30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Rozesilani doporucenych psani  (Přečteno 17392 krát)

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Rozesilani doporucenych psani
« Odpověď #15 kdy: 11 Prosince 2015, 23:06:40 »

Neztratilo, disk taky neni trezor a data mizi.
V době cloudu, flashdisků a paměťových karet není přece problém mít až několik i geograficky oddělených záloh. Moje data obou dvou schránek (FO a OSVČ) včetně SW datovka se všemi zprávami od roku 2010 dodnes mají dohromady něco málo přes 400 Kb. Takže záloha kamkoliv je opravdu otázkou vteřin.
Nehlede na to, ze pokud se nepletu, zpravy se musi prepodepisovat, ale DS jsem do hloubi po pravni strance nestudoval, tak se necham poucit.
Smysl má přepodepisovat pouze zprávy, které opravdu potřebujete uchovávat desítky let a zároveň je nějaká nenulová možnost, že je někdo bude v budoucnu rozporovat. Já osobně mám v DS za těch 5 let jedinou zprávu kterou si přepodepisuji a to je rozsudek o rozvodu, ale i to je podle mne zbytečnost, páč pochybuji, že by po těch letech chtěl někdo tuhle skutečnost popírat :). Pokud bych byl totální schizofrenik, tak bych si takovou zprávu nechal konvertovat do papírové podoby. Sice to není levné (30 Kč za stránku), ale i tak jsem za tu dobu za neježdění na poštu ušetřil možná 100x více (16 Km cesta na poštu a zpět)   
Nicméně ani ty "prošlé" a nepřepodepsané zprávy nejsou neplatné protože dle zákona i prošlá zpráva je platná do chvíle kdy někdo její platnost napadne a on pak musí prokázat že není platná. Navíc v datových schránkách je funkce Ověřit datovou zprávu , která slouží pro ověření autenticity a neporušenosti datové zprávy. Ověřit můžete jakoukoli datovou zprávu, nemusíte být jejím příjemcem ani odesílatelem. Výsledkem je potvrzení, že tato zpráva v daný čas a v této podobě prošla systémem datových schránek.
http://www.lupa.cz/clanky/proc-elektronicke-podpisy-nejsou-vecne/
Njn, jenže elektronické podpisy nejsou totéž co datové schránky. DS je jakýsi (nekamenujte mne jestli to nebude úplně přesné přirovnání) elektronický notář, který tím že pošlete jeden nebo více dokumentů (elektronicky podepsaných nebo i nepodepsaných) datovou zprávou, tak jsou "obaleny" jednak elektronickým podpisem s časovým razítkem a druhak stejně jako notář má podpisovou knihu ověřovaných dokumentů, tak DS si pamatuje otisk dané zprávy a je schopno výše popsanou funkcí v budoucnu zprávu validovat. Pro to, abyste posílal cokoliv pomocí DS a mělo to platnost vůbec nepotřebujete vlastnit elektronický podpis.

Takže když to shrnu, tako pokud bych náhodou vyhrál tu miliardu v EuroJackpotu a bývalka by si usmyslela, že jsme se nerozvedli aby mne oholila, tak by musela :
1) nějak dokázat ten rozsudek zfalšovat nebo smazat v archivu soudu
2) zfalšovat samotný rozsudek včetně elektronického podpisu soudce
3) zfalšovat časové razítko na datové zprávě
4) zfalšovat všechny následné přepodepsané zprávy
5) vlámat se do systému DS a zjistit jaký salt přidávají k otisku zpráv pro validaci a zfalšovat i tento záznam
A nakonec bude stejně rozhodovat a vážit důkazy soudce a přestože nemám sebemenší ambice naši soudnickou žumpu adorovat, troufám si tvrdit, že i kdyby těch 5 bodů bejvalka zvládla, tak by pohořela na několika málo svědcích....

Ale samozřejmě jsou i jiné případy a kdyby mi v DS přistál nějaký důležitý dokument potvrzující nějaká moje vlastnická práva, tak si ho rozhodně budu konvertovat do papírové podoby. Jenže 99% dokumentů v DS je typu, předvolání, odesílání daňových přiznání a podobných věcí, u kterých je hlavně důležité je včas a bezpečně dostat do ruky a reagovat na ně, resp. u odesílaných zpráv  mít potvrzení o včasném odeslání po dobu maximálně tak jednoho roku. I kdyby vás nějaký ouřada po 10 letech obvinil, z toho, že jste mu neposlal přiznání k DPH, tak ani když nebudete mít datovou zprávu vůbec archivovanou, tak to podle mne vyhrajete s námitkou nečinnosti úřadu po těch celých 10 let.

Tož tak....mně osobně DS vyhovují, i když jak po technické, tak po legislativní stránce by na nich bylo hodně k vylepšení.

Jinak ke studiu doporučuji články pana Peterky na Lupě : http://www.lupa.cz/n/datove-schranky/clanky/







IP zaznamenána

Tacecek

  • Příspěvků: 550
    • Zobrazit profil
Re:Rozesilani doporucenych psani
« Odpověď #16 kdy: 11 Prosince 2015, 23:37:19 »

Zpravy zaslane prostrednictvim DS nemusi byt podepsane.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 195
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Rozesilani doporucenych psani
« Odpověď #17 kdy: 11 Prosince 2015, 23:54:30 »

Zpravy zaslane prostrednictvim DS nemusi byt podepsane.

A platnost takove zpravy, pokud se "ztrati" (ciste pripustme tu moznost) prokazete jak?
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 195
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Rozesilani doporucenych psani
« Odpověď #18 kdy: 12 Prosince 2015, 00:06:26 »

Tož tak....mně osobně DS vyhovují, i když jak po technické, tak po legislativní stránce by na nich bylo hodně k vylepšení.

Jinak ke studiu doporučuji články pana Peterky na Lupě : http://www.lupa.cz/n/datove-schranky/clanky/
Diky za objasneni, ja DS nikdy pouzivat nebudu, vnimam to jako bic dobudoucna. Nebudu nikomu delat otroka jeste vice nez ted.
Co je ted dobrovolne, priste muze byt povinne a ty snahy uz tu jsou.

Tak, ze bych si chtel odkladat data do cloudu, to me asi nikdo neprinuti, uz samotne DS jsou takovy statni cloud.

Pohybuji take o velikosti, pokud to je text 400KB beru, pokud tam jsou obrazky ma to radove jiste vice.

Prave ze jsem od Peterky clanky cetl, proto take ten odkaz, jedna vec je teorie, druha je v DS pracovat a uvedomovat si vsechy pravni dusledky.
JInak ten clanek je prave o  podepsanych zpravach v DS a platnostiv navaznosti na certifikaty, je to uz nejaky rok, co jsem to cetl.
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Rozesilani doporucenych psani
« Odpověď #19 kdy: 12 Prosince 2015, 00:08:33 »

A platnost takove zpravy, pokud se "ztrati" (ciste pripustme tu moznost) prokazete jak?

Jak se "ztrati" ? Kdo ji "ztrati" ? Odkud se "ztrati" ?

BTW četl jste co jsem psal zde ? http://30kmh.cz/index.php?topic=2195.msg20816#msg20816
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Rozesilani doporucenych psani
« Odpověď #20 kdy: 12 Prosince 2015, 00:32:07 »

vnimam to jako bic dobudoucna. Nebudu nikomu delat otroka jeste vice nez ted.

Zdravím. Pominu to že si pošťačka Vaší důležitou zásilkou (třeba příkaz proti kterému máte 8 dnů na odvolání) vytře zadnici a nehodí Vám do schránky vůbec nic (a ne že by se to nikdy nestalo) ale nevím zda nejste více otrokem bez DS, když ani nemůžete odjet na 14 dnů na dovolenou aniž byste riskoval, že něco podobného prošvihnete díky desetidenní fikci doručení. Přecijen je daleko jednodužší se podívat do DS odněkud z trafiky v Chorvatsku, než si tam nechat přeposílat psaní a i to blanketní odvolání z té trafiky bez problému pošlete.

Právě proto abych NEBYL tím bičovaným otrokem přivázaným na desetidenním řetězu k trvalému bydlišti, jsem si DS pořídil. 

BTW: Dnes jsem odzkoušel šikovný workaround na to jak se dozvědět co máte v DS aniž by Vám bylo doručeno : http://30kmh.cz/index.php?topic=2311.msg20822#msg20822
Tím je IMHO odstraněna poslední nevýhoda DS oproti listovní zásilce.

P.S. Doplněno: Omlouvám se. Při 14 dnech dovolené byste to ještě stihl a měl byste na odvolání ještě 4 dny, ale třítýdenní dovolená už by byla kritická....
« Poslední změna: 12 Prosince 2015, 00:38:02 od pk202 »
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 195
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Rozesilani doporucenych psani
« Odpověď #21 kdy: 12 Prosince 2015, 07:40:29 »

vnimam to jako bic dobudoucna. Nebudu nikomu delat otroka jeste vice nez ted.

Zdravím. Pominu to že si pošťačka Vaší důležitou zásilkou (třeba příkaz proti kterému máte 8 dnů na odvolání) vytře zadnici a nehodí Vám do schránky vůbec nic (a ne že by se to nikdy nestalo) ale nevím zda nejste více otrokem bez DS, když ani nemůžete odjet na 14 dnů na dovolenou aniž byste riskoval, že něco podobného prošvihnete díky desetidenní fikci doručení. Přecijen je daleko jednodužší se podívat do DS odněkud z trafiky v Chorvatsku, než si tam nechat přeposílat psaní a i to blanketní odvolání z té trafiky bez problému pošlete.

Právě proto abych NEBYL tím bičovaným otrokem přivázaným na desetidenním řetězu k trvalému bydlišti, jsem si DS pořídil. 

BTW: Dnes jsem odzkoušel šikovný workaround na to jak se dozvědět co máte v DS aniž by Vám bylo doručeno : http://30kmh.cz/index.php?topic=2311.msg20822#msg20822
Tím je IMHO odstraněna poslední nevýhoda DS oproti listovní zásilce.

P.S. Doplněno: Omlouvám se. Při 14 dnech dovolené byste to ještě stihl a měl byste na odvolání ještě 4 dny, ale třítýdenní dovolená už by byla kritická....
Dovolena, jako sluzebni cesta, ci jina prekazka, ktera znemozni reagovat je bezna vec, kterou soudy prijimaji, pokud je mi znamo.
http://www.nssoud.cz/files/SOUDNI_VYKON/2008/0113_5Afs_0800_121a3cc7_df59_4bf1_92d9_3f79638ddd0a_prevedeno.pdf

No ja si dovolenou uzivam, bez toho, ze bych musel neco kontrolovat na internetu  a byt tim otrokem. A co dovolena na miste, kde neni internet?

Priklad, jak urady Vas postupne zatizi a z moznosti udelaji povinnost:http://www.earchiv.cz/b14/b0714001.php3
« Poslední změna: 12 Prosince 2015, 08:34:05 od fu »
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 195
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Rozesilani doporucenych psani
« Odpověď #22 kdy: 12 Prosince 2015, 08:42:48 »

A platnost takove zpravy, pokud se "ztrati" (ciste pripustme tu moznost) prokazete jak?

Jak se "ztrati" ? Kdo ji "ztrati" ? Odkud se "ztrati" ?

BTW četl jste co jsem psal zde ? http://30kmh.cz/index.php?topic=2195.msg20816#msg20816
Kdyz se podivate, nereagoval jsem na Vas, tedy jsem Vas prispevek pred timto necetl.

Nicmene, jsou to jen data nekde v centralnim ulozisti. Vsechna data se daji modifikovat, k jurnaly asi pristup nemate, otisk je jen otisk a vy tahate za ten kratsi provaz.
Takovy soubor dat, je asi jedno, jak je reprezentovan, protoze jurnalovani ma jak DB, tak OS.
Jak asi vypada bezna DZ vam vygeneruje patrne kazdy trochu IT znaly clovek.
Berme ciste hypoteticky, ze nekdo kdo ma pristup ke sprave techto dat vas bude chtit poskodit, co vim, treba zacnete byt nepohodlny soucasne vlade a zprava se ztrati a bude to pro Vas mit neblahe dusledky.
Netvrdim, ze se to stane, ciste v teoreticke rovine a pokud nebudete mit zpravu vytistenu, o cemz je urcite i zaznam, jste patrne nahrany. Ale to berte jen, jako spekulaci, nebyla to prima reakce na Vas prispevek.
Prokazovani, ze jste neco neudelal je asi jedna z nejtezsich  a vite, jak to tady v tom bananistanu chodi.
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Rozesilani doporucenych psani
« Odpověď #23 kdy: 12 Prosince 2015, 08:53:08 »

Dovolena, jako sluzebni cesta, ci jina prekazka, ktera znemozni reagovat je bezna vec, kterou soudy prijimaji, pokud je mi znamo.
http://www.nssoud.cz/files/SOUDNI_VYKON/2008/0113_5Afs_0800_121a3cc7_df59_4bf1_92d9_3f79638ddd0a_prevedeno.pdf
Mno tahat se rok a půl po soudech s nejistým výsledkem...no nevím, navíc tohle se možná dá úplně stejně uplatnit i na doručení do DS.

No ja si dovolenou uzivam, bez toho, ze bych musel neco kontrolovat na internetu  a byt tim otrokem.
To sice nemusíte, ale to abyste si pokaždé preventivně zajišťoval případné svědectví, že jste tam opravdu byl.....co když se jen tak seberete a odjedete sám na měsíc na mašině na "čundr" třeba po Alpách - mimochodem je to nádhera

Nicméně nemá cenu rozvíjet další teorie. V praxi si myslím, že máte s DS úplně stejné právní postavení jako bez ní, ale navíc se nemusíte tolik bát chyby lidského faktoru v podobě pošťačky. Rozhodně je pro Vás jednodužší jakékoliv podání. Otrokem tohohle kocourkova jste tak jako tak. Možná pro někoho, kdo sedí na prdeli doma, každej den jde na 8 hodin do kolbenky za rohem a jede jednou za rok na tři týdny k moři a má poštu za rohem, může být pohodlnější být bez DS, nicméně pro někoho, kdo se neustále někde courá je DS pravým požehnáním.

BTW: Pokud jste OSVČ a plátce DPH, budete od příštího roku otrokem uvázaným na petidenním řetězu k emailu. S DS na tom budete o 10 dnů lépe.
 
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 195
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Rozesilani doporucenych psani
« Odpověď #24 kdy: 12 Prosince 2015, 09:19:05 »

Dovolena, jako sluzebni cesta, ci jina prekazka, ktera znemozni reagovat je bezna vec, kterou soudy prijimaji, pokud je mi znamo.
http://www.nssoud.cz/files/SOUDNI_VYKON/2008/0113_5Afs_0800_121a3cc7_df59_4bf1_92d9_3f79638ddd0a_prevedeno.pdf
Mno tahat se rok a půl po soudech s nejistým výsledkem...no nevím, navíc tohle se možná dá úplně stejně uplatnit i na doručení do DS.

No ja si dovolenou uzivam, bez toho, ze bych musel neco kontrolovat na internetu  a byt tim otrokem.
To sice nemusíte, ale to abyste si pokaždé preventivně zajišťoval případné svědectví, že jste tam opravdu byl.....co když se jen tak seberete a odjedete sám na měsíc na mašině na "čundr" třeba po Alpách - mimochodem je to nádhera

Nicméně nemá cenu rozvíjet další teorie. V praxi si myslím, že máte s DS úplně stejné právní postavení jako bez ní, ale navíc se nemusíte tolik bát chyby lidského faktoru v podobě pošťačky. Rozhodně je pro Vás jednodužší jakékoliv podání. Otrokem tohohle kocourkova jste tak jako tak. Možná pro někoho, kdo sedí na prdeli doma, každej den jde na 8 hodin do kolbenky za rohem a jede jednou za rok na tři týdny k moři a má poštu za rohem, může být pohodlnější být bez DS, nicméně pro někoho, kdo se neustále někde courá je DS pravým požehnáním.

BTW: Pokud jste OSVČ a plátce DPH, budete od příštího roku otrokem uvázaným na petidenním řetězu k emailu. S DS na tom budete o 10 dnů lépe.
Vite, kdyz jste mimo signal, obvykle to znamena, ze nejse v EU, tak nevim jestli to odpovida Vasemu:
"..kdo sedí na prdeli doma.."

U OSVC to beru jako argument. Ja OSVC nejsem, tak pro me ten prinost nevidim a rekl bych, ze ani neni. A jak sleduji, jak stat sikanuje obcany a podnikatele obecne... na me , jako obcana si proste pokud zije stara generace s IT nedoslapne. Nikdo mi nemuze naridit mit PC a internet, podnikateli to asi naridi z principu, ale zavedla to vlada ANO, tedy velkopodnikatele Vas male chteji odstranit. Chteji mit z Vas delnika a zisk pro sebe.

Proste mame odlisny pohled na svet, ja delam do IT, tak o sve dovolene chci byt nedohledatelny/nedostizitelny. Je to sice do jiste miry iluze, ale tou trpime kazdy.
Co se tyce postacky, sbiram v kazdem podani uradum body za to, ze spatne dorucuje a zadam o napravu.

Asi tezko prohraji s urady spor o tom, ze posta spatne dorucovala, ja v kazdem dopise urady o to upominal a zdal napravu a urady, tak nekonaly.

Pravo preje pripravenym - nepripomina Vam to tak trochu heslo: Bud pripraven?!
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Rozesilani doporucenych psani
« Odpověď #25 kdy: 12 Prosince 2015, 18:04:54 »

Nicmene, jsou to jen data nekde v centralnim ulozisti. Vsechna data se daji modifikovat, k jurnaly asi pristup nemate, otisk je jen otisk a vy tahate za ten kratsi provaz.
Takovy soubor dat, je asi jedno, jak je reprezentovan, protoze jurnalovani ma jak DB, tak OS.
Jak asi vypada bezna DZ vam vygeneruje patrne kazdy trochu IT znaly clovek.
Berme ciste hypoteticky, ze nekdo kdo ma pristup ke sprave techto dat vas bude chtit poskodit, co vim, treba zacnete byt nepohodlny soucasne vlade a zprava se ztrati a bude to pro Vas mit neblahe dusledky.
Netvrdim, ze se to stane, ciste v teoreticke rovine a pokud nebudete mit zpravu vytistenu, o cemz je urcite i zaznam, jste patrne nahrany. Ale to berte jen, jako spekulaci, nebyla to prima reakce na Vas prispevek.
Prokazovani, ze jste neco neudelal je asi jedna z nejtezsich  a vite, jak to tady v tom bananistanu chodi.

Máte naprostou pravdu, nicméně pořád nevím, jaký je rozdíl mezi doručování do DS nebo poštou. Jak vypadá nějaký papír od soudu, Vám dnes pomocí dnešní techniky dá dohromady jakýkoliv šikovnější student, takže pokud budete nepohodlný současné vládě, tak prostě ten Váš slavný papír prohlásí za falešný a je to.
Opět žádný rozdíl mezi DS a poštou...snad jenom ten, že zfalšovat papír od soudu je jednodužší, než zfalšovat datovou zprávu.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 195
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Rozesilani doporucenych psani
« Odpověď #26 kdy: 14 Prosince 2015, 18:02:04 »

Máte naprostou pravdu, nicméně pořád nevím, jaký je rozdíl mezi doručování do DS nebo poštou. Jak vypadá nějaký papír od soudu, Vám dnes pomocí dnešní techniky dá dohromady jakýkoliv šikovnější student, takže pokud budete nepohodlný současné vládě, tak prostě ten Váš slavný papír prohlásí za falešný a je to.
Opět žádný rozdíl mezi DS a poštou...snad jenom ten, že zfalšovat papír od soudu je jednodužší, než zfalšovat datovou zprávu.

To bych rekl, nemusi byt uplne az tak pravda, da se porovnat papir, tisk (inkoust,toner), razitko, podpis, propiska, CP dava do schranky plno neprimych dukazu, ktere muzete drzet v fyzicky v ruce apod., osobne v tom rozdil pozoruji.
Z datoveho uloziste mate sice take neco, ale ... prave zalezi co se prokaze, ze si nemohlo 6lete dite pisici v perlu vygenerovat a to prave zalezi na tech certifikatech, dig, podpisech apod.
Osobne to nedokazi v plne mire porovnat, protoze o DS toho vim jen malo, jak se co,cim, ne/podepisuje a co na to pravni uprava.
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Rozesilani doporucenych psani
« Odpověď #27 kdy: 14 Prosince 2015, 22:07:10 »

Řekl bych že resumé je takové že jsme bohužel v řiti, ať máme či nemáme DS. Pro někoho může být pohodlnější pošta, pro někoho DS, ale tvrdit že jedno či druhé je výrazně lepší a bezpečnější je nesmysl. Kocourkov si nás tak jako tak drží pěkně v kleštích....
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 195
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Rozesilani doporucenych psani
« Odpověď #28 kdy: 15 Prosince 2015, 08:57:50 »

Řekl bych že resumé je takové že jsme bohužel v řiti, ať máme či nemáme DS. Pro někoho může být pohodlnější pošta, pro někoho DS, ale tvrdit že jedno či druhé je výrazně lepší a bezpečnější je nesmysl. Kocourkov si nás tak jako tak drží pěkně v kleštích....

Proste pro Vas DS, pro me posta, vyrazny rozdil tam opravdu neni.
Osobne to vidim jako zotroceni tak ci tak, urad ma obvykle na reseni 14 dnu, obcan az 10 dnu + treba 5 dnu lhuta.
Obcan neustale buzerovan, urad nepostizitelny.
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin