30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] zdravotní způsobilost  (Přečteno 5840 krát)

stan

  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil
[?] zdravotní způsobilost
« kdy: 17 Ledna 2017, 14:52:12 »

Dobrý den,
mohl by mi někdo zkušenější objasnit, jak je to s povinností podstoupit zdrav. prohlídku, když mi bylo 60 v březnu 2013?
Citace :
"Tak jak to bylo doposud? Řidiči museli povinně k doktorovi na prohlídku v šedesáti letech, a pak po pěti rocích na kontrolu. Dne 1. července 2013 vstupuje v platnost novela zákona č. 361/2000 Sb. O provozu na pozemních komunikacích a podle ní řidiči musí absolvovat povinnou lékařskou prohlídku až v 65 letech.

Původní návrh počítal s odsunutím první prohlídky až k hranici 68 let, ale nebyl přijat. Z původního modelu „prohlídka v 60, 65 a 68 letech, a pak každý dva roky“ se stává schéma "65, 68, 70 a pak po dvou letech.“ Pokud však řidič dosáhne 60 let do 1. července včetně, musí lékařskou prohlídku podstoupit dle původního nařízení, tedy nejpozději v den dovršení 60 let věku."


Znamená to, že jsem byl povinen prokazovat zdrav. způsobilost jen v období březen-červen 2013 nebo to pro mne platí průběžně ?
Děkuji.
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:zdravotní způsobilost
« Odpověď #1 kdy: 17 Ledna 2017, 15:28:48 »

Nějak úplně přesně nerozumím dotazu, rok 2013 již snad uplynul a jsme v roce 2017. Článek na autowebu je z roku 2013. Aktuální znění § 87 odst. 3 zákona č. 361/2000 Sb.. Pokud se ptáte na to, zda pro Vás pořád platí původní znění zákona, tak odpověď zní, že nikoli, na prohlídku musíte jít za přibližně 1 rok (10/2017 - 03/2108).
« Poslední změna: 17 Ledna 2017, 15:32:39 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

stan

  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil
Re:zdravotní způsobilost
« Odpověď #2 kdy: 17 Ledna 2017, 15:41:17 »

"Pokud však řidič dosáhne 60 let do 1. července 2013 včetně, musí lékařskou prohlídku podstoupit dle původního nařízení"

To podle mě znamená, že řidič narozený v březnu 1953  (konkrétně já), pokud bych byl kontrolován v květnu 2013, jsem povinen se prokázat lék. potvrzením.
Ale není mi jasné, jestli po 1.7.2013 tato povinnost je novelou zrušena nebo ne.

Asi je to trochu nejasné, ale pro mě docela důležité.
 děkuji
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:zdravotní způsobilost
« Odpověď #3 kdy: 17 Ledna 2017, 16:20:43 »

Zákonná konstrukce je následující.

Dosažením předepsaného věku vzniká držiteli řidičského oprávnění povinnost se prohlídce podrobit. Pokud to neudělá (a nebude řídit), je to sice porušení ZPPK, ale není za to žádná sankce. Nemůže to být zbytkový přestupek podle § 125c(1)(k), protože se to nestalo v provozu na PK. Nezaniká ani ŘO, o tom by SO musel vydat rozhodnutí např. podle § 93 či § 94 ZPPK.

Tím, že někdo není držitelem posudku o zdravotní způsobilosti a přitom mu vznikla povinnost podrobit se prohlídce, tak prostě (dočasně) nemá tuto způsobilost - srov. § 89 ZPPK. Pokud by řídil, dopouští se přestupku podle § 125c(1)(e)(4) ZPPK.

Vaše specifická situace má podle mě následující řešení. V den vašich 60. narozenin bylo účinné znění ZPPK, podle kterého vám povinnost absolvovat prohlídku vznikla. Pokud byste řídil a byl tehdy chycen, byl by to problém, samotné neabsolvování prohlídky ale nevadí a dokonce i zpětné zjištění, že jste řídil, už nevadí (jednak je to promlčené, jednak by se to posoudilo podle pozdější právní úpravy, jelikož je příznivější). Od 1. 7. 2013 už opět povinnou osobou nejste, na prohlídku budete muset až za rok.

Jestli jsem správně pochopil, tak se ptáte na to, zda jste náhodou tím neabsolvováním prohlídky na jaře 2013 neztratil způsobilost s účinky, které by přetrvaly i přes tu novelu. Nic takového zjevně nenastalo, příslušná novela 101/2013 Sb. nemá žádná přechodná ustanovení, z dikce § 89 ZPPK (který zůstal nezměněn) plyne, že následek (zdravotní nezpůsobilost) závisí na aktuálním stavu - je/není povinná osoba, je/není držitelem posudku, nikoliv na nějaké historii (že by v důsledku nějaké právní skutečnosti držitel ŘO způsobilost pozbyl a musel ji opět nabýt). Tedy účinností té novely jste přestal být povinnou osobou a tedy můžete do 65 let řídit - samozřejmě za předpokladu, že fakticky způsobilý jste a nevznikla kolem nějaká pochybnost, např. jste nebyl přímo vyzván k přezkoumání podle § 96 ZPPK.
IP zaznamenána

stan

  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil
Re:zdravotní způsobilost
« Odpověď #4 kdy: 18 Ledna 2017, 07:41:19 »

Takže teď je to jasné, děkuji.
IP zaznamenána