30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Koupě auta  (Přečteno 9668 krát)

Šmarjá Josef

  • Příspěvků: 629
    • Zobrazit profil
Koupě auta
« kdy: 22 Listopadu 2016, 17:10:42 »

Zdar, chtěl bych koupit nové auto. Něco jsem vybral, mrknul do autosalonu a dostal nabídku (520 tisíc) která je na obrázcích. Dal bych polovinu (260 tisíc)a šel do splátek. Cena je výhodná pouze přes Škofin, jinak mám smolíka, vzít si úvěr jinde, znamená podstatně vyšší cenu za auto. Při spočítání všech splátek se dostanu výrazně přes původní cenovou nabídku(cca 680 tisíc). Protože by to byl úvěr podle Občanského zákoníku, je možnost zaplatit zbývající částku s max. přirážkou 1 procento za předčasné splacení. Je to tak nebo ne? Například bych chtěl po dvou letech doplatit zbytek z původní ceny (cca 130 tis), opravdu bych doplatil zbytek anebo by si započetli vše co by chybělo do680tis., tak jak vychází pětiletý splátkový kalendář?
Píšu sem, protože jsou na foru nejen motoristi, ale i právníci. V kupování nového auta jsem totální panic, ale ta nabídka mi prostě nedá spát. Papíry jsou jen nabídka a ne smlouva.
Díky

IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 075
    • Zobrazit profil
Re:Koupě auta
« Odpověď #1 kdy: 22 Listopadu 2016, 18:05:29 »

Havarijko snad není nutné platit - auto je Vaše.
IP zaznamenána

Martin623

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 476
    • Zobrazit profil
Re:Koupě auta
« Odpověď #2 kdy: 22 Listopadu 2016, 18:28:25 »

Místní prodejce zde nabízel výhodně vozy na Opel leasing, kde samozřejmě byla cena pro výpočet leasingu byla nižší než při platbě cash. Kámoš to provedl tím způsobem, že si vzal auto na leasing, po měsíci odstoupil od leasingové smlouvy auto doplatil cash, zaplatil 20000,- smluvní pokutu a měl 60000,- v kapse.  Je fakt, že byl zaměstnanec(automechanik) Opelu, třeba si už pro tento manévr chystal předem půdu.
IP zaznamenána

Šmarjá Josef

  • Příspěvků: 629
    • Zobrazit profil
Re:Koupě auta
« Odpověď #3 kdy: 22 Listopadu 2016, 19:56:10 »

Ok, domlvím zkušební jízdu a nechám připravit smlouvu :)
IP zaznamenána

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re:Koupě auta
« Odpověď #4 kdy: 23 Listopadu 2016, 09:26:55 »

U leasingových smluv, kde je auto předmětem zástavy jakožto ručení za úvěr, bývá zpravidla havarijní pojištění s vinkulací na leasingovku vyžadováno.
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

pgryc

  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
Re:Koupě auta
« Odpověď #5 kdy: 23 Listopadu 2016, 12:03:32 »

Zdravím,
cca před půl rokem jsem kupoval vůz v obdobné cenové kategorii a měl zhruba stejné finanční možností (Opel Zafira Tourer, nákupní cena cca 540.000, půjčil jsem si cca 300.000 na půlku + zimí gumy na obdobně dlouhou dobu). Vyšlo mě nakonec levněji si sehnat vlastní úvěr, vlastní pojištění a platit to cash, než výhodněným úvěrem přímo od dealera.

Záleží samozřejmě na spoustě dalších okolností, ale jen tak pouhým okem je úvěr minimálně o 50.000 (asi i o víc) předražený a troufám si tvrdit, že při troše štěstí dokážete ušetřit něco málo i na pojištění - pokud jej budete chtít. Proto bych zvážil, zda má vůbec cenu rěšit lepší cenu od dealera, a tu pak následně platit špatným úvěrem. Možná by šlo sehnat to samé nebo hodně podobné auto v rámci nějakých Seatích akcí či z vystavených vozů atd... na to budou tady na fóru asi jiní machři. Třeba já to kupoval v rámci nějakých Opell dnů co jsou 2-3x do roka ale fakticky předjednáno to bylo 2 měsíce dopředu (v podstatě všichni,co ten čtvrt rok chtěli opla a měli čas to objednávali stejnej víkend).

Pokud vysloveně nepatříte mezi špatně skórovatelné jedince, tak už jenom skutečnost, že auto z půlky platíte hotově vám poskytuje poměrně dobré vyjednávací pozice s většinou bank - můžete jím i ručit atp. U částky přes 250.000 se také dá už očekávat, že si s Vámi budou chtít bankovní poradci trochu dát práci (tj. pp. se při troše vyjednávání dostanete pod veřejně nabízené sazby). V podstatě jediná výhoda úvěru a pojištění od dealera je v tom, že nic nemusíte řešit - tady asi bude záležet jak moc s koupí spěcháte a na ceně Vašeho času.

Já se při vyjednávání dostal s KB na cca 6,5%, se Zonky na cca 5% +2% poplatek, s mBank a Sber jsem ani vyjednávat nestihl. Např. u Equa mi ale na rovinu řekli, že je nezajímají bonitní klienti, ale tragédi kterým můžou půjčit na 14% a chlapa z Monety/GE jsem poslal do pryč poté, co mi po měsíční snaze tvrdil, že necelých 9% je nejlepší nabídka na trhu a že jejich manažeři brečeli, když mu to pro mě schvalovali. Nakonec jsem se dohodl s Unicreditem na cca 4,6 %. A to jsem na to neměl ani moc času. 

Pokud dobře projedete smlouvy a nebude v nich nějakej skrytej háček, lze udělat to co píše Martin623 výše. Obdoně lze postupovat i v případě koupě na úvěr, pokutu bych ale čekal vyšší, navíc, pokud to nezaáhnete rovnou z hotovosti, stejně budete muset hledat výhodnější úvěr - tj. je asi lepší si ho najít rovnou.

I kdyby Vás to ve finále vyšlo finančně stejně, je dle mého názoru skoro vždy lepší mít smlouvy na vše zvlášť. Jednoduchý úvěr lze taky bez problémlů kdykoli refinancovat. Také i v pojištění se dají nějaké "drobné" ušetřit, případně si ho za stejnou cenu uděláte lepší. Také můžete pojistné smlouvy aktualizovat a pojistné si co rok až dva zlevňovat (viz pozn v nabídce Vašeho dealera."Pojistné sazby byly kalkulovány jako neměnné po celou dobu trvání úvěrové smlouvy" - tj i poslední rok budete jezdit ze sazbou podle vašich současných bonusů....) V nabídce co máte jsou také relativně nízké splátky, protože je hodně vysoká poslední splátka. Osobně bych radši natáhl úvěr, než kalkuloval s tím, že za 6 let zaplatím 50 000 najednou.

Pro zkušené lidi tady, auto jsem kupoval prvně a určitě by to šlo udělat a asi i radit líp. Až to budu dělat potřetí, tak to bude lepší:-)
IP zaznamenána

Šmarjá Josef

  • Příspěvků: 629
    • Zobrazit profil
Re:Koupě auta
« Odpověď #6 kdy: 23 Listopadu 2016, 20:38:33 »

pgryc: dík za vyčerpávající odpověď. Problém je ten, že pokud bych to chtěl financovat jinak, nedostal bych takovou cenu. Takhle mi to chlapík říkal, když mi ukazoval cenovku na vystaveném autě. Je to klasické šméčko, když na bilboardech prodávali například Dacii za 249 000,- ale pouze na splátky, cash byla cena někde jinde. Chtěl bych dát půlku, rok nebo dva splácet a pak dohodit zbytek, bez přeplatku. Budu to muset v sobotu probrat bod po bodu. Zkusím se zeptat, jestli by byla stejná (výhodná) částka pokud bych to dal cash.
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Koupě auta
« Odpověď #7 kdy: 23 Listopadu 2016, 20:49:35 »

pgryc: dík za vyčerpávající odpověď. Problém je ten, že pokud bych to chtěl financovat jinak, nedostal bych takovou cenu. Takhle mi to chlapík říkal, když mi ukazoval cenovku na vystaveném autě. Je to klasické šméčko, když na bilboardech prodávali například Dacii za 249 000,- ale pouze na splátky, cash byla cena někde jinde. Chtěl bych dát půlku, rok nebo dva splácet a pak dohodit zbytek, bez přeplatku. Budu to muset v sobotu probrat bod po bodu. Zkusím se zeptat, jestli by byla stejná (výhodná) částka pokud bych to dal cash.

Z tohoto důvodu bych u prodejce nic nekupoval, provizi z Vás od Škofinu budou mít taky hezkou
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 075
    • Zobrazit profil
Re:Koupě auta
« Odpověď #8 kdy: 23 Listopadu 2016, 20:56:48 »

Podle mě nebyla, protože prodejce má provizi z úvěru a z pojistky, takže sleva je jenom naoko.

Pro nové úvěry, smlouvy uzavřené od 1.12.2016, bude možno splatit dluh předčasně s maximální pokutou 1% - viz https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2016-257/zneni-20161201 §117

Ve Vašem případě by tedy předčasné splacení znamenalo náklad cca 2600 Kč, ale budoucí úsporu na havarijním a na úrokové sazbě. To ovšem neznamená, že k 1.12. leasingovka podmínky nějak nezmění.
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 753
    • Zobrazit profil
Re:Koupě auta
« Odpověď #9 kdy: 23 Listopadu 2016, 22:49:59 »

rpsn 20% je podle mě lichva, ale bohužel to ještě obecně neplatí

a najděte si někde Pohlreichův pořad " ano šéfe" a díl z Poděbrad
ať víte, co je pan Louda zač, a proč je třeba úvěrovat bez pojištění za 10%

jak Vám tu radí, ověřte úvěry jinde a nevěřte tomu, že to jiný prodejce nenabídne stejně nebo líp
oni potřebují ta auta prodávat, resp. prodávat úvěry a pojištění

jste to vy, kdo má peníze a něco chce
takže zapomeňte na přístup ala mototechna 1988
IP zaznamenána

pgryc

  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
Re:Koupě auta
« Odpověď #10 kdy: 24 Listopadu 2016, 00:52:23 »

Vím, pardon, trochu mi to ulítlo...

1) Základní úkol chlapa, co vymýšlel tu marketingovou akci, bylo vymyslet její podmínky a ceny tak, aby se Vám to, co plánujete, nijak extra nevyplatilo.

2) Dost záleží na tom, jaká je ta podstatně vyšší cena. Z principu by se vám to mohlo "vyplatit", pokud bude nízký poplatek za předčasné splacení úvěru a předčasně splatíte co nejdříve po nákupu. Rok či dva můžou být ale pohledem na náklady už relativně dlouhá doba, popřípadě se ještě nedostanete na sumu, co plánujete předčasně splatit.

3) K vašemu dotazu ze začátku, po jednom, dvou letech by po vás asi chtěli nesplacenou část úvěru a smluvní pokutu - nebude to ani 130tis, ani dopatek do 680tis.
    Bude to někde mezi (viz 4).

4) Dobře si spočítejte, kolik vás bude získání "takové ceny" stát a kolik budete doplácet - hodil jsem si úvěr z nabídky do kalkulačky Dtestu a chvíli si hrál s excelem....
   (nezahrnul jsem pojištění)
   
   Po jednom roce zaplatíte na splátkách cca 51.500, ale úmor úvěru bude odhadem cca 27.500, tj Vás to bude stát jen na úrocích cca 24.000. Doplatit budete muset kolem
   232 až 235.000 (podle toho, jak moc jsem zaokrouhloval) - ne 130.000 jak máte v plánu.


   Po dvou letech zaplatíte na splátkách cca 103.000, ale úmor úvěru bude odhadem tak 58.000, tj Vás to bude stát jen na úrocích cca 45.000. Doplatit budete muset kolem
   202.000.


   Na zbytek ceny kolem 130.000 (jak píšete v prvním příspěvku) Vám to klesne až zhruba po 4 letech. To už zaplatíte ve splátkách cca 206.000, úmor bude asi 129.000 tj Vás
   to bude stát jen na úrocích cca 77.000. Doplatíte cca 131.000.


   Navíc tam budete mít v každém případě nějaké fixní náklady (poplatek za uzavření, smluvní pokuta za předčasné splacení, atp.) - s trochou štěstí se vejdete pod 5.000.
   "Cena" té slevy tedy bude minimálně to "jen na úrocích" + 5000. Jestli Vám to zlevnili o víc, hurá do toho:-D
   
5)  Jestli jste schopen velmi dobře odhadnout, kolika volnými penězi budete za rok či dva disponovat, dá se to srovnat a může z toho vyjít, že se vám to vyplatí financovat takto.
     Je ale celkem pravděpodobné, že pokud budete mít volných financí spíš víc (nebo to budete schopen splácet vyššími splátkami), mohou se vám více vyplatit jíné finanční
     produkty Seat (např. nízký úrok, či „SEAT za 1/2"). Pokud spíše méně, bude asi výhodnější sehnat vlastní úvěr, či využít nějakou akční nabídku leasingu. A to i kdyby byly
     počítány z vyšší ceny.
IP zaznamenána

Šmarjá Josef

  • Příspěvků: 629
    • Zobrazit profil
Re:Koupě auta
« Odpověď #11 kdy: 24 Listopadu 2016, 19:03:02 »

Možná dají napřed z ruky smlouvu, detailně bych prozkoumal jednotlivé položky, ale protože jsem roztržitý, určitě si něčeho nevšimnu :(  Zkusím sehnat někoho finančně gramotného aby mi pomohl. Zatím dík za rady a názory. Nerad bych si naběhl, ale natěšený jsem fest  :D
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:Koupě auta
« Odpověď #12 kdy: 25 Listopadu 2016, 00:15:43 »

...ale natěšený jsem fest  :D

To je IMHO při koupi obecně a tím spíš produktu v této cenové kategorii spíše na škodu.
IP zaznamenána

vstan

  • Příspěvků: 73
    • Zobrazit profil
Re:Koupě auta
« Odpověď #13 kdy: 25 Listopadu 2016, 07:54:20 »

pgryc: dík za vyčerpávající odpověď. Problém je ten, že pokud bych to chtěl financovat jinak, nedostal bych takovou cenu. Takhle mi to chlapík říkal, když mi ukazoval cenovku na vystaveném autě. Je to klasické šméčko, když na bilboardech prodávali například Dacii za 249 000,- ale pouze na splátky, cash byla cena někde jinde. Chtěl bych dát půlku, rok nebo dva splácet a pak dohodit zbytek, bez přeplatku. Budu to muset v sobotu probrat bod po bodu. Zkusím se zeptat, jestli by byla stejná (výhodná) částka pokud bych to dal cash.

Vemte si s sebou kalkulačku a spočítejte si to.
Jinak k té "zvýhodněné" ceně platí asi tolik, že nikdo vám nedá slevu zadarmo. Jen vám ji rozpočítají do splátek. Vždycky to nakonec zaplatí zákazník, takže s tou nízkou cenou nepočítejte. Klasicky takhle lžou áčka, už jsem je chytil na pár věcech a manažer prodejny se pak musel hodně snažit :)
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Koupě auta
« Odpověď #14 kdy: 25 Listopadu 2016, 08:20:51 »

Možná dají napřed z ruky smlouvu.....
Pokud nedají smlouvu do ruky na několik dnů pro podrobné prozkoumání, tak utíkejte horem pádem pryč. S největší pravděpodobností je ve smlouvě něco, co se Vám nebude vůbec zamlouvat.
Jinak můj názor - do úvěru s RPSN 20 % bych v současné době nešel ani za nic. Předčasné splátky Vám vypočítal pan pgryc, je to ještě větší zlodějna, než jsem odhadoval.

Jsem do hloubi duše přesvědčen, že člověk jako FO si má půjčovat pouze na pořízení bydlení, zbytek je rozežranost, nedočkavost a zmasírovanost agenty s teplou vodou a studenými párky. Dluh člověka původně relativně svobodného činí otrokem pravidelných splátek. To nové auto - pro nepodnikatelské účely - potřebujete tak nutně, že jste ochoten za něj zaplatit tolik peněz navíc? Zkusil jste si spočítat, co všechno si budete muset odpustit během splácení předraženého úvěru, o kolik se Vám sníží aktuální životní úroveň? Víte, jak budete řešit situaci, když Vám vypadnou příjmy (dlouhodobá nemoc, ztráta zaměstnání....)?
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.