30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Vkladní knížky  (Přečteno 5004 krát)

alesh

  • Příspěvků: 14
    • Zobrazit profil
Vkladní knížky
« kdy: 05 Prosince 2016, 10:42:58 »

Dobrý den,

Nedávno mi jeden známý povídal, že našel staré vkladní knížky po (pra)babičce. Skutečně je pak přinesl a k našemu úžasu na nich byly dohromady desítky až nízké stovky tisíc korun. Poslední vklady jsou v letech 43-45.

Rychlé hledání mi vyhodilo, že peníze byly nejspíš "ztraceny" při druhé měnové reformě v r. 53. Je tomu tak?

Promiňte mi další OT. Z dopravní tématiky nemám - naštěstí - co bych přihodil. Až mi to přijde podezřelé.
IP zaznamenána

asmodeus

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 630
    • Zobrazit profil
Re:Vkladní knížky
« Odpověď #1 kdy: 16 Prosince 2016, 15:51:46 »

Ano, těhle "předměnových" knížek je dost a jsou passé, podle infa klientského pracovníka ČS. Taky doma jednu takovou, na uložených necelých 5000,- máme. Bereme ji jako doklad spořivosti našich předků.

Prosím neplést s anonymními, tam je ke konci roku 2016 je možné žádat proplacení anonymních vkladních knížek, to po 01.01.2017 nebude možné. To se týká i dědického řízení, tzn. pokud ještě nebylo ukončeno, nebo do něj nebyla/y knížky zařazeny, je třeba tenhle proces dotáhnout do 31.12.2016, pak smolík.
Zajímavé je, že na drtivé většině z těch, které ještě nebyly vyřešeny, je částka do 100,- a tedy se vůbec nevyplatí se jimi jakkoli zabývat.
Z celkových 120-ti miliard, které na  nich byly uloženy, je již cirka 98% vybráno.

IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Vkladní knížky
« Odpověď #2 kdy: 16 Prosince 2016, 16:01:15 »

Ach, ta čísla ...

Je-li vybráno 98 % ze 120 mld., pak zbývá cca 2,4 mld., což by při platnosti hypotézy, že na drtivé většině je uloženo do 100 Kč, znamenalo, že buď takových knížek existují desítky milionů, nebo že na té zbývající drtivé menšině jsou uloženy obří částky, přičemž ani jedna z těchto variant mi nepřijde úplně pravděpodobná.
IP zaznamenána

asmodeus

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 630
    • Zobrazit profil
Re:Vkladní knížky
« Odpověď #3 kdy: 19 Prosince 2016, 15:58:22 »

Ano, jde o, alespoň pro mne, velmi zajímavé téma.

Čísla jsou trochu zaokrouhlená, přesná nebudu uvádět, ale rámcově je vše v souladu s realitou. Pravda je, že za vyplaceni anonymní knížky je poplatek 100,- Kč, takže nemá význam knížku s nepatrným vkladem vybírat.
Je tady určité % knížek, kde jsou opravdu velké sumy a jistě by bylo zajímavé znát jejich příběh, některé si myslím budou notoricky známé, jen je nemáme spojené dohromady.

Nevybrané peníze věnuje CS nadaci Depositum Bonum www.nadacedb.cz
IP zaznamenána

plikous

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 842
  • největší pyrát silnic
    • Zobrazit profil
Re:Vkladní knížky
« Odpověď #4 kdy: 19 Prosince 2016, 16:21:04 »

Dobrý den,

Nedávno mi jeden známý povídal, že našel staré vkladní knížky po (pra)babičce. Skutečně je pak přinesl a k našemu úžasu na nich byly dohromady desítky až nízké stovky tisíc korun. Poslední vklady jsou v letech 43-45.

To je smolík jak sviňa, dneska by to byly, hádám, řádově desítky milonů.... Chtělo to raději někde zakopat zlato  :-\
IP zaznamenána

alesh

  • Příspěvků: 14
    • Zobrazit profil
Re:Vkladní knížky
« Odpověď #5 kdy: 19 Prosince 2016, 16:44:53 »

Je to takový paradox. Jeho předci si tam uložily na tu dobu téměř jmění. Dnes by ta suma měla mizivou hodnotu v porovnání s rokem 45 a přece by to pro něj byla vysoká částka, která by mu pomohla.

Takže knížky na jméno jsou passé? Téměř jistě nebyly zmíněny v žádném dědickém řízení.

Díky za odpovědi.
IP zaznamenána

tarmara

  • Příspěvků: 265
    • Zobrazit profil
Re:Vkladní knížky
« Odpověď #6 kdy: 19 Prosince 2016, 19:25:15 »

Knížky na jméno passe nejsou - ty funguji dal,jen CSAS od 1.1.2017 prestane vyplacen VK na dorucitele - t.j. takove ve kterych neni uvedeno jmeno,ale o vyplatu muze pozadat kdokoli ji prinese.
IP zaznamenána

asmodeus

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 630
    • Zobrazit profil
Re:Vkladní knížky
« Odpověď #7 kdy: 20 Prosince 2016, 00:43:45 »

Jak píše uživatel 'tarmara' a já - u anonymních knížek nebude proplacení po prvním lednu 2017 umožněno.

Tenhle termín se prodlužoval a asi není od věci provést ukončovací řez.  ..
IP zaznamenána