30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Vymena ŘP po platnosti  (Přečteno 6483 krát)

czuba

  • Příspěvků: 14
    • Zobrazit profil
Vymena ŘP po platnosti
« kdy: 09 Listopadu 2016, 16:45:49 »

Zdravim Vas.
Me pritelkyni skoncila platnost rp a jelikoz je pracovne vytizena a v dohledne dobe nedostane v zamestnani volno tak jsem se vymenu ujal ja. No prijdu na urad a pani mi rekne ze musi prijit jen a pouze osobne ze vyrizeni neni mozne ani na zaklade uredne overene plne moci.
Vsude vsak ctu ze podle zakona 361/2000sb. Je toto mozne vyridit i na zaklade plne moci.
Urednice ze jedna podle zakona ale ktereho mi nebyla s hopna rici.

Dekuji timto vsem za prispevky

Odesláno z mého GT-I9195 pomocí Tapatalk

IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Vymena ŘP po platnosti
« Odpověď #1 kdy: 09 Listopadu 2016, 17:07:48 »

Nejdřív šedá teorie. Vydávání ŘP se řídí §§ 109 an. ZPPK, konkrétně váš problém, tj. převzetí vydaného ŘP, řeší § 110(5): Držitel řidičského oprávnění je povinen převzít řidičský průkaz osobně nebo prostřednictvím zmocněné osoby na základě ověřené plné moci na příslušném obecním úřadu obce s rozšířenou působností. K řidičským průkazům existuje ještě prováděcí vyhláška 31/2001 Sb., ale ta žádné detaily k tomu, kdo a za jakých podmínek může ŘP převzít, neupravuje, a ostatně ani nemůže, protože k tomu chybí v zákoně zmocnění.

Právně je věc tedy zcela jasná, byla-li podaná žádost se všemi náležitostmi, úřad jí vyhověl a vydal ŘP a jde jen o to, kdo jej může převzít, tak pokud jste se prokázal ověřenou PM, kterou vás žadatel zmocnil mj. k převzetí vydaného ŘP, není co řešit.

No a teď k tomu, jak se zlatý strom žití zelená. Že vám úředník tvrdí, jak něco nejde, je bohužel zcela normální stav. Stejně jako repertoár argumentů, kterými to obhajují. Např. že to plyne ze zákona (aniž by uvedli kterého zákona či kterého ustanovení), že to nedělají ani v ... (dosaď úřad blízkého krajského či většího města, kam jezdí úřednictvo na školení), že na to nemají formulář, že to smí jen nadřízený, který tu není. Někde se s tím nemazlí a rovnou na poddaného vybalí, že má být rád, že se s ním vůbec baví, a držet hubu a krok.

Adekvátním řešením je samozřejmě tu svoloč nakopat do prdele, ale jelikož to bohužel trestní zákoník zakazuje, nezbyde než v tomto případě trvat na protokolaci postupu úřadu a následně podat stížnost podle § 175 správního řádu a zároveň uplatnit vzniklou škodu (tj. minimálně náklady na opakovanou cestu na úřad a ztracený čas).
« Poslední změna: 09 Listopadu 2016, 18:04:29 od hh »
IP zaznamenána

czuba

  • Příspěvků: 14
    • Zobrazit profil
Re:Vymena ŘP po platnosti
« Odpověď #2 kdy: 09 Listopadu 2016, 17:16:53 »

Ono nejde o převzetí, ale vyřízení ŘP. Jako vypsání žádosti a podobně.
Paní úřednice mně již sdělila že vyzvednutí lze na základě plné moci, vyřízení však nikoli. Podpis musí být té dotyčné osoby a musí to podepsat před zrakem úředníka, že jsem si to nenahrál.

Takže převzetí na základně zmocnění lze ale vyřízení ne?
IP zaznamenána

czuba

  • Příspěvků: 14
    • Zobrazit profil
Re:Vymena ŘP po platnosti
« Odpověď #3 kdy: 09 Listopadu 2016, 17:32:14 »

Tak podle § 110 zak. 361/2000 Sb. : je to:

 Držitel řidičského oprávnění je povinen převzít řidičský průkaz osobně nebo prostřednictvím zmocněné osoby na základě ověřené plné moci na příslušném obecním úřadu obce s rozšířenou působností. Je-li držiteli řidičského oprávnění vydáván řidičský průkaz podle § 109 odst. 2 písm. d), e) nebo f), je držitel řidičského oprávnění povinen zároveň s převzetím řidičského průkazu odevzdat neplatný řidičský průkaz nebo řidičský průkaz členského státu nebo poškozený řidičský průkaz členského státu nebo řidičský průkaz vydaný cizím státem nebo řidičský průkaz obsahující již neplatné údaje.

O tom kdo může či nemůže vypsat žádost tam není ani zmínka.

Jsem z toho vedle jen já?

edit://

Já jsem z Třince ale podle stránek OSTRAVY
Vyňatek :

Citace
Kdo je oprávněn v této věci jednat(podat žádost apod.)

V této věci je povinen jednat držitel řidičského oprávnění, a nebo v zastoupení jiná osoba s platným dokladem totožnosti a plnou mocí k podání žádosti.

    tato plná moc nemusí být úředně ověřena, ale musí být specifikována na daný úkon (k výměně řidičského průkazu),
    musí být vyplněna žádost o vydání řidičského průkazu, která bude podepsána držitelem řidičského oprávnění, podpis na žádosti musí být úředně ověřen - zmocněnec  musí předložit řidičský průkaz a 1 fotografii žadatele a svůj platný doklad totožnosti,
    vyzvednutí zhotoveného řidičského průkazu může rovněž provést zmocněná osoba na základě ověřené plné moci.

« Poslední změna: 09 Listopadu 2016, 17:47:08 od czuba »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Vymena ŘP po platnosti
« Odpověď #4 kdy: 09 Listopadu 2016, 17:57:52 »

Aha, chápu, z neznámého důvodu jsem si dotaz zúžil jen na převzetí ŘP.

U podání žádosti je to složitější. Formálně jde o klasické řízení o žádosti, kterou běžně lze podat v zastoupení nebo třeba i poslat poštou, datovkou atp. Zde to komplikuje § 109 odst. 8 ZPPK, podle kterého má být k žádosti mj. předložen doklad totožnosti žadatele (za účelem ověření údajů v žádosti) a fotografie a dále stanovený vzor žádosti, která patrně obsahuje nějaký čárový kód či co (kvůli evidenci), podepsané to musí být žadatelem (nikoliv zástupcem), protože ten podpis se pak skenuje a přenáší do průkazu atp.

Obecně ale není žádný zákonný důvod, proč by úřad neměl umožnit podání takové žádost v zastoupení, byť to může být trochu krkolomné. Jedna možnost je tam jít na dvakrát - při první návštěvě si jen vyzvedout ten speciální formulář žádosti. Ale ani pokud by zástupce žadatele přinesl formulář vlastní (vytištěný na základě vzoru, který je přílohou vyhlášky), neměl by to být problém - nějaké to evidenční číslo by si tam holt musel úřad doplnit ručně. Předložení dokladu totožnosti žadatele není problém (žadatel vám prostě půjčí OP, to zákon o občanských průkazech nezakazuje), pravost podpisu lze řešit přes legalizační doložku (místa je na ní na vzorovém formuláři dost).

V normálně fungujícím státu by žádost bylo možné podat písemně či elektronicky (případně by s koncem platnosti dokladu byla spojena fikce podané žádosti, pokud by držitel ŘO nedal aktivně najevo, že už o ŘP či ŘO nestojí) a průkaz by přišel žadateli poštou. V řadě zemí to tak funguje. V Kocourkově je to pochopitelně sci-fi ...

EDIT: Ano, odkazovaný postup z Ostravy je relevantní.
« Poslední změna: 09 Listopadu 2016, 18:01:01 od hh »
IP zaznamenána

czuba

  • Příspěvků: 14
    • Zobrazit profil
Re:Vymena ŘP po platnosti
« Odpověď #5 kdy: 09 Listopadu 2016, 18:07:27 »

Coool.

Paráda. Zítra tam naběhnu zapnu si záznamník a :

Poprosím paní o formulář žádosti, který mám obavu mi nevydá, jelikož neuvidí že podepsaný je opravdu žadatel.
Když se se mnou vůbec nebude chtít bavit, jak poté postupovat? Nějakou stížností na danou úřednicí? Na vedoucí agendy? Ta to stejně shodí ze stolu :-D
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Vymena ŘP po platnosti
« Odpověď #6 kdy: 09 Listopadu 2016, 18:09:43 »

Vysvětlit paní úřednici, že je to správní řízení, kdy žádost přijmout musí a poté ji může zamítnout a to zamítnutí musí odůvodnit.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Vymena ŘP po platnosti
« Odpověď #7 kdy: 09 Listopadu 2016, 18:23:26 »

Poprosím paní o formulář žádosti, který mám obavu mi nevydá, jelikož neuvidí že podepsaný je opravdu žadatel.
U podpisu musí být ta legalizace, tj. žadatel (držitel ŘO) sice nemusí osobně na svůj řidičákový úřad, ale musí s tím formulářem někam, kde ty legalizace dělají (libovolný úřad obce či městské části, notář, pošta, CzechPoint).

Pokud jde o postup, bude-li se úřednice cukat, tak záleží na konkrétní situaci. Obecně je vhodné si pořídit záznam a ideálně i nějaký protokol o tom, co proběhlo (např. že žádost byla/nebyl úřadem přijata). Jak uvedl kolega, je to správní řízení. Další krok je podat stížnost podle § 175 správního řádu, což lze písemně (adresovat úřadu jako takovému), ale když už tam budete osobně, můžete to udělat do protokolu, případně si rovnou zavolat nějakého nadřízeného atp. Pokud by si úřad stál na svém a odmítal žádost vyřídit či dokonce přijmout, lze podat nadřízenému úřadu (což by měl být krajský úřad MS kraje) žádost o  opatření proti nečinnosti a zároveň podnět k vykonání dozoru, aby je v Třinci trochu srovnali do latě.
IP zaznamenána