30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Výzva ke sdělení totožnosti řidiče  (Přečteno 17578 krát)

drasil

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Výzva ke sdělení totožnosti řidiče
« kdy: 09 Března 2014, 22:24:23 »

Zdravím, mám následující problém: Kvůli podezření ze spáchání přestupku jsem obdržel "Výzvu provozovateli vozidla (...) k uhrazení určené částky" a po dvou měsísích "Příkaz", ve kterém magistrát tvrdí, že se mě v rámci té výzvy dotázal na totožnost řidiče, já jsem ji nesdělil a proto zahájil řízení za správní delikt s provozovatelem vozidla. Chtěl bych se Vás proto zeptat, jestli je podle Vašeho názoru možné níže přiloženou "Výzvu k uhrazení určené částky" považovat za výzvu ke sdělení totožnosti řidiče podle § 10 zákona o silničním provozu.

Můj názor: Informativní pasáž o tom, že „Neuhradí-li provozovatel vozidla určenou částku, může obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, který jej vyzval k uhrazení určené částky, písemně sdělit údaje o totožnosti řidiče vozidla v době spáchání přestupku (...)“ nelze považovat za výzvu k čemukoliv. Jak má podle mě vypadat výzva krásně ukazuje sám přiložený dokument - je nadepsán "Výzva" a je v něm napsáno, že úřad vyzývá někoho k něčemu. Úřad proto podle mě nevyzval provozovatele vozidla ke sdělení totožnosti řidiče podle podle § 10 zákona o silničním provozu, neučinil tedy nezbytné kroky ke zjištění pachatele přestupku a neměl tedy podle odst. 4 § 125f zákona o 361/2000 o silničním provozu vůbec začít projednávat správní delikt provozovatele vozidla.


« Poslední změna: 09 Března 2014, 22:42:14 od drasil »
IP zaznamenána

uziv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 843
    • Zobrazit profil
Re:Výzva ke sdělení totožnosti řidiče
« Odpověď #1 kdy: 24 Září 2014, 19:29:03 »

Ověřil někdo tuhle zajímavou myšlenku v praxi?
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Výzva ke sdělení totožnosti řidiče
« Odpověď #2 kdy: 24 Září 2014, 22:22:08 »

O tomhle jsme zde diskuzi už vedli a jsou dva názory.

Stručně:
1. Jde v uvozovkách o výzvu k podání vysvětlení = orgán učinil nezbytné kroky ke zjištění pachatele přestupku
2. Nejde o výzvu, sdělení totožnosti je čistě dobrovolné a nejedná se o nezbytné kroky ke zjištění pachatele přestupku

Já osobně zastávám názor, že by měl orgán po výzvě bez reakce zaslat předvolání k podání vysvětlení, tedy vyzvat provozovatele podle zákona včetně poučení, což chápu jako nezbytný krok ke zjištění pachatele. Úřady to ale většinou nedělají. Setkal jsem se s tím asi 3x na úřadech ve středočeském kraji, kde po ignorované výzvě došlo předvolání k podání vysvětlení, ale jinak všude po ignorované výzvě ihned příkaz a asi ve dvou případech oznámení o zahájení řízení na sprdel.

V praxi to jde využít pouze jako bod v odvolání, protože převzetím příkazu je zahájen sprdel, což následně po odporu a po ignoraci orgánu provést důkazy, vede k vydání rozhodnutí.  Pak nezbývá než čekat jestli to někde projde odvolacím orgánem, který by se k tomu měl vyjádřit. Už jsem to jako jeden z bodů uváděl v odvolání několikrát, ale jak se zdá všechny případy se vydaly na cestu do věčných lovišť.
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Výzva ke sdělení totožnosti řidiče
« Odpověď #3 kdy: 24 Září 2014, 22:42:39 »

Co říká zákon: podle § 125h zákona o silničním provozu můžete na výzvu reagovat dvěma způsoby: do 15 dnů zaplatit, nebo sdělit totožnost řidiče.

Podle odst. 5 "Je-li určená částka uhrazena nejpozději v den splatnosti, obecní úřad obce s rozšířenou působností věc odloží. V opačném případě obecní úřad s rozšířenou působností pokračuje v šetření přestupku."

Jelikož jste nezaplatil (ani neuvedl totožnost řidiče), je úřad povinen pokračovat v šetření přestupku. Jak takové šetření má probíhat, zákon neříká, nicméně není možné, aby po zaslání výzvy k uhrazení určené částky již neudělali nic (neprováděli žádné šetření) a prvním následujícím úkonem bylo vydání příkazu.

O výzvu k podání vysvětlení se nejedná, fakticky vzato je to pouze poučení o právu (máte právo sdělit totožnost řidiče, ale nemusíte). Je to ale jedno, protože jak jsem napsal výše, tak jako tak (bez ohledu na to, jak se k tomu postavíte) mají povinnost věc šetřit a pokud to neudělali, postup do fáze vydání příkazu je nezákonný.
« Poslední změna: 24 Září 2014, 22:50:27 od jkraus222 »
IP zaznamenána

uziv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 843
    • Zobrazit profil
Re:Výzva ke sdělení totožnosti řidiče
« Odpověď #4 kdy: 25 Září 2014, 10:49:56 »

OK. Pokud se mi něco dostane do SPRDELe bez toho, aby mě znovu obeslali s výzvou, tak to použiji a dám vědět.

Mršťa: Nebyl by vzor příslušného textu do odvolání? A případně i celého odporu proti SPRDELi a následného odvolání; nějak to tady nemůžu najít. Chtěl bych být připraven, až to příjde :) Zatím mi všechny případy vyhnily z různých důvodu ještě před SPRDELí. Děkuji.

Aktualizace:
Už jsem našel výborný text http://30kmh.cz/index.php?action=dlattach;topic=447.0;attach=133, nicméně je trochu specifický.
« Poslední změna: 25 Září 2014, 11:06:46 od uziv »
IP zaznamenána