30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [WIN] Restart vyzvy k zaplaceni urcene castky  (Přečteno 5301 krát)

OldSoldier

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 344
    • Zobrazit profil
[WIN] Restart vyzvy k zaplaceni urcene castky
« kdy: 13 Června 2017, 13:39:57 »

Mam tu ted zajimavou vec, kde bych si rad potvrdil sve domnenky.

Kolegovi prisla vyzva k zaplaceni. On ji uhradil v terminu, ktery pripadal na vikendovy den. Castka bya pripsana na ucet SO pripsana v pondeli po terminu. Urad nelenil a penize poslal zpet. Po case (nekdy v listopadu) do pozvali k podani vysvetleni. V tu chvili jsem do toho vstoupil ja a datovkou jim poslal dopis, ze ho zastupuji a zaroven se omluvil, ze v zadany termin neprijdu a at stanovi novy termin.

Nekdy po novem roce mi napsal urednik (pre ISDS), abych dolozil plnou moc. Prislo mi to moc prace, tak jsem se na ne zvysoka vybodnul a cekali jsme co bude dal.

Ted prisel dopis (v priloze), kdy je nebohy hrisnik zdvorile zadan, aby znovu zaplatil (neni tam termin, takze si myslim, ze to muze chtit zaplatit nekdy v roce 2193, ale necekam, ze by to proslo :-) ).

Moje uvahy jdou timhle smerem: spravni rizeni nikdy nebylo zahajeno (viz dopis) tedy plati §20 odst. 1, prestupkoveho zakona, tedy jeden rok od spachani? Respektive je mozne se vratit v case pouze takovym dopisem a delat, jako se nic nestalo?

Cilem je (po mem pouceni) radeji "urcenou castku" propit nez ji posilat urednikovi. Mate nejaky rozumny postup jak se toho zbavit (resp. je to promlcene nebo v nejakem deadlocku)? A pokud ne, ma smysl povolat rovnou Helmuta?

IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Restart vyzvy k zaplaceni urcene castky
« Odpověď #1 kdy: 13 Června 2017, 13:46:51 »

Já bych udal řidiče. Pak platí přestupkový zákon.
Pokud ho neudá, platí SprŘ.
IP zaznamenána

OldSoldier

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 344
    • Zobrazit profil
Re:Restart vyzvy k zaplaceni urcene castky
« Odpověď #2 kdy: 13 Června 2017, 13:50:14 »

Asi jsem pri uterku pomalejsi :-) Tak si to shrnu: Udam ridice (jedno jakeho) urad pojede podle prestupkoveho zakona, ale protoze nic nezahajil, zanika odpovednost za prestupek? 
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Restart vyzvy k zaplaceni urcene castky
« Odpověď #3 kdy: 13 Června 2017, 14:02:46 »

No, to je opravdu zajímavá situace. Způsob, jakým na to pohlíží úřad (a který se nezdá být úplně mimo) je nejspíš zhruba následující:

Úřad zaslal odpustek. Provozovatel ve lhůtě uhradil, nicméně úřad omylem považoval platbu za opožděnou a proto ji podle § 125h(7) ZPPK vrátil. Více škod už nenapáchal, nezahájil např. řízení, takže proti zákonnému stavu potřebuje pouze nějak „napravit“ to nesprávné vrácení. Přestupek je a zůstává odložen.

Úřad to zkouší po dobrém. Po zlém by asi mohl tu nesprávně vrácenou částku považovat za nedoplatek na osobním daňovém účtu, vydat podle § 176(2) DŘ výkaz nedoplatků a ten pak exekuovat (v daňové exekuci nebo soudním exekutorem). Otázka je, jestli je to napadne.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Restart vyzvy k zaplaceni urcene castky
« Odpověď #4 kdy: 13 Června 2017, 14:04:52 »

Na okraj.. taková anonymizace je zbytečná.. začerněné údaje jde snadno domyslet z toho zbytku..

Ale je to zajímavé.. nevím v jakém režimu ta situace teď je..

jestli se to vrátilo do režimu výzvy k zaplacení určené částky..
a nebo jestli to je v režimu že zaplacení je přijato a vrácení peněz byla chyba a úřad bude vymáhat bezdůvodné obohacení..
IP zaznamenána

mosquitoe

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 447
    • Zobrazit profil
Re:Restart vyzvy k zaplaceni urcene castky
« Odpověď #5 kdy: 13 Června 2017, 14:11:03 »

Byly k tomu ještě nějaké listiny mezi tím? Oznámil nějak úřad to vrácení určené částky? Co napsali do zprávy pro příjemce?

Provozovatel klidně mohl v dobré víře předpokládat, že po vrácení částky, o kterém se v důsledku neznalosti zákona domníval, že je v pořádku, bude následovat sprdelní řízení, resp. požadavek na udání řidiče – a toho měl vskutku připraveného, ale úřad se nezeptal, tak nebyl důvod ho udat …
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Restart vyzvy k zaplaceni urcene castky
« Odpověď #6 kdy: 13 Června 2017, 14:12:13 »

Tak úřad minimálně vygeneroval výzvu k podání vysvětlení. Tedy pokračoval v hledání viníka potom, co platbu odmítl. Tedy se nejedná jen o omylem vrácenou platbu, ale o procesní pochybení.

Za sebe bych jim zkusil udat sebe jako řidiče s tím, že jsem si to po vrácení platby rozmyslel a budu se hájit.
IP zaznamenána

OldSoldier

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 344
    • Zobrazit profil
Re:Restart vyzvy k zaplaceni urcene castky
« Odpověď #7 kdy: 13 Června 2017, 14:36:37 »

Jojo - nasledne byl provozovatel predvolan k podani vysvetleni. Na to jsem jim psal ja (ted si presne nepamatuji co), urad me tam vyzval k doplneni plne moci, na to jsem nereagoval (a ani urad - teprve az nyni se ozvali). Takze si myslim, ze jsme nekde ve stavu prestupkoveho rizeni a tedy odpustkova faze jiz pominula.

Kdyz udam provozovatele, ktery se bude hajit. Co tim vlastne ziskam?

Ad anonymizace - uznavam, ze neni 100%ni a je vlastne asi i zbytecna :)
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Restart vyzvy k zaplaceni urcene castky
« Odpověď #8 kdy: 13 Června 2017, 15:02:11 »

Udejte řidiče a počkejte, co se bude dít. Jak vy, tak úřad, se v případě, že to bude výhodné, můžete vrátit do stavu, že odpustek byl vlastně zaplacen, jen je třeba s tou možností počítat. V pozici úředníka bych určitě spíš vyrazil z provozovatele omylem vrácenou určenou částku (vrabec v hrsti), než se patlal se sprdelním řízením, které navíc lze snadno napadnout (právě z důvodu, že vůbec nemělo být zahájeno, neboť přestupek byl zaplacením odložen s účinky rei iudicatae).

Ale co vymyslí váš úředník, to se budete muset nechat překvapit.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 879
    • Zobrazit profil
Re:Restart vyzvy k zaplaceni urcene castky
« Odpověď #9 kdy: 13 Června 2017, 17:25:19 »

Také záleží na tom o co by hrál případný řidič (jestli to není 150 km*h v obci)
Tak poslali mu znovu ten odpustkový dopis, tak bych prostě 13-14 den od převzetí toho dopisu naprášil sebe jako řidiče a čekal bych co se stane. Vzhledem k tomu jak pružně to ouřad dosud vedl je velká šance na prekluzi.
IP zaznamenána

OldSoldier

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 344
    • Zobrazit profil
Re:Restart vyzvy k zaplaceni urcene castky
« Odpověď #10 kdy: 13 Června 2017, 17:30:04 »

No je to 63 na 50 v obci. Takze nic velkeho. Nejradeji bych jim tam poslal Helmutovo priznani a byl by pokoj. Na druhe strane jsem si rikal, jestli se da to sestrelit na nejake procesni veci/prekluzi, kdyz vlastne nezahajili prestupkove rizeni behem jednoho roku, ale uprimne moc nerozumim tomu pozastavovani behu lhuty v PresZ.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Restart vyzvy k zaplaceni urcene castky
« Odpověď #11 kdy: 13 Června 2017, 17:40:44 »

pk202: Nikdo nikomu neposlal opakovanou odpustkovou žádost. Úřad zjistil, že omylem vrátil něco, co bylo zaplacené včas, a posílá (zatím) výzvu k dobrovolnému vrácení toho, co vrátil. Protože sami asi moc nevědí, co s tím dělat.

OldSoldier: Přestupek se promlčí, nebude-li řízení zahájeno do roka od spáchání, což již nastalo. Sprdel také nejspíš nemohou stíhat, protože pravděpodobně kvůli těm zmatkům s odpustkem neprovedli včas řádné odložení. Nejlepší šance pro úřad opravdu je zkusit vymáhat zpět ten vrácený odpustek. Nejlepší šance pro vás je udat skutečného řidiče (nebo klidně kohokoliv, ale reálnou osobu) - zkrátka když úřad určenou částku od provozovatele neakceptoval, provozovatel udeřil na řidiče a ten se teď přizná. A bude doufat v moudrost shovívavost úřadu :)
IP zaznamenána

OldSoldier

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 344
    • Zobrazit profil
Re:Restart vyzvy k zaplaceni urcene castky
« Odpověď #12 kdy: 13 Června 2017, 17:59:18 »

hh: a nezahajili rizeni tim, ze vyzvali provozovatele v tom listopadu lonskeho roku k podani vysvetleni (na ktere se nikdo nedostavil)?
IP zaznamenána

iWarp

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 509
    • Zobrazit profil
Re:Restart vyzvy k zaplaceni urcene castky
« Odpověď #13 kdy: 13 Června 2017, 18:06:58 »

Podání vysvětlení žádné řízení nezahajuje. Pokud by se řízení zahajovalo, předvolávali by už na ústní jednání.
IP zaznamenána
Jen klid, jen klid. Včera jsem se v baru díval na Matlocka. Sice nešel zvuk, ale myslím, že vím jak na to.

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 879
    • Zobrazit profil
Re:Restart vyzvy k zaplaceni urcene castky
« Odpověď #14 kdy: 13 Června 2017, 20:17:49 »

pk202: Nikdo nikomu neposlal opakovanou odpustkovou žádost. Úřad zjistil, že omylem vrátil něco, co bylo zaplacené včas, a posílá (zatím) výzvu k dobrovolnému vrácení toho, co vrátil. Protože sami asi moc nevědí, co s tím dělat.

Měl jsem na mysli toto:


IP zaznamenána