30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Výzva k zaplacení za nevrácený čip [nedopravní]  (Přečteno 8096 krát)

am6

  • Příspěvků: 224
    • Zobrazit profil
Výzva k zaplacení za nevrácený čip [nedopravní]
« kdy: 30 Ledna 2017, 11:52:24 »

Ahoj všem,

přítelkyně v roce 2013 měla brigádu v jedné fabrice přes pracovní agenturu, teď jí dorazila tato výzva (v příloze). Btw dost to připománá výzvu na dopravní odpustek ;D

Chybu udělala IMO že to přebírala. K dobru jí může být, že papír co podepisovala na poště prý pošťák nějak špatně vytisknul, ale nevím co si pod tím představit. K tíži jí naopak může být, že se vyrazila hádat do místní pobočky té agentury se zmíněným čipem a chtěla ho vrátit (čili jestli o návštěvě existuje nějaký důkaz, mají potvrzeno že bylo doručeno). Tam ji řekli, že čip už nechtějí, že chtějí peníze. Kopii té pracovní smlouvy už nemá.

Přijde mi to dost jako vyjebávka na české občany, protože ukrajinci, slováci, rumuni atd. co čip nevrátili jsou vysmátí (a agentura jim pravděpodobně asi ani nic neposlala).

Zajímá mě:
1. není to nějak promlčené, když to je rok 2013?
2. co může agentura udělat, pokud to nezaplatí? Bude se částka dalším řízením zvyšovat?

Díky
« Poslední změna: 30 Ledna 2017, 12:29:58 od am6 »
IP zaznamenána

mosquitoe

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 447
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k zaplacení za nevrácenou čip [nedopravní]
« Odpověď #1 kdy: 30 Ledna 2017, 11:53:52 »

Příloha není.
IP zaznamenána

am6

  • Příspěvků: 224
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k zaplacení za nevrácenou čip [nedopravní]
« Odpověď #2 kdy: 30 Ledna 2017, 11:58:35 »

děkuji, napraveno
IP zaznamenána

mosquitoe

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 447
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k zaplacení za nevrácenou čip [nedopravní]
« Odpověď #3 kdy: 30 Ledna 2017, 12:14:42 »

1. termín 7 dnů je i u bagatelních částek nemorální; občanský zákoník považuje za standardní lhůtu 30 dnů.
2. je možné, že je to promlčené
3. je možné, že čip už opravdu nechtějí

V každém případě to chce smlouvu, resp. předávací protokol. Pokud nemáte, požádejte o doložení, na jakém základě chtějí své právo uplatnit.
IP zaznamenána

am6

  • Příspěvků: 224
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k zaplacení za nevrácenou čip [nedopravní]
« Odpověď #4 kdy: 30 Ledna 2017, 12:26:19 »

Děkuji, nemorální je podle mě celá výzva :) Podle mě si jen při změně čipového systému na nový někdo z vedení spočítal počet nevrácených čipů starého systému (tedy bezcenných) a vyšlo mu, že (250 - cena pošty) * počet čipů * výtěžnost = slušný balík.

Udělám ze sebe jejího zástupce (lze to? budu potřebovat plnou moc?) a zkusím získat tu pracovní smlouvu. Mám to natahovat (=pošta) nebo spíše urychlit (=řešit telefonicky)?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k zaplacení za nevrácenou čip [nedopravní]
« Odpověď #5 kdy: 30 Ledna 2017, 12:31:55 »

Velmi pravděpodobně je to promlčené a téměř jistě to nikdo racionální ani nebude žalovat, už proto, že i jen blbý SOP za návrh na vydání EPR převyšuje téměř dvojnásobně výši pohledávky. Ignorace je proto rozumná strategie, pokud vám takový postup vnitřně z jakéhokoliv důvodu vyhovuje (etický rozměr a označování skutečnosti, domnělého nevymáhání nedobytných pohledávek za vyjebávku vůči solventním dlužníkům nechci rozebírat).

mosquitoe: Kde že přesně v OZ je uvedeno 30 dní jako standardní lhůta pro výzvu k plnění, nějak to tam nemůžu najít :) Těch 7 dní v dopise má IMHO vazbu spíš na § 142a OSŘ.
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k zaplacení za nevrácenou čip [nedopravní]
« Odpověď #6 kdy: 30 Ledna 2017, 12:34:06 »

Já to zase beru z pohledu podnikatele a přijde mi nemorální něco od zaměstnavatele dostat a pak to nevrátit a přemýšlet jak s nima ještě vyjebat.

Posílal Vám zaměstnavatel včas výplatu? Pokud ano proč Vy jste včas nevrátili čip?
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k zaplacení za nevrácený čip [nedopravní]
« Odpověď #7 kdy: 30 Ledna 2017, 12:39:50 »

Nevrátila čip, zapoměla.
Napsal bych jim, že jsem tam byl osobně, pokusil se čip vrátit, ale nebyl zájem. Je tedy k vyzvednutí u vás. Nazdar.
IP zaznamenána

am6

  • Příspěvků: 224
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k zaplacení za nevrácený čip [nedopravní]
« Odpověď #8 kdy: 30 Ledna 2017, 12:52:52 »

t4455: Morální zaměstnavatel by se připomenul hned a chtěl by vrátit čip. A nepožadoval by více jak třech letech příspěvek na nový čipový systém. O morálnosti celého systému pracovních agentur se raději nebudu zmiňovat.

Proberu další postup s přítelkyní. Ignorace ale asi nepřipadá v úvahu, je dost posraná z jakýchkoli represí, že na ni např. pošlou exekuci apod. a už se třese na zaplacení.
« Poslední změna: 30 Ledna 2017, 12:54:37 od am6 »
IP zaznamenána

mosquitoe

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 447
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k zaplacení za nevrácený čip [nedopravní]
« Odpověď #9 kdy: 30 Ledna 2017, 12:56:37 »

hh: Díky za upozornění, musel jsem se přehlédnout, neboť §1958 (2) NOZ. Nevím, kde jsem to tam mohl vidět. Pardon, mea culpa.

t4455: Z pohledu podnikatele mi přijde jako vlastní blbost při ukončení pracovního poměru nevyžadovat zpět svěřené předměty, a jako ještě větší blbost svěřené předměty nevyžadovat ani dodatečně.
IP zaznamenána

mrkef

  • Příspěvků: 483
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k zaplacení za nevrácený čip [nedopravní]
« Odpověď #10 kdy: 30 Ledna 2017, 13:02:09 »

Já bych to udělal tak, jak píše opas. Neřekli si, zapomněla. Čip donesla a když ho nechtěli, tak ať si pro něj dojdou nebo ať dají pokoj.
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 074
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k zaplacení za nevrácený čip [nedopravní]
« Odpověď #11 kdy: 30 Ledna 2017, 13:22:26 »

Nevěřím, že cena té čipové karty je dnes 250Kč - https://www.identcore.cz/cipove-karty/
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k zaplacení za nevrácený čip [nedopravní]
« Odpověď #12 kdy: 30 Ledna 2017, 15:40:49 »

Proberu další postup s přítelkyní. Ignorace ale asi nepřipadá v úvahu, je dost posraná z jakýchkoli represí, že na ni např. pošlou exekuci apod. a už se třese na zaplacení.
Ignorace mi připadá opravdu jako ten zdaleka nejlepší přístup, čímkoliv jiným akorát na sebe zbytečně upozorníte. Pokud to nechcete ignorovat, tak ten čip prokazatelným způsobem vraťte té fabrice - klidně poštou doporučeně, kde v průvodním dopise bude, že ji na nevrácený čip upozornila agentura a že ho tedy vrací.

Exekuce je nesmysl, ať mají v ruce cokoliv, tak to zcela jistě není vykonatelný titul.

Samotný charakter toho nároku je pochybný. Nevíme, co přesně zákeřná škůdkyně podepsala, ale pokud to byla pracovní smlouva, tak je vyloučeno platné sjednání smluvní pokuty. Takže připadá v úvahu jen odpovědnost za škodu podle §§ 250 an. ZP či podle obecných předpisů. Ve výzvě mi nesedí, že tam o tom poškozeném mluví jako o zaměstnavateli, ale zároveň mělo jít o agenturní zaměstnání. Tak jak to je? To je pro posouzení věci dost podstatné - byla smlouva (pracovní smlouva, DPP apod.) uzavřena s agenturou (pak agentura = zaměstnavatel a fabrika = uživatel), nebo to „agentura“ jen zprostředkovala a přítelkyně měla smlouvu přímo s fabrikou? Abychom nevařili z vody, chtělo by to vidět smlouvu, to písemné potvrzení (předávací protokol atp.), proti kterému převzala čip a především, zda byla zvlášť uzavřena dohoda o odpovědnosti za ztrátu svěřených věcí. Pokud dokumenty už nemáte, tak si alespoň zkusit vzpomenout. Ať už to ale bylo jakkoliv, tak si opravdu nedovedu představit, co by případně chtěli žalovat.
IP zaznamenána

am6

  • Příspěvků: 224
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k zaplacení za nevrácený čip [nedopravní]
« Odpověď #13 kdy: 03 Února 2017, 12:12:48 »

Další vývoj: zřejmě opravdu chtějí vybrat co nejvíc peněz. Přítelkyni už volali, ta jim to nezvedla a následně přišla SMS (zřejmě generická; v příloze). Nechce zvolit postup úplné ignorace tak jsem jim tam zavolal s žádostí o kopii té pracovní smlouvy a předávacího protokolu, postnu to sem až to přijde.

hh: Už teď skoro určitě můžu říct, že zaměstnavatel je ta agentura. Těmhle agenturám pak fabriky platí za člověkohodiny dodané pracovní síly. Když takový zaměstnanec způsobí problém a konkrétní fabrika už ho nechce (chce ho vyhodit), hned další den ho agentura nahradí jiným a toho problémového pošle do jiné fabriky. Proto agentury uzavírají smlouvy kde figurují jako zaměstnavatelé aby mohli takhle jednoduše přesouvat lidi.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k zaplacení za nevrácený čip [nedopravní]
« Odpověď #14 kdy: 03 Února 2017, 12:53:25 »

Tímhle přístupem ta agentura na vymáhání 250 Kč prodělá i v případě, že by nakonec byla 100% úspěšná.

Není třeba vysvětlovat, jak funguje agenturní zaměstnávání, jde o to, že pokud to opravdu byl tento druh vztahu, tak je přinejmenším zvláštní, pokud skutečný zaměstnavatel píše svému (bývalému) zaměstnanci s tím, že má dluh u svého zaměstnavatele a myslí tím třetí subjekt. To je krajně matoucí. Já chápu, že nepoužívají zákonný termín uživatel, protože by si pak patrně jejich klienti mysleli, že jde o pokračování školení MS Word, ale mohli to alespoň nějak opsat (např. zaměstnavatel, ke kterému jste byla přidělena).

Stále nechápu, co je špatného na ignorování. Pokud chcete mít klid, zaplaťte 250 Kč. Jestli to chcete pojmout jako nějakou misi (do které sice nainvestujete řádově víc energie, než je přemětná částka, ale patrně pro to máte nějaký důvod), tak nebuďte přizdi***č a zvyšte sázky - buď to ti vymahači vzdají (*) a máte vítězství bez práce, nebo to uplatní u soudu a aspoň to bude zajímavé. Investovat do toho vlastní čas jen kvůli nějakým SMS výhrůžkám nedává smysl.

(*) což je zdaleka ten nejpravěpodobnější scénář, protože otravujou vás beztak nějaké HR příživnice z té agentury, protože nemají do čeho píchnout a jejich chlebodárce jim to přikázal, aby tam celý den nestrávili jen klábosením nad kafem. Ty samé to uplatnit u soudu nezvládnou, a pro advokátní příživníky snažící se napakovat na nákladech to také není typově zajímavá pohledávka.
IP zaznamenána