30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Antlova metoda reverse edition  (Přečteno 33653 krát)

JJ

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 323
    • Zobrazit profil
Antlova metoda reverse edition
« kdy: 04 Února 2014, 10:53:34 »

Jak zdržovat doručení úřadu pomocí odesílání z exotických lokací je předpokládám všeobecně známo. Existuje ovšem i postup opačný - tj. výrazné zpomalení doručení písemnosti od úřadu účastníkovi.

1. V některých zemích je lhůta pro uložení písemnosti před jejím navrácením odesilateli delší než v ČR. Například v Holandsku je to 21 kalendářních dnů, v USA se u USPS dá nastavit mail hold až na 30 dnů*. Český úřad musí tuto lhůtu respektovat a fikcí může doručit až po ní. Zrovna tak vy máte čas na vyzvednutí delší.

Nese to s sebou další bonus - český úředník s tím moc nepočítá, zpravidla počká ty své dva týdny a pak se chová, jako by bylo doručeno. V okamžiku, kdy to praskne, mu nezbude nic jiného než účinek doručení zrušit. Tohoto efektu lze docílit i tak, že zásilku na místě převezme někdo jiný - zahraniční pošťáci identifikaci neřeší a dají zásilku komukoli, kdo na adrese vyleze ze dveří.

2. U některých států, konkrétně vyzkoušeno v Holandsku, Rusku a Anglii se doba doručení dopisu výrazně prodlužuje, pokud je v adrese byť i malá chyba. Například já dodnes nemám dopis jednoho správního orgánu, který mi byl odeslán 10. ledna, ačkoli normálně pošta chodí do 2-3 dnů. Účastník řízení zapomněl při zmocňování uvést směrovací číslo mého bydliště. V daném případě Antla používat nechceme, byl to jen test pro ověření dříve náhodou objevené skutečnosti :-)
___
* Dá se to řetězit, kombinovat s dosílkami apod. ale pak výrazně stoupají režijní náklady.
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Antlova metoda reverse edition
« Odpověď #1 kdy: 04 Února 2014, 11:57:21 »

* Dá se to řetězit, kombinovat s dosílkami apod. ale pak výrazně stoupají režijní náklady.
Je to ověřené praxí? Tzn. zda teoreticky dobře vypadající obstrukce již v praxi nenarazila na rozhodovací činnost soudů.
Např. existuje judikát NSS, který dosílku a z ní vyplývající okolnosti doručování neuznal:

NSS ze dne 28.8.2013, č.j. 8 As 106/2012 – 40:
Dosílka nezakládá právní vztah mezi Českou poštou a odesílatelem zásilky (rozsudek NSS ze dne 30.6.2010, č.j. 1 As 10/2010 – 47), zřízení dosílky nemá stejné právní následky jako sdělení adresy pro doručování ve smyslu § 19 odst. 3 s.ř.; účastník řízení se proto nemůže spoléhat na to, že mu na této adrese bude správním orgánem doručováno.
IP zaznamenána

JJ

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 323
    • Zobrazit profil
Re:Antlova metoda reverse edition
« Odpověď #2 kdy: 04 Února 2014, 14:00:24 »

Míněno je forwardování pošty v USA, nikoli dosílka České pošty s. p. Vyzkoušeno zatím jednou  a neúmyslně. Pošta fysicky doručena asi po 2 měsících. Úřad to po 3 týdnech dal do plné moci, ale když se po těch ca 2 měsících vrátila dodejka, bez keců to zrušil a spadlo to do prekluse. K prověrce soudem nedošlo.
IP zaznamenána

3rl

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 239
    • Zobrazit profil
Re:Antlova metoda reverse edition
« Odpověď #3 kdy: 04 Února 2014, 22:42:06 »

Jak zdržovat doručení úřadu pomocí odesílání z exotických lokací je předpokládám všeobecně známo. Existuje ovšem i postup opačný - tj. výrazné zpomalení doručení písemnosti od úřadu účastníkovi.

1. V některých zemích je lhůta pro uložení písemnosti před jejím navrácením odesilateli delší než v ČR. Například v Holandsku je to 21 kalendářních dnů, v USA se u USPS dá nastavit mail hold až na 30 dnů*. Český úřad musí tuto lhůtu respektovat a fikcí může doručit až po ní.

Fikce doručení v zahraničí reálně prakticky nemůže nastat, ale pokud by už nastala, tak podle zákona, ne podle toho, o kolik dní déle by zásilka ležela na poště.
IP zaznamenána

JJ

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 323
    • Zobrazit profil
Re:Antlova metoda reverse edition
« Odpověď #4 kdy: 05 Února 2014, 09:38:46 »

Zmíněný případ s doručováním v USA byl IMHO jasným pochybením orgánu, ale ten pochybil v tom, že nepočkal na návrat doručenky, ne v tom, že aplikoval fikci. Podle mne ale obecně doručení fikcí v zahraničí nastat může a počítá se 10 dnů od posledního dne uložení či posledního pokusu o doručení (dle místních zákonů). Nezdá se mi, že by správní řád dělal v tomto rozdíly mezi doručování do tuzemska a do zahraničí. Asi je pravda, že by tu fikci měl aplikovat ke dni standardního doručení a službu Mail hold nebrat do úvahy, ale na vrácené doručence nejspíš nebylo znát, že lhůta pro uložení byla uměle natažena.

V praxi se mi to v NL už jednou stalo, když jsem byl na delších služebních cestách a doma jen na neděli, kdy se písemnost vyzvednout nedala. Vrátila se orgánu, ten ji prohlásil za doručenou a dokonce mi napařil pořádkovou pokutu 5.000 za nedostavení se. Po telefonickém vyjasnění zrušena fikce i pokuta.

U doručování v rámci ČR jsem se ale jednou setkal s jinou sviňárnou: (odvolací) správní orgán se snažil dotáhnout věc „do zdárného konce“ tak urputně, že ačkoli měl k disposici reálnou adresu obviněného, schválně zasílal na adresu trvalého bydliště, o které byl jasně informován, že se na ní adresát nezdržuje a explicitně nenechával vhodit písemnost do schránky, takže ani rodiče obviněného se k písemnosti nedostali a nemohli ji např. nascanovat a přeposlat. Je to ten zde na jiném místě popisovaný případ +47 km/h v obci. Bohužel soud v pro nás vítězném rozsudku pouze konstatoval, že doručování bylo velmi zvláštní, ale víc to nerozebíral, protože nám dal za pravdu na základě jiného bou odvolání (měření soukromou osobou).
IP zaznamenána

p...

  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
Re:Antlova metoda reverse edition
« Odpověď #5 kdy: 06 Dubna 2014, 22:55:31 »


NSS ze dne 28.8.2013, č.j. 8 As 106/2012 – 40:
Dosílka nezakládá právní vztah mezi Českou poštou a odesílatelem zásilky (rozsudek NSS ze dne 30.6.2010, č.j. 1 As 10/2010 – 47), zřízení dosílky nemá stejné právní následky jako sdělení adresy pro doručování ve smyslu § 19 odst. 3 s.ř.; účastník řízení se proto nemůže spoléhat na to, že mu na této adrese bude správním orgánem doručováno.

Koukám, že jde o další výrazné mezery ve vzdělání soudců NSS. Jak jinak v poslední době zcela proti lidem. Poštovní dosílka je dle zákona prvek poštovní infrastruktury. Což znamená ze své podstaty, že uzavřením smlouvy o poštovní přepravě odesílatel souhlasí s podmínkami poštovní přepravy, tj. i službou "dosílka", pokud ovšem tuto službu výslovně nevyloučí (vizá zákon o poštovní přepravě a v podrobnostech poštovní řád).
Ergo zřízení dosílky znamená, že bude-li doručováno poštovní přepravou, tak je doručeno až dodáním na dosílací adresu.
IP zaznamenána

JJ

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 323
    • Zobrazit profil
Re:Antlova metoda reverse edition
« Odpověď #6 kdy: 01 Července 2014, 12:03:34 »

Holandská pošta boduje. Jsem na cestách dnes jsem dostal od manželky následující mail:

ahoj
to by nevěřil, co jsem našla ve schránce.
Dopis z Magistrátu města XXXX, odbor XXXX. Na obálce nápis doporučeně s dodejkou. Předpokládám, že ten fialovorůžový papír na obálce si měl pošťák nechat podepsat. :-)
Měj se,
M
IP zaznamenána

mosquitoe

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 447
    • Zobrazit profil
Re:Antlova metoda reverse edition
« Odpověď #7 kdy: 01 Července 2014, 12:39:56 »


Dopis z Magistrátu města XXXX, odbor XXXX. Na obálce nápis doporučeně s dodejkou. Předpokládám, že ten fialovorůžový papír na obálce si měl pošťák nechat podepsat. :-)


Hm, že bych si pořídil trvalé bydliště někde v Nizozemí? Muhehe …
IP zaznamenána

Sadra17

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 278
    • Zobrazit profil
Re:Antlova metoda reverse edition
« Odpověď #8 kdy: 01 Července 2014, 19:42:49 »

Holandská pošta boduje. Jsem na cestách dnes jsem dostal od manželky následující mail:
nezabodoval spíš úřad s tim že to měli zaslat do datový schránky ? ;D
IP zaznamenána

JJ

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 323
    • Zobrazit profil
Re:Antlova metoda reverse edition
« Odpověď #9 kdy: 02 Července 2014, 11:20:13 »

Nene, tu šílenost zvanou datová schránka nemám a mít nechci. Pracuju v IT a takhle domršený a nedomyšlený systém se jen tak nevidí.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 886
    • Zobrazit profil
Re:Antlova metoda reverse edition
« Odpověď #10 kdy: 08 Září 2014, 11:31:29 »

Nene, tu šílenost zvanou datová schránka nemám a mít nechci. Pracuju v IT a takhle domršený a nedomyšlený systém se jen tak nevidí.

Kdybys pracoval na poště, možná bys si Ds ještě rád zřídil...... :)
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 642
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Antlova metoda reverse edition
« Odpověď #11 kdy: 25 Listopadu 2014, 19:39:00 »

Budu teď testovat dosílku u předvolání k podání vysvětlení. Holt se v bydlišti nezdržuju, tak jsem si to nechal včas doslat, to přeci jednoznačně ukazuje na můj zájem v této věci, jinak bych to nechal propadnout, že. Že tam dají nejkratší možný termín a s doslíkou navíc nestihnou zákonnou minimální lhůtu k předvolání, no, bohužel. A pokud tam rezerva bude, tak kein problem.

Mimochodem, co by se stalo, kdyby někdo cizí zavolal na poštu, že to chce doslat na druhou stranu republiky, já si pak pro to přišel na svou poštu a ono to tam nebylo?
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - e-shop nekonformních samolepek a placek

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 886
    • Zobrazit profil
Re:Antlova metoda reverse edition
« Odpověď #12 kdy: 25 Listopadu 2014, 21:21:48 »

Mimochodem, co by se stalo, kdyby někdo cizí zavolal na poštu, že to chce doslat na druhou stranu republiky, já si pak pro to přišel na svou poštu a ono to tam nebylo?

Dosílku zavoláním na poštu zřídit nelze - jen osobně a lustrují OP. Zavoláním na poštu lze pouze buď prodloužit lhůtu uložení jedé konkrétní zaásilky, nebo tuto konkrétní zásilku nechat poslat jinam (to nemám v praxi odzkoušeno -ale mělo by to jít) Tady by "ten někdo" ovšem musel mít to číslo té konkrétní zásilky.
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 642
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Antlova metoda reverse edition
« Odpověď #13 kdy: 25 Listopadu 2014, 22:22:43 »

No já včera volal, že chci (výslovně) DOslat jinam. Vůbec nic ji nezajímalo, ani podací čísla, sama si našla a že prej přepošlou. Mohl jsem se představit jako kdokoli jiný a v nejhorším případě by mi stačilo číslo zásilky a šlo by cokoli.

V každém případě když mi takto třetí osoba nechá psaní přeposlat bůhvíkam, tak to asi nebude můj problém, ne? Orgán na to co? Předpokládám, že to budou ignorovat a obrana až v odvolání/soudně?
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - e-shop nekonformních samolepek a placek

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Antlova metoda reverse edition
« Odpověď #14 kdy: 25 Listopadu 2014, 22:37:01 »

To s vybíráním pošty jinou osobou není taková fikce: http://www.novinky.cz/domaci/352920-rozvodove-naschvaly-udelaji-z-partnera-snadno-dluznika.html

Asi to nikdo řešit nebude. Formálně doručeno bylo a máte smůlu.
IP zaznamenána