30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Domácí násilí - přístup PČR  (Přečteno 6384 krát)

M323

  • Příspěvků: 51
    • Zobrazit profil
Domácí násilí - přístup PČR
« kdy: 02 Července 2017, 14:10:29 »

Ahoj,
dostalo se ke mě že kamarádka má dost velké problémy s domácím násilí. Manžel ji fyzicky napadnul, pak odjel pryč. Přivolaná rychlá záchranná služba ji ošetřila a z důvodu že se nemá kdo postarat o její 2 děti nebyla odvezena rychlou ale jen ošetřena. Byla vystavena lékařská zpráva. Druhý den pojala strach o život nejen svůj ale i dětí z důvodu že neví co bude až se manžel vrátí. Dneska telefonát na PČR kdy ji řekli že s tím nic moc neudělají, násilníka z bytu nevykážou, údajně až po opakovaném napadení. Vše nahráno na mobil. Hlídka nedorazí poprvé má údajně výjezd a neví se kdy se vrátí. Po druhé odloženo až na 18. hodinu (voláno v 13 hodin)  z důvodu že zasahující policista je bratr násilníka. Co poradit? Nejsem v místě bydliště abych nějak pomohl. Nějaké rady jak postupovat?
Setkal se s tím někdo?

Díky za rady
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Domácí násilí - přístup PČR
« Odpověď #1 kdy: 02 Července 2017, 16:11:52 »

Odstěhovat se, jinak to vyřešit nejde
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Domácí násilí - přístup PČR
« Odpověď #2 kdy: 02 Července 2017, 16:22:03 »

Řešení situace s policií je nesnadné a nemám moc představu, co je vlastně cílem toho, že bude asistovat policie.
Snad jen kdyby měli předmanželskou smlouvu a byt byl před uzavřením manželství té paní by mohla mít jakýsi nárok na to nechat manžela z bytu vykázat, ale to je jen moje domněnka.

V opačném případě se jako nejlepší řešení jeví sbalit děti, co nejlépe se zabezpečit a podat žádost o rozvod. O zbytku bych tipoval, že rozhodne soud.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Domácí násilí - přístup PČR
« Odpověď #3 kdy: 02 Července 2017, 17:38:30 »

A násilí zadokumentovat. Popřípadě připravit situaci, kdy je jasné že po návratu z hospody bude ožralý a agresivní a při té příležitosti ho vykuchat. A taky nechat mobil nahrávat, ať je jasné, že to byla nutná obrana.
« Poslední změna: 02 Července 2017, 17:41:33 od opas »
IP zaznamenána

HelmMuth

  • Příspěvků: 289
  • You're never wrong to do the right thing
    • Zobrazit profil
Re:Domácí násilí - přístup PČR
« Odpověď #4 kdy: 02 Července 2017, 20:32:48 »

Dle mého by si spíš kamarádka měla ujasnit, co vlastně chce. Jestli si myslí že noc strávená na cele pro jejího partnera jako maximum plus krátkodobé vykázání z bytu řeší situaci, OK.
Já tomu moc nevěřím. Spíš by se měla rozhodnout co dal. Jestli čeká pomoc od neziskovek typu bílý kruh apod. zmrdziskovek, tak bude v prdeli.
Ale jak tady někdo správně psal, jediná rozumná možnost, pokud nevidí nápravu je odstěhovat se.

Btw: Je tohle pořád ještě dopravní fórum? ;)
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 140
    • Zobrazit profil
Re:Domácí násilí - přístup PČR
« Odpověď #5 kdy: 02 Července 2017, 21:14:14 »

papros: ano, je to stále ještě dopravní fórum, o tom žádná. Právě proto je tenhle dotaz v sekci „Potřebuji poradit – ostatní“
IP zaznamenána

uziv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 843
    • Zobrazit profil
Re:Domácí násilí - přístup PČR
« Odpověď #6 kdy: 02 Července 2017, 22:55:43 »

Řekl bych, že "Potřebuji poradit - ostatní" se je určeno pro dotazy související s dopravními přestupky, které se nevejdou do předchozích kategorií. Třeba dotaz na psychotesty. Na ostatní věci je tu "Nedopravní tématika".

A jinak dává papros nejlepší možnou radu - odstěhovat se. Pokud je ovšem pravda, co je uvedeno a nejde hlavně o vyhnání chlapa z bytu a od dětí.
IP zaznamenána

M323

  • Příspěvků: 51
    • Zobrazit profil
Re:Domácí násilí - přístup PČR
« Odpověď #7 kdy: 02 Července 2017, 23:29:54 »

Omlouvám se že jsem to zařadil zde, ale nějak mě nenapadlo lepší forum kde mají lidé tak velké zkušenosti co se týká práva.
Omlouvám se pokud jsem příspěvek dal do nesprávné kategorie a nebo že tu řeším věc která nesouvisí s dopravní tématikou, ale už jsem tu viděl několik témat.

Další postup byl ten že při druhém telefonátu na služebnu PČR byla domluvena schůzka na 18 hodin. Ačkoliv dotyčná tam čekala půl hodiny před termíneme a i půl hodinu po tak se stejně nikdo neukázal. Takže už vážně nevím. 

Všechny rady jsem předal a víc s tím na dálku neudělám.
Děkuji všem za rady
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 140
    • Zobrazit profil
Re:Domácí násilí - přístup PČR
« Odpověď #8 kdy: 03 Července 2017, 07:08:43 »

Jak už tu bylo několikrát zmíněno — nejlepší bude se odstěhovat a obrátit se na soud a hlavně vše zaznamenávat (i včetně jednání PČR) a začít si aktivně zajišťovat rovněž svědectví. Ten byt patří komu?
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Domácí násilí - přístup PČR
« Odpověď #9 kdy: 03 Července 2017, 10:23:47 »

Omlouvám se že jsem to zařadil zde, ale nějak mě nenapadlo lepší forum kde mají lidé tak velké zkušenosti co se týká práva.

Určitě jsou weby kde se tomuhle věnují.. a taky nevím co z dopravních přestupků se dá přenést na tuhle situaci.. asi že je naivní se spolehnout že to vyřeší policie.. a na to jste už taky přišli..
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Domácí násilí - přístup PČR
« Odpověď #10 kdy: 05 Července 2017, 09:40:55 »

Představa, že když seřežu manželku/partnerku tak, že to nezpůsobí pracovní neschopnost, jde nanejvýš o přestupek, je dosti zjednodušující. Ono totiž nejde jen o zdraví, otevřete trestní zákoník a nalistujte § 199 (týrání osoby žijící ve společném obydlí), případně § 177 (útisk).

Pokud jde o diskutovanou materii, nezvládá-li dotyčná situaci vyřešit sama či s pomocí někoho blízkého, je třeba zkrátka PČR dostatečně prudit. Základním východiskem pro rozhodnutí PČR o vykázání agresora je míra rizika dalšího napadení, takže chce-li pro začátek dotyčná dosáhnout alespoň toho 10denního policejního vykázání, je třeba s PČR komunikovat v tomto smyslu.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Domácí násilí - přístup PČR
« Odpověď #11 kdy: 06 Července 2017, 00:06:42 »

SYeti: Opravdu zde nehodlám vést disputaci o tom, kolik facek je potřeba k naplnění materiálního a formálního znaku TČ týrání osoby žijící ve společném obydlí, dovolil jsem si jen v reakci na vaši citaci PřesZ poznamenat, že trestní (a ostatně i přestupkové) právo zná i jiné chráněné objekty, než lidský život a zdraví, kupříkladu ochranu osobnostních práv, lidské důstojnosti, rodiny atp.

Pokud jde o úkony policie, tak samozřejmě - to, že ve finále rozhoduje policejní orgán (či další OČTŘ) platí z logiky věci univerzálně, nicméně oznamovatel/poškozený přecijen nějaká práva má (musí být vyrozuměn, může dát do usnesení o odložení stížnost, řadu možností dává zákon o obětech trestných činů ...). 10denní vykázání v praxi smysl má - především dá oběma stranám čas si vyhodnotit situaci a zvážit další postup, ať už bylo či nebylo důvodné. Docela často jde o první krok k vyřešení problému způsobem, při kterém nepoteče krev (ať už tím řešením je odstranění agrese či ukončení soužití).
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Domácí násilí - přístup PČR
« Odpověď #12 kdy: 13 Srpna 2017, 20:05:45 »

SYeti: Vy jste chytrej, jako byste byl v Rusku nejmíň 3x. Opravdu nejste úředník?

Já se tedy v domácím násilí nijak zvlášť nevyznám, ale z toho mála, co se mi z praxe různými kanály doneslo, tak s institutem vykázání jsou zkušenosti relativně dobré. Zabránit promyšlené vraždě samozřejmě neumí, k tomu to ostatně ani určeno není.
IP zaznamenána