30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Nepřepsání vozidla  (Přečteno 3520 krát)

cocomoon

  • Příspěvků: 1 002
    • Zobrazit profil
Re:Nepřepsání vozidla
« Odpověď #15 kdy: 07 Srpna 2023, 12:00:51 »

Stránku s vrakama jsem neznal. Dobrej tip. Ale bohužel tam není.

Na možnost 4. už jsem taky narazil. Akorát to odmítám financovat ze svého.
Budu kontaktovat kupujícího, že by to šlo tímto nenásilným způsobem, pokud mi zaplatí veškeré výlohy.
Akorát už po určitých zkušenostech odmítám nějaké dohody jen na hubu. Takže by to chtělo ošetřit nějak na papíře, že mi to pak uhradí (ale jak?).
Něco ve stylu "jako kupující vozu xxx se zavazuji uhradit veškeré vzniklé náklady na likvidaci vozidla, které jsem na sebe nepřevedl a je v RSV stále veden na původního majitele." Mělo by to nějakou oporu při případném vymáhání?

Pokud na to nepřistoupí, tak podám normální žalobu na určení vlastnictví.
Papíry připadnou jemu, on bude mít starosti se zbavením se auta z registru a ještě by mi měl zaplatit soudní výlohy. (našel jsem rozsudek na netu na stejnou věc).
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Nepřepsání vozidla
« Odpověď #16 kdy: 07 Srpna 2023, 14:32:54 »

Budu kontaktovat kupujícího, že by to šlo tímto nenásilným způsobem, pokud mi zaplatí veškeré výlohy.
Akorát už po určitých zkušenostech odmítám nějaké dohody jen na hubu. Takže by to chtělo ošetřit nějak na papíře, že mi to pak uhradí (ale jak?)
Nejlepší "papír", kterým se něco takového dá ošetřit, je bankovka v hodnotě odpovídající nebo mírně převyšující očekávané náklady. Druhý nejlepší papír je směnka. Třetí nejlepší je uznání dluhu. Mimo stupně vítězů stojí jakákoliv obligace, včetně toho, co navrhujete, a v kategorii DNF jsou nápady zkoušet to žalovat z mimosmluvních titulů, tj. jako odpovědnost za porušení zákona, případně nějak oklikou přes nepřikázané jednatelství, vlastnické žaloby atp.

Pokud na to nepřistoupí, tak podám normální žalobu na určení vlastnictví. Papíry připadnou jemu [...]
Tohle je taky DNF. Nebude to triviální spor. U určovací žaloby je zásadní překážka a to test naléhavého právního zájmu (§ 80 OSŘ). Pokud ve skutečnosti nemáte mezi sebou spor o to, čí je auto, ale pouze o nějaké dílčí plnění z kupní smlouvy (předat potřebné doklady, poskytnout součinnost, splnit regulativní povinnost), lze se zřejmě nápravy domoci žalobou na plnění a to určovací žalobu vylučuje. V reálu je to na prvním stupni dost loterie, ale jelikož jen blbý SOP je zhruba ve výši celkových očekávaných nákladů na řešení No.4, nedává to žádný smysl.
« Poslední změna: 07 Srpna 2023, 14:41:20 od hh »
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 002
    • Zobrazit profil
Re:Nepřepsání vozidla
« Odpověď #17 kdy: 08 Srpna 2023, 11:24:28 »

Našel jsem tento rozsudek

https://justice.cz/documents/15129/2475672/58+Co+246_2019+anonym.pdf/767cd910-badd-4160-b43e-d905b734d5fb

Naléhavý přávní zájem tam odůvodnili takto
Citace
Dospěl  k závěru,  že  žalobce  má
ve smyslu  §  80  o.  s.  ř.  naléhavý  právní  zájem  na požadovaném  určení,  neboť  žalovaný
neposkytl součinnost, v registru vozidel nebyla zaznamenána změna v převodu vlastnického
práva,  soudní  rozhodnutí  je  jediným  způsobilým  podkladem  k tomu,  aby  mohlo
dojít příslušným správním orgánem ke změně zápisu vlastníka vozidla.

V mém případě prý kupující prodal vozidlo dále, aniž by ho na sebe přepsal, ale smlouvu už nemůže najít. Ten co ho koupil tak před pár lety umřel a osud vozu je zcela neznámý.
Podle mě i v mém případě je právní zájem. Vozidlo je psané na mě a kupující už vozidlo nemá, tak nemůže poskytnout žádnou součinnost při přepisu. K dalšímu prodeji nemá žádný důkaz a to, že ho prodal někomu kdo umřel by se dalo označit za účelové tvrzení, které nemá jak doložit.

Ještě se mi nabízí 6 možnost. Jelikož díky kupní smlouvě na mě ČKP nemůže, tak je mi zatím jedno, že jsou ty papíry napsané na mě. Auto neexistuje, tak sním ani nikdo nemůže páchat přestupky.
Třeba takových mrtvol bude v registru čím dál více a někoho časem donutí udělat nějaký schůdný mechanizmus, jak se toho zbavit, aby vyčistili registr vozů.

Nicméně, by byl podle mě zajímavý soudní spor, který by ukázal nedokonalost současného stavu. Když bych chtěl napsat jako vlastníka někoho, kdo už nežije.

PS: co znamená DNF?
« Poslední změna: 08 Srpna 2023, 11:26:16 od cocomoon »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Nepřepsání vozidla
« Odpověď #18 kdy: 11 Srpna 2023, 10:50:19 »

DNF je sportovní terminologie, "did not finish", opak stupňu vítězů, závodník, co nedokončil závod. Sorry za nesrozumitelnost, v mé bublině je to běžný akronym.

S tím naléhavým právním zájmem, já netvrdím, že je to úplně blbě, jen že to je významná překážka a ve finále v konkrétním řízení loterie. Klauzule v § 80 OSŘ je do značné míry gumová a je k tomu obrovská nepřehledná masa judikatury. S výjimkou případů, kde je přípustnost jednoznačná (např. zápis ve veřejném seznamu neodpovídá skutečnosti, případně nějaký jiný zákon na určovací žalobu přímo odkazuje) je to dost na libovůli soudu. Odkazovaný 32 Odo 10/2006 je určitě silný argument a nejspíš by to prošlo, ale určitě by se při třoše hledání dala vyhrabat prejudikatura podporující opačný závěr, a soud, kdyby chtěl, by si v pohodě odůvodnil odlišný postup.

Jinak máte pravdu, že akademicky to zajímavé je. Zejména tedy v situaci, že chcete podat jen tzv. negativní určovací žalobu (což je mj. i jedna z věcí, kterou se to liší od 32 Odo 10/2006). I kdyby soud uznal nahléhavý právní zájem a žalobě vyhověl, není moc jasné, co si s tím pak počne registr. ZPPPK s ničím takovým nepočítá - asi by se opět muselo jít oklikou přes GDPR a obecné právo na to, aby ve veřejnoprávní evidenci nebyly na věky věků chybné údaje jen proto, že chybí konkrétní procesní postup k nápravě.
IP zaznamenána