30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Soudní zákaz řízení, lze beztrestně udělat ŘP v jiné zemi/kontinentu ?  (Přečteno 5902 krát)

nEcro

  • Příspěvků: 12
    • Zobrazit profil

Před dvěma lety mi vzali řidičák. Zbývá mi rok do konce trestu ale už 4 měsíce žiji v USA. Tady si můžu udělat ŘP ale nevím jestli by s tim nemohl být potom problém v ČR. Navíc pak využiju toho že se vrátím a budu na ten US řidičák jezdit i u nás a to pokud vím tak jde jen 6 měsíců během kterých si zase udělám znova ten český.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil

Českým soudem uložený zákaz řízení platí jen v ČR, tedy pokud někde jinde (např. v USA) získáte řidičské oprávnění, vykonávaný trest nebrání tomu tam řídit (přesněji řečeno řízením mimo ČR se nedopouštíte trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí podle českého trestního zákoníku). Teoreticky by mohl být problém v tom řidičské oprávnění v takové situaci získat (např. v EU to oficiálně nelze), ale to už je otázka právní úpravy v tom kterém státu USA.

V ČR ale po dobu výkonu zákazu řídit nesmíte, i kdybyste se mohl prokázat třeba 10 platnými ŘP. Není to otázka řidičského oprávnění. Teprve po konci zákazu má smysl zkoumat, jestli musíte standardním postupem žádat o vrácení ŘO, nebo zda lze (omezenou dobu) jezdit na ŘO a ŘP získané v zahraničí.
IP zaznamenána

3rl

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 239
    • Zobrazit profil

Americký ŘP u nás nebude platit, pouze v kombinaci s mezinárodním ŘP, ten je ale časově omezen. Ve zbytku viz post hh.

http://www.mvcr.cz/clanek/plati-muj-ridicsky-prukaz-v-cr-mohu-musim-si-ho-vymenit-za-ridicsky-prukaz-cr.aspx
IP zaznamenána

paty

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 636
    • Zobrazit profil

A prošel by workaround s tím, že jsem někdo "jiný"? Jakožto navátina ze Slovenska mám dva rodné listy, jeden slovenský a jeden český s českým RČ (bo vobčanství  ;D). Pokud bych měl slovenský pas a slovenský řidičák s jiným RČ a občanstvím, jsou schopni mě spárovat s ČR osobou, která má zákaz?
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 074
    • Zobrazit profil

Někdo se kdesi zmiňoval o možném workaroundu, kdy po návratu z USA lze zařadit EU přestupní zemi, která uznává americké řidičáky - http://europa.eu/youreurope/citizens/vehicles/driving-licence/driving-licence-recognition-validity/index_cs.htm - třeba Rumunsko uvádí v seznamu výslovně i USA.
IP zaznamenána