30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Koupě nového auta, na prodejce asi někdo podal TO pro zpronevěru  (Přečteno 8672 krát)

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re:Koupě nového auta, na prodejce asi někdo podal TO pro zpronevěru
« Odpověď #15 kdy: 02 Února 2017, 09:50:42 »

Ačkoliv "hh" zmiňuje aplikaci ustanovení §1109 a §1111 OZ, je možný i dopad § 1110 - který byl dle důvodové zprávy vložen zejména kvůli autobazarům, zastavárnám apod.  - zde ochrana dobré víry neplatí.
Navíc je matoucí ten nákup "nového" vozidla od OSVČ - to vážně není moc obvyklé. Kromě toho i velcí prodejci obdrží velký TP od banky až v okamžiku převodu kupní ceny od prodejce na účet banky. Ten příběh je zvláštní.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Koupě nového auta, na prodejce asi někdo podal TO pro zpronevěru
« Odpověď #16 kdy: 02 Února 2017, 09:56:42 »

Jestli insolvenční řízení teprve bylo zahájeno v lednu, tak i kdyby už bylo rozhodnuto o úpadku, patrně ještě není pryč lhůta pro přihlášení pohledávek. V závislosti na okolnostech ani nemusí být pro věřitele/poškozeného TČ výhodné své nároky v tomto řízení uplatnit. Jako zdroj informací o osobě dlužníka je nicméně insolvenční řízení fajn.
IP zaznamenána

rames.iii

  • Příspěvků: 33
    • Zobrazit profil
Re:Koupě nového auta, na prodejce asi někdo podal TO pro zpronevěru
« Odpověď #17 kdy: 02 Února 2017, 10:06:08 »

To insolvenční řízení je čerstvá věc (TO muselo být předtím, takhle rychle by to policie nestihla, předpokládám). Poslední dokument insolvenčního řízení je "Usnesení o uložení povinnosti zaplatit zálohu".

gumidos: Mě to (až do teď) divné nepřišlo. OSVČ měla dohodu se vzdáleným dealerstvím značky, kde si vyjednala zajímavé ceny. Objednala pro zákazníka auto do výroby, dopravila a předala. Vše na své jméno. Že to je OSVČ a ne s.r.o. mi tedy divné přišlo taky (právě z toho důvodu, jak to nakonec dopadlo - exekuce na barák a faktický konec FO).
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Koupě nového auta, na prodejce asi někdo podal TO pro zpronevěru
« Odpověď #18 kdy: 02 Února 2017, 10:18:24 »

Ačkoliv "hh" zmiňuje aplikaci ustanovení §1109 a §1111 OZ, je možný i dopad § 1110 - který byl dle důvodové zprávy vložen zejména kvůli autobazarům, zastavárnám apod.  - zde ochrana dobré víry neplatí. Navíc je matoucí ten nákup "nového" vozidla od OSVČ - to vážně není moc obvyklé. Kromě toho i velcí prodejci obdrží velký TP od banky až v okamžiku převodu kupní ceny od prodejce na účet banky. Ten příběh je zvláštní.
Neznáme detaily, ale § 1110 OZ na to zcela jistě nedopadá. Klíčové slovo je „použitou“ - což nevylučuje mezi vznikem věci a jejím prodejem jako nové/nepoužité další převody. Těsně to souvisí právě s dobrou vírou - pokud kupuju něco zjevně používaného ve frcu, tak mi aktuální zákonná úprava neposkytuje absolutní ochranu a když se ukáže, že to rádio ve 3 ráno tam kupodivu nepřinesl vlastník, tak ani tuplovaná dobrá víra kupujícího i zastavárníka mě nezbaví povinnosti tu věc vydat a hojit se cestou vydání bezdůvodného obohacení či náhrady škody. O nové věci to neplatí.

Že příběh vykazuje nepravidelnosti je vzhledem k tomu, že je patrně součástí nějakého podvodného schématu, očekávatelné.

gumidos: Mě to (až do teď) divné nepřišlo. OSVČ měla dohodu se vzdáleným dealerstvím značky, kde si vyjednala zajímavé ceny. Objednala pro zákazníka auto do výroby, dopravila a předala. Vše na své jméno. Že to je OSVČ a ne s.r.o. mi tedy divné přišlo taky (právě z toho důvodu, jak to nakonec dopadlo - exekuce na barák a faktický konec FO).
Také mi na tom nepřijde nic zvláštního, nové auto se vyrobí, převede na prodejce (předtím třeba ještě na dovozce) a ten ho prodá koncovému zákazníkovi. Jestli je prodejce jen podnikající FO, tak je to jeho věc (a především jeho blbost, protože ručí bez omezení celým svým osobním majetkem).
IP zaznamenána