30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Parkování u křižovatky – podat správní žalobu?  (Přečteno 919 krát)

adolf

  • Příspěvků: 101
    • Zobrazit profil
Parkování u křižovatky – podat správní žalobu?
« kdy: 24 Ledna 2024, 23:05:47 »

Dobrý den,
mám tu jeden případ z Plzně, tvrzeným přestupkem je parkování méně než 5 metrů od křižovatky. SO2 podržel SO1.

SO1 mi dvakrát zamítnul žádost o nařízení ústního jednání (o které jsem žádal po provedení dokazování mimo ÚJ, ale ve lhůtě pro vyjádření se k podkladům před vydáním rozhodnutí). Strážníci MP na místě nepoužili certifikované měřidlo ke zjištění, v jaké vzdálenosti od hrany křižovatky vozidlo stojí, ale SO tvrdí, že je zjevné, že to je méně než 5 metrů. Strážníci udělali 4 fotky, z nichž RZ je vidět jen na jedné z nich (ale není na ní vidět ani náznakem vzdálenost od hrany křižovatky), všechno je to focené v noci (tj. černobíle).

SO1 se taky IMO nedostatečně vypořádal s materiálním znakem přestupku, protože to bylo v jednosměrce tak, že to nikomu nebránilo ve výhledu a dle mého nemělo potenciál nikoho ohrozit ani omezit, přikládám nákres (šipky jsou jednosměrky, červená věc je stojící auto). V rozhodnutí SO1 žvatlal něco o tom, že vzhledem k tomu, že je na fotkách vidět nezanedbatelná frekvence chodců (1 chodec v blízkosti zaparkovaného vozidla, pár dalších někde v dáli), to taky mohlo ohrozit chodce.

Teď se potřebuju rozhodnout, jestli to nechat být, a nebo investovat do soudního poplatku a podat správní žalobu. Mám šanci na úspěch, nebo je to předem ztracené? V případě potřeby můžu samozřejmě doplnit cokoli ze spisu.
« Poslední změna: 24 Ledna 2024, 23:19:35 od adolf »
IP zaznamenána

Ladislav Laker

  • Příspěvků: 128
    • Zobrazit profil
Re:Parkování u křižovatky – podat správní žalobu?
« Odpověď #1 kdy: 25 Ledna 2024, 01:08:42 »

Dobrý den, mám tu jeden případ z Plzně, tvrzeným přestupkem je parkování méně než 5 metrů od křižovatky.
Teď se potřebuju rozhodnout, jestli to nechat být, a nebo investovat do soudního poplatku a podat správní žalobu.

Napsal jste nesmysly o vzdálenosti "5 metrů od křižovatky" a "od hrany křižovatky". Nákres máte taky špatně.
Bod od kterého se měří vzdálenost se nazývá "hranice křižovatky" a ta leží v místě kde začíná oblouk.
Z fotek je naprosto zřejmé, že jste nedodržel těch 5 metrů. Možná že vůz stál v křižovatce.
IP zaznamenána

adolf

  • Příspěvků: 101
    • Zobrazit profil
Re:Parkování u křižovatky – podat správní žalobu?
« Odpověď #2 kdy: 25 Ledna 2024, 01:32:15 »

Nákres mám správně, jeho cílem není na centimetry přesně popsat postavení vozidla, ale znázornit, jak vypadají ty jednosměrky, které mají dle mého nemalý vliv na (ne)naplnění materiálního znaku přestupku. Jinak děkuju za shrnutí nesmyslů, které jsem napsal, ale myslím, že zrovna na tomto fóru všichni ti, kteří budou chtít pochopit, co jsem měl v úmyslu vyjádřit, to pochopí. V komunikaci s úřadem samozřejmě používám „5 metrů od hranice křižovatky“.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:Parkování u křižovatky – podat správní žalobu?
« Odpověď #3 kdy: 25 Ledna 2024, 02:43:18 »

Na vzdálenost to dle mého neuhrajete. Můžou tam ale být nějaké jiné hratelné karty. Máte správní spis?
IP zaznamenána

Ladislav Laker

  • Příspěvků: 128
    • Zobrazit profil
Re:Parkování u křižovatky – podat správní žalobu?
« Odpověď #4 kdy: 25 Ledna 2024, 02:51:34 »

V komunikaci s úřadem samozřejmě používám „5 metrů od hranice křižovatky“.
Tak hlavně je na fotkách vidět, že vůz stál pravým zadním kolem  přesně na hranici křižovatky. Celá zadní část byla v křižovatce. Není mi jasné čím chcete argumentovat, ani odkud kam byste měřil těch 5 metrů.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:Parkování u křižovatky – podat správní žalobu?
« Odpověď #5 kdy: 25 Ledna 2024, 02:53:53 »

Tak hlavně je na fotkách vidět, že vůz stál...

Myslíte tím, že z fotek je prokazatelné, že se jednalo o stání a nikoli o zastavení nebo zastavení vozidla?
IP zaznamenána

Ladislav Laker

  • Příspěvků: 128
    • Zobrazit profil
Re:Parkování u křižovatky – podat správní žalobu?
« Odpověď #6 kdy: 25 Ledna 2024, 03:07:53 »

Myslíte tím, že z fotek je prokazatelné, že se jednalo o stání a nikoli o zastavení nebo zastavení vozidla?

Číkusi, nic takového nemyslím. Ale takové tvrzení je nepřípustná novota a nikdo by to nebral vážně. Takový argument mohl tazatel uplatnit vůči SO1. V této fázi je podle mne pozdě. Uplatnil totiž pouze námitku o necertifikovaném měřidle a o nenaplnění materiálního znaku.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:Parkování u křižovatky – podat správní žalobu?
« Odpověď #7 kdy: 25 Ledna 2024, 03:27:02 »

Já mám za to, že (nové) argumenty lze užít nejen u SO1, nýbrž i u SO2. V sankčním řízení se koncentrace řízení neuplatní (viz body 14 - 17).
IP zaznamenána

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 250
    • Zobrazit profil
Re:Parkování u křižovatky – podat správní žalobu?
« Odpověď #8 kdy: 25 Ledna 2024, 08:17:58 »

Ale tady už má tazatel SO2 za sebou, takže je to (souhlas, že u SO2 nové argumenty být mohou, toto fórum je toho plné) jedno. Adolf se musí rozhodnout sám, ale za mě je šance naprosto mizivá. Hranice křižovatky potažmo měřidlo, to nemůže být v porovnání s fotkou myšleno vážně, že u soudu uspěje, kdyby byly diskuse o 4 nebo 5 metrech, tak možná, ale tady to není ani nula. Zastavení a zastavení vozidla asi také nebylo dosud namítáno, ale živě si dokážu představit argumentaci, že výzvu a fotky dělali deset minut a řidič se k nim nehlásil. A že se státní aparát dobrovolně střelí do nohy a zrovna u takového případů vyhrajete na materiální znak, no to ty prachy raději vsaďte v loterii.
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 918
    • Zobrazit profil
Re:Parkování u křižovatky – podat správní žalobu?
« Odpověď #9 kdy: 25 Ledna 2024, 09:18:56 »

Na vzdálenost to dle mého neuhrajete. Můžou tam ale být nějaké jiné hratelné karty. Máte správní spis?

Vzhledem k tomu, že DZ označující parkování je blíž než 5m od křižovatky. Hrubým odhadem asi 2m od hranice křižovatky. Tak by měli materiální znak velmi dobře odargumentovat. Možná dokumentaci ke značce. Jak se s tím vypořádali tam.
IP zaznamenána

adolf

  • Příspěvků: 101
    • Zobrazit profil
Re:Parkování u křižovatky – podat správní žalobu?
« Odpověď #10 kdy: 25 Ledna 2024, 10:24:05 »

Nechal jsem debilně pojmenované to rozhodnutí (png2pdf.pdf) a podle počtu stažení ho nikdo nečetl, tak jen kdybyste ho přehlédli, tak tam je, úplně první soubor.

Celý spis se pokusím sem hodit během dneška, ale anonymizace mi chvíli zabere. Díky všem, co se zatím vyjádřili, spíš to vypadá, že žaloba nebude, ale třeba se ještě něco vymyslí na základě toho spisu.
« Poslední změna: 25 Ledna 2024, 10:55:23 od adolf »
IP zaznamenána

Viktor Š.

  • Příspěvků: 91
    • Zobrazit profil
Re:Parkování u křižovatky – podat správní žalobu?
« Odpověď #11 kdy: 25 Ledna 2024, 18:07:03 »

Hrubým odhadem asi 2m od hranice křižovatky.
Nikoli, hrubým odhadem je to nula. Hranice křižovatky je tam, kde začíná oblouk.
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 868
    • Zobrazit profil
Re:Parkování u křižovatky – podat správní žalobu?
« Odpověď #12 kdy: 26 Ledna 2024, 11:26:18 »

Nicméně velmi dobře lze rozporovat materiální aspekt. Když už je tam značka dovolující parkování tak asi není moc velký rozdíl když "před ní" parkuje metr vozidla... Případně by se dalo polemizovat, že dle logiky zákona (parkování až 5 metrů od hranice křižovatky) nám ta značka těchto 5 metrů vymezuje a potom zase - vyvstává otázka zda ten metřík je natolik problémový...
IP zaznamenána

mortas

  • Příspěvků: 151
    • Zobrazit profil
Re:Parkování u křižovatky – podat správní žalobu?
« Odpověď #13 kdy: 26 Ledna 2024, 15:16:42 »

Osobně se domnívám že tohle parkování v křižovatkách docela materiální aspekt má... V místě mého bydliště je to už smutný standart a jakékoli projetí křižovatkou je u nás dobrodružství.. kdy za pomalého vystrkování čumáku vpřed a natahování hlavy ala žirafa hledáte, zda je bezpečno projet křižovatkou.. protože přes ty debilně zaparkovaná vozidla ( dodávky jsou TOP!!) prostě nic nevidíte.. Tj. za mě osobně takové parkující kousky pověsit za kule do průvanu.. Flastr bych jim nedával, osobně  by mi postačilo půl hodinové věšení..  8)
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 868
    • Zobrazit profil
Re:Parkování u křižovatky – podat správní žalobu?
« Odpověď #14 kdy: 26 Ledna 2024, 15:30:44 »

Nemůžete soudit VŠECHNY křižovatky na základě několika problémových v místě vašeho bydliště. To je zkratka hodná inkvizitora přestupkového oddělení...
IP zaznamenána