30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Exekuce  (Přečteno 3317 krát)

xmartjan

  • Příspěvků: 115
    • Zobrazit profil
Exekuce
« kdy: 15 Dubna 2017, 07:12:49 »

Zdravím, chci se zeptat na radu / váš názor.

Mám švagrovou, říkejme ji třeba Simona, je to mladá holka (27 let), svobodná matka (3 děti) - sociální případ, nulové právní povědomí. Je to velmi naivní osoba, na druhou stranu je poctivá, dluhy netvoří a své závazky si (většinou s pomocí širší rodiny - tedy i mně) plní.
Zřejmě se stala obětí podvodu nějakého šmejda, který buď přišel k jejím osobním údajům a uzavřel na ni smlouvu u O2 (asi kvůli provizi), nebo někdo využil okamžiku a nechal ji tuto smlouvu podepsat tzv."mezi dveřmi", když ji např. řvala děcka a nečetla, co podepisuje. Jak to bylo ve skutečnosti, nevíme, co víme je, že úmyslně žádnou smlouvu nesjednávala, ani nepožadovala. Smlouva měla být sjednána dne 21.7.2011.
O tom, že má Simona s O2 nějakou smlouvu se dozvěděla až z příkazu ČTÚ ze dne 26.1.2015, předtím žádné faktury ani vymáhání dlužných částek nepřišlo, poštu normálně vyzvedává.
Zde bohužel použila svůj selský rozum ve smyslu "nic jsem si neobjednala, nic nedlužím" a příkaz založila do šuplíku. Ze zvědavosti se obrátila na O2, aby ji poskytli faktury, za které jim má dlužit, ti se na ni vysrali, že nic neposkytují a tak věc pro Simonu skončila.
Jak už to tak bývá, v listopadu 2016 zaklepal na dveře vykonavatel soudního exekutora z Klatov a přišel si sepsat její majetek a určil splátku 1000kč. Simona zůstala v klidu jakoby nic, nic neplatila, protože nemá z čeho - nakrmit děcka je holt přednější a koruny navíc nezbývají - až se jednoho dne u kafíčka sestře pochlubila, že ji z exekutorského úřadu volali, že má do konce měsíce dubna zaplatit 5000kč jinak se za ní staví ji vybílit.
Vyčíslení dluhu Simona nemá, mělo by se jednat něco okolo 18000kč.
Vím, že Simona udělala tu největší chybu, že nedala odpor u ČTÚ a nebránila se, ale na to je teď zkrátka pozdě.
Moje otázka zní: a) má smysl nějak bojovat proti vzniklé situaci, a pokud ano, tak jakým způsobem ? (napadá mě snad jen návrh na zastavení exekuce z důvodu toho, že Simona nemá ani majetek na pokrytí nákladů exekuce)
   b) nebo je lepší prostě zaplatit, smířit se s tím, že to šmejdům prostě vyšlo a dál neřešit.

Ptám se proto, že to budu muset zaplatit stejně já, Simona na to nemá a i když si dokážu představit lepší využití pro těch cca 18000kč než poslat je exekutorovi za dluh, který vlastně nevznikl, láska k bližnímu svému mi nedovolí nechat tu chuděru (a hlavně ta děcka) spadnout do kolotoče exekucí...

díky za každou smysluplnou radu

PS:podal jsem jménem Simony podle 106 žádost na ČTU, aby ji poskytli alespoň obsah spisu, abychom viděli tu kopii předávacího protokolu, zdali ho podepsala ona nebo někdo jiný, i když to už teď asi není podstatné...
IP zaznamenána

PVS

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 338
    • Zobrazit profil
Re:Exekuce
« Odpověď #1 kdy: 15 Dubna 2017, 10:57:31 »

Celou dobu se nijak nebránila a když už jí exekutor oblepuje nábytek, je docela pozdě. Dokud bude co jí brát, to jí vezmou. Co peklo jednou schvátí, nikdy nenavrátí. Existují sice nějaké možnosti, jak se bránit,  ale nezapomeň, že se jedná o ČR - tedy pouze teoretické. Mafie si ty peníze nenechá ujít.

Simona evidentně bojovat nijak nebude, protože ví, že to za ní nakonec stejně nějaký trouba (sorry) zaplatí. Takže ten boj bude na tobě - pak zjistíš, že exekutoři stejně obcházejí zákon, vždy si to nějak odůvodní, pokud to zažalujete, samosoudkyně bude stejně na straně exekutora. Zažádáte o zastavení exekuce pro nemajetnost, exekutor napíše, že stále hledá a soud mu to přikryje.
Nakonec zjistíš, že ten boj tě stál tolik času, úsilí, nervů a peněz, že to nakonec dělá víc, než ta exekuce...

Pokud nejsi masochista, zaplať to a máš klid. Možná se bude dát s exekutorem vyjednat nějaká sleva, když se to dobře podá - buď můžeš zmrde prodávat nábytek a stejně nedostaneš se k celé částce, nebo ti tady hned teď vykešuju X% výměnou za zastavení exekuce.

Obávám se ale, že takhle budeš platit pořád. Takové Simony jsou nepoučitelné do té doby, než ji nenecháš si to vyžrat až do konce.
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Exekuce
« Odpověď #2 kdy: 15 Dubna 2017, 14:45:41 »

Cesta ven by mohla být jen ta že opravdu žádnou smlouvu nepodepsala a neodsouhlasila.

Při uzavření smlouvy mimo prostory obvyklé k podnikání musela podepsat smlouvu, dostat kopii, předložit OP a v monitorovaném hovoru, tzv. verifikaci říct ano souhlasím, dále měla možnost odstoupit od smlouvy do 14 dnů od podpisu, bez sankcí a uvedení důvodu.

Je potřeba tedy vidět tu smlouvu zda se jedná opravdu o její podpis.

Dále jste zapomněl napsat že se daná osoba přestěhovala a po jak dlouhé době provedla změnu trvalého bydliště.
IP zaznamenána

asocz

  • Příspěvků: 25
    • Zobrazit profil
Re:Exekuce
« Odpověď #3 kdy: 15 Dubna 2017, 22:33:00 »

Pokud je jistota, že nic nepodepsala, doporučuji podat trestní oznámení na neznámého pachatele, to umožní i pozastavení vymáhacího řízení do vyřešení. Jako první je třeba od operátora získat kopii smlouvy.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Exekuce
« Odpověď #4 kdy: 16 Dubna 2017, 08:42:20 »

Podle mne tady není sebemenší šance. Nicméně místo toho - nevýchovně - to zaplatit za ní doporučuji navést ji k tomu aby si dojednala splátkový kalendář. Ty 2-4 stovky měsíčně po dobu 5 let jí budou neustále připomínat, že věci se řeší a nenechávají vyhnít.

BTW - promiňte mi - ale "svobodná matka (3 děti)" je diagnóza sama pro sebe a jedinou obranou proti opakování něčeho podobného by bylo částečné zbavení způsobilosti k právním úkonům.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Exekuce
« Odpověď #5 kdy: 16 Dubna 2017, 09:26:49 »

O tom, že má Simona s O2 nějakou smlouvu se dozvěděla až z příkazu ČTÚ ze dne 26.1.2015, předtím žádné faktury ani vymáhání dlužných částek nepřišlo, poštu normálně vyzvedává. Zde bohužel použila svůj selský rozum ve smyslu "nic jsem si neobjednala, nic nedlužím" a příkaz založila do šuplíku. Ze zvědavosti se obrátila na O2, aby ji poskytli faktury, za které jim má dlužit, ti se na ni vysrali, že nic neposkytují a tak věc pro Simonu skončila.
Tahle kombinace, tj. nereagování na prokazatelně doručený příkaz, je smrtelná. Přisuzovat nějakou relevanci tomu, že poskytovatel v této fázi nereagoval na žádost o doložení faktur, je také chyba, obecně poskytovatel jako druhá strana smouvy žádnou takovou povinnost nemá, resp. muselo by to být součástí smlouvy či připojených podmínek.

Pokud ona svobodná matka není něco jako slepý černý pasažér v MHD, tak nemá šanci. Teoreticky jestli se ze spisu zjistí, že opravdu šlo o nějaký podvod či z jiného důvodu neplatné uzavření smlouvy, dalo by se usilovat o obnovu řízení u ČTÚ, ale tam opět narazí na nepodání odporu. Zastavení exekuce pro nemajetnost je v této fázi bez šance, zejména mají-li tam už provedený soupis pro mobiliární exekuci.

Jak věc řešit po linii rodinných vztahů neumím poradit. Krátkodobě je určitě výhodnější dluh uhradit, než nechat dotyčnou upadnout do ekonomické smrti - náklady s jejím návratem do běžného života, či s životem v takovém stavu (tj. nemožností cokoliv cennějšího vlastnit, nemožností přijmout oficiální práci ...) budou mnohem vyšší. Dlouhodobě je tu ale morální hazard, že takové řešení dotyčnou utvrdí v tom, že vše dělá správně, a situace se bude dříve či později opakovat.
IP zaznamenána