30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Oprava čelního skla  (Přečteno 5098 krát)

akit

  • Příspěvků: 272
    • Zobrazit profil
Oprava čelního skla
« kdy: 13 Března 2016, 19:21:47 »

Když trochu odbočím - jak se posuzuje ta délka praskliny 2cm při situaci, kdy se nejedná o jednu prasklinu, ale půjde o separé pavoučky od odletujících kamínků? Třeba pavouček o průměru 1cm + druhý o průměru 1,5 cm. Podle mě se to sčítá (?). Mně se právě toto stalo, tak jsem se objednal raději na výměnu čelního skla z pojistky. Jenže, krom spoluúčasti 500Kč, to u mě, jako plátce daně, dělá ještě DPH z celkové ceny faktury..
« Poslední změna: 13 Března 2016, 19:23:28 od akit »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Oprava čelního skla
« Odpověď #1 kdy: 13 Března 2016, 20:43:51 »

Odděleno, v původním vláknu šlo o off-topic.

Jak je to s posouzením více prasklin netuším, ale naprosto nerozumím tomu dotazu s DPH. Jestliže je auto psané na plátce DPH, tak si tu opravu plátce samozřejmě uplatní na vstupu, tj. fakticky to DPH neplatí. To je taky přesně ten důvod, proč to DPH pojišťovna plátci nerefunduje, kdyby to udělala, tak by se o něj fakticky obohatil.
IP zaznamenána

akit

  • Příspěvků: 272
    • Zobrazit profil
Re:Oprava čelního skla
« Odpověď #2 kdy: 13 Března 2016, 21:41:52 »

S tím DPH jde o to, že jsem dál (a musím být) plátce DPH, ale do nákladů už to dát nemůžu, takže je to pro mě reálně o to DPH dražší.
Více mne zajímá, jak je to s tím průměrem (délkou) v případě více jednotlivých incidentů, jejichž součet je přes 20mm, ale separátně jsou do 20 mm.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Oprava čelního skla
« Odpověď #3 kdy: 13 Března 2016, 23:41:34 »

Ad praskliny - jen názor, nezjišťoval jsem jaká je praxe. Jestliže jednotlivá malá prasklina (menší než 20 mm délky či průměru) se nepovažuje za závadu ohrožující bezpečnost PPK, a je přípustné ji opravit např. těmi speciálními pryskyřicemi, pak nevidím důvod, proč tomu mělo být u dvou či více prasklin jinak. Rozhodně tedy nedává absolutně žádný smysl aritmeticky sčítat délky prasklin, pokud jsou např. na opačné straně skla.

Text té vyhlášky č. 341/2014 Sb. v tom je zcela neurčitý, takže pro správný výklad by bylo asi třeba zjistit, co bylo motivací toho pravidla, že pod 20 mm je to v pohodě a přes už ne (jestli jde o výhled, nebo riziko že to sklo praskne celé, případně ještě něco jiného).

Pokud jde o DPH, tak to, že se plátce dostal do nějaké podivné situace, kdy už nemůže uplatnit DPH na vstupu (proč? ukončená činnost?) a současně se nemůže (či spíše nechce?) stát neplátcem (patrně protože by musel nějaký dříve uplatněný odpočet vracet), tak to fakt není boj jeho pojišťovny.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Oprava čelního skla
« Odpověď #4 kdy: 14 Března 2016, 10:21:40 »

S tím DPH to může být i tak, že se mu nechce bastlit knihu jízd a že tedy použije náklady na vozidlo paušálem (neplést s kompletním daňovým paušálem).
IP zaznamenána

akit

  • Příspěvků: 272
    • Zobrazit profil
Re:Oprava čelního skla
« Odpověď #5 kdy: 14 Března 2016, 11:26:41 »

S DPH se to má tak, jak psal hh
Citace
...a současně se nemůže (či spíše nechce?) stát neplátcem (patrně protože by musel nějaký dříve uplatněný odpočet vracet)...
A přesně tak - je to můj boj.
Snažil jsem se k tomu ještě něco dohledat, při opravě (pryskyřice) by tam ani nebyla ta spoluúčast 500, ale jen tedy DPH z opravy, kterou odhaduji na max. 2000 peněz (tedy by mě to vyšlo na nějaké 4 stovky), ale nejde prý (?) opravovat takto praskliny v zorném poli řidiče. Prostě to sklo nechám vyměnit (a aby bylo Murphymu učiněno za dost, jistě mi tam týden po výměně přistane další kamínek)
IP zaznamenána

torrente

  • Příspěvků: 78
    • Zobrazit profil
Re:Oprava čelního skla
« Odpověď #6 kdy: 14 Března 2016, 12:12:06 »

Já jsem autoskla asi 3 roky dělal (občas je ještě dělám i teď, ale už ne na pojišťovny). Praxe je taková, že pokud je prasklina "na opravu", tak se před návštěvou technika na sklo zevnitř zatlačí a prasklina se rozleze. Technik potom do formuláře napíše, že sklo je na výměnu. Praskliny skoro nikdo opravovat nechce, protože se na tom nic nevydělá. Pak jsou auta (třeba Felicie), kde sklo made in china stojí 800 Kč, nelepí se a je levnější a rychlejší vyměnit celý sklo, než patlat nějakou prasklinu. Jinak servisů, kde se dělaj autoskla, je tolik, že když jich pár obvoláte, tak Vám určitě někdo řekne, že těch 500 Kč spoluúčast rád zaplatí a ještě Vám dá něco na pivo. Obvykle jsme lidem, co si nechávali měnit u nás sklo na pojišťovnu, dávali tak 1000-1500 Kč na ruku.
IP zaznamenána

akit

  • Příspěvků: 272
    • Zobrazit profil
Re:Oprava čelního skla
« Odpověď #7 kdy: 14 Března 2016, 12:43:40 »

Torrente, díky za reakci.
Už jsem objednán do autoriz. servisu značky, kam jezdím i na pravidelné prohlídky. Taky jsem si myslel, že to je pro ně dobrý kšeft, tak jsem poptával alespoň zapůjčení náhr. vozidla zdarma, ale reakce ze strany servisáka byla velmi vlažná ("to já nemám pravomoc toto rozhodnout"). Třeba už to není co to bývalo...
Teď, když už mi servis objednal sklo, je mi hloupý jim volat, že si to nechám udělat jinde. Ale obvolat to zkusit můžu, co mi "nabídnou" jinde..
IP zaznamenána

torrente

  • Příspěvků: 78
    • Zobrazit profil
Re:Oprava čelního skla
« Odpověď #8 kdy: 14 Března 2016, 14:18:27 »

No jo, autorizovaný servisy to je trochu jiná kategorie. Když jsem slyšel, že v autorizovanym servisu Škoda si řeknou za výměnu čelního skla na jedničkový Oktávce běžně 8-9 tisíc, tak jsem se nestačil divit. Sklo stojí tak 1200 (čínský) - 2000 (Pilkington, Saint Gobain, apod.), nějaký to lepidlo a primer (cca 300) a práce tak na hodinku. Navíc oni budou mít určitě levnější zdroj na skla než já.
IP zaznamenána

akit

  • Příspěvků: 272
    • Zobrazit profil
Re:Oprava čelního skla
« Odpověď #9 kdy: 14 Března 2016, 14:48:08 »

Tak v autoriz. servisu jsem to odpískal. Reakce úplně v poho - že nebude mít problém to objednané sklo udat.
A jak jsem obvolal pár autosklo servisů v okolí, tak opravdu těch 500 spoluúčast mi u každého druhého řekli, že odečtou...
Někde mi dokonce nabídli i sepsání čest. prohl. na pojišťovnu, aby plnila vč. DPH i když jsem fakticky plátce DPH ale reálně už odpočty neuplatňuju. Sice mi netvrdili, že to je na 100%, ale že to může klapnout.
IP zaznamenána