30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Multibonus ?  (Přečteno 3473 krát)

Jojoba

  • Příspěvků: 437
    • Zobrazit profil
Multibonus ?
« kdy: 29 Ledna 2023, 19:26:12 »

Zdravím ,
nějakou dobu mi hlodá na posledních šedých buňkách rovnováha mezi bonusem a malusem.  Mám pár let na sebe zákonné pojištění čtyř vozidel, na které mi s lety naskákal bonus standartně a uplatněný na všechny. Před nějakým rokem jsem pak v nějaké strkanici přišel k jednomu zavinění s uplatněním plastové škody a malusu/ztrátě bonusu.  Na všechna čtyři vozidla. Terazky mi opět nabíhaji měsíce na nový bonus, ale stejně, jako bych provozoval a platil pojištění jen na jedno. I když vlastně platím 4x, a tedy si myslím, že by měly ty měsíce na bonus nabíhat taky 4x.
Našlo by totok někde oporu ?
IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 421
    • Zobrazit profil
Re:Multibonus ?
« Odpověď #1 kdy: 29 Ledna 2023, 21:59:24 »

Tak tímhl ejsem se taky zabýval, ale vypadá to, že ty podmínky jsou opravdu takhle nesmyslně nastavené.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 189
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Multibonus ?
« Odpověď #2 kdy: 29 Ledna 2023, 22:08:47 »

Bonus/malus si pojistovny delaji samy - zasvedceni tomu rikaji "blackbox" a kontroluje to CNB, to je tak cele co se mi podarilo o tom zjistit.
Smysl asi v tom neni to spravne hledat podle vsech co s tim prisli jen trochu blize do styku,
Takze mozna 106. CNB pozadat.
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

urbann

  • Příspěvků: 345
  • s
    • Zobrazit profil
Re:Multibonus ?
« Odpověď #3 kdy: 29 Ledna 2023, 23:23:46 »

Jako multibonus máte přece manželku a další rodinné příslušníky, takže můžete mít vždy vysoký bonus i bez toho, abyste měl 4 auta.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 000
    • Zobrazit profil
Re:Multibonus ?
« Odpověď #4 kdy: 30 Ledna 2023, 05:50:47 »

Taky mám víc aut. A když mě to kdysi zajímalo, tak jsem někde dohledal, že souběžné pojištění více aut se vždy počítá jako by bylo pojištěno pouze jedno auto.
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Multibonus ?
« Odpověď #5 kdy: 30 Ledna 2023, 05:53:51 »

Jako multibonus máte přece manželku a další rodinné příslušníky, takže můžete mít vždy vysoký bonus i bez toho, abyste měl 4 auta.
No to tak není právě, určitě vypočítají vyšší pojistné tomu, kdo dosud povinné ručení neměl, než tomu, kdo ho měl dlouho a má jen jednu zaviněnou pojistnou událost. Jak to je ale s malusem u havarijního pojištění, to nevim, havarijní pojištění nemám.
Já když měl kdysi zaviněnou pojistnou událost, tak mi pojišťovna zvýšila za trest pojistné na povinném ručení a jé přešel k jiné pojišťovně, kde jim jedna pojistná událost nevadila, respektive z bonusu, který se počítal v měsících, mi odečetli 12 měsíců za 1 pojistnou událost, což nemělo u některých pojišťoven na výši pojistného vliv. Ale každá pojišťovna si počítá výši pojistněho v kombinaci s bonusem a malusem jinak.
« Poslední změna: 30 Ledna 2023, 05:58:44 od alo.is »
IP zaznamenána

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:Multibonus ?
« Odpověď #6 kdy: 30 Ledna 2023, 09:03:58 »

Taky mám víc aut. A když mě to kdysi zajímalo, tak jsem někde dohledal, že souběžné pojištění více aut se vždy počítá jako by bylo pojištěno pouze jedno auto.
Ono to nějakou logiku má. Pokud ohodnocují pojištěnce (fyzická osoba s předpokladem toho, že to i řídí), pak ten toho fyzicky najezdí v provozu stejně jako by měl jedno auto - má jen jednu prdel.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 649
    • Zobrazit profil
Re:Multibonus ?
« Odpověď #7 kdy: 30 Ledna 2023, 10:44:30 »

je to problém nejen tzv. "flotilových" pojistek, ale každého, kdo je pojistníkem na více smlouvách.  Na straně jedné je vyšší vyjednávací síla při sjednání výhodnější ceny, na straně druhé se pak škoda jednoho vozidla promítne do ceny veškerých vozidel - odpovídá do §3b, zák. 168/1999 - zohledňuje se "škodný průběh pojistníka".  Pro leasingy apod. je pak "určena" další věta, která umožňuje škodný průběh diferencovat pro různé provozovatele, byť mají shodného pojistníka u svých vozidel.
Nějak netuším, jak by si to Jojoba představoval řešit - škodí jedno auto, malus pouze pro toto jedno auto? A při prodeji....?
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Multibonus ?
« Odpověď #8 kdy: 30 Ledna 2023, 11:05:44 »

A škoda - ve smyslu bonusu jde za pojištěncem nebo za řidičem který řídil ?
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 649
    • Zobrazit profil
Re:Multibonus ?
« Odpověď #9 kdy: 30 Ledna 2023, 12:13:21 »

Moc nerozumím otázce...
Pojištěnec = pojištěná osoba = pro účely povinného ručení "každá osoba, která je povinna nahradit újmu" = i řidič :)
Pojistník = osoba uzavírající pojistnou smlouvu = osoba, které je kalkulován bonus.

Tedy na co se ptáte?
IP zaznamenána

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 923
    • Zobrazit profil
Re:Multibonus ?
« Odpověď #10 kdy: 30 Ledna 2023, 12:27:23 »

Taky mám víc aut. A když mě to kdysi zajímalo, tak jsem někde dohledal, že souběžné pojištění více aut se vždy počítá jako by bylo pojištěno pouze jedno auto.
Ono to nějakou logiku má. Pokud ohodnocují pojištěnce (fyzická osoba s předpokladem toho, že to i řídí), pak ten toho fyzicky najezdí v provozu stejně jako by měl jedno auto - má jen jednu prdel.
S tim, ze to ma logiku si dovolim nesouhlasit. Podle stejne logiky jedne prdele, by melo platit, ze auto, ktere stoji v garazi/na parkovisti nepotrebuje mit zaplacene PR. Ergo kladivko - nedava zadny smysl, aby takovy ridic, ktery ma jen jednu prdel, platit deset PR na svych deset aut, kdyz deviti z nich nikdo jiny nejezdi.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 649
    • Zobrazit profil
Re:Multibonus ?
« Odpověď #11 kdy: 30 Ledna 2023, 12:52:48 »

S tim, ze to ma logiku si dovolim nesouhlasit. Podle stejne logiky jedne prdele, by melo platit, ze auto, ktere stoji v garazi/na parkovisti nepotrebuje mit zaplacene PR. Ergo kladivko - nedava zadny smysl, aby takovy ridic, ktery ma jen jednu prdel, platit deset PR na svych deset aut, kdyz deviti z nich nikdo jiny nejezdi.
Tohle není logika, ale hůl na psa. Pro auto, stojící v garáži, můžete deponovat RZ a máte po problému. Shodně pak těch můžete postupovat u těch 9 vozidel z 10, pokud s nimi skutečně nikdo nejezdí.
Prostě máme tento systém - vozidlo = pojistka. Nemáme systém jiný - např. zahrnutí pojištění přímo do daně při registraci vozidla, pojištění uzavřené na osobu řidiče atd. Je těžké nadávat na systém, když ostatní systémy neznáte.
IP zaznamenána

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re:Multibonus ?
« Odpověď #12 kdy: 30 Ledna 2023, 12:58:01 »

K tomuto se hodí podotknout, že některé pojišťovny (ČPP co vím) berou v potaz bonus/malus provozovatele vozidla a nikoli bonus/malus pojistníka.
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 649
    • Zobrazit profil
Re:Multibonus ?
« Odpověď #13 kdy: 30 Ledna 2023, 16:13:42 »

Znovu - §3b, odst. 2) zákona 168/1999. Zohledňuje se škodní průběh pojistníka. Ujednat odchylně sice lze, ale pokud se nejedná o leasing, nechápu, proč by to pojistitel dělal.
IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 421
    • Zobrazit profil
Re:Multibonus ?
« Odpověď #14 kdy: 30 Ledna 2023, 16:39:39 »

ČPP skutečně bere v úvahu toho, kdo je v "malém techničáku", tedy provozovatele vozidla. Bez ohledu na to, kdo je pojistník.
IP zaznamenána