30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Nadýcháno 0.33 a pak 0.30, bez odběru krve, ŘP odebrán  (Přečteno 10572 krát)

Tomisi

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Nadýcháno 0.33 a pak 0.30, bez odběru krve, ŘP odebrán
« kdy: 08 Července 2016, 10:23:28 »

Dobrý den všem,

po pro mě nové zkušenosti, kdy jsem nadýchal, jsem přirozeně začal bádat na internetu co se bude dít a zde jsem našel mnoho informací - díky všem přispivatelům za cenné zkušenosti. Znát tohle fórum před pár dny, byl bych teď o dost víc v klidu.

Nicméně bych se chtěl poptat zkušenějších, jestli v tomto případě se jim moje taktika jeví jako rozumná.

Hodinu a půl po dopití piva jsem sednul do auta a hned mě brali. 0,33 a za 5min 0,30..bylo to v noci, byl jsem po sportovně náročném dni unavenej a abych pravdu řekl, nenapadlo mě zažádat o krevní testy a bojovat o svůj řidičák (jak si to teď vyčítám!!!).

V prohlášení jsem uvedl, že jsem "po intenzivním sportování hodinu a půl před vyjetím dopil ovocné pití ve stylu cider, o kterém jsem si byl jist, že má velmi malé množství alkoholu a pro jistotu jsem čekal hoďku a půl než sednu za volant. Jsem si jistý, že nejsem ovlivněn alkoholem a hodnota na dýchacím přístroji mě velmi překvapila a blablabla..."

Podepsal jsem dva papíry a hotovo, řidičák zmizel v autě u oficírů. Včera mi přišlo oznámení o zahájení správního řízení, ve kterým v podstatě píšou jenom čeho jsem se dopustil a obecný kecy.

Priorita pro mě je získat řidičák co nejdříve zpět, řízení auta je důležitá součást mé živnosti.
Z podobných případů zde na fóru jsem si udělal obrázek a moje idea je udělat to takhle:

Nasypat si popel na hlavu, v případě nižší hladiny trestu (nikdy jsem nenadýchal, poslední pokuta za mobil v ruce zhruba před 2 roky, občas ňáky botičky za parkování, nic víc) pár tisíc Kč a 6 měsíců to přijmout a doufat ve zkrácení po uplynutí poloviny. Tzn teoreticky za 3 měsíce bych mohl řídit, pokud by se zadařilo. Bylo by to nepříjemný zrovna v létě, ale co nadělám.

Po prostudování mnoha zdejších případů mě ještě napadá, jestli to nezkoušet hrotit ve stylu, že nadýchaná hodnota by mohla být zvýšená fyziologická hladina, za kterou by mohla třeba sportovní činnost v ten den, únava apod.
Kdybych při kontrole věděl, že odchylka se bere 0,20 + 0,04, tak bych to nenechal jen tak bejt, ale to už nemůžu vrátit zpět.

Myslíte, že nechat to takhle projít a doufat v tři měsíce bez řízení, je rozumná varianta?
Nebo by bylo možný řidičák nějak zkoušet vybojovat zpět? Pár tisíc peněz oželím, ale ŘP potřebuji co nejdřív zpět.

Jinak přišlo mi to oznámení - mám jim hned něco psát nebo počkat na další obsílku - nějaký předvolání nebo tak?
Stalo se to ve městě vzdáleném 100km od města, kde bydlím, nevím jestli to budu muset řešit na dálku nebo to šoupnou do místa mého bydliště.

Za případné názory/rady budu moc vděčnej.
Díky

IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Nadýcháno 0.33 a pak 0.30, bez odběru krve, ŘP odebrán
« Odpověď #1 kdy: 08 Července 2016, 11:45:38 »

V podstatě jste si odpověděl. Na přestupek lze zaútočit na dvou frontách - jednak prověřit, že byla dodržena metodika, 0.33 a 0.30 se těsně vejde do těch 10%. Bylo opravdu dodrženo 5 minut, resp. není možné, že to bylo míň? (Lísteček z Drageru netiskne sekundy, takže i pokud by prostý odečet vycházel přesně na 5 minut, mohlo to ve skutečnosti být cokoliv mezi 4 a 6 minutami, časy se musí lišit min. o 6 minut, aby bylo prokázáno, že předepsaný interval byl dodržen.) Dále se v té metodice tuším píše, že není normální, aby docházelo k rychlému poklesu (že hodnota se může rychle měnit zejména ve vzestupné fázi, kdy dochází ke vstřebávání etanolu, pokles ve fázi odbourávání je prý pomalý a tedy by vůbec nemělo nastat, že by se opakované měření po 5 minutách dostalo k rozdílu kolem těch předepsaných 10%).

Druhá šance je přes absenci zavinění, viz rozsudek NSS 7 As 105/2010-96 a např. toto vlákno od D-FENSe https://www.30kmh.cz/index.php?topic=6 Vzhledem k tomu, že jste jim k tomu navykládal vcelku rozumnou přípravu (a jelikož to bylo hned fízlům na místě, nebude ani moct SO příliš tvrdit, že to je účelové tvrzení) to není beznadějné.

Z praktického hlediska vzhledem k zadržení nemá smysl řízení zdržovat. Ideální je vše načasovat tak, aby rozhodnuto bylo zhruba za ty 3 měsíce (min. sankce je 6 měsíců, minimálně 1/2, tedy 3 měsíce, je nutné vykonat, a je výhodnější vykonávat zadržení ŘP místo zákazu, jelikož případné řízení se zadrženým ŘP je jen přestupek, kdeždo vědomé porušení zákazu je trestný čin). O moc rychleji než za ty 3 měsíce stejně SO nerozhodne. Dostavte se tedy na ÚJ, proveďte nějakou kombinaci sebehany (jak jste jinak vzorný řidič a jak hrozně vás ten cider mrzí a že už to nikdy neuděláte, ovšem s důrazem na to, že jste vzhledem o okolnostem absolutně netušil ani nemohl tušit, že by k nějakému ovlivnění mohlo dojít) a výše naznačené obrany.

Pak to nechte SO schroupnout, třeba budete mít štěstí a řízení bude zastaveno, v horším případě dostanete těch 6 měsíců a pokutu na dolní hranici.
IP zaznamenána

Tomisi

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Nadýcháno 0.33 a pak 0.30, bez odběru krve, ŘP odebrán
« Odpověď #2 kdy: 08 Července 2016, 13:31:22 »

Moc děkuji za odpověď.

Ve zprávě od policajtů je uveden čas měření (radši to zde řádově pozměním) 1:33 a druhá 1:38..tzn po hrubém odpočtu těch 5 minut.

Zkusím tam tedy zajít (napsali mi lhůtu 5 pracovních dnů od doručení pro vyjádření se k podkladům) a jak píšete - posypat si popel na hlavu a trvat na tom, že jsem nemohl vědět, že alkohol v sobě stále mám a trochu naznačit pochybnosti o měření Dragerem.

Jediné, co mi vrtá hlavou a po X přečtení dopisů nikde nevidím konkrétní pokyn - kam přesně zajít to řešit - na magistrát města kde se to stalo - odbor dopravně správních činností?
Nerad bych jel vlakem 100km a zahodil celej den abych zjistil, že jsem měl jít někam úplně jinam?  :-\

Každopádně moc Vám děkuji za velmi cenné rady.
Dám vědět, jak tahle záležitost bude pokračovat, aby se z ní eventuelně mohli poučit další "nešťastníci", kteří byli lapeni za něco, co je u našich západních sousedů naprosto v pořádku.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Nadýcháno 0.33 a pak 0.30, bez odběru krve, ŘP odebrán
« Odpověď #3 kdy: 08 Července 2016, 14:20:46 »

Přijde vám oznámení o zahájení řízení a patrně rovnou předvolání na ústní jednání. Jinak to bude řešit úřad ORP (obce s rozšířenou působností) dle místa, kde jste byl zastaven.

Teď koukám, že v příspěvku píšete, že už vám nějaké oznámení přišlo, tak je mi divné, že tápete ohledně příslušného úřadu. Nebo to bylo zatím jen zahájení řízení podle § 118c ZPPK ve věci zadrženého ŘP?

Jinak zatím nemá smysl něco aktivně podnikat, počkejte na předvolání na ústní jednání. Jestli je to z ruky, tak tam není nutné jezdit a místo toho poslat jen písemné vyjádření. Přeložení blíž k bydlišti je teoreticky možné, ale v praxi nereálné.

Ohledně těch časů to vypadá na opsané lístečky z Drageru, takže nejspíš opravdu není postaveno na jisto, že mezi měřeními byl dodržen interval alespoň 5 minut, spolu s hraniční odlišností obou hodnot a tím, že jde o ten podezřelý směr (rychlé klesání, které by se nemělo nastat) to máte rozehrané slušně.
IP zaznamenána

Tomisi

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Nadýcháno 0.33 a pak 0.30, bez odběru krve, ŘP odebrán
« Odpověď #4 kdy: 09 Července 2016, 21:58:16 »

Přišly mi v obálce dva papíry - jeden je oznámení o zahájení správního řízení dle 118 atd..
Druhý papír je "usnesení", kde píšou, že mám dle ustanovení §39 500/2004 určenou lhůtu 5 pracovních dní pro vyjádření se k podkladům před vydáním rozhodnutí o zadržení ŘP.

Mám se tedy vyjádřit hnedka písemně? Nebo to nechat až na předvolání na ústní jednání?
Nikde dál nepíšou nic podrobnějšího k formě vyjádření, takže předpokládám, že půjde o možnost písemného vyjádření.

Za sebe si myslím, že by bylo dobré teď reagovat, když už mě k tomu pobídli, aby viděli, že tu je někdo aktivní. Ale určitě bych rád počkal na názor zkušenějšího..
Děkuji
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Nadýcháno 0.33 a pak 0.30, bez odběru krve, ŘP odebrán
« Odpověď #5 kdy: 10 Července 2016, 07:57:00 »

To se obojí týká zadržení ŘP. Klidně jim vyjádření pošlete, argumentovat můžete nízkou hodnotou (zadržet ŘP při podezření na ovlivnění alkoholem není povinnost, jen možnost, a je třeba dodržet principy správního uvážení) a případně i nedodržením metodiky a chcete-li to pojmout ostře, tak pohrozte uplatněním způsobené škody, neprokáže-li se přestupek. Ale nečekejte úspěch, tohle řízení podle § 118c je víceméně formalita.

Zanedlouho by vám mělo přijít oznámení o zahájení samotného přestupkového řízení, společně s předvoláním na ústní jednání.
IP zaznamenána

Tomisi

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Nadýcháno 0.33 a pak 0.30, bez odběru krve, ŘP odebrán
« Odpověď #6 kdy: 02 Září 2016, 11:07:55 »

Tak tento týden konečně proběhlo ústní jednání k mému případu.
Úředník byl přísný, přečetl všechno a dal mi možnost se vyjádřit. Pověděl jsem znova to samé, co jsem psal v odvolání - nějaká ta sebehana, pochybnosti o porušení metodiky a pochybnosti o důvodu nadýchaného množství, přeci jenom jsem měl za to, že pití, které jsem požil, bylo nealko.
Pozn. - ani mě nepřekvapilo, že úředník měl kompletní seznam všech pokut v mé kariéře, za 13 let cca 10 pokut, poslední 2013 za značku, 0 bodů.
Po dokončení vyjádření a všech formalit mi úředník při odchodu řekl "mimo záznam", že se mu chce těžko věřit, že jsem si to neohlídal a že jsem opravdu nic o drinku nevěděl.
Tvrdil jsem pořád to samé, dle mého vyjádření přece ví, že jsem téměř úplný abstinent a alkohol pravidelně vůbec nepožívám.
Několik zdvořilostních frází při odchodu v lehce uvolněné atmosféře a dle úředníkova slov v případě, že přestupek nabude platnosti, bude se zřejmě jednat o nejnižší sazbu.
Finální vyjádření mi přijde zřejmě během pár dní.

Chtěl bych poprosit ještě o jednu radu - pokud mi napaří 6 měsíců + nějakou pokutu (s čímž počítám, nechci doufat v zázrak) - jaký je postup žádosti o zkrácení na polovinu doby? Mám se ozvat sám nebo bude k tomu bude něco napsáno ve finálním vyjádření?
A eventuálně jak bych měl žádost načasovat?
Od odebrání ŘP uběhly nyní cca 2 měsíce, tzn ještě měsíc a bude půlka doby pryč. Mám žádost načasovat třeba týden před koncem vypršení poloviny trestu? Mám to řešit písemně?

Děkuji
IP zaznamenána

Stilg

  • Příspěvků: 183
    • Zobrazit profil
Re:Nadýcháno 0.33 a pak 0.30, bez odběru krve, ŘP odebrán
« Odpověď #7 kdy: 02 Září 2016, 17:02:31 »

Zadost o prominuti zbytku trestu se afaik podava az po uplynuti pulky, tj. nejde ji imho podat s predstihem, s tim, ze nez se to zprocesuje a rozhodnou tak to bude pulka a muzou mi ho vratit.
Je to bohuzel stejne jako u zbrojaku, kdyz pokazite zkousku ... zadost o novovou zkousku si muzete podat za 3 mesice od neuspesneho pokusu a pak mesic cekate na termin zkousky... porad zadost s tim mesicnim predstihem, s tim, ze zkouska by byla po vice nez 3 mesicich od neuspesneho pokusu nejde.

V rozhodnuti o tom imho vubec nic nebude, proste danemu uradu po ubehnuti pulky doby podate zadost, kde se pokusite popsat jake bohulibe duvody k tomu jsou a mel by jste uspet.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Nadýcháno 0.33 a pak 0.30, bez odběru krve, ŘP odebrán
« Odpověď #8 kdy: 02 Září 2016, 17:49:14 »

Upuštění od zbytku sankce zákazu činnosti podle § 14(3) PřesZ není řízením o žádosti, tedy formálně dáváte úřadu jen podnět. Není ani vyloučeno, aby o tom rozhodl úřad sám bez podnětu, ale v praxi se to neděje. Podat podnět s nějakým mírným předstihem (pár dní, max. týden) tak, aby to příslušnému ouřadovi přistálo na stole akorát v půce trestu, není nic proti ničemu.
IP zaznamenána

Tomisi

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Nadýcháno 0.33 a pak 0.30, bez odběru krve, ŘP odebrán
« Odpověď #9 kdy: 14 Listopadu 2016, 14:12:04 »

Tak dneska jsem si domů donesl řidičák a musím říct, že je to super pocit :)
Přesně 3 měsíce po sebrání not jsem vyrazil na měsíc do zahraničí a řešil vrácení až po příjezdu, takže celkově doba bez řízení auta 4 a půl měsíce, kdybych nejel pryč nebo to řešil na dálku, tak by to byly ty hezký 3 a něco měsíce.

Jenom pro potenciální budoucí čtenáře semka přihodím informaci o finální fázi (sám jsem to docela složitě hledal a i tak různé zdroje uváděli různé skutečnosti, tak třeba tenhle popis někomu pomůže)
- po uplynutí půlky doby (3 měsíce - v mém případě teda až po 4) jsem poslal žádost o upuštění sankce - ihned vyhověno
- další krok je návštěva magistrátu s několika papírama:
    ---> lékařská prohlídka -> psychotesty (1600kč) -> odevzdání těchto papírů na magistrátě v místě bydliště (ikdyž mi to sebrali v jiném městě!!!) a ihned mi byl ŘP vrácen.

Chtěl bych moc poděkovat tomuto fóru a všem přispěvatelům (v mém případě speciálně uživatelům hh a Stilg) a dalším profíkům, kteří táhnou ostatní vlákna - vaše rady jsou velmi nápomocné a od odebrání řidičáku to tu pravidelně pročítám a všechny své známé navádím, aby semka chodili, protože jim to může zachránit p*del.

Díky a držím palce všem ;)

IP zaznamenána

sigic

  • Příspěvků: 29
    • Zobrazit profil
Re:Nadýcháno 0.33 a pak 0.30, bez odběru krve, ŘP odebrán
« Odpověď #10 kdy: 01 Prosince 2016, 16:49:39 »

7510 Tiskne i vteriny.
IP zaznamenána

plikous

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 842
  • největší pyrát silnic
    • Zobrazit profil
Re:Nadýcháno 0.33 a pak 0.30, bez odběru krve, ŘP odebrán
« Odpověď #11 kdy: 02 Prosince 2016, 16:52:43 »

Škoda jen, že to začalo tím odevzdáním řidičáku, mohlo to dopadnout o poznání lépe, ale chápu, že po bitvě je každej generál.
IP zaznamenána