30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Parkování přes noc na soukromém pozemku - u nákupního centra  (Přečteno 699 krát)

oxik

 • Příspěvků: 5
  • Zobrazit profil

Ahoj,

včera k večeru jsem zaparkoval na parkovišti u obchodního centra, nakoupil jsem v Penny a auto tam ponechal přes noc. Ráno přijdu a auto nikde, prodavačky v Penny mi řekly, že už jsem dneska pátý a že majitel pozemku nechal auta odtáhnout. Po kontaktování MP mi dali číslo na soukromou odtahovku, která odsud prý odtahuje. Po zaplacení odpustku 3 300 Kč za odtah a jeden den parkování mi majitel odtahovky řekl, že odtah vždy hlásí na PČR a mé auto odtahovali cca ve 22:00.

Parkoviště zde: https://mapy.cz/turisticka?pano=1&source=traf&id=50835&x=14.4688467&y=48.9916618&z=19
Dopravní značky viditelné zde: https://mapy.cz/turisticka?pano=1&source=traf&id=50835&pid=97295826&newest=1&yaw=5.144&fov=0.816&pitch=0.039&x=14.4686327&y=48.9916170&z=19

1) Dle mého názoru je dodatková tabulka dost nejasná - žil jsem v tom, že od 20:01 do 6:59 je parkování neomezené max. dobou, nikoli to, že v této době se na parkovišti parkovat nesmí. V zákoně jsem k IP 11a našel jen, že dodatková tabulka může upravit způsob stání a druh vozidla, pro které je parkoviště určeno.
2) Myslel jsem, že pokud se jedná o pozemní komunikaci, nesmí nikdo vozidlo odtáhnout, pokud nepřekáží provozu a je jedno, jestli je to soukromý nebo veřejný pozemek.
3) Překvapila mne informace, že o odtahu věděla PČR, ale mně nikdo vědět nedal. Ráno jsem si tedy myslel, že mi někdo auto ukradl a až po několika hovorech jsem se vlastně dozvěděl, kde auto je a co se stalo.

- instalované závory se nepoužívají
- vlastníkem je Retail Park České Budějovice s.r.o. (28520769)
- objednatelem odtahu je KLP Management s.r.o. (24178357)
- v areálu odtahovky jsem výpalné zaplatil, protože auto po operaci potřebuju


Jak tedy chápete dodatkovou tabulku vy? Je nějaká šance vymoct peníze za odtah + ušlou mzdu ze ztracených 3h řešením a přejížděním na odtahové parkoviště?
Jde mi o princip - pokud bych tam parkoval celý den a blokoval parkovací místo nakupujícím, neměl bych s tím problém. V noci jsou obchody uzavřené a nikomu tam auto nepřekáží.
« Poslední změna: 15 Února 2024, 14:56:37 od oxik »
IP zaznamenána
Ťokání, ťokání...všechny piráty zahání...

Hrebos

 • Příspěvků: 36
 • Bojovník za pravdu a lásku proti lžím a nenávisti
  • Zobrazit profil
Re:Parkování přes noc na soukromém pozemku - u nákupního centra
« Odpověď #1 kdy: 18 Února 2024, 01:24:59 »

Mno, já se zrovna informativními značkami na parkování celkem zabývám a v tomto případě lze říci pár věcí. Ze zančky IP11a plynou věci, že nevíte, že jste na soukromém pozemku kde kromě platnosti zančky platí i jé věci. Dopručuji poslat zprávu @Ladoslav Laker, ačkoli má nekompromisní posouzení věci ve smyslu práva co Vás možná naštve, zná pointu. Určitě pokud se nevyjádří sám, bych mu poslal ST, ale podle odkladů se jedná podle mě o neoprávněný odtah. Kdyžtak mi pošlete detaily a rád se na to podívám, ale jak jsem řekl, @ladislav laker bude mít přesnější nazor. Doe mého neoprávněný odtah
IP zaznamenána
Žádné zlo se ještě nepodařilo odstranit tím, že byly odstraňovány jeho symptomy. Je třeba odstranit jeho kauzu. - Václav Havel

hh

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 6 309
  • Zobrazit profil
Re:Parkování přes noc na soukromém pozemku - u nákupního centra
« Odpověď #2 kdy: 19 Února 2024, 07:52:51 »

Stručně - jde o neoprávněný odtah. Když už jste zaplatil, řešit to ex post nemá smysl, sice je reálná šance se domoci vrácení/náhrady peněz za odtah i v té souvislosti vzniklé další újmy, ale pravděpodobně by to znamenalo vynaložit tolik času, energie a potažmo nákladů, že je jak ekonomicky, tak z hlediska ochrany vlastního duševního zdraví, racionálnější to hodit za hlavu.

Pár náhodných poznámek k věci samé.

Že jde o soukromé parkoviště (z hlediska kategorizace PK patrně o veřejně přístupnou účelovou komunikaci) nehraje roli, pro řidiče platí úplně stejná pravidla. Možnost vlastníka určovat režim užívání PK nějak jinak než klasickými značkami je pouze u veřejně nepřístupných účelových komunikací, případně na cestách/plochách, které vůbec PK ve smyslu zákona 13/1997 Sb. nejsou.

Značení je přinejmenším zmršené. Žlutá cedule (patrně nepovedený pokus o IP 22), i když dáme stranou tu barvu, nemá normativní význam, sama o sobě nemůže zavést režim vyhrazeného parkoviště ani ten zákaz zastavení, který je tam namalovaný, jednoznačně nejde o IZ 8a.

Značka IP 11a s dodatkovou tabulkou říká, že jde o parkoviště. Nejde o vyhrazené parkoviště (to by musela být použita IP 12) ani o parkoviště s povinností kotouče (IP 13b). Dodatkovou tabulkou lze sice význam značky modifikovat i stanovit nějaké další povinnosti nad rámec významu "holé" značky, ale je vcelku konzistentně judikováno, že limitem pro kreativitu je existence jiné značky s odpovídajícím významem, tedy pokud někdo chce vyhrazené parkoviště, musí použít IP 12 s tím francouzským slovíčkem, nelze to suplovat dodatkovou tabulkou.

Pokud jde o výklad tabulky "po-ne 7-20 max 2h", je zřejmé, že v časech 7-20 má být omezena doba stání na 2h. Takové omezení je sice obvykle spojeno s povinností kotouče, ale že zde to je pod IP 11a v zásadě nevadí, to už je problém toho, kdo by chtěl dodržení tohoto omezení kontrolovat. Jak přesně číst to 7-20 je nutno dovodit z obecných principů výkladu normativních textů (nebo chcete-li, pomocí selského rozumu), ze ZPPK ani značkové výhlášky žádné specifické výkladové pravidlo neplyne, např. nikde není stanoveno, že by uvedení časového vymezení na DT automaticky znamenalo omezení platnosti značky jako celku na takové časy (něco takového je jen u IP 12). V konkrétním případě je to ale jedno, protože možnost stát tam přes noc je jediné možné řešení, ať už se k interpretaci postavíte jakkoliv

- Pokud 7-20 omezuje platnost celé značky, lze tam stát na základě obecné zákonné úpravy a vodorovného značení.

- Pokud to přečtu jako analogii k IP 12, lze tam mimo vymezené časy stát bez omezení.

- Pokud 7-20 přečtu jako časy omezující platnost pravidla 2h, platí v noci IP 11a bez dalších omezení.

- Je-li jazykový výklad nejasný, pomůžu si zřejmým účelem, omezení doby stání mimo otevírací dobu obchodů nedává smysl.

- Pokud 7-20 mělo ve výsledku znamenat zákaz stání 20-7, mělo to být vyjádřeno k tomu určenou značkou (viz výše), nelze takovou věc dělat dodatkovou tabulkou k IP 1x, když existuje B 29.

- Je-li značení skutečně sporné a rozpor nelze s přihlédnutím k obvyklé praxi odstranit, je třeba volit výklad ve prospěch řidiče (zásada in dubio mitius).

Dopručuji poslat zprávu @Ladislav Laker ...
Doporučovat bez náležitého varování komunikaci s tímto gigantem je jako radit schválně šlápnout do lejna. Pro fajnšmekry snad, pro většinu lidí zkažený den ...
IP zaznamenána

Ladislav Laker

 • Příspěvků: 126
  • Zobrazit profil
Re:Parkování přes noc na soukromém pozemku - u nákupního centra
« Odpověď #3 kdy: 19 Února 2024, 09:51:00 »

Je nějaká šance vymoct peníze za odtah + ušlou mzdu ze ztracených 3h řešením a přejížděním na odtahové parkoviště?

Vyjdu z předpokladu, že jde o veřejné prostranství, případně z předpokladu, že vlastník pozemku nevyloučil stání  vozidel na svém pozemku v době mimo otevírací dobu obchodů. Pokud je tomu tak, potom by platilo:

Celá záležitost má trestněprávní rovinu, a měl/mohl jste to ihned nahlásit Policii ČR jako krádež. Zdá se, že PČR zná pachatele, který se jim sám udal. Takže se při vyšetřování nemusejí příliš namáhat.

Dále jste se stal obětí trestného činu vydírání, případně minimálně tr. činu útisku. TČ byl spáchán tím, že Vaše vozidlo bylo odcizeno a za jeho vrácení pak pachatel požadoval  neoprávněně výpalné. Pachatel tedy využil Vaší tísně, přičemž tento stav sám navodil svým protiprávním jednáním.

To je na trestní oznámení. Nejde o  (pouhou) soukromoprávní záležitost, jak zde bylo zmíněno jiným diskutujícím.

Pokud však jde o neveřejnou (uzavřenou) komunikaci za závorou, pak by se muselo pečlivě posoudit jaká omezení v užívání pozemku nastavil jeho vlastník a zda řidič měl a mohl tato omezení znát.

Je vidět svislá dopravní značka - ta omezuje dobu stání na 2 hodiny, ovšem omezení platí pouze v denní době. Navíc je nesprávně umístěna. Žlutá cedule by mohla mít informační hodnotu jen pro vozidla, která za závorou pokračují v přímém směru. Vozidlo které za závorou odbočilo doprava neprojelo okolo žluté cedule (a tedy řidič se vůbec nemusel zabývat luštěním významu nápisu a symbolů).
« Poslední změna: 20 Února 2024, 08:21:35 od Ladislav Laker »
IP zaznamenána

Hrebos

 • Příspěvků: 36
 • Bojovník za pravdu a lásku proti lžím a nenávisti
  • Zobrazit profil
Re:Parkování přes noc na soukromém pozemku - u nákupního centra
« Odpověď #4 kdy: 27 Února 2024, 21:24:44 »

hh: varování bylo přiloženo, byť možná mírně, že ačkoli má nekompromisní a občas pobuřující názory, určitě bude vědět. A i s ohledem na tento případ mi to přišlo, řekněme žádoucí. Právě kvůli konkrétnostem.

Ladislav Laker: Děkuji za posouzení, tak nějak jsem si to myslel, jen jsem nevěděl jistě, abych tady nerozproudil něco, co nemá šanci na úspěch.

A k přispěvateli. Myslím, že dotaz byl zodpovězen dobře, takže je čistě na Vás, jak s tímto, "aktivistou" chcete naložit. Doufám, že tak, aby se buď poučil a příště si dal pozor, co dělá, jak by měl každý, nebo ho to minimálně dovede k úpravě dopravního značení k jeho představám.

IP zaznamenána
Žádné zlo se ještě nepodařilo odstranit tím, že byly odstraňovány jeho symptomy. Je třeba odstranit jeho kauzu. - Václav Havel