30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Správní řízení na Slovensku  (Přečteno 19972 krát)

dqd

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 128
    • Zobrazit profil
Správní řízení na Slovensku
« kdy: 16 Dubna 2014, 19:52:16 »

Příběh
Můj zaměstnavatel mě pravidelně vysílá na pracovní cestu do Skalice (cca 1 km za českými hranicemi) a zrovna dnes mě při cestě domů zastavila slovenská policejní hlídka. O Slovensku nemám iluze (půl roku jsem tam studoval), ale něco tak otřesného jsem opravdu nečekal.

Policista mě ani nepoučil a hned po mně chtěl doklady. A že jsem údajně nezastavil na značce STOP. S tím jsem nesouhlasil a požadoval jsem projednání ve správním řízení. Ten člověk na mě začal naléhat, že si to prý natočili na kameru, na což jsem nereagoval. Mezitím přišel další inteligent a spustil monolog na téma, že si to navzájem dosvědčí a že budu platit. Snažil jsem se komunikaci omezovat na minimu. Evidentně je to neodradilo a rozhodli se na mě vytasit celý repertoár.

Začalo to reflexní vestou, kterou u firemního auta vozím v kufru. Chystal jsem se tedy vystoupit z auta, oni však mezitím plkali o tom, že tu vestu musím vozit tak, abych na ni dosáhl. V hlavě mi zablikala červená kontrolka; tohle byla jasná past. Naklonil jsem se tedy dozadu, odklopil zadní sedadlo a vytáhl celou povinnou výbavu. Postupně jsem jim ukázal reflexní vestu, výstražný trojúhelník a pro jistotu i lano.

Pak přišla na řadu autolékárnička. Na jejich žádost jsem ji vytáhl a vrazil jednomu policajtovi do ruky. Zřejmě na Slovensku mají předepsanou určitou formu, protože na ten igelitový obal s obvazy čuměl, jak kdyby ho viděl poprvé. Prodiskutoval to s kolegou, kterému se podařilo nalézt datum exspirace (příští rok) a dále následoval dotaz na kartu. „Na jakou kartu?“ užasl jsem. „Na kartu prvej pomoci,“ odpověděli. Nevěděl jsem, co tím myslí, takže jsem tu lékárničku vzal a zalovil v ní, protože jsem tušil, že tam býval návod k použití. Po chvíli marného hledání jsem to vzdal a řekl jim, že nevím, kde takovou věc hledat, ale že ta lékárnička je v souladu se zákonem 216/2010 (jak bylo ostatně na obalu napsáno). Na to mi odvětili, že jsem na Slovensku a že na Slovensku platí slovenské zákony a tohle je český zákon. To jsem se už neudržel a kontroval tím, že jsem přece stále ještě na území Evropské unie, kde jsou zákony harmonizovány. To je zjevně odradilo. (Jak jsem se dočetl později, českému autu stačí česká výbava, tudíž po mně chtěli něco, na co nejspíš neměli právo.)

Tím kontrola povinné výbavy skončila a byl jsem vyzván k tomu, abych si vystoupil z auta a šel jim podepsat dokumenty. Oboje jsem odmítl. Na to mi odvětili, že mi dají dýchnout. Jakožto abstinent jsem pokrčil rameny a čekal dalších deset minut v autě, než vyplní formulář.

Poté se policista přišoural s doklady a jakýmsi lejstrem a znovu na mě naléhal, abych mu to podepsal. Zopakoval jsem, že to nepodepíšu. On se mě zeptal, jestli tam má tedy napsat, že jsem to odmítl podepsat. Krevní tlak se mi nebezpečně zvýšil a já mu odpověděl, že si tam má napsat, co chce, ale že mu to v žádném případě nepodepíšu.

A teď přichází finále. Policajt se mě zeptal na to, jestli ta adresa, kterou mám napsanou na občance, je mé trvalé bydliště. To jsem potvrdil. A chtěl po mně ještě mou doručovací adresu. Já jsem mu jenom odpověděl, že si nechávám písemnosti doručovat do datové schránky a ať mi napíšou tam. Adresu jsem mu na jeho dotaz nesdělil a odkázal ho na české úřady. On to uzavřel tím, že to pošlou na mé trvalé bydliště, vrátil mi doklady a konečně mě nechal jet. Bez slibované zkoušky na alkohol.

Dotazy
Nemáte náhodou někdo zkušenosti s průběhem správního řízení na Slovensku či v okolních zemích? Je tam nějaký rozdíl oproti českému? Co nejhoršího se může stát? Mohou mi zakázat pobyt? Pokud ano, jak se o tom zákazu dozvím? Jak mi doručí pozvánku ke správnímu, když neznají doručovací adresu a já jsem úředně bezdomovec? Mají tam také fikci doručení?
« Poslední změna: 16 Dubna 2014, 21:49:35 od dqd »
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Správní řízení na Slovensku
« Odpověď #1 kdy: 16 Dubna 2014, 21:19:20 »

Na podobný nátlak jsem opocím řekl, že když si rozfázují ten jejich slavný kamerový záznam, tak jsem si jist, že na každém jejich snímku stojím  :D. Na stopce jsem snížil infinitisimálně rychlost k nule a znovu se rozjel. To slovo nebyl schopen zopakovat  :D a vzdal to. Zvlášť když jsem skutečně prakticky zastavil. 
Co se týká úřední šikany, tak laicky předpokládám, že toto mohou činit pouze prostřednictvím resp. v součinnosti s českými úřady, a to půjde těžko bez Vašeho vědomí. Mám tušení, že slovenský šiml nebude přehnaně aktivní směrem do ciziny. Jako vždy i homo economicus byrokraticus se řídí poměrem výkon/cena.
IP zaznamenána

Sinuhet

  • Příspěvků: 73
    • Zobrazit profil
Re:Správní řízení na Slovensku
« Odpověď #2 kdy: 17 Dubna 2014, 01:04:04 »

Už se to tu někde objevilo:
Těžko dokázat, že jste nezastavil, když na jednotlivých snímcích stojíte (a to dokonce, podržte se, na všech!).
 :D
IP zaznamenána

cyklista

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 458
    • Zobrazit profil
Re:Správní řízení na Slovensku
« Odpověď #3 kdy: 17 Dubna 2014, 07:06:15 »

Podle Vídeňské úmluvy z roku 1968 má povinná výbava auta odpovídat zemi registrace. Tzn. pokud platí na Slovensku něco jiného, nemusí to řidiče auta registrovaného v ČR zajímat. Výjimkou, kterou jsem našel, je povinný alkotester ve Francii, který není výbavou auta, ale osoby řidiče.
IP zaznamenána

jarda

  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil
Re:Správní řízení na Slovensku
« Odpověď #4 kdy: 17 Dubna 2014, 10:31:53 »

Můžete být rád, že vám nezadrželi řidičský průkaz, na slovensku existuje zákon, který říká, že pokud odmítnete zaplatit pokutu na místě a jedná se o hrubé porušení předpisů (což je například JAKÉKOLIV překročení maximální povolené rychlosti, nevím jestli i stopka), může vám být ŘP zadržen a odeslán na obecní úřad, který vám ho vrátí až po projednání přestupku. Mezi tím dostanete papír, na který můžete jezdit, ale jenom na slovensku.

Policajt mi tohle udělal ve vesnici několik kilometrů od českých hranic, směrem do ČR, potom co si mě vytáhl z řady jedoucích aut jako jediné s českou RZ a dal mi na místě pokutu za překročení o 6 km/h. Když jsem to s ním nechtěl řešit na místě, pohrozil mi zadržením řidičáku, takže jsem zvážil všechny možnosti a zaplatil mu.. následně jsem si dohledal, že na to skutečně měl právo. Existoval návrh zákona, který krom jiných bodů definoval, že jako hrubé porušení dopravních předpisů lze klasifikovat až překročení rychlosti o více než myslím 20 v obci a 30 mimo, ale nebyl schválen...
IP zaznamenána

dqd

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 128
    • Zobrazit profil
Re:Správní řízení na Slovensku
« Odpověď #5 kdy: 17 Dubna 2014, 10:41:24 »

[...] na slovensku existuje zákon, který říká, že pokud odmítnete zaplatit pokutu na místě a jedná se o hrubé porušení předpisů (což je například JAKÉKOLIV překročení maximální povolené rychlosti, nevím jestli i stopka), může vám být ŘP zadržen [...]
Obávám se, že se to na můj případ nevztahuje. Protože § 71 (1) slovenského zákona 8/2009 hovoří jasně:
Citace
Policajt je oprávnený zadržať vodičský preukaz okrem dôvodov podľa § 70 ods. 1 aj vtedy, ak vodič motorového vozidla, ktorému je v blokovom konaní za priestupok proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky alebo za priestupok spáchaný nezaplatením úhrady za užívanie diaľnic, rýchlostných ciest a ciest I. triedy uložená pokuta, je ochotný ju zaplatiť, ale nemôže tak urobiť na mieste.

Já jsem nebyl ochotný cokoliv zaplatit. A § 72 nebylo možné aplikovat, protože jsem víceméně spolupracoval a vozidlo bylo technicky v bezvadném stavu.
IP zaznamenána

Abraxis

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:Správní řízení na Slovensku
« Odpověď #6 kdy: 17 Dubna 2014, 13:53:03 »

Mam se zadrzenim ridicaku v SK zkusenost, kdyz sem jim odmitl zaplatit pokutu na miste. Kratce receno - po par tydnem prisel od nich dopis, ze ho vraceji na magistrat v miste bydliste (v CZ) a tam sem si ho pak zasel normalne vyzvednout - a to i kdyz prestupek nebyl vyresen a porad se v SK projednaval. Takze neni potreba se toho bat - jen proste hrozi riziko, ze clovek bude chvili po CZ s tim jejich carem papiru.
IP zaznamenána

mosquitoe

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 447
    • Zobrazit profil
Re:Správní řízení na Slovensku
« Odpověď #7 kdy: 17 Dubna 2014, 14:19:58 »

Tož jsem teď chvíli koukal do slovenských zákonů. Podle §84 a §87 zákona 370/1990 Sb. se může blokové řízení odmítnout. Zmiňovaný §71 zákona 8/2009 platí jen pro případ, kdy s blokem souhlasíte a jste ochotni zaplatit pokutu (je to tam explicitně napsané). Když věc odmítáte řešit v blokovém řízení, tak to musí předat do správního. Fungovat to má jako záloha proti nezaplacení pokuty.
IP zaznamenána

tomasmaladd

  • Příspěvků: 209
    • Zobrazit profil
Re:Správní řízení na Slovensku
« Odpověď #8 kdy: 17 Dubna 2014, 14:33:18 »

;D ;D naštěstí jsem na Slovensko nikdy nejel (a doufám že nikdy nepojedu) ale kolega co je Slovák tak vyprávěl že doslova šikana od policie dorostla do neúnosných výšin. Tvrdil že v podstatě každých 50 Km vás někdo staví.
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Správní řízení na Slovensku
« Odpověď #9 kdy: 17 Dubna 2014, 19:11:00 »

To si skoro říká o nahlášení ztráty řidičáku nejlépe předem a potom eventuálně odevzdat ten zázrakem objevený v palubní skřínce  :). Zajímavá situace by bylo odevzdat náhradní doklad o ztrátě ŘP a vyměnit ho za slovenskou verzi papírku.
IP zaznamenána

msk

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 327
    • Zobrazit profil
Re:Správní řízení na Slovensku
« Odpověď #10 kdy: 18 Dubna 2014, 11:28:05 »

Ako Slovak 10 rokov zijuci v CR potvrdzujem co tu bolo napisane. Papiere moze SK fizel zadrzat:
- pokial suhlasis s blokovou pokutou, ale nemas na mieste $ na zaplatenie
- jedna sa o zavazny priestupok ( ten vycet nepoznam, v meste je to tusim +20 kmh )

Prax je skutocne taka, ze po pripadnom zadrzani po par tyzdnoch skonci vodicak na urade v mieste trvaleho bydliska v CR, kde si ho staci vyzdvihnut.
O ziadnom zakaze pobytu u takychto banalit nema zmysel hovorit, takze ziaden strach. Takisto si nie som vedomy, ze by na SK existoval podobny blacklist ako v USA - ze zistia pri kontrole nezaplatene pokuty z minula a o to viac buzeruju. Co moze byt problem je jazda na uzemi domovskeho statu (CR) s papierom o zadrzani od posuka zo Slovenska. Tu vidim totiz najvacsi kamen urazu zadrzania vodicaku v SR - ten papier nema v CR ziadny legislativny podklad, takze hrozi primarne riziko za jazdu bez vodicaku v CR a to po dobu niekolkych tyzdnov.

Lekarnicka je povinnou vybavou auta a na tu sa vstahuju ceske zakony, takze na pojebanu karticku prvej pomoci nasrat, takisto ako dalsie pripadne slovenske odlisnosti v povinnej vybave.

Trik s vestou je u fizlov znamou buzeracnou technikou a skutocne cakaju, ze z auta vystupis. Pocul som o rozporoch ze nevystupujes z auta z vlastnej iniciativy, ale na prikaz, tym padom by vesta nemala byt postihnutelna, ale je to neisty oser.

Co sa tyka buzeracie na SK, neni to (zatial) v nicom odlisne od CR. Musel si vymaknut nejaku dopravno-bezpecnostnu akciu  (ktora vzdy sposobi vyzsi pocet nehod a umrti ako v bezne dni), mna na SK zmrdi zastavuju velmi sporadicky a to tam jazdim na prazskych znackach. Je pravdou, ze sa da na SK implicitne pocitat s vyzsim vyskytom mikrovln, ale keby som spocital vsetky usekovky v Prahe, cisla by vysli mozno v neprospech CR.
IP zaznamenána
automaticky mi tykaj

mosquitoe

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 447
    • Zobrazit profil
Re:Správní řízení na Slovensku
« Odpověď #11 kdy: 18 Dubna 2014, 11:30:46 »

Ako Slovak 10 rokov zijuci v CR potvrdzujem co tu bolo napisane. Papiere moze SK fizel zadrzat:
- pokial suhlasis s blokovou pokutou, ale nemas na mieste $ na zaplatenie
- jedna sa o zavazny priestupok ( ten vycet nepoznam, v meste je to tusim +20 kmh )

AND nebo OR?
IP zaznamenána

jarda

  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil
Re:Správní řízení na Slovensku
« Odpověď #12 kdy: 18 Dubna 2014, 12:22:47 »

Můj incident se zadržením průkazu se stal někdy kolem roku 2011, čili už byl v platnosti zákon č. 8/2009, který ale tenkrát říkal, že

§ 137
(1) Porušenie povinností ustanovených týmto zákonom sa považuje za porušenie všeobecne záväzných právnych predpisov o bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky.
(2) Porušením pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom je
d) prekročenie rýchlosti jazdy vozidiel ustanovenej týmto zákonom alebo vyplývajúcej z dopravnej značky alebo dopravného zariadenia

Dodatek dále upřesňuje, že:
(1) Priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky sa dopustí ten, kto
h) ako vodič motorového vozidla prekročí rýchlosť ustanovenú v osobitnom predpise 3c) alebo prekročí rýchlosť ustanovenú dopravnou značkou alebo dopravným zariadením,
(2) Za priestupok podľa odseku 1
c) písm. e), g) až i) možno uložiť pokutu od 150 eur do 800 eur a zákaz činnosti do troch rokov,

§ 70
(1) Policajt je oprávnený zadržať vodičský preukaz vydaný orgánom Slovenskej republiky alebo orgánom iného štátu, ak
a) možno uložiť trest alebo sankciu zákazu činnosti spočívajúcu v zákaze vedenia motorového vozidla,

§ 71
(1) Policajt je oprávnený zadržať vodičský preukaz okrem dôvodov podľa § 70 ods. 1 aj vtedy, ak vodič motorového vozidla, ktorému je v blokovom konaní za priestupok proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky alebo za priestupok spáchaný nezaplatením úhrady za užívanie diaľnic, rýchlostných ciest a ciest I. triedy uložená pokuta, je ochotný ju zaplatiť, ale nemôže tak urobiť na mieste.


Vzhledem k výše uvedenému si myslím, že policajt mohl zadržet řidičský průkaz při banálním překročení rychlosti a neochotě zaplatit ne podle § 71 (1), protože tam je podmínkou souhlas s přestupkem, ale podle § 70 (1) a), protože za jakékoliv překročení rychlosti bylo podle § 137 teoreticky možné uložit zákaz řízení



---------------------------


V aktuálním znění už je ve slovenských zákonech skutečně definováno, že závažným přestupkem je až
§ 137 (2) d) prekročenie rýchlosti jazdy vozidiel ustanovenej týmto zákonom alebo vyplývajúcej z dopravnej značky alebo dopravného zariadenia v obci o 20 km/h a viac alebo mimo obce o 30 km/h a viac,

nicméně ostatní paragrafy říkají stále to samé, proto je podle mě stále možné zadržet řidičský průkaz při banálním překročení rychlosti a neochotě zaplatit podle § 70 (1) a), protože za jakékoliv překročení rychlosti bylo podle § 137 teoreticky možné uložit zákaz řízení.

To, že reálně se za překročení rychlosti ukládá jen pokuta podle tabulky a zákaz řízení se neukládá podle mě tento zákon neřeší.



« Poslední změna: 18 Dubna 2014, 12:37:21 od jarda »
IP zaznamenána

mosquitoe

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 447
    • Zobrazit profil
Re:Správní řízení na Slovensku
« Odpověď #13 kdy: 18 Dubna 2014, 12:44:18 »

Takže OR.

Hm, to už je lepší řidičák nechat doma.
IP zaznamenána

jarda

  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil
Re:Správní řízení na Slovensku
« Odpověď #14 kdy: 18 Dubna 2014, 15:52:45 »

Podle mě to není úplně OR, protože v aktuálním znění se to nijak nevztahuje k závažnosti přestupku. Ale když jsem si to hledal tenkrát, tak to tam bylo :-/
IP zaznamenána