30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] Stání na zastávce s výstražnými blinkry  (Přečteno 10701 krát)

Mates

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 683
    • Zobrazit profil
[?] Stání na zastávce s výstražnými blinkry
« kdy: 05 Listopadu 2015, 15:19:14 »

Mám tu jednu zábavnou historku.
Vezl jsem v Praze známou do práce a zastavil v Sokolské ulici na zastávce autobusu. Jedná se o zastávku nočních autobusů a autobusu linky 291 a nízkopodlažního autobusu. Nicméně přes den je provoz minimální. Zastavil jsem jako vždy na začátku zastávky. Nicméně jsem si nevšiml dvou čičmundů okounějících opodál. Než stihla kamarádka vystoupit, jeden z nich stál vedle a klepal na okénko.
Po stáhnutí okénka mne požádal o ŘP, OTP a OP. Trochu mne překvapila OP, nicméně dal jsem mu všechno. Pak jsem hledal tady, páč vím, ež se tu OP probírala a vyčetl, že na to MP právo má.
Nicméně jeho otázka byla, jestli mám na vozidle poruchu, že mám zapnuté výstražné blinkry. Dle jeho názoru můžu blinkry zapnout pouze v případě, že zastavím nezávislé na své vůli. Já oponoval, že je mám zapnuté, protože tvořím překážku v provozu, tak abych byl vidět a že jí tvořím nezávislé na své vůli, protože jsem musel vysadit kamarádku, která tam bydlí a udělalo se jí značně navolno.
Pán mi důležitě oznámil, že to může být pokutováno až 2500 kč. Nicméně jelikož zřejmě viděl běžící nahrávání a možná mu z mého sveřepého výrazu došlo, že nedostane ani korunu, nehledě na taxikáře stojícího na druhém konci zastávky. Navázal tedy, že to necháme domluvou a nechal mne jet. Škoda. Kdyby chtěl peníze, nejen, že bych mu nedal ani korunu a chtěl to poslat do správního řízení, ale požadoval bych zkásnutí i toho taxikáře na konci, kterého si chlapci zřejmě záměrně nevšímali.

Jak je to tedy s těmi výstražnými blinkry?
IP zaznamenána

dan010

  • Příspěvků: 83
    • Zobrazit profil
IP zaznamenána

frantisek

  • Administrator
  • *****
  • Příspěvků: 436
    • Zobrazit profil
    • OSBID o.s.
Re:Stání na zastávce s výstražnými blinkry
« Odpověď #2 kdy: 06 Listopadu 2015, 07:00:06 »

No, pokud by se me bengo snazilo utahat na blinkry, asi bych mu oznamil, ze se blinkry rozblikaly nezavisle na me vuli, proto jsem zastavil vozidlo, abych neohrozoval provoz :D
Tyhle jejich dedukce jsou vzdycky dvojsecny.
IP zaznamenána
www.osbid.cz - s autem svobodně a bezpečně
frantisek@osbid.cz
t: 602392900 - ale jen když je to fakt nutné ;)

Mates

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 683
    • Zobrazit profil
Re:Stání na zastávce s výstražnými blinkry
« Odpověď #3 kdy: 06 Listopadu 2015, 08:43:08 »

http://www.busportal.cz/modules.php?name=article&sid=4310&secid=5
Tento článek moc nápomocný není. Ano všichni víme, že rozsvícením blinkrů nezlegalizuji své jednání, nicméně mne zaujalo "mozkové myšlení" strážce veřejného pořádku o otm, že výstražné blinkry mohu použít pouze a jen v případě, že zastavím vozidlo nezávisle na mé vůli. Dle mého toto nikde v zákoně není, ale silniční zákon je dosti dlouhé a nudné čtivo, proto jsem myslel, že to má někdo zmáknuté a opraví / potvrdí mouo myšlenku :).
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Stání na zastávce s výstražnými blinkry
« Odpověď #4 kdy: 06 Listopadu 2015, 08:51:15 »

Výstražným znamením se věnuje §31, blinkrům odst (3).  Je-li nutné upozornit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích na hrozící nebezpečí, zejména v případech, kdy je nutné náhle snížit rychlost jízdy nebo zastavit vozidlo, dává řidič světelné výstražné znamení zapnutím výstražného světleného zařízení. Já osobně bych i zastavení vozidla, které tímto pyrátěním porušuje něco ze ZPPK (zastavení vozidla tak, že je snížen průjezdný profil pod minimum, zastavení vozidla na zastávce...) považoval za hrozící nebezpečí, které může vyvolat nutnost snížit rychlost vozidel, která jedou za tímto pyrátem. Jest otázkou, co na to orgán, aplikující mozkové myšlení.
« Poslední změna: 06 Listopadu 2015, 09:19:16 od nenym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

Mates

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 683
    • Zobrazit profil
Re:Stání na zastávce s výstražnými blinkry
« Odpověď #5 kdy: 06 Listopadu 2015, 09:47:41 »

Je-li nutné upozornit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích na hrozící nebezpečí, zejména v případech, kdy je nutné náhle snížit rychlost jízdy nebo zastavit vozidlo, dává řidič světelné výstražné znamení zapnutím výstražného světleného zařízení.

To se budu muset naučit nazpamět. S blinkrama prudili mockrát . .většinou se snažej tvrdit, že blinkry nemám mít zapnuté ... :)
IP zaznamenána

RIK

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 391
    • Zobrazit profil
Re:Stání na zastávce s výstražnými blinkry
« Odpověď #6 kdy: 10 Listopadu 2015, 17:50:39 »

Navázal tedy, že to necháme domluvou a nechal mne jet.

Trval bych na tom, ze domluvu neakceptuji, stejne jako bych neakceptoval blokovou pokutu, neb si nejsem vedom spachani jakehokoli prestupku. Necht uzna, ze se prestupek nestal a tudiz neni duvod k "vyreseni domluvou" anebo se stal tak necht preda do SR. ;)
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Stání na zastávce s výstražnými blinkry
« Odpověď #7 kdy: 11 Listopadu 2015, 00:14:44 »

Navázal tedy, že to necháme domluvou a nechal mne jet.
Trval bych na tom, ze domluvu neakceptuji.....
Já myslím, že domluva je na místě. On Vám sdělí své stanovisko, Vy mu sdělíte to své a potom společně hledáte kompromisní průsečík typu : já pán - ty pán. A po pěkné domluvě se s přáním hezkého dne rozejdete. 
https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:%C5%98e%C5%A1en%C3%AD_spor%C5%AF
Jestli Vy si nepletete "domluvu" s "vyčiněním uličníkovi".  :)



IP zaznamenána

RIK

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 391
    • Zobrazit profil
Re:Stání na zastávce s výstražnými blinkry
« Odpověď #8 kdy: 14 Listopadu 2015, 16:00:36 »

Je otazka zda termin "Prestupek vyresen domluvou" se vztahuje k domluvit se nebo domluvit nekomu. Vzdy jsem to chapal jako druhou variantu. A s tim bych nechtel souhlasit :)
IP zaznamenána

vava

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 139
    • Zobrazit profil
Re:Stání na zastávce s výstražnými blinkry
« Odpověď #9 kdy: 16 Listopadu 2015, 07:18:48 »

Citace: 200/1990
§ 11
(1) Za přestupek lze uložit tyto sankce:
a) napomenutí,
b) pokutu,
c) zákaz činnosti,
d) propadnutí věci,
e) zákaz pobytu.
(2) Sankci lze uložit samostatně nebo s jinou sankcí; napomenutí nelze uložit spolu s pokutou.
(3) Od uložení sankce lze v rozhodnutí o přestupku upustit, jestliže k nápravě pachatele postačí samotné projednání přestupku.

§ 84
(1) Přestupek lze projednat uložením pokuty v blokovém řízení, jestliže je spolehlivě zjištěn, nestačí domluva a obviněný z přestupku je ochoten pokutu (§ 13 odst. 2) zaplatit.

Existuje tedy „potrestání” typu napomenutí a rozhodnutí o přestupku bez sankce. V obou případech se ale předpokládá, že přestupek byl spáchán, a hovoří se jen o trestu za něj. „Domluva” dle § 84 pak zřejmě značí obě výše zmíněné varianty.

Souhlasím tedy s RIKem a nesouhlasím s kverulantem - nesouhlasil bych ani s napomenutím, ani s domluvou.
IP zaznamenána

Mates

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 683
    • Zobrazit profil
Re:Stání na zastávce s výstražnými blinkry
« Odpověď #10 kdy: 16 Listopadu 2015, 08:28:53 »

Já jsem v danou chvíli volil menší zlo i za cenu toho, že si eMPík ukojí svou touhu a naroste mu jeho ego. Pro mne bylo bylo v dané chvíli přednější vypadnout z tama než řešit s trotlem přestupek. Přece jen, mezi námi děvčaty, ano stál jsem na zastávce. To jak se na to kdo pohlíží a jestli to bylo nebo nebylo oprávěně už je druhá věc :)
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Stání na zastávce s výstražnými blinkry
« Odpověď #11 kdy: 16 Listopadu 2015, 09:19:00 »

§ 84
(1) Přestupek lze projednat uložením pokuty v blokovém řízení, jestliže je spolehlivě zjištěn, nestačí domluva a obviněný z přestupku je ochoten pokutu (§ 13 odst. 2) zaplatit.

Mohlo by být zajímavé se s opicajty přetahovat, kdy podle Vašeho názoru k vyřešení domluva postačuje. Měli by přezkoumatelně dokázat, že ta domluva nepostačuje, ne že to je jenom jejich názor. Při jejich obvyklých vyjadřovacích schopnostech v řeči paragrafů se lze dočkat velmi úsměvných vyjádření  :)
IP zaznamenána

macoch

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 301
    • Zobrazit profil
Re:Stání na zastávce s výstražnými blinkry
« Odpověď #12 kdy: 16 Listopadu 2015, 13:50:42 »

Policajt přece nebude něco přezkoumatelně argumentovat. Od toho ke správní řízení. Čili v praxi: buď si nechám na ulici dát pokutu nebo se budu domáhat procesu ve správním. Jo kdyby správní orgán musel prokazovat, ze nestačí domluva, to by byla jiná legrace. :-) Ale tak to nejspíš není.
IP zaznamenána

RIK

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 391
    • Zobrazit profil
Re:Stání na zastávce s výstražnými blinkry
« Odpověď #13 kdy: 17 Listopadu 2015, 15:19:09 »

Mohlo by být zajímavé se s opicajty přetahovat, kdy podle Vašeho názoru k vyřešení domluva postačuje. Měli by přezkoumatelně dokázat, že ta domluva nepostačuje, ne že to je jenom jejich názor. Při jejich obvyklých vyjadřovacích schopnostech v řeči paragrafů se lze dočkat velmi úsměvných vyjádření  :)

V kazdem pripade by to mohlo byt zajimave tema pri vyslechu opicek v ramci kterehokoli SR. Myslim, ze by se tim daly docela slusne rozhodit.
IP zaznamenána