30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Žaloba o výživné na zletilé dítě  (Přečteno 5794 krát)

oadam

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Žaloba o výživné na zletilé dítě
« kdy: 06 Srpna 2017, 20:54:10 »

Zdravím, téma hodně mimo mísu, ale třeba zde najdu radu či životní zkušenost, která mi pomůže.

Rodiče se rozvedli po mém narození, společně s bráchou jsem byl svěřen do péče mamky a bylo na nás stanoveno výživné ve výši 2000 na každého. Brácha po ukončení základky odešel k otci, výživné zůstalo stejné, proto se mamka s otcem dohodli, že si ho nebudou přeposílat a každý se bude starat o jednoho z nás.

Před rokem brácha nechal výšky, osamostatnil se a začal bydlet sám, takže mamka po otci chtěla, aby na mě začal opět platit. To se ale setkalo s velkým odporem, který se projevoval křikem do telefonu, vyhrožováním, že mamku začne pomlouvat a korunovala to smska, že na mě chce testy otcovství. To už byla hodně silná rána i pro mě, do té doby jsme se s otcem vídali, občas mi i něco koupil, ale nikdy jsme si k sobě nenašli cestu, nicméně tímto u mě skončil a přerušil jsem s ním kontakt. Mamka se rozhodla to nechat být, jelikož otec umí být pěkný hajzl a při rozvodu si s ním vytrpěla svoje a rozhodla se, že za ty prachy jí to nestojí. Mně však za pár dní bude 18 a nechat být to rozhodně nechci, protože mamka se mně i bráchovi vždy snažila dopřát první poslední a šetří na sobě, co to jde, což se o otci říct rozhodně nedá.

S otcem rozumnou domluvu nepředpokládám, proto se žalobě o výživné nejspíše nevyhnu. Teď už ale k tomu, na co se chci zeptat a poradit.

Boj s otcem bude těžký, má spoustu známostí a předpokládám i zdrojů, které bude ochoten vynaložit. Je podnikatel, tudíž dokazování jeho příjmů bude těžké, ačkoli vím, že je má. Když se rozváděl s mamkou tak dokázal výdaje skoro shodné s příjmy. Dále se nebojím, že bude ochotný použít všelijaké prasárny i na mamku. Ta má strach, aby jako reakci nezaútočil na ni. Především má strach z toho, že mě i bráchovi našetřila dost peněz, tak aby to nevypadalo, že jsme těžce za vodou a neměla by naopak doplácet třeba ještě ona na otce, například díky výživnému na bývalého partnera. Nicméně otec se v mezičase stihl ještě jednou oženit, udělat si další 2 děti a rozvést se, proto by tato vyživovací povinnost, pokud se nemýlím, měla být zaniklá, jelikož zaniká s novým manželstvím. Je to tak? Případně je zde nějaká další možnost, jak by se mohl domáhat peněz od mamky? Vím, zní to asi blbě až paranoicky, ale předpokládám, že se mu opravdu nebude chtít platit plus asi bude hledat cestu, jak nám znepříjemnit život.

Dále mám obavy z toho, co vznikne z kombinace peněz, co mi mamka zvládla našetřit, a nízkých příjmů, které otec nejspíš vykáže. Předpokládám, že nějaké výživné na mě mu musí být uloženo i kdyby to mělo být jen minimum, jelikož na výživě dítěte se podílí oba rodiče podle svých možností. Nemůže tedy soud říct, že mamka má našetřeno dost a ať se o mě stará ona, jelikož otec je na tom špatně? Předpokládám, že ne i vzhledem k tomu, že z doslechu vím, že na zmíněné 2 nevlastní sourozence platí 3000 na každého. Logicky je tedy blbost, aby na dva platil a na třetího ne, tedy doufám, protože logika jde v systému někdy stranou.

Nakonec se chci zeptat, zdali by byl někdo ochotný mi pomoct se sepsáním žaloby, nebo bude nejlepší jít za právníkem (to ale předpokládám, že se prodraží) anebo požádat o přidělení právníka soudem, zde si ale nejsem jistý, jak to funguje. Pokud se nemýlím, měl by mi být přidělen zadarmo, jelikož je řízení osvobozeno od soudních poplatků? Jak to s ním probíhá a funguje? Případně zvládl bych to sám jen s nějakou konzultací? (absolutně nevím jak to u soudu funguje a co otec vymyslí, proto mám strach a blbé otázky)

To je pro zatím asi vše, snad jsem situaci popsal srozumitelně. Budu rád za jakoukoli radu, zkušenost či příběh týkající se tohoto tématu, případně odkázání na nějaké stránky či fórum.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Žaloba o výživné na zletilé dítě
« Odpověď #1 kdy: 06 Srpna 2017, 21:13:23 »

Jednoznačně se poraď s právníkem.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Žaloba o výživné na zletilé dítě
« Odpověď #2 kdy: 07 Srpna 2017, 08:52:03 »

Opravdu to sem nepatří a opravdu by bylo lepší to probrat s advokátem než na veřejném fóru zaměřeném jinak. Ani moc nedoporučuju jít do toho bez zastoupení, sice to věcně není složitého, ale předpokládám, že sama o sobě není pro vás daná situace úplně komfortní a nepřál bych vám si zážitek ještě umocnit tím, že na jednání budete sám bez zkušeností ugrilován zastoupenou protistranou.

Alespoň ale telegraficky k některým bodům vašeho dotazu.

Hypotetický požadavek otce na výživné rozvedeného manžela je zcela mimo mísu. To by bylo reálné jen v případě, že by se nemohl sám živit (už toto evidentně neplatí, sporovalo by se to minimálně s existujícím výživným na další jeho děti) a navíc by důvod, proč se nemůže živit, měl příčinu v manželství.

Stejně tak je nesmysl popření otcovství, na to, aby byl v matrice vymazán jako váš otec, už je dávno lhůta pryč a nelze to, ani kdyby existoval nezvratný důkaz, že není vaším biologickým otcem. A i kdyby ho to jen zajímalo (bez vlivu na případné vyživovací povinnosti či jiné právní vztahy), tak vás k tomu nemůže nijak donutit, takže buďte bez obav. SMS si schovejte, může se u soudu pro dokreslení kontextu hodit.

Našetřené peníze od matky, nejde-li o opravdu vysoké částky (v řádu třeba milionů) nebudou mít na vyživovací povinnost otce vliv. Principem výživného je, že dítě se má podílet na životní úrovni svých rodičů, což se normálně, když o něj rodiče fakticky pečují, děje přirozeně (dítě neplatí ani mu není vyúčtováváno nájemné, hotelové služby, jídlo, cesty autem ...). Jestli vám matka něco naspořila, je to její příspěvek, ale to nezbavuje otce povinnosti též přiměřeně přispět, je-li jeho životní úroveň podobná či dokonce vyšší. Protože viz výše, principem je sdílet životní úroveň rodičů, nikoliv aby dítě nepošlo hlady, takže jen samotný fakt, že byste to s matkou zvládli i bez otce či že by vám ty našetřené peníze od matky na nějaký čas vystačily, na povinnosti otce nic nemění.

Nevím, jak jste přišel na myšlenku, že vyživovací povinnost k dětem zaniká uzavřením dalšího manželství, každopádně buďte v klidu, nic takového se samozřejmě neděje. V zásadě výživné s manželstvím nemá vůbec nic společného, jde o součást vztahu mezi rodičem a dítětem, jestli si ty děti rodič pořizuje v rámci manželství či mimo něj a jaký mají jeho vztahy vývoj je zcela nepodstatné.

Na přidělení advokáta na úhrady státu právo nejspíš mít nebudete. Jako dospělý nebudete moci využít specifik soudního řízení ve věcích péče o nezletilé, nebude vás zastupovat OSPOD atp. Jde v zásadě o normální civilní spor, jako o nezaplacené nájemné či fakturu za odebrané zboží. Na přiděleného advokáta byste měl právo jen v případě, že byste si ho nemohl dovolit, což patrně neplatí. Jistě ale bez problémů někoho najdete za přijatelných podmínek, tohle je naprosto tuctová agenda a nemělo by to být nijak zvlášť náročné fakticky a proto ani finančně - a kdyby po vás někde chtěli tisíce za dobrý den, tak se jednoduše otočte a hledejte dál.

Pokud jde o prokazování příjmu podnikatele, tak to je opravdu i pro soudy trochu komplikace, nicméně tomu můžete sám dost pomoci, pokud nějaké informace či indicie o faktických příjmech máte. Pro protistranu je kreativní snaha údaje o svých poměrech zkreslit trochu chůzí po tenkém ledu - riskuje jednak, že když se prokáže, že neuvedl pravdivé skutečnosti, bude mu výživné vyměřeno za základě fikce příjmu ve výši 25násobku životního minima, jednak že pokud by u soudu vyšel najevo nějaký nesoulad mezi tím, co vykazuje a jeho majetkem a reálnými poměry, mohlo by to začít zajímat i jiné úřady. Tvrdit, že je prakticky bezdomovec, otec může, ale projde mu to jen v případě totální pasivity z vaší strany.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Žaloba o výživné na zletilé dítě
« Odpověď #3 kdy: 07 Srpna 2017, 09:51:37 »

Nevím, jak jste přišel na myšlenku, že vyživovací povinnost k dětem zaniká uzavřením dalšího manželství

On asi nemyslel vyživovací povinnost na děti, ale vyživovací povinnost na otce.. případnou vyživovací povinnost bývalé manželky vůči bývalému manželovi.
IP zaznamenána

oadam

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Re:Žaloba o výživné na zletilé dítě
« Odpověď #4 kdy: 07 Srpna 2017, 10:14:54 »

Nevím, jak jste přišel na myšlenku, že vyživovací povinnost k dětem zaniká uzavřením dalšího manželství

On asi nemyslel vyživovací povinnost na děti, ale vyživovací povinnost na otce.. případnou vyživovací povinnost bývalé manželky vůči bývalému manželovi.

Ano, myslel jsem to tak, jak píše 2M.

Díky za reakce, poradím se tedy s právníkem.
IP zaznamenána

Delphin

  • Příspěvků: 38
    • Zobrazit profil
Re:Žaloba o výživné na zletilé dítě
« Odpověď #5 kdy: 07 Srpna 2017, 18:22:31 »

Já bych ještě zvážil, zda je nutné čekat až do 18. Jak bylo již zmíněno,  dítě může mít výhodu v podpoře OSPOD, různých neziskovek, atd. A jen na okraj, co se nejdříve zkusit domluvit? Ideálně i písemnou formou. Ono platit na někoho,  kdo se se mnou nechce ani setkat není asi nic příjemného a nebude to budit velkou ochotu.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Žaloba o výživné na zletilé dítě
« Odpověď #6 kdy: 07 Srpna 2017, 19:55:58 »

Myslím, že nejlepší postup by byl zajít na konzultaci s právníkem který se uvedenou agendou v praxi zabývá, tam pravdivě vybalit všechny skutečnosti a zeptat se na šance.
Mně v opačném postavení tenkrát právník řekl že když se budeme soudně tahat stlačí alimenty na částku yyyy pod ní to už nepůjde, ale bude to stát cca tří až pětinásobek té částky na odměnách advokátům a navrhl do dohody jít s částkou cca o 1/3 - 1/2 vyšší, protistrana měla tenkrát původní představu asi tak 3 x yyyy ale (asi po podobné poradě) jsme se dohodli na tom co mi právník poradil a ušetřili jsme dětem (nebo sobě jako to kdo vnímá) nemalou částku za soudní tahanici. Za tu konzultaci jsem tenkrát utratil cca 2 tisíce a byla to dobrá investice. Hlavně jsem mohl bez emocí vyjednávat v jasných mantinelech a případným nesmyslným požadavkům se jenom usmát. Ale jak říkám musí to být právník s touhle praxí aby dokázal dobře odhadnout situaci. Měl bys od něj vědět jaké úskalí tě čeká a v podobném duchu získat povědomí o reálně požadované částce abys mohl vznést požadavek stylem "právník říká že vysoudím XYZ ale nemá smysl krmit právníky, mně stačí dohoda na ABC protože tě nechci vysávat, ale na druhou stranu potřebuju dostudovat.
Dohoda je vždy lepší než soudy a právníci jejichž výsledkem často bývá pocit křivdy na jedné nebo druhé straně. Ve svém okolí jsem často viděl jak se lidé doslova handrkují o stokoruny měsíčně a výsledkem je pouze to, že do právníků nastrkají tolik peněz, že se to vítězné straně po finanční stránce nezaplatí ani za 5 let.  Výsledkem je ukojená ješitnost na jedné straně a zbytečně prohloubená nenávist na straně druhé.
Nevím jestli i při společné dohodě na nějaké částce musí proběhnout soud, nebo zda stačí nějaká písemnost sepsaná vzájemně, ale v tvém postavení bych doporučil aby to byly klasické alimenty potvrzené soudem. Lépe s to pak vymáhá.

Jen pro informaci - pokud se rodiče navzájem dohodli na neplacení výživného je to sice asi pasé, ale taková dohoda správně není podle zákona možná a to z toho důvodu, že jde o nezletilé děti. Kdokoliv by mohl začít to výživné po druhém vymáhat a to až 3 roky zpětně. Další nepříliš všeobecně známá skutečnost je že povinost platit alimenty nekončí třeba tím, že dítě ukončí docházku a osamostatní se, ale jedině soudním výrokem. Takže pokud matka nepožádá o zrušení placení alimentů, bude je tvému bratrovi dlužit i když přestal studovat.

Možná si k tomu právníkovi dojděte oba dva.
IP zaznamenána

oadam

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Re:Žaloba o výživné na zletilé dítě
« Odpověď #7 kdy: 07 Srpna 2017, 20:45:43 »

Ano to, že je výživné možné vymáhat až 3 roky zpětně vím. Ale tím, že bratr dovršil 18 let (což už je hodně přes 3 roky) zanikla povinnost mamky platit alimenty otci a vznikla povinnost platit je přímo bratrovi. Tudíž jestli se nemýlím, otec se zpětného vymáhání výživného dožadovat nemůže (maximálně bratr), naopak by ale mohla mamka, jelikož otcova povinnost platit jí alimenty stále platí.

Děkuji za zkušenost z druhé strany a po zvážení to opravdu bude asi nejlepší postup. Zajdu se poradit za právníkem, vše proberu a pak zkusím přijít za otcem s dohodou přijatelnou pro obě strany.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Žaloba o výživné na zletilé dítě
« Odpověď #8 kdy: 08 Srpna 2017, 01:18:11 »

On asi nemyslel vyživovací povinnost na děti, ale vyživovací povinnost na otce.. případnou vyživovací povinnost bývalé manželky vůči bývalému manželovi.

Ano, myslel jsem to tak, jak píše 2M.

Aha, jestli to bylo k té vyživovací povinnosti na rozvedeného manžela/manželku, tak viz výše, tou se netrapte, protože podmínky, za kterých by jeden z manželů měl druhému platit výživné, zjevně ve vašem případě nenastaly. Jinak ale není pravda, že by tato povinnost automaticky zanikala s novým manželstvím. Viz §§ 760 an. OZ - rozvedený manžel se nesmí být schopen sám živit a tato neschopnost musí mít původ v manželství. Typicky pokud má někdo z toho rozvedeného manželství těžce postižené dítě, jeden z manželů ho má v péči a stará se o něj prakticky 24/7 - pak ten druhý manžel musí samozřejmě platit alimenty na dítě, ale i na pečujícího rodiče, který nemůže normálně pracovat ani si budovat kariéru. A to bez ohledu na to, že ten vyživovaný třeba znovu uzavřel manželství. Platí pouze to, že vzájemná vyživovací povinnost manželů v existujícím manželství bude mít přednost před vyživovací povinností na rozvedeného manžela, ale to neznamená, že ta druhá by zanikla. Ani nový manžel nemusí být schopen živit, může být třeba po smrti, může se znovu rozvést atp. Po opakovaném rozvodu pak bude záležet, ve kterém manželství nastala příčina toho, že se rozvedený manžel nemůže sám živit, tj. ve zmiňovaném případě dítěte, o které rozvedený manžel pečuje a brání mu to pracovat, na něj bude muset platit bývalý manžel z toho manželství, ze kterého je to dítě.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Žaloba o výživné na zletilé dítě
« Odpověď #9 kdy: 08 Srpna 2017, 01:49:36 »

Děkuji za zkušenost z druhé strany a po zvážení to opravdu bude asi nejlepší postup. Zajdu se poradit za právníkem, vše proberu a pak zkusím přijít za otcem s dohodou přijatelnou pro obě strany.
Ano, v zásadě mohu potvrdit to, co uvádí pk202 - dohoda je vždy lepší než soud a nejde-li to napřímo, tak klidně moderované přes zástupce, kteří mohou odfiltrovat emoce a nerealistické představy (z obou stran). Nicméně abych to trochu korigoval, tak pravidlo, že je lepší zkousnout stav, který se jedné či druhé straně jeví suboptimální (případně tak připadá oběma zároveň, každému z jiné strany), než se handrkovat o stovky a krmit právníky, platí především o změnách výživného, tj. když už nějaký režim funguje a někomu připadá, že by měl platit míň (např. protože musel vzít hůře placenou práci nebo mu vzrostly výdaje, např. na děti co má v přímé péči), nebo z druhé strany naopak dostávat víc (např. protože dítě stárne a rostou mu nároky, nebo roste životní úroveň plátce). Tam je opravdu rozumné místo tahanic buď zachovat status quo, nebo s tím, kdo chce vyvolat nové řízení, dospět ke kompromisu.

Ve vašem případě jsou ale karty rozehrané jinak. Pokud otec neplatí nic, po dobrém nechce platit vůbec nic a přitom pro to podmínky jsou (tj. vy se zatím nemůžete živit sám z důvodu, že budete studovat), tak není co řešit. Je evidentní, že právo na nějaké výživné máte. Nejistota může být v tom, jaká je adekvátní výše, což souvisí i s prokazováním příjmů a majetkových poměrů otce, ale i kdyby otec soud přesvědčil, že se mu v podnikání nedaří, stejně by vám alespoň nějaký základ, min. cca 1500 Kč, byl přiznán, odůvodní se to tím, že když někdo tak mizerně delší dobu podniká, měl by s tím přestat a nechat se zaměstnat s příjmem odpovídajícím svým možnostem - § 913(2) OZ. Takže i ten nejčernější scénář u soudu znamená pro vás jasné plus proti rozhodnutí nechat to být - což by měl rozumný právník vysvětlit i vašemu otci, ale jak právníci, tak klienti jsou různí a někdy se sporu vyhnout nelze. Vy ale zde taháte za podstatně delší konec provazu, protože pokud otec dosavadní přístup nebude korigovat, tak soudní řízení pro něj bude sebevražda.
« Poslední změna: 08 Srpna 2017, 01:56:42 od hh »
IP zaznamenána