30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Výmaz z registru SOLUS  (Přečteno 13108 krát)

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Výmaz z registru SOLUS
« kdy: 01 Března 2017, 20:00:48 »

Z důvodu neplacení se osoba XY dostala do registru dlužníků SOLUS. Jednalo se o nebankovní půjčku. Půjčka je splacena (od věřitele písemně potvrzeno). Nyní bývalí dlužník hodlá na úvěrovou společnost zaslat odvolání souhlasu se zpracováním osobních údajů. Problém je v tom že SOLUS chce tento záznam v registru ponechat ještě 3 roky od data splacení, s čímž osoba XY nesouhlasí protože už nikomu nic nedluží, příjmy už má několik let vysoké a stabilizované a chce si třeba vyřídit hypotéku a hlavně nechce aby někdo měl jeho osobní údaje když už není potřeba a už nemá souhlas. Největší paradox je v tom že půjčka byla ve finále splacená mnohem dříve než byla původní dohoda o splátkovém kalendáři.

Má někdo s tímto zkušenost?
IP zaznamenána

Stastlivec

  • Příspěvků: 121
    • Zobrazit profil
Re:Výmaz z registru SOLUS
« Odpověď #1 kdy: 01 Března 2017, 20:09:51 »

Jako bych cetl vlastni pribeh..na reseni jsem neprisel a hypoteku jsem nakonec dostal, stacilo dolozit potvrzeni o predcasnem splaceni pujcky a tim padem bezdluznosti u dane spolecnosti..ale napriklad ceska sporitelna mi prave kvuli tomu hypo nedala, tak mam za vetsi urok jinde..celkem by me ze zvedavosti zajimalo jestli to vubec ma nejake reseni
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 172
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Výmaz z registru SOLUS
« Odpověď #2 kdy: 01 Března 2017, 20:32:07 »

Tak asi to jde, pozadat o vymaz, zkontrolovat a pripadne zalovat u UOOU - necekejte zadne casove zazraky, ale kdyby to udelal kazdy, tak ten registr zanikne.

https://www.uoou.cz/VismoOnline_ActionScripts/File.ashx?id_org=200144&id_dokumenty=14572

smesna pokuta 12.000

https://www.uoou.cz/VismoOnline_ActionScripts/File.ashx?id_org=200144&id_dokumenty=22148

t4455: pokud chcete SOLUS, tak bych to adresoval i tomu sdruzeni, pripadne si pockejte jestli Vam k tomu nerekne neco i hh, nemam pravni vzdelani
« Poslední změna: 01 Března 2017, 21:41:43 od fu »
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Výmaz z registru SOLUS
« Odpověď #3 kdy: 01 Března 2017, 21:22:58 »

fu - Děkuji, to jsem nikde nenašel.

Ani tak nejde o čas, osobě XY je vcelku jedno zda bude záznam v registru ještě měsíc nebo rok a půl (hypotéka neuteče), nezáleží zda SOLUS dostane pokutu (ale nevadilo by to), jde pouze o to aby si tahle organizace nedělala co chce a vykládala si zákon po svém, registr SOLUS je pouze byznys, nikoliv ochrana spotřebitele před dalším zadlužením, proč by taky nějaký soukromý subjekt měl zájem na tom aby jste byl v pohodě že?

Osoba XY je ochotna s tím jít k soudu, ale zkušenosti se soudních řízení jsou minimální, tudíž, kolik by stálo podání žaloby? Je v tomto případě možnost že by se v případě prohry museli platit advokáti protistrany?

Nyní je ale potřeba zaslat úvěrové společnosti odvolání souhlasu, prosím o posouzení, děkuji



                                                                                       Půjčka levně s.r.o.
                                                                                       Malé náměstí 555
                                                                                       Praha 155 00

Jan Novák
Pražská 1234
Praha 110 00
Narozen 15.5.1955


V Praha dne 1.1.2017


Odvolání souhlasu se zpracováním osobních údajů


Já, Jan Novák, trvale bytem: Pražská 1234, Praha 110 00, Rodné číslo XXXXXX/XXXX, tímto

                                                       ODVOLÁVÁM

svůj souhlas se zpracováním osobních údajů v souladu se zákonem 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a žádám, aby společnost Půjčka levně s.r.o. se sídlem Malé náměstí 555 Praha 155 00 (dále jen Společnost) dále nezpracovávala mé osobní údaje.

Vzhledem k tomu, že se společností Půjčka levně s.r.o. nejsem v žádém smluvním, ani jiném právním vztahu, ani nejsem dlužníkem, žádám, abyste mé osobní údaje odstranili ze všech databází, které vedete. Vše v souladu se zákonem 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů. Žádám také o odstranění ze všech databází třetích stran, kterým byla má data poskytnuta (např. Registry dlužníků).



                                                                                                      Jan Novák



(Doufám že pan hh toto téma nepřehlédne  ;))
IP zaznamenána

šusplech

  • Příspěvků: 76
    • Zobrazit profil
Re:Výmaz z registru SOLUS
« Odpověď #4 kdy: 02 Března 2017, 09:10:47 »

Tak toto budu sledovat jak to dopadne. Kdysi jsem byl mladej a blbej a kombinací obojího jsem si nasekal dluhy, které končily exekucemi. Poslední dluh doplacen v roce 2009, ale díky záznamu v SOLUSu a v jeho alternativách zkrátka dneska žádnou půjčku natož hypo nevyřídím.
IP zaznamenána

paty

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 636
    • Zobrazit profil
Re:Výmaz z registru SOLUS
« Odpověď #5 kdy: 02 Března 2017, 09:47:09 »

Taky jde o to, jaký to je záznam. V NRKI a BRKI jsou i splacené půjčky, ale s příznakem řádně splaceno a fungují potom jako kladné skóre při žádosti o úvěr, kreditku, hypo...
IP zaznamenána

Stastlivec

  • Příspěvků: 121
    • Zobrazit profil
Re:Výmaz z registru SOLUS
« Odpověď #6 kdy: 02 Března 2017, 10:03:01 »

To není tak úplně pravda, záleží na instituci. Například už jednou zmíněná Česká spořitelna bere jakýkoli záznam jako mínus, ať je sebekladnější
IP zaznamenána

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re:Výmaz z registru SOLUS
« Odpověď #7 kdy: 02 Března 2017, 10:13:05 »

On ten úvěrový scoring je hodně komplexní věc a každá banka k tomu přistupuje trochu jinak. Obecně ale řádně splacená půjčka působí kladně.

Nicméně jakmile kdykoliv v minulosti proběhla exekuce, je to hodně velké mínus (i po letech). Takže i když záznamy v BRKI/NRKI/SOLUSu po několika letech vyexpirují, ta proběhlá exekuce se táhne jak sopel po celý zbytek života..
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Výmaz z registru SOLUS
« Odpověď #8 kdy: 02 Března 2017, 10:23:59 »

pokud chcete SOLUS, tak bych to adresoval i tomu sdruzeni, pripadne si pockejte jestli Vam k tomu nerekne neco i hh, nemam pravni vzdelani

Doufám že pan hh toto téma nepřehlédne  ;)

<DISCLAIMER>Pan hh fórum čte, ale vyjadřuje se jen v případě, že na to má kumulativně chuť, čas, a pocit, že má co sdělit. Zároveň je pan hh přesvědčen, že by toto fórum mělo zůstat primárně zaměřeno na dopravu a nikoliv se stát bohapustým chatem o čemkoliv či 347. občanskou poradnou. V neposlední řadě si pak pan hh nehodlá toto fórum privatizovat, a proto si nově stanovil zásadu, že bude-li se někdo adresně jeho odpovědi ve fóru dovolávat, tak reagovat nebude.</DISCLAIMER>

K věci - režim dlužnických registrů je dlouhodobě předmětem sporů. Historicky registry fungovaly na principu obecného zpracování osobních údajů podle ZOOÚ (tj. nutný souhlas, možnost jeho odvolání, právo na soulad zpracovávaných údajů s realitou). Z řady pramenů (zejména práva EU a některých recentních rozhodnutí SDEU) ale registry a jejich uživatelé (banky) dovozují, že mají možnost si takové informace evidovat i bez souhlasu, resp. že odvolání souhlasu lze omezit či jeho účinky nějak načasovat. ÚOOÚ nicméně zaujal poměrně striktní přístup a osob, které registry evidovaly i přes jejich nesouhlas či odvolání souhlasu, se zastával. Proti tomu se provozovatelé registrů bránili soudně a pokud vím, žádný obecný výstup z toho zatím není.

Nicméně poskytovatelé úvěrů nelenili a prolobovali si u poslanců novelu č. 378/2015 Sb., kterou byl do zákona č. 634/1992 Sb. o ochraně spotřebitele zaveden § 20z, který registry komplexně upravuje. Pozitivní záznam musí registr i nadále při nesouhlasu subjektu údajů obratem odstranit, ovšem k evidování negativního záznamu souhlas nepotřebuje a smazat jej musí až 3 roky po splacení, promlčení či jiném způsobu zániku závazku.
« Poslední změna: 02 Března 2017, 10:38:24 od hh »
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Výmaz z registru SOLUS
« Odpověď #9 kdy: 02 Března 2017, 10:39:18 »

Děkuji za odpověď, nehodlám Vašeho času zneužívat ale naopak jsem ochoten se Vám odměnit, myslím že je zde více témat které sem úplně nepatří a jsou zbytečná (například zda můžu dostat pokutu za to že se můj pes vykálil na trávník pod kamerovým systémem a lejno nebylo uklizeno) ale toto téma myslím zajímá více lidí a je kolem toho celkem nepřehledná situace.

O té novele jsem včera četl ale také jsem četl že je proti LZPS. Do konce týdne bude posláno odvolání souhlasu kde ještě bude doplněna lhůta na vyřízení, poté odeslána žádost na výmaz přímo na SOLUS (to mi ale přijde jako nosit dříví do lesa)

Jak by jste postupoval Vy? Šel by jste do sporu?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Výmaz z registru SOLUS
« Odpověď #10 kdy: 02 Března 2017, 11:20:38 »

Odvoláním souhlasu či jinak jednoznačně formulovaným projevem vůle, že si daná osoba nepřeje v registru figurovat, rozhodně nic nezkazíte, stejně tak nic nezkazíte tím, budete-li to adresovat jak poskytovateli úvěru, který tam ten záznam nahlásil, tak samotnému registru, resp. jeho provozovateli.

Zda bych šel do sporu nemohu posoudit (předpokládám, že to nebylo myšleno na mě osobně, ale spíše co bych poradil dotčené osobě v její situaci). Pokud vadí jen samotný fakt, že je v tom registru, tak to bych asi ty 3 roky strpěl, protože kromě odeslání pár ostřejších dopisů nemá IMHO investice do sporu (např. podání žaloby na ochranu osobnosti) smysl, už proto, že by se to klidně mohlo táhnout i déle než ty 3 roky. Pokud záznam v registru reálně brání možnosti vzít si např. hypotéku, tak po vyčerpání ostatních možností (např. že celou situaci poptávané bance otevřeně vysvětlíte, případně se přibere nějaký ručitel či si rovnou na sebe tu hypotéku někdo jiný vezme), tak by se o tom dalo uvažovat, ale skutečně jen jako o krajní možnosti, protože žádný rychlý úspěch nelze příliš očekávat.

Pokud jde o (ne)ústavnost 378/2015 Sb., tak dokud je to jen názor (a nikoliv nález ÚS), je vám to platné jako mrtvému zimník. Můžete zároveň s podáním žaloby soudu navrhnout, aby podle čl. 95(2) Ústavy ústavnost toho předpisu nechal ÚS přezkoumat, případně pokud k tomu nedojde, po prohře u obecných soudů si sám podat ústavní stížnost s takovým návrhem. Z toho mála, co o tom vím, mi ale nepřijde moc pravděpodobné, že by do aktuální podoby zákona náš ÚS zasahoval (to už je pravděpodobnější, že nějaká revize dorazí z EU, zejména v souvislosti s aplikací nařízení GDPR).
« Poslední změna: 02 Března 2017, 11:25:12 od hh »
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Výmaz z registru SOLUS
« Odpověď #11 kdy: 02 Března 2017, 12:06:34 »

Chápu ale když to takhle udělá každý (počká 3 roky) tak se nic nikdy nezmění a ty vohnouti na tom budou pořád rejžovat, nevím proč bych měl platit 100kč za to že mi soukromý subjekt sdělí zda mám u nich záznam.

Co takhle náhrada škody? 3 roky si nemůžu vyřídit hypotéku (nebo mi daj vyšší úvěr) a platím díky tomu o 3 tisíce na nájmu měsíčně více?

Pokud to chápu správně je potřeba se v případě zamítnutí o smazání nejdříve obrátit na ÚOOÚ? A potom teprve na soud? Kolik stojí podání žaloby a může v tomto případě protistrana nárokovat náklady svých advokátů?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Výmaz z registru SOLUS
« Odpověď #12 kdy: 02 Března 2017, 13:53:17 »

Především to nevidím tak jednostranně - ty registry mají svůj význam a nepřijde mi, že by na samotné jejich existenci bylo něco v principu špatně.

Pokud jde o poplatek za sdělení informace o tom, co/proč o mě evidují, tak zákon stanoví za úhradu odůvodněných nákladů. Jde patrně o obranu před DDoS, nikoliv o snahu zrovna na tomto rejžovat (provoz registru je hrazen z příspěvků členů sdružení, které za ním stojí, příjmy od spotřebitelů budou nepochybně zcela marginální). Nicméně souhlasím, že by byla na místě podrobnější regulace, např. že základní informace (min. zda záznam určitého druhu o osobě žadatele v registru existuje) by musela být poskytnuta bezplatně. Holt nejspíš banky & spol. mají schopnější lobbysty než sdružení nesolventních dlužníků či různé NGO vystupující na jejich obranu.

Na druhou stranu, jestli chtějí stovku (když jen za odeslání dopisu dají cca půlku z takové částky), tak mi to nepřipadá, řečeno s Forrestem Gumpem, jako úplně nejvíc největší bezpráví - např. když moje banka po mě chce podobnou částku za to, že mi jednou za rok pošle potvrzení o zaplacených úrocích hypotéky za účelem uplatnění odpočtu z daní, sice si taky o tom myslím své, ale kontrolu připravenosti zbraní ke střelbě v té souvislosti neprovádím. Navíc k informacím se dá dostat i zdarma nepřímo např. tím, že budete požadovat jejich opravu

Ke konkrétnímu postupu. Podnět ÚOOÚ není podmínkou podání žaloby, nicméně je to krok, který prakticky nedává smysl vynechat či přeskočit, jelikož je to zdarma, registr to může přimět k vyhovění nebo alespoň k nějaké reakci a dají se tak pro případnou žalobu opatřit podklady. Soudní poplatek se hradí, výše bude záviset na konkrétním žalovaném nároku (zda půjde jen o zdržovací žalobu, nebo i o náhradu nemajetkové či dokonce majetkové újmy), nejčastěji to dle aktuálního sazebníku budou 2000 Kč. Náhrada nákladů protistrany se též bude standardně hradit podle úspěchu ve věci (oběma směry).

S náhradou škody to bude maximálně komplikované. Žalobce v takovém případě nese břemeno tvrzení i břemeno důkazní pokud jde o vznik a výši škody. Samotný efekt získání úvěru na majetek úvěrovaného je v případě spotřebitele typicky negativní. Na začátku má X, po poskytnutí a čerpání má X + vypůjčenou částku (kterou jako spotřebitel smění za něco méně likvidního co postupně bude hodnotu ztrácet, např. dům) - hodnotu závazku (která i při uvážení časové hodnoty peněz vždy vyjde vyšší než vyčerpaný úvěr, v opačném případě by banka tratila). Prostě smysl spotřebitelského úvěru je pořídit si něco hned výměnou za to, že mě to bude stát víc, tj. do objektivně chápaného jmění to je téměř vždy mínus, i když subjektivní užitek může být kladný (jinak by si nikdo racionální úvěry nebral). Takový subjektivní užitek bohužel do náhrady škody zahrnout nelze. Stejně tak úvaha nájem vs. bydlení ve vlastním a splácením hypotéky má tolik parametrů a odlišností, že postavit z toho konkrétně vyčíslitelný a prokazatelný nárok na náhradu škody bude téměř nemožné. Jistou relevanci může mít argument, že by jinak byl úvěr poskytnut výhodněji, ale je to opět velmi tenký led a navíc stále bude podmínkou sine qua non protiprávnost vedení či poskytnutí záznamu z registru. Tedy náhrada škody bude vždy jen nadstavbou nad domáháním se výmazu záznamu, nikoliv jinou cestou, jak proti tomu brojit.
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Výmaz z registru SOLUS
« Odpověď #13 kdy: 09 Března 2017, 19:23:59 »

Odesláno odvolání souhlasu se zpracování os. údajů na úvěrovou společnost.

Zažádáno o SMS výpis, ten přišel a text byl: "0 Kc, XXXXXXX s.r.o.; aktualnost dat k XX.XX.XXXX XX:XX

Za cca měsíc bude odeslána žádost na Solus o výmaz.

IP zaznamenána

l_oupi

  • Příspěvků: 232
    • Zobrazit profil
Re:Výmaz z registru SOLUS
« Odpověď #14 kdy: 10 Března 2017, 07:40:26 »

Dělám ve finančním sektoru a měl jsem teď případ, kdy klient měl záznam v SOLUSu z roku 2013, ano, i po 3 letech tam ten záznam byl. Záznam do SOLUSu udělal Tmobile, takže začalo kolečko, kdo ho vlastně z toho registru vymaže.

Po cca měsíci se povedlo společnost Tmobile dokopat k tomu, aby oni SOLUSu oznámili, že roku 2013 byl dluh uhrazen a do týden byl za SOLUSu pryč.

Primárně tedy z tohoto registru musí o výmaz požádat společnost, která ho tam zanesla.
IP zaznamenána