30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Policejní kontroly - seřízení světel  (Přečteno 24880 krát)

virten

  • Příspěvků: 50
    • Zobrazit profil
Policejní kontroly - seřízení světel
« kdy: 08 Listopadu 2015, 09:15:01 »

Sice je to tn.cz, ale přece jen http://tn.nova.cz/clanek/policejni-kontroly-nemate-serizena-svetla-zaplatite-tisice.html

Mají na tohle vůbec právo? To budou v autě vozit zařízení měřící seřízenost světel jako mají na technický? A kde udělají dokonalou rovinu? Na silnici těžko. Jak se proti tomu bránit?
IP zaznamenána

zodiiac

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 203
    • Zobrazit profil
Re:Policejní kontroly - seřízení světel
« Odpověď #1 kdy: 08 Listopadu 2015, 11:17:48 »

Opět tu platí podlě mě to, že to zase jen zkoušej, kdo se chytí a zaplatí. Měřit to budou mozkovým myšlením, nebo podobně. Prakticky i kdyby měli nějaký zařízení, který by bylo přenosný, a záhadným způsobem chytili rovinu tak podmínka měření je i to, že vozidlo stojí na vodorovný ploše, která má +-2-3mm rovinnost. Samozřejmně to platí, že stojí i s tim zařízením Určitě se jich nebát a poslat je do hajzlu, neumim si představit, že by tohle došlo až někam, kde by za to padl nějakej trest.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Policejní kontroly - seřízení světel
« Odpověď #2 kdy: 08 Listopadu 2015, 16:36:04 »

Tak zase jsou případy, kdy to někomu svítí do nebes a pak je penalta zcela na místě. Asi bude nějaká tolerance, kde to bude podle toho co si kdo uhádá a od nějaké hranice už to nepůjde.
IP zaznamenána

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 923
    • Zobrazit profil
Re:Policejní kontroly - seřízení světel
« Odpověď #3 kdy: 09 Listopadu 2015, 16:30:03 »

Za komancu fizlove mivali takeve ty prenosne technicke. Jedno ze stanovist bylo mereni svetel - dva nastavitelne najezdy a regloskop na soupacce na tech najezdech. Nevim, jestli to jeste nekde ve skladu prechovavaji :-).
IP zaznamenána

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re:Policejní kontroly - seřízení světel
« Odpověď #4 kdy: 09 Listopadu 2015, 16:34:34 »

A samozřejmě by to muselo být stanovené měřidlo, chodit s tím na metrologii, atd..

Pravdou jest, že jednou jsem přijel na STK s funkčně v pohodě svítícími světly, oni mi to seřídili na regloskopu a odjížděl jsem se světlama otočenejma do země, takže jsem to na parkovišti před STK zase hezky šroubovákem zvedal nahoru. Normální člověk bude asi taky spoléhat na STK, neboť regloskopy v servisech nebývají a servisáci odkazují na STK ..
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 652
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Policejní kontroly - seřízení světel
« Odpověď #5 kdy: 11 Listopadu 2015, 04:23:49 »

Další věc je, že to velmi záleží na autě samotným. Můžou být nastavený jak chtějí správně, ale že ty esúvéčka jsou o půl metru vyšší než já sedím a světla mám přímo v rovině vočí, s tím prostě nikdo neudělá nic.
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

Cecil

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 227
    • Zobrazit profil
Re:Policejní kontroly - seřízení světel
« Odpověď #6 kdy: 11 Listopadu 2015, 07:56:28 »

Další věc je, že to velmi záleží na autě samotným. Můžou být nastavený jak chtějí správně, ale že ty esúvéčka jsou o půl metru vyšší než já sedím a světla mám přímo v rovině vočí, s tím prostě nikdo neudělá nic.
Tak mňa SUV neoslňujú vôbec a to mám normálne auto nižšej strednej triedy. Zo skúseností má 90% oslňovačov "normálne" staršie autá.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Policejní kontroly - seřízení světel
« Odpověď #7 kdy: 11 Listopadu 2015, 08:57:58 »

oslňovači jsou většinou opravovaná auta, kterým jedno světlo svítí úplně blbě a majitel na to kašle.
IP zaznamenána

cyklista

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 458
    • Zobrazit profil
Re:Policejní kontroly - seřízení světel
« Odpověď #8 kdy: 11 Listopadu 2015, 09:19:46 »

V mé soukromé statistice oslňují nejvíce dodávky, přetížené kombíky a podezření mám na špatně fungující automatické asistenty přepínání dálkových světel moderních aut.
U těch oslňujících dodávek je pak zvláštní, že jim nahoru svítí většinou jen jedno světlo a to levé (u řidiče), až to skoro nevypadá jako náhoda.
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 652
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Policejní kontroly - seřízení světel
« Odpověď #9 kdy: 14 Listopadu 2015, 01:06:04 »

Dneska mě dost vypalovala taky jakási dodávka nebo menší skříňák, mají světla dost vysoko. Jezdím v 9000CDE, tam se sedí fakt hodně nízko…
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Policejní kontroly - seřízení světel
« Odpověď #10 kdy: 14 Listopadu 2015, 01:17:31 »

V mé soukromé statistice oslňují nejvíce dodávky, přetížené kombíky a podezření mám na špatně fungující automatické asistenty přepínání dálkových světel moderních aut.
U těch oslňujících dodávek je pak zvláštní, že jim nahoru svítí většinou jen jedno světlo a to levé (u řidiče), až to skoro nevypadá jako náhoda.

No problém bude v tom, že ta dodávka když jede prázdná, tak logicky svítí do silnice a když se naloží tak protijedoucím do xichtu, sice tam bývá nějaké vyvyžování ale to po pár letech zarezne, no a to ruční, zůstane obvykle nastavené na "nenaloženo"....což nijak neomlouvám, ovšem je holej fakt, že když ti to s prázdnou károu svítí do zemně, tak si to přešteluješ páč nevidíš, a když ti tam hoděl 400 kg na paletě, a začneš oslňovat, tak tě nic moc nemotivuje to sklopit..... 
IP zaznamenána

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:Policejní kontroly - seřízení světel
« Odpověď #11 kdy: 03 Února 2016, 15:24:29 »

Tady je variant víc,

1) Uživatel je idiot a má to nastavený vysoko, protože mu to vypínač dovoluje
2) Nivelace nefunguje jak má (zejména u BMW se hodí vozit sebou imbus, protože jejich das technik je sračka)
3) Přeložená dodávka
4) Moje nejoblíbenější - stará kára, která po nehodě nebo jiném eventu potřebovala výměnu světla. Na vrakovišti chtěli pětikilo, tak jsem koupil za 299 z Kelly nový. Když takovýmu člověku řeknete, že originál carelo na felicii je dobrá parabola, kdežto z kelly se mu to hned ulomí a bude to špatně svítit, tak vám odpoví, že "to má jenom na dojetí a za měsíc to auto stejně pošle pryč" no a pak s tím jezdí tři roky. To sou ty auta co se jim světla různě klepou a svítěj každý jinam, protože ty Kelliňácký nemaj většinou vůbec žádnou regulaci a místo na 5ti šroubkách držej na třech a z toho se dva v první nerovnosti ulomí, takže to tam pak lítá.

Za svícení bych kolikrát fakt nejradši popravoval. První auto jede bez světel, jen z obrysovkama. Druhé auto jede bez světel, na mlhovky. Třetí auto jede bez světel, na DLR v parabole mlhovek, čtvrté jede bez světel s LEDkama z hobbymarketu. Vidět není ani jedno. Pokutu nedostane ani jeden. Popravil bych je všechny. Onehdá, ještě na střední, nás jednou vezl učitel ze školní akce. Nastoupil, nastartoval a první co udělal bylo že zapnul světla na obrysovku a zapnul mlhovky. Oznámil jsem mu, že se dopouští přestupku, jednak je dobrá viditelnost a není oprávněn používat mlhu a druhak pokud svítí předníma, musí ze zákona svítit i zadní (obráceně neplatí), načež už jsem na další školní akce nemusel jezdit. Proč všichni svítěj mlhovkama mě dodneska nikdo nedokázal vysvětlit. Jeden to zdůvodňoval tak, že šetří xenony, protože výbojky sou drahý. Není nad to koupit si "xenonový paket" za 45 tisíc a pak svítit mlhovkama.
IP zaznamenána

Cecil

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 227
    • Zobrazit profil
Re:Policejní kontroly - seřízení světel
« Odpověď #12 kdy: 03 Února 2016, 21:48:05 »

pokud svítí předníma, musí ze zákona svítit i zadní (obráceně neplatí)
To ja zadní bez předních nezapnu. Přední bez zadních jo. A není to úplně tak jak tvrdíš (ve výsledku asi je), zadní musíš použít a přední smíš použít.
A na svítiče zadníma mlhovkama občas funguje přebliknutí dálkovýma a pak mlhovkama, někdy jen dálkovýma, a někdy ani minúta svícení.
IP zaznamenána

plikous

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 842
  • největší pyrát silnic
    • Zobrazit profil
Re:Policejní kontroly - seřízení světel
« Odpověď #13 kdy: 04 Února 2016, 10:01:08 »

Tak zrovna moderní přední mlhovky ničemu nevadí, bo svítí do stran a do země, takže nikoho tím nemůžeš absolutně oslnit.
IP zaznamenána

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:Policejní kontroly - seřízení světel
« Odpověď #14 kdy: 04 Února 2016, 11:01:23 »

pokud svítí předníma, musí ze zákona svítit i zadní (obráceně neplatí)
To ja zadní bez předních nezapnu. Přední bez zadních jo. A není to úplně tak jak tvrdíš (ve výsledku asi je), zadní musíš použít a přední smíš použít.
A na svítiče zadníma mlhovkama občas funguje přebliknutí dálkovýma a pak mlhovkama, někdy jen dálkovýma, a někdy ani minúta svícení.

Myslím, že nemáte pravdu. To, jak funguje ovládání v autě a co tvrdí zákon je dvojí a myslím si že to je naschvál.

Osvětlení vozidel, paragraf 32:

(4) Přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy.

To znamená, že mlhovky smíte použít jen za mlhy, sněžení, hustého deště, nebo za snížené viditelnosti obecně. A musíte použít zadní mlhu. Ale tu můžete v autě zapnout jen po zapnutí přední mlhy. Svítit tedy jen předníma mlhovkama je protizákonné, protože předníma můžete svítit jen za podmínek, kdy zadníma svítit musíte.
IP zaznamenána