30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Nehoda se zraněním  (Přečteno 5417 krát)

Crashdown

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Nehoda se zraněním
« kdy: 19 Prosince 2016, 21:36:00 »

Dobrý den,
prosil bych vás všechny o radu s poměrně zapeklitou situací.
Minulý týden se stala nehoda, vozidlo srazilo na přechodu muže. Ten skončil v nemocnici s mnohačetnou zlomeninou ruky a musel i na operaci.
Řidič vozidla se ke všemu přiznal, popsal nehodu a podepsal zápis od PČR. (můžu dodat, pokud bude třeba)
Dle sazebníku je za nehodu se zraněním 25-50k a 12-24 měsíců čistírna. Je něaká možnost se bránit? Při ztrátě papírů bude řidič nucen skončit v práci, protože není možné ji bez vozidla vykonávat.

Co jsem slyšel, tak by jedna z možností byla se domluvit s poškozeným, aby zakázal policie přístup ke zdr. dokumentaci, čímž by policie neměla potvrzené zranění... Otázkou je, jestli to tak skutečně jde? A hlavně, pokud zakáže PČR přístup k dokumentaci, může stále čerpat odškodnění z POV?

Jakékoliv rady budou vítány. Cokoliv by bylo třeba, doplním, zodpovím.

Díky moc všem.
IP zaznamenána

mosquitoe

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 447
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda se zraněním
« Odpověď #1 kdy: 19 Prosince 2016, 21:42:22 »

Co jsem slyšel, tak by jedna z možností byla se domluvit s poškozeným, aby zakázal policie přístup ke zdr. dokumentaci, čímž by policie neměla potvrzené zranění... Otázkou je, jestli to tak skutečně jde? A hlavně, pokud zakáže PČR přístup k dokumentaci, může stále čerpat odškodnění z POV?

Pokud si správně pamatuju, co jsem četl asi před 14 dny v zákoně o zdravotních službách, tak polycii se nedá zakázat přístup k dokumentaci. Ale pamatuju si to jenom matně, doporučím tam nahlédnout.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda se zraněním
« Odpověď #2 kdy: 19 Prosince 2016, 21:54:33 »

Rada je překvapivě poměrně jednoduchá - ať si řidič pořídí právníka (nejlépe advokáta, který má s dopravními nehodami zkušenost). Sražení chodce může být jen nešťastná náhoda (resp. vina výlučně toho chodce), může to být vámi zmiňovaný přestupek a může to být i trestný čin (těžkého) ublížení na zdraví z nedbalosti. Minimálně dokud nebude jasno, do které z těchto kategorií to míří (což týden po nehodě asi ještě není), je třeba postupovat maximálně obezřetně.

Zájem o stav poškozeného a odčinění jeho újmy je na místě a případná dohoda a koordinace postupu mezi řidičem a poškozeným může pomoci (i když tak jednoduché, jak to popisujete, to není), ale při vyjednávání je potřeba postupovat opatrně, zejména není-li jasné, jak se k tomu poškozený staví a jak se zachová. I na to je lepší mít advokáta, nějaké pokusy o divokou dohodu by se snadno mohly obrátit proti řidiči.

Každopádně na plnění z POV nebude mít průběh řízení o případném trestu pro řidiče vliv, pojišťovna se bude maximálně zabývat tím, zda tam nebylo nějaké spoluzavinění poškozeného.

Jinak řešit to má smysl, ale šance na vyváznutí bez zákazu jsou mizivé. Nebyl-li zadržen ŘP, dá se nástup zákazu významně odsunout, řidič se na to může připravit. Byl-li zadržen, tak si pomalu může mezi svátky hledat novou práci, protože dostat ho rychle zpět bude sci-fi.
IP zaznamenána

RaawYeezus

  • Příspěvků: 96
    • Zobrazit profil
Nehoda se zraněním
« Odpověď #3 kdy: 20 Prosince 2016, 10:37:20 »

Stala se mi velice podobná situace a mohu jen přitakat panu hh. Vzhledem ke zranění bych běžel za právníkem a počítal s obviněním pro těžké ublížení na zdraví z nedbalosti.

EDIT: teď jsem si to po sobě přečetl a zní to děsivě. Tak strašné to nebude, s ŘP a možná podmínkou bych ale pro nejhorší pro jistotu počítal a podle toho zařídil.


Sent from my iPhone using Tapatalk
« Poslední změna: 20 Prosince 2016, 10:47:37 od RaawYeezus »
IP zaznamenána

Crashdown

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda se zraněním
« Odpověď #4 kdy: 20 Prosince 2016, 10:47:54 »

Díky za odpovědi. ŘP zůstal, nebrali ho hned.
Teď tedy počkáme na dopis od PČR a dle toho se dál uvidí a najdeme právníka.
Doufám, že nejhorší varianta, ublížení z nedbalosti, nehrozí, ale nehoda se zraněním nejspíš jo. Uvidíme, co přijde dál...

Díky všem
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda se zraněním
« Odpověď #5 kdy: 20 Prosince 2016, 12:12:41 »

Pro Crashdown:
Pokud došlo k mnohočetné zlomenině, navíc spojené s operací, lze s velkou jistotou prohlásit, že doba léčení bude trvat významně více, než 7 dnů, takže se řidič dostává do levelu "ublížení na zdraví". Pokud byl sražený chodec např. hodinář a má zlomenou svou "pracovní" ruku, pak v případě zhoršení hybnosti či jiným následkům může řidič zvažovat i těžkou újmu na zdraví - tedy § 147 TZ. V příspěvku je uvedeno, že řidič se ke všemu přiznal a podepsal zápis policie - tedy potěš koště.
V tuto chvíli tedy spíše než úvahy o osudu ŘP by měly probíhat úvahy o výši trestu, neboť trestní řízení  s vysokou pravděpodobností proběhne a řidič bude odsouzen.
Jako dopis od policie pravděpodobně dorazí vyrozumění  o zahájení trestního stíhání - to je pravděpodobná varianta....
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda se zraněním
« Odpověď #6 kdy: 20 Prosince 2016, 12:37:40 »

Dulezite je k cemu se priznal, zda pouze k tomu ze ridil on nebo uznal svou chybu, dulezity taky bude hlavne znalecky posudek, technicky stav vozidla, povetrnostni podminky, viditelnost chodce, pripadne zaznamy z kamer, to ze se to stalo na prechode je blby ale neznamena to ze to musi byt chyba ridice, i kdyz samozrejme to tak vetsinou byva.
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 143
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda se zraněním
« Odpověď #7 kdy: 20 Prosince 2016, 15:50:05 »

Když on je to tak trochu problém — v té chvíli je člověk nejen ve stresu, ale i pod silným emočním tlakem a spolu s pocitem viny i za něco, co třeba nezpůsobil. Kolegovi skočila z ničeho nic starší paní přímo před auto (ale na přechodu). Dopadlo to tak, že ji chodil každý den v nemocnici navštěvovat a dal jí velmi slušné odškodné a bolestné. A naštěstí se ani její rodina neprojevila jako zlatokopové a tak nedošlo k dalšímu stíhání a dopadlo to tedy dobře k oboustranné spokojenosti. Ale stačilo aby někdo z rodiny provedl na paní nátlak a nejen že by přišel o své peníze, ale nastaly by velice nepříjemné důsledky…
IP zaznamenána

max

  • Příspěvků: 211
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda se zraněním
« Odpověď #8 kdy: 20 Prosince 2016, 16:27:48 »

Ze strany poškozeného po nehodě můžu popsat vlastní zkušenosti:

  • já - sražen z motorky - protijedoucí řidič mi nedal přednost při odbočování doleva
  • zranění mojí osoby: pohmožděniny, zlomeniny, 3 měsíce mimo
  • řidič vozidla obviněn z přečinu těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti, papíry na dva roky do čistírny, 1 rok ve vězení s podmíněným odkladem na 3 roky - rozhodnutí samosoudcem prostřednictvím trestního příkazu
  • řidič se odvolal a proběhlo hlavní líčení
  • dohoda o dodatečném odškodnění - o papíry nepřišel, nicméně stále podmínka, tentokrát na 4 roky

Každému doporučuji maximálně komunikovat s poškozeným už i ve fázi přípravy obvinění mu nabídnout nějakou pomoc - materiální nebo finanční.
IP zaznamenána

Foxik

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 179
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda se zraněním
« Odpověď #9 kdy: 20 Prosince 2016, 17:46:18 »

Co mám já z vlastní zkušenosti kdy jsme měli s přítelkyní havárku na motorce mou vinou, tak když řekla že si nepřeje policii informovat tak jim doktor nic neřekl a já skončil s pokutou asi 1000...
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 201
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda se zraněním
« Odpověď #10 kdy: 20 Prosince 2016, 17:59:45 »

Co mám já z vlastní zkušenosti kdy jsme měli s přítelkyní havárku na motorce mou vinou, tak když řekla že si nepřeje policii informovat tak jim doktor nic neřekl a já skončil s pokutou asi 1000...
nebyl to pripad § 163 Trestní stíhání se souhlasem poškozeného ?
Trestní řád (zákon č. 141/1961 Sb.)

V nove uprave http://www.epravo.cz/top/clanky/trestni-stihani-se-souhlasem-poskozeneho-a-jeho-zmeny-po-novele-15252.html
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin