30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Rozhodnutí o vině - jak postupovat? odpor, důkazy, ...  (Přečteno 6726 krát)

gilhad

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Rozhodnutí o vině - jak postupovat? odpor, důkazy, ...
« kdy: 30 Listopadu 2016, 19:09:50 »

Zaparkoval jsem a při vystupování z auta mi borec urazil dveře.
O vině jsme se nedohodli, tudíž nešlo sepsat papír pro pojišťovnu a zavolali jsme policajty (každý zvlášť).Tito přijeli, cosi změřili a vyfotili, zapsali si naše výpovědi (každého zvlášť), řekli, že je to tvrzení proti tvrzení a že to dají rovnou do správního (nenahrával jsem a vypovídal jsem - mea culpa - případ se mi zdál jasný.) Dál se nedělo nic (auto jsem nechal opravit u smluvního partnera pojišťovny, zatím zaplatil ze svého, fakturu mám, abych jezdil, než se věc dořeší), žádné jednání, výslechy atd. až po čase přišlo rozhodnutí ze správního, že jsem vinen - s čímž zásadně nesouhlasím.
---

Situace: Sídliště. Silnice původně dvouproudá v každém směru, směry odděleny křovím s plotem, pravý pruh posléze rozdělen na cyklistický (uprostřed) a parkovací (vpravo). Svislá značka bílý obdélník se dvěma šipkama, pravá překrytá modrým kruhem s byciklem(obdoba IP20a), vodorovně levý pruh 3.3m, V02b, cyklisti 1.5m, V10d, vpravo parkování 2.3m, celkem 7.1m.

Borec řekl, že se vyhýbal překážce (koloně v levém, stojící na červenou), proto jel cyklistickým (a policajti řekli, že za to ho zpokutují a správní úřad zmiňuje, že jím jel neoprávněně a pokutu za to dostal) a já mu neočekávaně zahradil cestu dveřma, IMHO nesmysl, protože to bych ho jednak musel vidět ve zpětném zrcátku (fakt jsem poctivě kontroloval), jednak by to dostal dveřma doprostřed čumáku a ohnul okraj dopředu, zatímco to dostal na blatník a okraj byl ohnutý zpět, čili do dveří musel narazit v podstatě souběžně s nima, nikoli kolmo na ně. Na jeho verzi tam místo není, vejdou se tam tak 3 auta vedle sebe, když nikdo moc nepřečnívá, určitě se nevejdou 3 auta+plně otevřené dveře, čili když je vyvracel, tak by musel projíždět druhým bokem (kde nemá ani škrábanec) tou kolonou. Podle mě prostě vyrazil ze stojící kolony, nevěnoval pozornost tomu KAM jede, (možná koukal dozadu, jestli ještě někdo "neobjíždí překážku"). Stejně tak je vidět, že mi auto odhodil doprava, ale ne dopředu (kde stálo další zaparkované auto a nemělo ani škrábanec na blatníku).

Výsledek - oprava za 70K u mě, u něj asi taky tak nějak.
---

Teď mi přišel ze správního dopis (PŘÍKAZ O ULOŽENÍ POKUTY), že jsem vinen, protože borec jel sice v rozporu s předpisy, ale za všechno můžu jen a jen já. Body za to nejsou, ale pokuta ano. (A pak asi problémy s pojišťovnama, kdo to bude platit, kolik mě to bude stát a jak mi zvednou pojistné). A samozřejmě záznam o zavinění dopravní nehody (což mě sere nejvíc (hned po tom, že jsem to měl zavinit já, i když jsem udělal vše, co jsem mohl, aby se něco takového nestalo, rozhlížel se, zrcátka kontroloval i během otvírání ... že vyrazí jak splašený z boku zezadu jsem nemohl ani tušit, ani vidět, ani bych tomu už nedokázal zabránit), pak ty pojišťovny a pokuta až na konec)

---
Takže jsem si udělal svou vlastní rekonstrukci a nafotil obě varianty s figuranty (SPZ a obličeje začerním, tý důležité nejsou) kde je vidět, jak se to stát nemohlo, jak se to stát mohlo a co v tu chvíli bylo (mohlo být) vidět jak z mojeho místa, tak z jeho).
---

  • Jako první věc podám ODPOR do 15 dnů od doručení (tedy začátkem příštího týdne) - asi jen tak, bez podrobností, čímž "se příkaz ruší a správní řízení bude pokračovat". (to ještě zvládnu)
  • Dále potřebuju asi "nahlédnout do spisu" s foťákem v ruce a okopírovat vše, co tam je, případně si nechat okopírovat ten zbytek od úřadu (pokud by tam měli třeba nějaké fotky nebo videa, či jiné digitálnosti) - tady mi asi jde spíš o rychlé vyřízení bez obstrukcí, takže se tam vydám osobně (není to tak dlouhá štreka) -

    dotaz - stačí přijít na vrátnici s příkazem (a tudíž spisovou značkou  a číslem jednacím) a žádat přístup v lidskou dobu, nebo mám podniknout ještě něco navíc?

    Hlavně mě zajímá, co podle nich vypověděl borec, ať to můžu rozporovat (IMHO trochu kecal od začátku, aby se vyhnul "neoprávněnému užití jízdního pruhu pro cyklisty", což se mu nepodařilo, ale možná to pak ještě upravil víc, netuším ...). Taky zmiňují fotodokumentaci, ohledání a situační plánek - nic z toho jsem zatím neviděl.
  • Následně předpokládám, že bude nařízeno jednání, kam hodlám přijít hned a až tam uvést další důkazy (svou výpověď, svou "rekonstrukci", rozpory ve spisu a nesmyslnost závěru z toho plynoucí)

    Asi nechci uvádět důkazy předem, abych jim nedal moc času na přípravu a eventuální kličkování (tak nějak očekávám, že nejdřív zkusí snazší cestu typu "stejně jste to udělal" aby měli míň práce, než když to přehodí na borce a ten jim to pak zase začne ve vlastním zájmu rozporovat)
  • V mezičase se chystám udělat informační brožurku "jak to vidím já", kde budou moje fotky z rekonstrukce, možná i nějaké krátké video o místních poměrech, o tom, jak otvírám dveře a že to musel (mohl a měl) vidět a tak - v rozsahu radši kratším, ale dostačujícím k jasnému objasnění a provedení pochopitelném na první pohled (jeden obrázek za tisíc slov)
  • Co mám čekat dál?
    Co mám dělat dál/ještě?
    Dá se někde rozumně získat "morální podpora" co by tam zašla se mnou, měla trochu zkušeností a nestála majlant?
    Mám nějakou zásadní chybu v úvahách?
  • Mojím cílem je
    • rozhodnutí, že nejsem viníkem nehody
    • zrušení pokuty
    Pokud by závěr zněl, že to je prostě zásah vyšší moci, že se to tak blbě sešlo, viníkem je borec ale trestat ho více není třeba, tak budu plně spokojen já i moje pojišťovna a jeho to, ač nerada, zaplatí.

    Víc od toho nechci a trest pro borce mě nijak zvlášť nepotěší, nemyslím, že by to byl udělal schválně. A stát na pokutách vybere i tak dost.

Anonymizovaný PŘÍKAZ O ULOŽENÍ POKUTY přiložím jen co ho zvládnu naskenovat a zanonymizovat (zítra dopoledne)
IP zaznamenána

PJ

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 286
    • Zobrazit profil
Re:Rozhodnutí o vině - jak postupovat? odpor, důkazy, ...
« Odpověď #1 kdy: 30 Listopadu 2016, 20:01:44 »

Z toho co jste popsal těžko radit (nepřiložen jediný paragraf co na vás hodili...). Ale jestli vám přišel příkaz, dejte odpor, zajistěte spis, anonymizujte a nahrajte sem. Pak můžeme řešit co dál.

ad 2. ano stačí, a žádost o spis a jeho okopírovaní je v podstatě to jediné co jim řeknete.
ad 3. nejspíše ano.

zbylé body nejsou momentálně podstatné.
IP zaznamenána

motoosman

  • Příspěvků: 256
    • Zobrazit profil
Re:Rozhodnutí o vině - jak postupovat? odpor, důkazy, ...
« Odpověď #2 kdy: 30 Listopadu 2016, 20:17:18 »

Spíš by se hodil nákres pro představu situace. Jízda ve vyhrazeném pruhu nemusí být přestupek.
IP zaznamenána

gilhad

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Re:Rozhodnutí o vině - jak postupovat? odpor, důkazy, ...
« Odpověď #3 kdy: 01 Prosince 2016, 22:49:36 »

all: Omlovám se za zpoždění, jednání s úřadem je na dlouhé lokte, skenování taky a anonymizace ještě víc.

motoosman: jestli to je či není přestupek je mi celkem jedno, nejde mi o trest pro borce (natož o krmení státní pokladny pokutami), jde mi čistě jen o mě (prokázat svou nevinu, nemít záznam o způsobení nehody, přimět pojišťovnu k platbě (ideálně borcovu, kvůli svým bonusům/malusům/wtf)) - pokud z toho borec vybruslí bez postihu, tím líp pro něj, mě to nevadí. Navíc IMHO vyhrazeným pruhem vůbec nejel, jen do něj zabočil a boural dřív, než stačil stočit kola rovnoběžně s pruhem, natož vozidlo.

PJ: Spis jsem dnes zajistil, v podstatě v pořádku (až na to, že obsahuje dva papíry navíc proti rozpisu - jeden od policie, že to předává správnímu, druhý je legenda k plánku (1 vozidlo Borec, 2 vozidlo gilhad, 3 ulice X, 4 ulice Y, 5 sloup osvětlení, vše z plánku jasné i bez tohoto). Na tom se točit by byl pouhý formalizmus a já to zdržovat nepotřebuju). Ještě ke spisu patří fotodokumentace, ale neměl jsem ssebou flešku (myslel jsem, že mám, většinou 2-3 nosím), takže tam zajdu ještě jednou.

Chlápek na správním v pohodě, profesionální a přátelský, vstřícný (a IMHO mu o nic nejde, ať je viník ten či onen, pokutu někdo zaplatí a jemu je jedno kdo). Mezi řečí, co chci, že se omlouvá, ale měl jednání a tak jsem musel chvíli čekat, jestli si to prostuduju tady, nebo mi to zdarma okopíruje (dal jsem přednost druhému), se zeptal, zda podám odpor, že pokud ano, tak na to mám čas jen do tehdy a tehdy, tak jsem mu řekl, že odpor podám, protože se vinen necítím, on na to, že pak teda bude řízení a může se mi to až o 6k prodražit, když prohraju, já že to mě nezastaví a že asi stejně vyhraju a on na to, že si to spíš nemyslí, protože takových bouraček už viděl dost a zdá se mu to jasné, ale že je zvědavý, s čím příjdu a je ochoten to uvážit. Tak jsem řekl, že to ještě nemám připravené, že musím prostudovat spis a on na to, že jednání bude asi někdy v lednu. Ale v byl klidu a pohodě, a i když jsem s ním mluvil víc, než jsem měl v úmyslu, stejně jsem asi neřekl nic, co bych nechtěl, nebo co by neočekával nebo čím bych nějak víc odkryl karty. (ok, jsem level odrostlejší koloušek s něčím načteným a žádnou praxí, ale myslím OK)

Přikládám snad vše podstatné, fotodokumentaci (10,11)ještě nemám, na té kopii je houby vidět (20 čb miniatur na čtvrt stránky, rozlišení mizivé, celkově to vypadá příčetně, ale asi doplním i nějaké vlastní, které to postaví do nového světla - ďábel se skrývá v detailech)
12 a 13 jsou moje a borcovy nacionále a řidičáky, já 500 v blokovém před 4 lety, řidičák 21 let, on nic, řidičák 3 roky, 15 je souhrn daumů, kdy policajti provedli jednotlivé úkony (ohlodání místa činu, výpovědi, fotodokumentace, vše v den nehody.)

---

borec několikrát změnil svůj popis situace, po bouračce tvrdil, že se vyhýbal překážce v provozu - stojící koloně - a jel už dlouho tím pruhem, postupně se délka té jízdy zkracovala a jeho auto bylo čím dál tím víc vlevo, v zápisu od policie už to je dost jinak, než v první chvíli. Bohužel mám jen ten zápis (ze spisu). čímž se počet nesmyslů v jeho výpovědi snižuje a víc se to blíží pravdě. Na jednu stranu ho tím budu hůř zpochybňovat, na druhou stranu nebudu muset prosazovat tolik svých změn, protože aspis_09-planek v podstatě přesně odpovídá tomu, co mi vychází a kam jsem chtěl směřovat, že nečekaně vybočil z pruhu a rovnou to narval do mých otevřených dveří. Přičemž dle mých doměnek (jak se to správně formuluje před orgánem?) se věnoval pravému zpětnému zrcátku, aby "mohl a měl vědět, zda tím pruhem něco jede, když už minimálně dvě auta jím projela" a bohužel "nevěnoval dostatečnou pozornost řízení a situaci před sebou, ačkoli mohl a měl vědět, že z/do zaparkovaných aut mohou vystupovat/nastupovat lidé a cyklistický pruh nedává prostor k vyhnutí se srážce"
Zároveň v souladu s plánkem (a tím, že jel 40 km/h) dovozuji, že svůj manévr zahájil ve vzdálenosti 1 automobilu za mnou, tedy ve vzdálenosti asi 6m od mých otevřených dveří a tuto vzdálenost překonal přibližně za 0.54s, což je podstatně méně, než mě zabralo otevírání dveří (dle několika pokusů asi 3-4s). Tedy celý manévr zahájil až když dveře byly prakticky zcela otevřené, což vidět jasně měl a mohl, kdyby nekoukal za sebe a nehodu by odvrátil tím, že by manévr prostě nezahájil a jel rovně / zabrzdil v zastavující koloně.
Dále dle fotek do dveří naboural přibližně v rovině těch dveří, což by ze zmíněné pozice a rychlosti nedokázal, kdyby zcela (či skoro zcela) otevřené nebyly.
A přijde mi, že se dá i dovodit z mojich fotek, že auto bylo nárazem posunuto víc do strany než dopředu což podporuje mé tvrzení o nárazu z boku, nikoli zezadu, tudíž opět do otevřených dveří, nikoli otevírajících se.


Pokud by na to přišla při ústním řízení řeč, budu tvrdit (po pravdě), že nedával včas znamení o změně směru jízdy, tudíž jeho manévr přišel nečekaně. (Což se doufám stejně řešit nebude a stejně by to zase bylo tvrzení proti tvrzení.) Nemluvě o tom, že pokud se tam pohyboval rychlostí 40 km/h, tak bylo lze předpokládat, že i kdyby ho snad dal, tak proto, že se v souladu s pravidly silničního provozu  chtěl zařadit o 2 vozy (10m, necelou 1s) dále do odbočovacího pruhu, nikoli nabourat do mých otevřených dveří. (A vytáhnout nějaké záběry z kamery jak jiné vozy dávají znamení už kdoví kde a zařazují se až za koncem cyklistického pruhu - takových natočím kolik budu chtít takřka kdykoli, tak se tu lidi normálně chovají.)

---

Má někdo nějaké poznámky k mé argumentační linii? Viditelné nedostatky či rozporovatelné chyby? Ještě něco, co bych měl udělat?
---
Edit: oprava anonymizace
« Poslední změna: 05 Prosince 2016, 13:35:04 od gilhad »
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Rozhodnutí o vině - jak postupovat? odpor, důkazy, ...
« Odpověď #4 kdy: 02 Prosince 2016, 02:07:21 »

Neměl tam co dělat, neočekávaně změnil směr jízdy a přijel z místa mimo zorné pole parkujícího vozidla. Nelze po Tobě spravedlivě žádat, aby jsi předvídal, že se někdo takhle zachová.
Bude to ale chtít dát návrh na rekonstrukci nebo znalecký posudek, pokud je poškození aut dostatečně zadokumentováno.
IP zaznamenána

PJ

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 286
    • Zobrazit profil
Re:Rozhodnutí o vině - jak postupovat? odpor, důkazy, ...
« Odpověď #5 kdy: 03 Prosince 2016, 01:11:59 »

Ne všude máte anonymizované ulice:
aprikaz_2.png, Odůvodnění 7. řádek,
aspis_06.png, Vylíčení události 2. řádek

Jinak je to blbý, podle popisu borce za to můžete vy, podle vašeho popisu za to může borec. V těch náčrtkách se teda nevyznám. Jestli to dostatečně rozetnou fotky - toť otázka.

Vaše domněnky co dělal borec (jestli se věnoval zrcátku či co) SO neprezentujte - leda byste ho viděl jak to dělá, nebo měl svědka.

Vy se potřebujete držet toho co říkal kverulant plus:
a) Před otevíráním dveří jste se přesvědčil že nikoho neohrozíte - cyklistický pruh vedle vás a za vámi byl volný a auta jedoucí v jízdním pruhu jela přímo - nikomu jste dveřmi nezkřížil dráhu.
b) Borec narazil do vašich nehybných dveří (a ne že vy jste narazil dveřmi do jeho auta)
c) To že do vašich dveří borec narazil si vysvětlujete jedině tak že musel neočekávaně změnit směr, odněkud odkud jste ho nemohl vidět, protože bod a.

Ale momentálně je to slovo proti slovu, hádám že borec na vaši verzi nepřistoupí...

A nenechte se ukolébat tím že chlápek na správním je vpohodě...
IP zaznamenána

motoosman

  • Příspěvků: 256
    • Zobrazit profil
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:Rozhodnutí o vině - jak postupovat? odpor, důkazy, ...
« Odpověď #7 kdy: 04 Prosince 2016, 02:44:02 »

motoosman>
Citace
Řidič stojícího vozidla smí otevřít dveře jen tehdy, pokud tím neohrozí bezpečnost silniční dopravy...“ konstatoval NS

Není to oxymorón?
IP zaznamenána

motoosman

  • Příspěvků: 256
    • Zobrazit profil
Re:Rozhodnutí o vině - jak postupovat? odpor, důkazy, ...
« Odpověď #8 kdy: 04 Prosince 2016, 08:06:55 »

Je potřeba naprášit výrobce auta. Protože vyrobil auto, kde se nemohou otevřít dveře tak, aby neohrozili bezpečnost provozu. :-)
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Rozhodnutí o vině - jak postupovat? odpor, důkazy, ...
« Odpověď #9 kdy: 05 Prosince 2016, 12:01:56 »

Pak lze argumentovat, že se řidič přesvědčil, že v pruhu pro cyklisty nikdo není :-)
IP zaznamenána