30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Uplatnění práva na náhradu  (Přečteno 4099 krát)

SlušnýŘidič

  • Příspěvků: 63
    • Zobrazit profil
Uplatnění práva na náhradu
« kdy: 02 Září 2023, 16:02:59 »

Vytopil jsem souseda vodou a on uplatnil náhradu na pojišťovně. Ona teď vymáhá vyplacenou částku na mně. Nemám žádné pojištění odpovědnosti a částka to není malá. Nemáte s tím někdo zkušenosti? Má smysl s pojišťovnou vyjednávat nebo případně nějak rozporovat jejich nárok?
IP zaznamenána

anipenny

  • Příspěvků: 133
    • Zobrazit profil
Re:Uplatnění práva na náhradu
« Odpověď #1 kdy: 02 Září 2023, 18:34:40 »

Zdravím, bohužel pojišťovna vymáhá po právu. Pokud by jste měl pojištění odpovědnosti buď sólo nebo u domácnosti, máte vyhráno.
Bohužel jste tentokráte vyhrál smolíka   >:(
IP zaznamenána

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 250
    • Zobrazit profil
Re:Uplatnění práva na náhradu
« Odpověď #2 kdy: 02 Září 2023, 19:22:58 »

Jaká je forma vlastnictví v domě potažmo pojišťovna vytopeného souseda? Nemá SVJ nebo družstvo pojistku na celý barák?
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re:Uplatnění práva na náhradu
« Odpověď #3 kdy: 02 Září 2023, 20:28:16 »

V průběhu celého příběhu jste někdy nějak někomu prokazatelně potvrdil, že jste toho souseda vytopil vy?
IP zaznamenána

SlušnýŘidič

  • Příspěvků: 63
    • Zobrazit profil
Re:Uplatnění práva na náhradu
« Odpověď #4 kdy: 03 Září 2023, 10:43:43 »

Soused má byt v osobním vlastnictví a pojištěn u Generali ČP. Jestli má SVJ pojistku, tak se nejspíš bude vztahovat jen na havárie ve společných prostorech.

Jako na potvoru praskla hadička k baterii v noci, takže to soused zjistil dřív než já a vzbudil mě. Osobně viděl jak to teče z mého bytu a v rámci dobrých sousedských vztahů bych to teď nerad sváděl na někoho jiného.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 002
    • Zobrazit profil
Re:Uplatnění práva na náhradu
« Odpověď #5 kdy: 04 Září 2023, 07:54:54 »

Vy fakt nemáte pojištěnou domácnost?

No, základ bude si odpojišťovny vyžádat všechny dokumenty, aby jste věděl jak se dopočítali oné částky.
IP zaznamenána

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re:Uplatnění práva na náhradu
« Odpověď #6 kdy: 04 Září 2023, 09:58:47 »

Naštěstí nemám toto z vlastní zkušenosti, ale kdesi jsem četl, že se pojišťovny vozí třeba na tom, že hadičky mívají omezenou životnost a měly by se po několika (5?) letech měnit..
Takže z ekvivalentu procesní opatrnosti bych raději s pojišťovnou míň mluvil a zavčasu nastudoval.
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re:Uplatnění práva na náhradu
« Odpověď #7 kdy: 04 Září 2023, 10:23:19 »

Vycházejte z toho, že právo "regresu" pojistitel má - §2820 OZ. Ovšem není to tak, ačkoliv se to snaží pojistitel ve výzvě sugerovat, že se jedná o nárok automatický. Tedy vyzvěte pojistitele, nechť prokáže, že jste škodu zavinil (úmysl nepředpokládám, tedy jste něco zanedbal). Taktéž si dejte pozor na rozdíl mezi skutečně způsobenou škodou (obvyklá cena věci) a "novou cenou" kterou z některých pojištění pojistitel vyplácí.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 002
    • Zobrazit profil
Re:Uplatnění práva na náhradu
« Odpověď #8 kdy: 04 Září 2023, 11:01:53 »

Naštěstí nemám toto z vlastní zkušenosti, ale kdesi jsem četl, že se pojišťovny vozí třeba na tom, že hadičky mívají omezenou životnost a měly by se po několika (5?) letech měnit..
Takže z ekvivalentu procesní opatrnosti bych raději s pojišťovnou míň mluvil a zavčasu nastudoval.

To by musela pojišťovna dokázat. Mít nafocený konkrétní typ té prasklé hadičky a návod od výrobce, že se má striktně po 5 letech měnit a hlavně dokázat, že byla starší 5 let.
Počítám, že v době, kdy si to fotil likvidátor, tak už tam byla hadička nová a stará byla vyhozená.

gumidos:
já to pochopil tak, že on nemá žádnou pojistku. Soused to uplatnil u své pojišťovny a ta teď logicky chce peníze zpět, jelikož plnila za škodu, kterou způsobila jiná domácnost.

Chtělo by to upřesnit čí pojišťovna vlastně peníze žádá.

Pokud moje pojišťovna, tak ta na regres má norok, jedině v případě, že škoda byla způlsobena úmyslně.
« Poslední změna: 04 Září 2023, 11:05:39 od cocomoon »
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re:Uplatnění práva na náhradu
« Odpověď #9 kdy: 04 Září 2023, 11:57:10 »

Upřesňovat není třeba nic - příběh je popsán zcela srozumitelně - regres žádá pojistitel toho poškozeného souseda. "logicky" se to možná jeví, ale rozhodně bych na první "bububu" nereagoval posíláním jakékoliv částky. Tyhle dopisy jsou obvykle textovány bez jakéhokoliv odůvodnění zavinění, či porušení povinností - tedy bych si je nechal poslat a zavinění prokázat.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Uplatnění práva na náhradu
« Odpověď #10 kdy: 04 Září 2023, 11:59:18 »

Soused má byt v osobním vlastnictví a pojištěn u Generali ČP. Jestli má SVJ pojistku, tak se nejspíš bude vztahovat jen na havárie ve společných prostorech.
Nejspíš to s tou pojistkou SVJ bude, jak píšete, ale v rámci chytání stébla bych to ověřil, měli jsme u SVJ donedávna historickou pojistku, kde se ukázalo, že kryje odpovědnost za škodu způsobenou věcí, která je součástí nemovitosti, nezávisle na tom, jestli jde o společnou část nebo součást některé jednotky. Přišli jsme na to náhodou při prověřování identické situace, jako ta vaše, a bylo to vcelku překvapení jak pro pojistníka, tak pojistitele, ale nakonec bylo bez problémů plněno.

Jako na potvoru praskla hadička k baterii v noci, takže to soused zjistil dřív než já a vzbudil mě. Osobně viděl jak to teče z mého bytu a v rámci dobrých sousedských vztahů bych to teď nerad sváděl na někoho jiného.
O dobré vztahy nemusíte mít starost, z popisu plyne, že soused má škodu krytou plněním ze svého škodového pojištění (maximálně po vás může chtít napřímo refungovat, co měl ve své pojistce jako spoluúčast, což bych mu v rámci dobrých sousedských vztahů dal bez keců) a o Černého Petra se hraje mezi vámi a sousedovou pojišťovnou, přičemž to vypadá, že nejspíš zůstane vám.

Pokud škodu způsobila vadná hadička od baterie, půjde nejspíš o škodu způsobenou věcí, za kterou podle § 2937 o. z. odpovídá objektivně její vlastník. Utíká se z toho blbě, ale nějaké skuliny tam teoreticky jsou. Jedna možnost je tvrdit, že to nezpůsobila "věc sama od sebe", např. proto, že je v systému běžně vyšší tlak, než by měl být, nebo že nejsou osazeny nebo nefungují správně redukční ventily, které by tam (podle lokálních podmínek a stáří domu) měly být. Druhá možnost je liberace, příslušná skutková podstata obsahuje objektivní, ale ne absolutní odpovědnost, zprostit se může ten, kdo prokáže, že nezanedbal náležitý dohled. Sice netuším, jak má vypadat takový dohled nad hadičkou, ale pokud byla nová a instaloval ji odborník (obojí by nemělo být až takový problém prokázat i zpětně, nějakou účtenku z hobby marketu seženete, i když samotnou hadičku už nejde prozkoumat, neb je dávno vyhozená), tak by to klapnout mohlo, zejména když odpověd pojišťovně napíše advokát a pojišťovna zavětří, že u soudu by to sice možná vyhrála, ale bylo by to komplikované a zdaleka ne jisté.
« Poslední změna: 04 Září 2023, 12:01:24 od hh »
IP zaznamenána

SlušnýŘidič

  • Příspěvků: 63
    • Zobrazit profil
Re:Uplatnění práva na náhradu
« Odpověď #11 kdy: 06 Září 2023, 17:22:47 »

Máte pravdu v dopisu se o žádném zavinění či porušení povinností nepíše. Vyžádám si tedy další dokumenty od pojišťovny.
Dokazovat asi nebudu mít jak, protože už je to více než půl roku od události a hadičku jsem dávno vyhodil ani jsem si ji nevyfotil.

Pochopili jste správně, že já žádnou pojistku nemám a peníze žádá sousedova pojišťovna, protože on to pojištěné měl a už zaplaceno dostal. Po havárii jsem mluvil se všemi sousedy pode mnou a nabízel i náhradu škody, ale nikdo nic nechtěl. Tak uvidím kolik ještě dorazí dopisů.
IP zaznamenána

SlušnýŘidič

  • Příspěvků: 63
    • Zobrazit profil
Re:Uplatnění práva na náhradu
« Odpověď #12 kdy: 11 Října 2023, 18:52:37 »

Zkusil jsem pojistku SVJ, ale bohužel kryje jen škodu způsobenou majetkem družstva (obsah jádra) a hadička k dřezu už je vybavení domácnosti. Odmítli škodu nahlásit a tak tudy cesta nevedla.

Od pojišťovny jsem si vyžádal podklady, která prokazují mé zavinění a i dokumenty jak vyčíslili škodu. Asi týden trvalo než mi poslali co mají. Dostal jsem fotodokumentaci (zřejmě foceno sousedem hned po havárii), dále záznam o prohlídce, která ale proběhla nejspíš jen distančně a ještě výpočet pojistného plnění, kde jsou uvedeny částky za jednotlivé položky. Částku, kterou po mě vymáhají je nižší než částka, kterou vyplatili. Je tam rozdíl mezi celkovou a skutečnou škodou (rozdíl asi 15%), takže mi nepočítali cenu nové věci.

Zde jen uvádím nejzajímavější věci, které jsou v těch dokumentech

Vyjádření klienta k příčině vzniku škody:
Sousedům praskla v tlaková hadička od pákové baterie u dřezu. Voda protekla nejprve prostupem teplovodního potrubí pro radiátory a poté spárami mezi panely po obvodu místnosti. Poškozena je malba v kuchyni a v ložnici, lamelové obložení v kuchyni a promáčený byl koberec.

Zjištění technika/likvidátora na místě škody:
Projednáno telefonicky, doloženo foto po škodě.

Komentář pro výpočet:
Rozsah škody ověřen prohlídkou, charakter poškození odpovídá uváděné příčině. Cizí zavinění, ani porušení povinnosti ze strany pojištěného a členů jeho domácnosti nebylo zjištěno.

Nikde jsem se nedočetl svoje jméno. Je tam jen ta jedna věta ("Sousedům praskla .."). Stačí jim tohle na prokázání mé viny?
Nejsem si jistý co jim teď odpovědět. Podle rady pana hh, bych se mohl odvolat na § 2937 o. z. a tvrdit, že jsem dohled nezanedbal. Což je nejspíš i pravda, protože kdyby ta hadička i jen trochu tekla všiml bych si toho hned a vyměnil ji.
Máte nějaký další nápad jak pokračovat?
IP zaznamenána

imperator_cz

  • Příspěvků: 80
    • Zobrazit profil
Re:Uplatnění práva na náhradu
« Odpověď #13 kdy: 13 Října 2023, 15:53:10 »

Jojo regresní požadavky jsou svinstvo. Vy se za pár tisíc poučíte, že pojištění domácnosti atd. není tak špatná věc.

Z vlastní zkušenosti doporučuji každému pojistit si odpovědnost (občanskou nebo z vlastnictví nemovitosti)
Mě to zachránilo a nemusel jsem platit 5M pojišťovně souseda - vyplacené pojistné plnění za požár nemovitosti.

IP zaznamenána