30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Nahlížení do spisu vs. úřední hodiny  (Přečteno 12353 krát)

Kouzelník666

  • Příspěvků: 50
    • Zobrazit profil
Nahlížení do spisu vs. úřední hodiny
« kdy: 08 Července 2016, 20:06:05 »

Ahoj,
zajímalo by mě, jaké má kdo zkušenosti s nahlížením do spisu mimo úřední hodiny - typicky třeba čtvrtky, pátky apod. :)
Ministerstvo vnitra to samozřejmě vykládá tak, že je to čistě na tom úřadu, ale podle mě je to blbost a ke spisu bych měl mít přístup kterýkoli den.

Předem díky za odpovědi :)
IP zaznamenána
Zmrdům zmar!

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 172
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Nahlížení do spisu vs. úřední hodiny
« Odpověď #1 kdy: 08 Července 2016, 22:38:21 »

Ahoj,
zajímalo by mě, jaké má kdo zkušenosti s nahlížením do spisu mimo úřední hodiny - typicky třeba čtvrtky, pátky apod. :)
Ministerstvo vnitra to samozřejmě vykládá tak, že je to čistě na tom úřadu, ale podle mě je to blbost a ke spisu bych měl mít přístup kterýkoli den.

Předem díky za odpovědi :)
Uredni hodiny je urednicky nesmysl, spis musi byt pristupny kdykoliv, kdy je urad otevren - oteviraci hodiny.

http://www.epravo.cz/top/clanky/prakticke-aspekty-prava-na-nahlizeni-do-spisu-v-danovem-rizeni-98015.html
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

jvms

  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
Re:Nahlížení do spisu vs. úřední hodiny
« Odpověď #2 kdy: 24 Listopadu 2016, 06:29:59 »

V jednom mém případu jsem žádal o spis dle InfZ. Zamítnuto s odvoláním na §38. Zároveň jsem měl do 5 dnů od doručení rozhodnutí doplnit své blanketní odvolání. Toto rozhodnutí jsem převzal ve čtvrtek večer v datové schránce. Nejbližší možný den, v pondělí, jsem v 16:30 nakráčel na úřad, že jdu nahlédnout do spisu. Na informacích se na mě dívali jak na šílence s tím, že dotyčný úředník zde již není, protože dělají jen do 15:00. Tak jsem tam udělal menší scénu, až mě poslali za jednou paní, která by mohla ten spis najít a předložit. Bohužel, spis jsem nedostal, protože je zamčený u dotyčného úředníka v kanceláři a ona nemá klíče. Vystavila mi potvrzení, že jsem přišel nahlédnout do spisu a nešlo to z důvodu nepřítomnosti dotyčného úředníka a uložení spisu v jeho zamčené kanceláři.

Toto je nádherný bod do odvolání. Společně s tím, že jsem úřad výslovně žádal o to, že se vyjádřím písemně a úřad rozhodl bez mého vyjádření. Tak jsem zvědav, jak toto dopadne na kraji.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 880
    • Zobrazit profil
Re:Nahlížení do spisu vs. úřední hodiny
« Odpověď #3 kdy: 24 Listopadu 2016, 09:24:52 »

Byl jsem již dvakrát vyzvednout spis pro kolegy z fóra a vždy jdu mimo návštěvní hodiny - no přece tam nebudu celý dopoledne čekat. Pravda neprudil jsem na konci pracovní doby ale nikdy žádná pracovnice ani nekvokla.
IP zaznamenána

vena03

  • Příspěvků: 71
    • Zobrazit profil
Re:Nahlížení do spisu vs. úřední hodiny
« Odpověď #4 kdy: 24 Listopadu 2016, 16:25:07 »

Byl jsem již dvakrát vyzvednout spis pro kolegy z fóra a vždy jdu mimo návštěvní hodiny - no přece tam nebudu celý dopoledne čekat. Pravda neprudil jsem na konci pracovní doby ale nikdy žádná pracovnice ani nekvokla.
Oni taky nemůžou, musí vám vyjít maximálně vstříc. Vás nezajímá, že tam úředníce, u který spis je v kanceláři, není. Je to úřad veřejnosti, platí se z daní. Ovšem doporučuje se, pokud jdete někdy mimo prac. Dobu, se alespoň ohlásit, např telefonicky, nebudete pak čekat hodinu než najdou klíče a spis.
IP zaznamenána

jvms

  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
Re:Nahlížení do spisu vs. úřední hodiny
« Odpověď #5 kdy: 25 Listopadu 2016, 16:49:32 »

Souhlasim s venifiko. Opravdu nemůžu vědět, zda tam ten či onen úředník v uvedenou dobu je. Pokud mají úřední hodiny do 17:00, tak by tam měl někdo být, kdo ten spis zpřístupní. Konkrétně, v mém případě něšlo ani tak o pruzení na konci pracovní doby, jako spíše o to, že to z práce prostě dříve nsetíhám. Z kanclu to mám na náš slavný úřad 45-60 minut  to jsem ještě ten den skončil v práci dříve, abych to vůbec stihnul.
Upřímě, pokud mají úřední hodiny, tak by mě nenapdalo se nějak ohlašovat a objednávat, nehledě na to že správní řád mi takovou povinnost neukládá (toto jsem jim řekl i na informacích, abych je toršku podráždil). Pokud bych tam šel mimo úřadní hodiny, tak bych si tam nejprve zavolal.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 880
    • Zobrazit profil
Re:Nahlížení do spisu vs. úřední hodiny
« Odpověď #6 kdy: 25 Listopadu 2016, 19:51:25 »

Pokud bych tam šel mimo úřadní hodiny, tak bych si tam nejprve zavolal.
Ani to není Vaše povinost...
IP zaznamenána

jvms

  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
Re:Nahlížení do spisu vs. úřední hodiny
« Odpověď #7 kdy: 04 Prosince 2016, 21:15:35 »

Mám dotaz ke svému nahlédnutí do spisu, kdy úředník nebyl přítomen a spis byl zamčen v jeho kanceláři.

Má smysl poslat na magistrát žádost o náhradu škody? Jel jsem tam zbytečně, spis jsem nedostal. Najel jsem kvůli tomu několik desítek kilometrů navíc a zabil jsem tím 2 hodiny svého času. Jako servisní technik mám volnou pracovní dobu, takže dělám ve 4 ráno i v 10 večer, jak to prostě zákazníkovi vyjde. Standartně si účtuji 500,- Kč za každou započatou hodinu a 20 Kč/km.
Jen uvedu pár informací:
1. není problém vystavit ze strany firmy (s.r.o) jakýkoliv doklad, cesťák atd.
2. v daném s.r.o. jsem jednatelem a máme jen 2 zaměstnance, jednatele. Jsem to já a můj otec. A navíc se jmenujeme stejně. Může to být problém?

Částku bych napočítal a doložil zhruba ve výši možné pokuty v daném případě, cca 2500,- Kč bez DPH. Co vy na to?

Poradít mi případně paragraf, od kterého se odpíchnout a dle čeho žádat? Nedělám si iluze, že něco dostanu, ale chci je trošku popíchnout a potrápit.
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 124
    • Zobrazit profil
Re:Nahlížení do spisu vs. úřední hodiny
« Odpověď #8 kdy: 04 Prosince 2016, 22:24:23 »

A máte jednoznačný a nezpochybnitelný důkaz že jste tam byl a že Vám odmítli vydat spis?
IP zaznamenána

vena03

  • Příspěvků: 71
    • Zobrazit profil
Re:Nahlížení do spisu vs. úřední hodiny
« Odpověď #9 kdy: 04 Prosince 2016, 22:51:17 »

Mám dotaz ke svému nahlédnutí do spisu, kdy úředník nebyl přítomen a spis byl zamčen v jeho kanceláři.

Má smysl poslat na magistrát žádost o náhradu škody? Jel jsem tam zbytečně, spis jsem nedostal. Najel jsem kvůli tomu několik desítek kilometrů navíc a zabil jsem tím 2 hodiny svého času. Jako servisní technik mám volnou pracovní dobu, takže dělám ve 4 ráno i v 10 večer, jak to prostě zákazníkovi vyjde. Standartně si účtuji 500,- Kč za každou započatou hodinu a 20 Kč/km.
Jen uvedu pár informací:
1. není problém vystavit ze strany firmy (s.r.o) jakýkoliv doklad, cesťák atd.
2. v daném s.r.o. jsem jednatelem a máme jen 2 zaměstnance, jednatele. Jsem to já a můj otec. A navíc se jmenujeme stejně. Může to být problém?

Částku bych napočítal a doložil zhruba ve výši možné pokuty v daném případě, cca 2500,- Kč bez DPH. Co vy na to?

Poradít mi případně paragraf, od kterého se odpíchnout a dle čeho žádat? Nedělám si iluze, že něco dostanu, ale chci je trošku popíchnout a potrápit.
Pokud se nepletu, náhradu za škodu způsobenou nesprávným úředním postupem lze aplikovat pouze, pokud nemáte možnost využít jiných prostředků, a to do 8 dnů co škoda vznikla. Tady je na místě rozhodně stížnost na úředníky, dále na mě z toho kouká podjatost pramenící z popření vašeho práva dle par. 38 500/2004 Sb., toť vše, pár bodů do odvolání. Ovšem zkusit to můžete, kdyžtak 82/1998 Sb.
IP zaznamenána

jvms

  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
Re:Nahlížení do spisu vs. úřední hodiny
« Odpověď #10 kdy: 05 Prosince 2016, 06:51:39 »

ViktorN: Důkaz o mé přítomnosti mám pouze jeden - na základě OP vystavené potvrzení o nahlédnutí do spisu dle §38 správního řádu, kde je napsáno, že mi spis nebyl předložen, protže dotyčný úředník nebyl přítomen a spis je zamčen v jeho kanceláři.

venifiko: Je to už skoro 3 týdny. Takže je to po lhůtě a žádat o náhradu škody není možné? V odovolání jsem jim to všechno krásně napsal, tak uvidíme, jak to dopadne.
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 124
    • Zobrazit profil
Re:Nahlížení do spisu vs. úřední hodiny
« Odpověď #11 kdy: 05 Prosince 2016, 07:48:02 »

Takže důkaz máte a to je důležité.

Na to, abyste tyto náklady uplatnil jako vzniklou škodu bezprostředně týkající se tohoto aktu — to už je asi pasé. Nicméně Vy můžete tyto náklady uplatnit souhrnně po skončení případu za předpokladu, že jej vyhrajete, ale nejpozději do 8 dnů po ukončení případu.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Nahlížení do spisu vs. úřední hodiny
« Odpověď #12 kdy: 05 Prosince 2016, 12:49:32 »

Přestaňte pořád strašit s těmi 8 dny na uplatnění škody a přečtěte si konečně někdo zákon 82/1998 Sb., konkrétně §§ 32 an., než začnete tyhle fámy přikrmovat. Objevuje se to tu opakovaně a fakt netuším, kde se to vzalo.

Vznikne-li někomu vadným rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem (materiální) škoda, může ji uplatnit do 3 let, v případě (nemateriální) újmy do 6 měsíců. Jde o subjektivní lhůty (vázané na to, kdy se poškozený o škodě a o tom, kdo za ni odpovídá, dozvěděl), objektivně se pak odpovědnost promlčí po 10 letech.

Lhůta 8 dní je na uplatnění náhrady nákladů řízení jinými osobami (tj. všemi kromě účastníků a jejich zástupců, např. svědků, tlumočníků, či kohokoliv, komu uložil SO v souvislosti s opatřovním podkladů nějakou povinnost). Je to v § 79(4) SprŘ. To se ale netýká účastníka řízení, který vyrazí k SO uplatnit své procesní právo nahlédnout do spisu a je mu to kvůli výmluvě typu spis je zamčený/ztracený/nepřipravený umožněno až napodruhé. Pak samozřejmě náklady související s dopravou na místo a stráveným časem nese účastník ze svého - § 79(3) SprŘ, ale to platí jen o návštěvě, při které SO postupoval správně, v případě nahlížení fakticky zmařeného úřadem jde o klasický případ škody a je to uplatnitelné dle výše citovaného zákona. Byť samozřejmě nelze počítat s tím, že by úřad či ministerstvo, kterému se to nakonec přičte, kapitulovaly bez boje ...
IP zaznamenána

jvms

  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
Re:Nahlížení do spisu vs. úřední hodiny
« Odpověď #13 kdy: 30 Března 2017, 19:29:51 »

Tak jsem byl ještě několikrát na našem slavném magistrátu nahlížet do spisu. Vždy v úředních hodinách, ale až po 16. hodině. Dříve prostě nestíhám. Už mám doma 4 potvrzení, že jsem tam byl a spis nedostal. Teď jsem tam ale měsíc nebyl, takže se tam chystám příští týden znovu. Kontroloval jsem web. stránky města a hle, na hlavních stránkách přibyla informace, že úřední doba jednotlivých odborů se může lišit. A opravdu, přestupky mají úřední dobu kratší, než zbyek magistrátu.

A asi mě už nějak zaregistrovali do systému, protože přibyla poznámka pod čarou:

Úřední hodiny
Pondělí    8:00 - 11:30    12:30 - 17:00*)
Středa    8:00 - 11:30    12:30 - 17:00*)
Čtvrtek    7:30 - 11:30    12:30 - 15:30

 *) Ve dnech pondělí a středa zajistí v případě požadavků k nahlížení do spisu v době od 15:30 do 17:00 hod. službu konající pracovník, a to po předchozí domluvě žadatele s oprávněnou úřední osobou.


Tak tam příští týden tam naklušu zase kolem 16.hod a zkusím ty jejich chytré poučky nechat zapsat do zápisu o nenahlédnutí do spisu a pak to pošlu na kraj, společně s odovoláním, až v dané věci padne rozhodnutí.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 880
    • Zobrazit profil
Re:Nahlížení do spisu vs. úřední hodiny
« Odpověď #14 kdy: 31 Března 2017, 01:19:59 »

Já bych tam naklusal v pátek ve 14:00. Do toho poučení si můžou napsat co chtějí....třeba že vás nechají nahlédnout až uděláte stojku.
IP zaznamenána