30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Střelba na ujíždějící vozidlo  (Přečteno 15226 krát)

tomasmaladd

  • Příspěvků: 209
    • Zobrazit profil
Střelba na ujíždějící vozidlo
« kdy: 13 Ledna 2014, 17:36:21 »

Zdravým všechny,

měl bych spíše obecný dotaz a téma k diskusi. Nejdříve, nemyslím si že je ideální v sebehorší situaci začít ujíždět, jednak ohrožuji sebe ale především ostatní, čili nehodlám toto jednání obhajovat.

Zdá se mě ale dosti přehnané střílet na ujíždějící vozidlo, přirovnal bych to ke střelbě na utíkajícího pachatele, které také není možná. Je přece jasné, že dříve nebo později bude muset vozidlo zastavit tak proč používat takovýto postup.
Jsem jediný koho sere že nějaká cvičená opice střílí za jízdy z okna? Mě to tedy dost znervózňuje?

viz - http://www.novinky.cz/krimi/324421-ujizdejici-auto-muzeme-zastavit-jezkem-i-zbrani-zni-z-policie.html atd...
IP zaznamenána

Luky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 82
    • Zobrazit profil
Re:Střelba na ujíždějící vozidlo
« Odpověď #1 kdy: 13 Ledna 2014, 20:08:45 »

přirovnal bych to ke střelbě na utíkajícího pachatele, které také není možná

Omyl - Podle ustanovení § 39 odst. 1 ZoPČR je policista oprávněn použít zbraň:

d) aby zamezil útěku nebezpečného pachatele, jehož nemůže jiným způsobem zadržet;

případně

h) když osoba, proti níž byl použit donucovací prostředek hrozby střelnou zbraní nebo donucovací prostředek varovný výstřel, neuposlechne pokynů policisty směřujících k zajištění bezpečnosti jeho vlastní nebo jiné osoby;
IP zaznamenána

osobne

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:Střelba na ujíždějící vozidlo
« Odpověď #2 kdy: 04 Června 2014, 09:32:10 »

U ujíždějícího auta to je ovšem jednodušší, stačí když auto opakovaně nezastaví na znamení dané k zastavení, takže jim stačí dvakrát se pokusit neúspěšně zastavit a pak můžou střílet. To jak řidič nebezpečnou jízdou výžně ohrožuje životy a zdraví osob, už si vymyslí dodatečně.

Policista je oprávněn použít zbraň, nelze-li jinak zadržet dopravní prostředek, jehož řidič bezohlednou jízdou  vážně ohrožuje život nebo zdraví osob a na opětovnou výzvu nebo znamení dané podle jiného právního předpisu nezastaví, ...
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Střelba na ujíždějící vozidlo
« Odpověď #3 kdy: 04 Června 2014, 15:26:18 »

Zdá se mě ale dosti přehnané střílet na ujíždějící vozidlo, přirovnal bych to ke střelbě na utíkajícího pachatele, které také není možná.
Spíš by zákony měly být nastavené aby když už policajti zastavují auto, byl k tomu nějaký reálný důvod. Střelba jako taková mi tolik nevadí.
Ale oni stejně jen tak machrují. Jednotliví policajti se do střelby moc nehrnou (už protože to následně znamená vyšetřování) a policie jako celek taky nestojí o pí ár z toho, že by někoho trefili.
IP zaznamenána

OS

  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
Re:Střelba na ujíždějící vozidlo
« Odpověď #4 kdy: 04 Července 2014, 21:17:22 »

Už to prý bylo úspěšně vyzkoušeno v praxi - ujíždění povolenou rychlostí. Budu referovat, hodlám to vyzkoušet, bydlím na vesnici a jsou tu tak úzké silničky, že pokud vozidlo nepustíte, tak nemá šanci předjet. Postup nabízí možnost ujíždět opicím i majitelům slabších vozidel. U MP bych to nezkoušel, ti jsou schopní střílet i za křivý pohled, ale PaCh občas vykazují i stopy jakési příčetnosti. 
« Poslední změna: 04 Července 2014, 21:19:51 od OS »
IP zaznamenána