30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Předvolání k podání vysvětlení  (Přečteno 7449 krát)

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 906
    • Zobrazit profil
Předvolání k podání vysvětlení
« kdy: 10 Února 2018, 18:14:35 »

Loni někdy v listopadu jsem pyrátil 62 na 50 , zastavili, ztotožnili, nic jsem nepodepsal, nic neplatil.
Dne 5.2. byla fikcí doručena obálka z magistrátu s předvoláním na 5.2. ve 13hod k podání nezbytného vysvětlení k prověření došlého oznámení o přestupku dle §125 odst 1 pís f bod 4 zák 361/2000Sb. Byl jsem celý týden pryč a tudiž jsem na to nijak nemohl reagovat. A reagovat včas bych nemohl ani tak, jelikož bych schránku vybral nejdříve večer 5.2.

Můj postup by byl: poslal písemně odpověď,kde bych napadl nesmyslnou lhůtu a pak dle LZPS odmítl vypovídat..
§137 spr.řádu, dle studia v různých částech tohoto webu, v sobě neobsahuje postih za nedostavení. Pořádková pokuta je bezdůvodné odepření podání vysvětlení,které však není nikde časově omezeno dokud není zahájeno řízení.Pak už se použije §62 1a: Správní orgán může rozhodnutím uložit pořádkovou pokutu až do výše 50 000 Kč tomu, kdo v řízení závažně ztěžuje jeho postup tím, že
a) se bez omluvy nedostaví na předvolání ke správnímu orgánu.

Jen mi trochu uniká jaké nezbytné vysvětlení očekávají když píší, že rozhodné skutečnosti nelze zjistit jiným úředním postupem.
(doklady na místě dostali, záznam z měření asi taky mají)..

Nebo nějaká jiná rada jak trošku zkomplikovat práci úředníkům ( chápu, že pokuta mne asi nemine,ale lehce jim to dát nechci).
měření na dvouproudovce v kopci směrem k lesu je prostě jen plnění kasičky.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 880
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k podání vysvětlení
« Odpověď #1 kdy: 10 Února 2018, 19:04:45 »

No já bych flintu do žita neházel. Většinou v těchto případech (změřen, zastaven,ztotožněn) chodí rovnou příkaz. Pokud Vám něco chtějí může to být známka toho že tam něco není košér a tak si to jistěj předvoláním. Takže bych v první řadě zajistil spis a uvidíme co na Vás mají.
IP zaznamenána

mrfelix

  • Příspěvků: 178
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k podání vysvětlení
« Odpověď #2 kdy: 12 Února 2018, 08:23:16 »

Toto jsem neřešil, takže Vám nemůžu dát vzor, ale:

1. mělo by být možné jim napsat, že Vás předvolali chybným způsobem (mezi doručením a dnem předvoláním nebyly ani 4 dny)
Tím patrně docílíte toho, že Vás předvolají znovu a správně.

2. můžete jim napsat, že to máte daleko, máte zlomenou nohu, nemocnou osobu v péči a ať se vás zeptají písemně.

Je možné, že ztotožnění bylo v nepořádku? Fotili si například Vaši občanku, či si ji někam odnášeli? Pokud ne, můžou se bát, že zpochybníte ztotožnění.



IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k podání vysvětlení
« Odpověď #3 kdy: 12 Února 2018, 09:41:14 »

Je-li z toho předvolání zřejmé, že se to nějak týká toho konkrétního podezření, tak bych to v klidu ignoroval, neztrácel bych čas ani omluvou. Jsou 2 základní motivy, proč SO takovou výzvu pošle (místo toho, aby rovnou poslal příkaz či zahájil řízení) - tím nejčastějším je, že mu vůbec nejde o nějaké vysvětlení, ale chce podezřelého dostat fyzicky na úřad, aby mu nabídl příkaz na místě (a.k.a. blok). Je to takový divný kompromis - úředník to vyřeší hned a bez papírování a „pachatel“ to dostane se slevou.

Záleží, jak je kdo nastaven, ale v některých případech to může dávat smysl. Čistě ekonomicky může dát úřad lepší nabídku než fízl na místě (nebo alespoň může být zajímavé si ji poslechnout), a taky trochu odpadá informační nerovnováha přítomná při řešení na místě - s odstupem už víte, z čeho konkrétně jste viněn, co za to hrozí, jaké jsou šance, jestli se nevyplatí taktické zdržování např. kvůli odmazání bodů atp., zkrátka místo řádově minut, které měl podezřelý na rozhodnutí zda vzít blok na místě, to nově může zvážit v klidu. Někoho též může těšit, že alespoň poslal do háje buzeranta na místě (který za to neměl čárku a ještě musel papírovat).

Druhým motivem může být to, že úředník narazil na nějakou nesrovnalost a chce se pokusit ji s pomocí podezřelého odstranit, případně dostat i nějaký ten bonus v podobě přiznání, připuštění úmyslného jednání, udání někoho dalšího atp. (*). Může jít i o kombinaci obou motivů - nejdřív SO zkusí vyjednávat o bloku a když to nevyjde, tak alespoň rozhovor použije jako další z podkladů pro řízení.

Pro vás to znamená, že pokud jste zvědavý, co vám SO chtěl, nic nebrání napsat si o nový termín či to zkusit klidně i naslepo. Pokud je vám to jedno, tak to můžete klidně ignorovat - před případnou pořádkovou pokutou vás chrání hned 4 věci - doručení fikcí, nesmyslná lhůta, nesplnění formálních předpokladů (že ignorace je odepřením dle dikce § 137 SprŘ je v tuto chvíli jen ničím nepodložený vlhký sen pár jedinců na MV) a především to, že vynucování podání vysvětlení pokutami, pokud jediným účelem je umožnit či usnadnit následné stíhání osoby, po které je vysvětlování požadováno, by bylo efektivním popřením ústavního zákazu sebeobviňování. Pokud by to přes tyto 4 překážky SO přesto zkusil, tak vám přeji už jen dobrou zábavu.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k podání vysvětlení
« Odpověď #4 kdy: 12 Února 2018, 09:46:29 »

(*) v předchozím postu měla původně glosovat, co je průměrný vohnout reagující na předvolání schopen úředníkovi navykládat, ale pak jsem si uvědomil, že má fantazie na to nestačí ...
IP zaznamenána

Neridic

  • Příspěvků: 232
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k podání vysvětlení
« Odpověď #5 kdy: 12 Února 2018, 11:02:07 »

S prominutim ... chteji se dohodnout a poslou nesmyslny termin te dohody?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k podání vysvětlení
« Odpověď #6 kdy: 12 Února 2018, 11:09:21 »

Netuším, co přesně chtějí v tomto konkrétním případě, ale předvolání + nabídka bloku spojená s pokusem o vytěžení (zatím neobviněného) podezřelého je obvyklý vzorec. Termín nebyl až tak nesmyslný, pokud ouřada kalkuloval s tím, že si zprávu z DS adresát vyzvedne obratem, a pokud nedostavení se nehodlá nijak sankcionovat, tak ho ani nemusí trápit, že nedodržel lhůtu, kterou by musel řešit, kdyby šlo např. o ústní jednání.
IP zaznamenána

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 906
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k podání vysvětlení
« Odpověď #7 kdy: 12 Února 2018, 17:33:40 »

Díky za názory.. Tak bych to asi tedy nechal být, jen ve mne hlodá červíček ohledně §60 správního řádu..Aby místního ouřadu nechytla tak velká touha se mnou mluvit, že by si na pomoc zavolal četníky :-)
Je v nějakém zákoně uvedeno,jaká minimální lhůta na předvolání musí být dána ? Ouřada přece nemůže počítat s tím, že si hned první den poběžím na poštu pro jeho výtvor..  Našel jsem jen lhůty ohledně soudních líčení..
IP zaznamenána

Caroprd111

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 978
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k podání vysvětlení
« Odpověď #8 kdy: 12 Února 2018, 18:02:20 »

Předvedení bych se opravdu nebál. Tuším, že vás musí předvolat minimálně pět dní dopředu od doručení a samozřejmě musí počítat s tím, že si vyzvednete poslední den lhůty.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k podání vysvětlení
« Odpověď #9 kdy: 12 Února 2018, 18:07:39 »

Caroprd111> U ústního jednání to musí být minimálně 5 dní, u jiného předvolání pak s dostatečným, zpravidla nejméně pětidenním předstihem.
IP zaznamenána

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 906
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k podání vysvětlení
« Odpověď #10 kdy: 12 Února 2018, 18:24:44 »

OMG hlavně že jsem to četl asi 2x ten §59 a tu lhůtu jsem tam prostě neviděl  ???
Takže oni nesplnili lhůtu,tak to opravdu řešit nebudu...
hh a enzym v jiném vlákně popisují předvolání k ústnímu jednání...https://www.30kmh.cz/index.php?topic=3876.0
možná stupidní dotaz,ale chápu dobře  rozdíl mezi předvoláním k podání vysvětlení a předvoláním k ústnímu jednání?
ústní jednání je až ve chvíli kdy běží řízení a je to dle přestupkového zákona a předvolání k podání vysvětlení je před řízením
a je dle správního řádu?

a může SO vydat rozhodnutí o vině,když hned v záhlaví píše, že je nutné podání nezbytného vysvětlení neboť rozhodné skutečnosti
nelze zjistit jiným úředním postupem...
To tedy nakonec tu rozhodnou skutečnost nějak zjistí i když píší opak?

« Poslední změna: 12 Února 2018, 18:49:21 od sennheiser »
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k podání vysvětlení
« Odpověď #11 kdy: 12 Února 2018, 23:27:32 »

sennheiser:
Tak nějak to je..
..podání vysvětlení dá se říct znamená že orgán od vás chce něco vědět. Bez dalšího to není obvinění ani zahájení řízení a ani nemusí řízení běžet.. orgán může použít podání vysvětlení i k zjištění informací před zahájením řízení.
..ústní jednání je součást řízení.. když má dojít k ústnímu jednání tak už jste účastníkem běžícího řízení.. v oblasti dopravních přestupků jste obvykle z něčeho obviněný.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k podání vysvětlení
« Odpověď #12 kdy: 12 Února 2018, 23:38:06 »

A ještě doplním: Při podání vysvětlení máte nárok na proplacení ušlého zisku a nákladů na cestu.
IP zaznamenána

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 906
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k podání vysvětlení
« Odpověď #13 kdy: 25 Března 2018, 14:46:36 »

Tak se to pohlo rychle a přišlo mi ROZHODNUTÍ - je vinnen z nedbalosti dopuštění se přestupku dle §125c odst 1 pís f bod 4 ( překročení o méně než 20km/h)  A chtějí 2800,-Kč.

A teď pár zajímavostí:
1) V Předvolání k podání vysvětlení ( to s nesmyslnou lhůtou) mě předvolávají k NEZBYTNÉMU vysvětlení neboť rozhodné skutečnosti  nelze zjistit jiným úředním postupem
V Rozhodnutí je v Odůvodnění: Osobní účast obviněného u ústního jednání nebyla nutná.Obviněný byl řádně předvolán k ústnímu jednání na den 1.3.2018. Obviněný se bez řádné omluvy nedostavil.
--- WTF  tak proč mě někam ženou k nezbytnému vysvětlení a pak že to není nutné a ještě že se neomluvím a navíc mě předvolali na 5.2.2017 dle předvolání.

2) Dále uvádí: totožnost byla jednoznačně zjištěna z předloženého OP..
--- Dostali ale pouze řidičák + TP

3) A dále v sekci SANKCE - závěr..orgán se řídil těmito úvahami...závažnost přestupku ,kdy nebyly zjištěny žádné skutečnosti ,které by tuto závažnost snižovali . Naopak překročení rychlosti o 12km/h svoji intenzitou zasahuje horní poloviny rozpětí a je zvýšena intenzita ohrožení a tak je sankce směrována do horní poloviny zákonného rozpětí..
K významu a rozsahu následků protiprávního jednání obviněněného SO konstatuje, že se projevil ve formě ohrožení neboť se neprokázalo, že by došlo k ublížení na zdraví nebo poškození majetku. Tato skutečnost pak hovoří ve prospěch obviněného a o výši pokuty v dolní polovině
zákonného rozpětí.
K míře zavinění SO konstatuje, že bylo prokázáno nedbalostní jednání v nevědomé nedbalosti ( LOL) ,které směřuje do dolní poloviny sazby.
Podle ust §40 písm c zákona o odpovědnosti za přestupky je přitěžující okolností ,že pachatel páchal přestupky opakovaně ( naposledy v roce 2016 a má celkem 2 body a 18 záznamů v přestupcích)
--- ty ostatní záznamy jsou částečně parkování, botičky a nebo se do toho počítají i Sprdele??  Protože 18x jsem osobně za sebe s policii nic neměl. A jak může být přitěžující okolnost na rychlost špatné parkování?? je možné tohle napadnout v odvolání??

Takže bude následovat odvolání:
1) budu muset jít okopírovat spis ( kvůli pozici TRUcamu - měřili přes 4 pruhy - částečně v zatáčce - původně jsem myslel , že měřili jinde)
2) tvrdí, že se řidič nevyměnil , že ho měli stále v dohledu ( to není pravda -museli se otáčet až na křižovatce,která byla cca 500m zpět)
3) namítnutí zbytečného předvolávaní a také že nebylo řádné ( chybějící lhůta 10 dní) a následně chyba data předvolání v Odůvodnění
4) chybná lhůta na předvolání.. ( a co by se tam tedy vlastně vyřešilo???)
5) nemělo být tedy místo správního řízení  příkazní řízení ( a neplatilo by se 1000,-kč) ??
« Poslední změna: 25 Března 2018, 16:35:48 od sennheiser »
IP zaznamenána

jakubb

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 560
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k podání vysvětlení
« Odpověď #14 kdy: 25 Března 2018, 18:19:20 »

2800 Kč je včetně nákladů řízení? Jak odůvodnili výši pokuty?

Jestli se nemýlím, příkazní řízení je dobrovolné (ze strany úřadu) a tím si úřad šetří práci, aby nemusel zahajovat.

Řidičák je myslím jako průkaz prokazující totožnost dostačující, nebo jsem něco přehlédl (hledat jsem zkoušel)? 

Vyražte zajistit spis, to bude základ.
IP zaznamenána