30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Správní žaloba x prominutí poloviny trestu ZŘMV  (Přečteno 10576 krát)

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Správní žaloba x prominutí poloviny trestu ZŘMV
« kdy: 03 Října 2017, 10:54:43 »

Jaký vliv má případná neúspěšná správní žaloba vliv na případnou žádost o prominutí poloviny trestu zákazu řízení?

Musí být zamítnutí této žádosti odůvodněná?

Jaké jsou obecné okolnosti které můžou bránit prominutí poloviny trestu?

Příklad: KÚ potvrzuje zákaz řízení, řidič včas odevzdává řidičák a včas zaplatí pokutu, podává správní žalobu, žádné přestupky nespáchal a autem nejezdí.
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Správní žaloba x prominutí poloviny trestu ZŘMV
« Odpověď #1 kdy: 03 Října 2017, 11:05:42 »

Viz § 47 PřesZ (250/2016 Sb.):
(4) Po uplynutí poloviny doby, na niž byl uložen zákaz činnosti, může správní orgán, který zákaz činnosti uložil, od výkonu zbytku tohoto správního trestu upustit, jestliže pachatel prokáže způsobem svého života nebo provedením účinných opatření, že jeho další výkon není potřebný.
(5) Byla-li spolu se zákazem činnosti uložena též pokuta, která nebyla dosud uhrazena, popřípadě byla uhrazena pouze zčásti, nelze od výkonu zbytku zákazu činnosti upustit, dokud pachatel neprokáže, že pokutu nebo její zbylou část uhradil, anebo dokud nebylo rozhodnuto o rozložení úhrady pokuty na splátky nebo o odložení splatnosti pokuty.

... případně analogicky § 90 TZ (40/2009 Sb.):
(1) Po výkonu poloviny trestu zákazu činnosti, zákazu pobytu nebo zákazu vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce může soud podmíněně upustit od výkonu jeho zbytku, jestliže odsouzený v době výkonu trestu způsobem svého života prokázal, že dalšího výkonu tohoto trestu není třeba, anebo jestliže soud přijme záruku za dovršení nápravy odsouzeného.
(2) Při podmíněném upuštění od výkonu zbytku trestu zákazu činnosti, zákazu pobytu nebo zákazu vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce soud stanoví zkušební dobu až na pět let, nikoliv však na dobu kratší než zbytek trestu; zkušební doba počíná právní mocí rozhodnutí o tomto upuštění.

K Vašim dotazům konkrétně:
ad 1) Žádný.
ad 2) Ne.
ad 3) Viz shora uvedené paragrafy.
ad 4) Pokud si řidič v prvostupňovém řízení nepočínal tak, že jej celý úřad svorně a upřímně nenávidí, konverguje šance na úspěch ke 100 %. A to i v případech, kde se řidič aktivně a vehementně bránil. Asi je to proto, že kdo neřídí, nepáchá přestupky. A kdo nepáchá přestupky, neplatí...
IP zaznamenána

vstan

  • Příspěvků: 73
    • Zobrazit profil
Re:Správní žaloba x prominutí poloviny trestu ZŘMV
« Odpověď #2 kdy: 05 Února 2019, 12:37:50 »

Existuje někde vzor nějaké úspěšné žádosti?
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Správní žaloba x prominutí poloviny trestu ZŘMV
« Odpověď #4 kdy: 05 Února 2019, 14:01:52 »

Musí být zamítnutí této žádosti odůvodněná?
Je to víceméně akademický názor, protože nepamatuji, že by v nějaké věci, kde jsem účastníka zastupoval, nebylo žádosti vyhověno, a zároveň proti případnému zamítnutí (včetně jeho vad) zpravidla nemá moc smysl bojovat, protože než by bylo čehokoliv dosaženo, zákaz bude dovykonán. Nicméně s tímto vytknutým před závorku jsem přesvědčen, že by zamítnutí odůvodněno být mělo. Je to klasické řízení o žádosti, § 47 PřesZ žádné úlevy z formy ani náležitostí rozhodnutí nestanoví, tedy platí § 68(3,4) SprŘ. Právním základem rozhodování o žádosti je jak subsumpce (prokáže svým způsobem života ...), tak především správní uvážení (může správní orgán ...), tedy se aplikuje celá masa zásad ke správnímu uvážení, přezkoumatelnosti, vyloučení libovůle ... Naopak při vyhovění zcela v souladu se SprŘ odůvodnění není třeba.
« Poslední změna: 05 Února 2019, 14:07:27 od hh »
IP zaznamenána

vstan

  • Příspěvků: 73
    • Zobrazit profil
Re:Správní žaloba x prominutí poloviny trestu ZŘMV
« Odpověď #6 kdy: 05 Února 2019, 15:56:35 »

Akorát budu muset nějak přeformulovat: "Svoji chybu jsem uznal, přijal trest a bez prodlení uhradil pokutu."
Když mám podanou správní žalobu...
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 074
    • Zobrazit profil
Re:Správní žaloba x prominutí poloviny trestu ZŘMV
« Odpověď #7 kdy: 05 Února 2019, 22:17:01 »

Třeba vykonal jsem polovinu trestu zákazu řízení, uhradil uloženou pokutu a od rozhodnutí orgánu jsem se již nedopustil žádného přestupku
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Správní žaloba x prominutí poloviny trestu ZŘMV
« Odpověď #8 kdy: 05 Února 2019, 23:01:41 »

vstan> Co je špatně na "Svoji chybu jsem uznal, přijal trest a bez prodlení uhradil pokutu."? Jste snad trest nepřijal nebo neuhradil pokutu?

Spíš si říkám, zda nemůže být podaná správní žaloba překážkou v tom, že SO předal spis soudu a aktuální jím třeba nedisponuje.
IP zaznamenána

vstan

  • Příspěvků: 73
    • Zobrazit profil
Re:Správní žaloba x prominutí poloviny trestu ZŘMV
« Odpověď #9 kdy: 06 Února 2019, 08:25:58 »

vstan> Co je špatně na "Svoji chybu jsem uznal, přijal trest a bez prodlení uhradil pokutu."? Jste snad trest nepřijal nebo neuhradil pokutu?

Trest jsem přijal se skřípěním zubů, ale chybu jsem asi neuznal, když se bráním správní žalobou...
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Správní žaloba x prominutí poloviny trestu ZŘMV
« Odpověď #10 kdy: 06 Února 2019, 08:47:31 »

Skutečně by mne zajímalo, jak jste zvládnul podat v šedesátidenní lhůtě žalobu, když znění věty o jedenácti slovech tu řešíte druhý den. ;) Tak tu větu prostě vypusťte, je to úplně jedno. Jak shora dost jasně naznačil pan hh, zamítnutí žádosti znamená pro úřad moc práce, vyhovění žádosti skoro žádnou. Řešil jsem prominutí poloviny trestu sice jen asi šestkrát, ale vždy to bylo úplně bez problémů a velice rychle.

Se žádostí doporučuji zajít na úřad osobně po předchozí telefonické domluvě. Na některých úřadech (až neuvěřitelně vstřícné jsou např. Říčany) na Vás budou v takovém případě čekat s vyplněnou a schválenou žádostí, takže nic ani psát nemusíte a samotný úkon je vyřízen do dvou minut včetně pozdravu a rozloučení.
IP zaznamenána

vstan

  • Příspěvků: 73
    • Zobrazit profil
Re:Správní žaloba x prominutí poloviny trestu ZŘMV
« Odpověď #11 kdy: 06 Února 2019, 14:30:52 »

Zvládl :)
Tu větu tu v podstatě neřeším, jen se vykecávám :)
IP zaznamenána

vstan

  • Příspěvků: 73
    • Zobrazit profil
Re:Správní žaloba x prominutí poloviny trestu ZŘMV
« Odpověď #12 kdy: 20 Února 2019, 09:55:50 »

Ještě jeden dotaz. Když jsem si rozhodnutí odvolacího orgánu vyzvedl 28.11.2018 a řidičák odevzdal 5.12.2018, od kdy se počítá zákaz?
Od odevzdání ŘP?
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Správní žaloba x prominutí poloviny trestu ZŘMV
« Odpověď #13 kdy: 20 Února 2019, 10:09:27 »

Ne. Ode dne právní moci rozhodnutí.
IP zaznamenána

vstan

  • Příspěvků: 73
    • Zobrazit profil
Re:Správní žaloba x prominutí poloviny trestu ZŘMV
« Odpověď #14 kdy: 20 Února 2019, 10:10:40 »

Ne. Ode dne právní moci rozhodnutí.

A to je od 28.11.? Nebo je tam nějaká lhůta?
IP zaznamenána