédnout k majetkovým poměrům
Co je tohle za prasárnu?

Znám akorát tenhle rozsudek (NSS 1 As 9/2008 - 133), kde je, mimo jiné, uvedeno:
Citace
Správní orgán ukládající pokutu za jiný správní delikt je povinen přihlédnout k osobním a majetkovým poměrům pachatele tehdy, pokud je podle osoby pachatele a výše pokuty, kterou lze uložit, zřejmé, že by pokuta mohla mít likvidační charakter

Což mi u pokuty ve výši 1500,- nepřijde, že by mohla mít likvidační chrarakter. Jak to vlastně je? Nepřekročil úředník své pravomoce, když po obviněném chce znát jeho příjmy ještě před vydáním rozhodnutí? Navíc, když obviněný je z pohledu SO stále nevinný?
IP zaznamenána

OldSoldier

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 344
    • Zobrazit profil
Re:1500 Kč za zapomenutou zelenou kartu
« Odpověď #18 kdy: 21 Listopadu 2014, 12:10:31 »

Citace: pk202
1) Mám právo pořídit AV záznam z průběhu správního řízení ?
Ano.

Citace: pk202
jak se vypořádat s takovýmto "protiprávním" odmítnotím ze strany orgána
  • Prohlásit, že byla porušena moje práva a odejít z jednání
Já bych to řešil tímhle způsobem. Samozřejmě předtím bych nechal zaprotokolovat, že toto považuji za protiprávní jednání ze strany SO a proto odmítám pokračovat v tomto jednání. Následovala by stížnost na orgán atd.
IP zaznamenána

AndyT

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 199
    • Zobrazit profil
Re:1500 Kč za zapomenutou zelenou kartu
« Odpověď #19 kdy: 21 Listopadu 2014, 12:13:34 »

Re: majetkové poměry

Však jsem taky nic neřekl  :)

Ale taky mě překvapilo, že mají ve formuláři kolonky na rodinný stav, výši příjmů a spoustu dalších věcí. Předložil jsem OP a kromě údajů uvedených v OP nic nesděloval. Paní viditelně ani nepočítala s tím, že bych jí to řekl. Možná to mají pro bezďáky, aby jim mohli pokuty odpustit....

Re: nahrávání

Paní jsem ústně sdělil, že postupuje v rozporu s ustálenou judikaturou (není to zaprotokolováno). Zbystřila a dávala si větší pozor. U mě převážila zvědavost nad tím, jak se to bude vyvíjet dál. Odchod z jednání kvůli porušení práv byl plán B, ale vyvíjelo se to dobře, dostal jsem se tak k dokumentům od policie a paní se klonila k tomu, že jsem své povinnosti splnil a cajti ji (i mě) zbytečně obtěžují.

Pokud by rozhodla v můj neprospěch, sepíšu stížnost a rozeberu to i v odvolání.
« Poslední změna: 21 Listopadu 2014, 12:20:08 od AndyT »
IP zaznamenána

OldSoldier

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 344
    • Zobrazit profil
Re:1500 Kč za zapomenutou zelenou kartu
« Odpověď #20 kdy: 21 Listopadu 2014, 12:20:37 »

Ad dotaz k majetkovým poměrům: No já mám pocit, že správný postup je takový, že úřad vydá rozhodnutí o vině společně se sankcí. Pokud je pokuta pro mě likvidační, podám námitku proti výši sankce právě s tím, že je pro mě likvidační. Doložím své majetkové poměry a úřad by k tomu měl přihlédnout. Alespoň tak to bylo popsáno v tom výše zmiňovaném rozsudku. Takže dotaz na osobní poměry je IMHO minimálně neetický.
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:1500 Kč za zapomenutou zelenou kartu
« Odpověď #21 kdy: 21 Listopadu 2014, 18:30:19 »

Nahrávání během správního řízení je dovoleno, NSS to judikoval už několikrát. V zásadě se vychází ze zásady, že co není zakázáno, je dovoleno. Viz např. NSS č.j. 5 As 37/2009 – 94 ze dne 31.3.2010:

Pořizování zvukových záznamů ústního jednání není správním řádem nijak upraveno ani ve vztahu ke správnímu orgánu, ani ve vztahu k účastníkům řízení či jiným zúčastněným osobám. To však neznamená, že neexistuje-li pozitivní právní úprava, je takové jednání účastníka řízení bez dalšího nepřípustné, respektive zakázáno. I když ústní jednání bylo v daném případě neveřejné ve smyslu § 21 odst. 3 správního řádu, což znamenalo, že správní orgán na něm připustil jen účast osob zúčastněných na řízení, tedy vedle pracovníků či členů správního orgánu, účastníků řízení a jejich zástupců, dále předvolaných svědků, znalců, tlumočníků apod., avšak nikoliv dalších osob, tedy veřejnosti, neznamenalo to, že by práva účastníka řízení byla v jeho průběhu menší než v případě ústního jednání veřejného. Podle čl. 2 odst. 4 Ústavy, každý občan může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit to, co zákon neukládá. Jestliže zákon nezakazuje účastníku správního řízení pořídit si zvukový záznam průběhu ústního jednání, nelze bez dalšího vycházet z toho, že pořizováním zvukového záznamu účastník hrubě ruší pořádek a může být z místa jednání vykázán. K tomu by musely přistoupit další skutečnosti, v nichž by bylo možné spatřovat hrubé rušení pořádku.
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:1500 Kč za zapomenutou zelenou kartu
« Odpověď #22 kdy: 21 Listopadu 2014, 18:32:54 »

AndyT, muzete prosim doplnit listiny z teto causy a jak nakonec dopadlo? Budu resit neco podobneho, ale jiny odstavec, v Praze. Obavam se, ze situace v danem pripade bude o poznani horsi, protoze nejspis pujde rozhodnout jen a pouze z listin, no uvidime.
Ne, to nejde. Judikatura jasně říká, že úřední záznamy nemohou pro dokazování ve správním řízení postačovat a nelze vydat rozhodnutí jen na základě úředních záznamů. Tak je klidně nechte rozhodnout, pak to rozstřílíme  ;)
IP zaznamenána

AndyT

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 199
    • Zobrazit profil
Re:1500 Kč za zapomenutou zelenou kartu
« Odpověď #23 kdy: 21 Listopadu 2014, 20:35:28 »

Update k trestním oznámením:

Všechna okresní státní zastupitelství to předala na Krajské státní zastupitelství v Praze, které to obratem předalo na GIBS (Generální Inspekce Bezpečnostních Sborů). Přestože jsem jim tam psal, že bych se rád vyhnul situaci, kdy bude policajt vyšetřovat jiného policajta, což je konflikt zájmů jak vyšitý.

GIBS mě pozvala na podání vysvětlení, cca za dva týdny tam jdu a jsem zvědavý, jestli mě budou přesvědčovat, ať to stáhnu. Už si trénuju věty:

"Spadáte pod MVČR? Pak jste z definice podjatý. Jak může policista vyšetřovat jiného policistu?"
"Vsadil bych si na to, že to stejně odložíte."
"Vlastně se nic nestalo? Jen díky mé obraně, jinak bych přišel k majetkové újmě."
IP zaznamenána

Sadra17

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 278
    • Zobrazit profil
Re:1500 Kč za zapomenutou zelenou kartu
« Odpověď #24 kdy: 25 Listopadu 2014, 01:48:06 »

na to nesázej gibs i když jsou ve svojí podstatě taky policajti jsou dost nestranný  ;)
IP zaznamenána

AndyT

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 199
    • Zobrazit profil
Re:1500 Kč za zapomenutou zelenou kartu
« Odpověď #25 kdy: 25 Listopadu 2014, 13:04:07 »

Tak ohledně paní v Říčanech jsem byl přehnaně optimistický. Přestože se na místě tvářila, že jsem svým povinnostem dostál, když jsem předložil zelenou kartu vyfocenou mobilem, dnes mi přišlo rozhodnutí, ve kterém mě uznala vinným.

Takže mě čeká odvolání, které hodlám stavět na následujících bodech:

1) Zásadní procesní vada - nevyslechla policajty a rozhodla jen na základě papírů od nich.
2) Drobná procesní vada - neumožnila mi nahrávat - zkrácení na svých právech
3) Absence zavinění
4) Neexistence přestupku (doklad o pojištění jsem měl v el. podobě), případně absence materiálního znaku přestupku (policisté byli schopni pojištění vozidla ověřit)
5) Absurdnost požadavku na zelenou kartu jako takovou - nemusí nutně prokazovat, že je vozidlo pojištěné (při zřízení pojištění přes internet ji dostanu obratem, pokud ale následně pojistné nezaplatím, pojištění nevzniklo).

Kromě toho ještě na ni podám stížnost za nemožnost nahrávání a zavádějící informace (při jednání říkala, že jsem povinnost splnil - mám to nahrané, přestože mi to protiprávně zakázala).

Budu vděčný za každý další nápad.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:1500 Kč za zapomenutou zelenou kartu
« Odpověď #26 kdy: 25 Listopadu 2014, 13:58:31 »

Ta kráááso..... :o
Tak za prvé - všichni by si měli přečíst, jak ty svině pracujou- na místě Vám mažou med kolem huby - co jako - ňááák to uděláme aby Vá ukolébali a pak Vám napařej nesmyslnou pálku.
Za druhé - nějak mi uniká jak je možné nepředložením nějakého dokladu "ohrozit bezpečnost a plynulost silničního provozu"
Za třetí - Jak by se asi díval na "dodržení" zákona kdyby policii účastník provozu předložil takovouhle "zelenou kartu"

.

Podle mně je to při takto formalistickém vynucování zákona naprosto v pořádku.
IP zaznamenána

Nimra

  • Příspěvků: 24
    • Zobrazit profil
Re:1500 Kč za zapomenutou zelenou kartu
« Odpověď #27 kdy: 25 Listopadu 2014, 14:21:44 »

"... předložení dokladu policii je podáním podle správního řádu a fotokopie v mobilním telefonu není podáním..."

Koukám, že správní orgán projevil nečekanou kreativitu při výkladu práva ...
IP zaznamenána

reseth

  • Příspěvků: 65
    • Zobrazit profil
Re:1500 Kč za zapomenutou zelenou kartu
« Odpověď #28 kdy: 25 Listopadu 2014, 18:33:20 »

Správní řád při ukazování něčeho četníkovi u cesty? Jsem zvědav na pokračování
IP zaznamenána

AndyT

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 199
    • Zobrazit profil
Re:1500 Kč za zapomenutou zelenou kartu
« Odpověď #29 kdy: 30 Listopadu 2014, 17:42:47 »

S využitím zde publikovaných odvolání (tímto děkuji hlavně jkrausovi222) jsem sepsal odvolání v této věci. Má 7 stran a budu vděčný za jakýkoliv komentář ohledně změn a/nebo doplnění.

Váhám nad tím, zda odvolání podat v tomto plném rozsahu nebo se omezit např. jen na to, že správní orgán nevyslechl policajty. Při troše štěstí to kraj shodí celé a řízení zastaví. Na druhou stranu jim to může vrátit k dalšímu řízení a pak příliš odkrývám karty pro to, aby se s tím napodruhé vypořádali správně.... Budu vděčný za radu, jak se k tomu postavit. Na paní z Říčan už jsem podal stížnost, takže může být motivovaná mě potrestat i v případě, že bude muset vyvinout nějaké pracovní nasazení  ;)
« Poslední změna: 30 Listopadu 2014, 19:31:28 od AndyT »
IP zaznamenána