30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Udavačka - Stání místě pro invalidy  (Přečteno 12249 krát)

Zdenda

  • Příspěvků: 50
    • Zobrazit profil
Udavačka - Stání místě pro invalidy
« kdy: 01 Března 2016, 10:59:01 »

Parkuji už několik let na sídlišti před domem mé přítelkyně - na místě vyhrazeném pro invalidy. Celkem jsou před domem 4 taková místa, ale pravidelně na jednom z nich stojím jen já. Zbytek míst je oprávněně využíván jen sporadicky, a proto na nich většinou parkují ostatní nájemníci, kteří hlavně k večeru už nenajdou jiné místo.
Automobil je napsaný na přítelkyni která má průkaz ZTP/P ( P značí průvodce ) - a také parkovací kartu O7 kterou sice vozíme v autě, ale při parkování před domem ji většinou necháme v přihrádce. Zatím nebyl nikdy problém.

V neděli po obědě někdo zvoní. U dveří stojí nějaká tlustá nasraná ženská a rovnou bez pozdravu mi zadýchaně oznamuje že naše auto není označeno kartou vozíčkáře,...že má být za předním sklem - ať ji tam dáme, jinak že okamžitě volá MP. Když jsem jí posílal ke všem čertům stihla ještě zařvat že příště městskou policii bude volat rovnou.
Během deseti minut přijel strážník a začal si auto fotit. Vyšel jsem před dům, odemknul vůz a parkovací průkaz jsem umístil na palubní desku. Měšťák zbystřil a chtěl průkaz vidět. Tak jsem mu řekl že se může podívat přes sklo a odešel jsem. Volal na mne že s takovým přístupem to bude pěkně drahé. Tím to skončilo.

Pokud není vozidlo řádně označené parkovacím průkazem, nesmí řidič dle § 67 odst. 8 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, v platném znění ,na takto označeném místě zastavit a stát. V opačném případě je řidič podezřelý z přestupku dle § 125c odst. 1 písm. f bodu 11 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích.

Chtěl bych se zeptat jestli nám reálně hrozí postih jen proto, že jsme auto průkazem neoznačili.

Díky za informace.
IP zaznamenána

cyklista

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 458
    • Zobrazit profil
Re:Udavačka - Stání místě pro invalidy
« Odpověď #1 kdy: 01 Března 2016, 11:35:59 »

Asi bouchnutím dveří ten průkaz spadl na podlahu, tak jste ho dal zpět za okno?
IP zaznamenána

gw

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 328
    • Zobrazit profil
Re:Udavačka - Stání místě pro invalidy
« Odpověď #2 kdy: 01 Března 2016, 12:12:24 »

Je jasne, ze materialni aspekt bude naplnen protoze proto, ale pri spravnem pribehu by se z toho melo dat vybruslit. Kdyz se rozvine cyklistova verze - vy jste sel doprovodit pritelkyni do bytu, nasledne vas upozornila funici baba, ze tam nemate prukaz, tak jste sel dolu, zjistil jste, ze prukaz sfouknul pruvan pri zavirani dveri a situaci jste napravil.
Kazdopadne ted mate na vymysleni spoustu casu, protoze dokud urad nenapise, nema cenu nic delat. A pokud nenapise do dvou let, jako by se nic nestalo.
IP zaznamenána

Zdenda

  • Příspěvků: 50
    • Zobrazit profil
Re:Udavačka - Stání místě pro invalidy
« Odpověď #3 kdy: 01 Března 2016, 19:13:06 »

Jasně, ale spíš mi jde o to jestli se každý vozíčkář který stojí na vyhrazeném místě pro invalidy a jeho vozidlo z nějakého důvodu označeno není, dopouští přestupku i přesto že je držitelem průkazu který ho k stání na takovém místě opravňuje.

§ 125c odst. 1 písm. f bodu 11 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích tento přestupek totiž definuje jako neoprávněné stání s vozidlem na parkovišti vyhrazeném pro vozidlo označené parkovacím průkazem pro osoby se zdravotním postižením nebo v rozporu s § 67 odst. 4 neoprávněné použití parkovacího průkazu pro osoby se zdravotním postižením při stání nebo při jízdě.

Ptám se spíš z preventivních důvodů.

IP zaznamenána

Jiricek_decin

  • Příspěvků: 53
    • Zobrazit profil
Re:Udavačka - Stání místě pro invalidy
« Odpověď #4 kdy: 02 Března 2016, 00:24:23 »

ano, stejně jako se dopustíte přestupku Vy za jízdu bez průkazky ŘP, ačkoliv ji vlastníte... logika je to stejná.
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Udavačka - Stání místě pro invalidy
« Odpověď #5 kdy: 02 Března 2016, 00:33:15 »

Já bych to až tak na 125c (1)f bod 11 neviděl - protože státní neoprávněné nebylo, spíše na sběrný (1)k. Za jízdu bez ŘP (ale s ŘO) také nevyfasujete 125c (1)e bod 1, ale tentýž sběrný (1)k - tj.bez bodů s minimální pokutou. Navíc ve Vašem případě lze materiální znak, jak již bylo uvedeno, celkem úspěšně rozporovat.
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

honza16

  • Příspěvků: 51
    • Zobrazit profil
Re:Udavačka - Stání místě pro invalidy
« Odpověď #6 kdy: 02 Března 2016, 10:50:35 »

Taky je třeba dodržet §67 ods   4) "Vozidlo lze označit parkovacím průkazem pro osoby se zdravotním postižením pouze v případě, řídí-li vozidlo nebo je-li ve vozidle přepravována osoba, která je držitelem parkovacího průkazu pro osoby se zdravotním postižením podle odstavce 1. Přepravovaná osoba je povinna prokázat na výzvu policisty nebo strážníka obecní policie, že je držitelem průkazu ZTP nebo ZTP/P podle jiného právního předpisu24), který ji opravňuje k užívání vozidla označeného parkovacím průkazem pro osoby se zdravotním postižením. ", kde je jasně psáno, že vozidlo lze označit, jen pokud se v něm přepravuje držitel průkazu. A v zaparkovaném vozidle se nikdo nepřepravuje.
IP zaznamenána

akit

  • Příspěvků: 273
    • Zobrazit profil
Re:Udavačka - Stání místě pro invalidy
« Odpověď #7 kdy: 02 Března 2016, 11:19:41 »

Přepravou se nerozumí jen jízda, ale i stání vozidla které přivezlo invalidu a zase ho (třeba za týden) odveze.

Vyplývá to jednoznačně z vyhlášky 294/2015, která řeší mj. parkování invalidů vč. označení takového vozidla:
Příloha č. 5 - IP 12: Značka, na které je uveden symbol zařízení nebo prostoru pro osoby na vozíku, je vždy doplněna vodorovnou dopravní značkou „Vyhrazené parkoviště pro vozidlo přepravující osobu těžce postiženou...“
=>
Příloha č. 8 - V 10f: ...Na ploše vyznačené touto značkou smí zastavit a stát pouze vozidlo označené parkovacím průkazem označujícím vozidlo přepravující osobu těžce zdravotně postiženou.

Takže tam tu kartičku O7 dávejte.
« Poslední změna: 02 Března 2016, 11:52:09 od akit »
IP zaznamenána

Zdenda

  • Příspěvků: 50
    • Zobrazit profil
Re:Udavačka - Stání místě pro invalidy
« Odpověď #8 kdy: 04 Března 2016, 08:55:38 »

Díky za info
IP zaznamenána

icu

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 337
    • Zobrazit profil
Re:Udavačka - Stání místě pro invalidy
« Odpověď #9 kdy: 08 Března 2016, 15:50:47 »

U dveří stojí nějaká tlustá nasraná ženská a rovnou bez pozdravu...

Rozumím tomu dobře, že ta "dáma" musela vědět, že vaše přítelkyně průkaz ZTP/P má (věděla, komu to auto patří. když zazvonila na správné dveře) a tedy, že tam parkujete správně? Opravdu "milá" osoba...

Osobně vidím dva scénáře. Úřad dohledá majitelku vozu, zjistí ZTP/P a nebude se ani namáhat něco posílat. V druhém případě cosi pošle. Pak to bude chtít vidět fotky, jak to ten MP nafotil a hold jste si nevšimli, že označení spadlo na podlahu/sedadlo/atd. Při upozornění bdělé občanky jste šel vozidlo zkontrolovat a kartičku O7 jste dal na palubku.

Jinak nenašel jsem nic o tom, že by byla povinnost strážníkovi kartičku O7 dávat, pouze se musí někdo ve vozidle označeném kartičkou O7 prokázat svým průkazem ZTP či ZTP/P. 



IP zaznamenána

Zdenda

  • Příspěvků: 50
    • Zobrazit profil
Re:Udavačka - Stání místě pro invalidy
« Odpověď #10 kdy: 13 Března 2016, 12:56:48 »

Ano, rozumíte tomu dobře.

Jiná " milá " osoba, z vchodu odvedle mi řekla že lidi zbytečně provokujeme.

Měníme totiž každý rok auto za jiné, nové.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 200
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Udavačka - Stání místě pro invalidy
« Odpověď #11 kdy: 13 Března 2016, 14:09:58 »

Ano, rozumíte tomu dobře.

Jiná " milá " osoba, z vchodu odvedle mi řekla že lidi zbytečně provokujeme.

Měníme totiž každý rok auto za jiné, nové.
tak je neprovokujte ... pokud se projevujete jen tak, ze myslite jen na sebe, ostatni na Vas mysli, ale jen kdyz volaji MP a pritom staci tak malo...
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

Zdenda

  • Příspěvků: 50
    • Zobrazit profil
Re:Udavačka - Stání místě pro invalidy
« Odpověď #12 kdy: 15 Března 2016, 08:27:45 »

Ano projevuju se přesně jak píšete. Jezdím v novém autě, a zdravím jen lidi co na pozdrav odpoví. Na závistivé, škodolibé a udavačské ( promiňte mi ten výraz ) kurvy  opravdu nemyslím....dokonce ani tehdy když parkují na místě pro invalidy.

Díky za radu.
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Udavačka - Stání místě pro invalidy
« Odpověď #13 kdy: 15 Března 2016, 08:31:26 »

Přišla na mě krize - jím plesnivé sýry, pijí staré víno a jezdím v autě bez střechy.
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

akit

  • Příspěvků: 273
    • Zobrazit profil
Re:Udavačka - Stání místě pro invalidy
« Odpověď #14 kdy: 15 Března 2016, 08:37:40 »

Já jen dodám, že by se každý měl starat sám o sebe.
Sám jsem životem a systémem frustrovaný s hroší kůží, ale abych se zajímal o druhé, pokud mě neomezují nebo neohrožují - proč bych to dělal? A tyto lidi nechápu a asi nikdy nepochopím. (může se jednat i o narušené jedince, kterým jde o "spravedlnost", ale těch je, dle mého názoru, minimum).
IP zaznamenána