30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Úmyslné způsobení DN ... / odpovědnost za škodu?  (Přečteno 5458 krát)

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Úmyslné způsobení DN ... / odpovědnost za škodu?
« kdy: 03 Listopadu 2016, 00:14:38 »

Ahoj,
bavím se čistě na teoretické úrovni, jelikož mě zajímá jakým způsobem by na to bylo nahlíženo z právního hlediska.

http://vary.idnes.cz/nehoda-motorka-srazila-chodce-na-prechodu-f17-/vary-zpravy.aspx?c=A161102_135544_vary-zpravy_ba
http://www.zapad.cz/2016/11/01/karlovy-vary-na-zapadni-srazila-motorka-chodce/

Jak by se pohlíželo (policie, pojišťovna) na situaci, kdy se motorka ( / pneumatika / náklad) pohybuje nekontrolovatelně bez řidiče a já jí schválně vjedu do dráhy, aby např. nezabila lidi na přechodu. Způsobím tím dopravní nehodu (ikdyž se asi nejedná o nehodu v pravém slova smyslu).

Nebo jiná situace ... dojedu k dopravní nehodě, kdy je auto na boku a pod ním zaklíněn řidič ... já svým (nebo firemním) autem úmyslně narazím do auta na boku, abych zaklíněného řidiče vyprostil a poskytl mu první pomoc (např. zajistil mu tím vyproštěním dýchání). Nebo méně hardcore scénář, své vozidlo postavím tak, abych se zraněným mohl komunikovat a zajistím tím, že mi jeho auto nespadne na hlavu (přičemž na mém voze vznikne třeba promačklina, škrábanec, cokoliv). Jak by se řešila škoda na mém / firemním voze? Zajímá mě pohled pojišťovny a policie / SO. Šlo by to z jeho povinného ručení?

Předpokládejme že budu mít záznam / svědky z celé situace a budu tím moci prokázat svůj úmysl.
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Úmyslné způsobení DN ... / odpovědnost za škodu?
« Odpověď #1 kdy: 03 Listopadu 2016, 00:59:43 »

Způsobení nehody (zatím) není přestupkem, ale samozřejmě jakékoliv naznačené jednání by nebylo přestupkem ani jiným deliktem z důvodu krajní nouze (např. přejetí plné čáry, nerespektování DZ atp.).

Z hlediska odpovědnosti za škodu by šlo o odvracení hrozící újmy a též o krajní nouzi. Důsledkem krajní nouze je, že ten, kdo odvracel nebezpečí, neodpovídá za škodu, kterou tím způsobil (ovšem v jakém vztahu je to s objektivní odpovědností z provozu vozidla z hlavy nevím), poškozený (např. vlastník té splašené motorky) by se mohl hojit na tom, kdo nebezpečí vyvolal. Náhradu za škodu vzniklou tomu, kdo přiměřeným způsobem odvracel hrozící újmu, by mohl dotyčný uplatnit po tom, kdo nebezpečí vyvolal, ale i po tom, v jehož zájmu zasáhl (tedy např. po těch důchodcích, které díky němu motorka nesmetla).

Z hlediska pojištění by u neregulovaných smluv (HAV, pojištění odpovědnosti) záleželo na konkrétním vymezení pojistné události ve smlouvě, jelikož ty bývají logicky formulovány značně restriktivně, je pravděpodobné, že na zmíněné poměrně exotické situace by se to vztahovalo jen v případě, že by byly ve smlouvě ošetřeny explicitně. Z POV by bylo hrazeno vše, co bylo způsobeno provozem vozidla (tedy např. té nepilotované motorky).

Jo, a jak by na to pohlížela policie, to si vzhledem k akcím typu vytváření zátarasů z nic netušících řidičů opravdu netroufám odhadovat.
IP zaznamenána