30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Možné lhůty u "Rozhodnutí"  (Přečteno 1817 krát)

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Možné lhůty u "Rozhodnutí"
« kdy: 07 Ledna 2023, 05:50:21 »

Zdravím, stala se mi nemilá věc. Jednou po rušném dni jsem po půlnoci něco sesmolil (nemá v tomoto kontextu žádný význam) a poslal  z DS fyzické osoby (používám DATOVKU od NIC). Ráno došla SMS že do téže datovky předchozí den přišla zpráva. Bohužel jsem ten den nekontroloval soukromý email a tam jsem našel :

Do datové schránky "Pirát", typ schránky Fyzická osoba, dorazila nová datová zpráva do vlastních rukou číslo 123..... s předmětem "Rozhodnutí". Odesílatelem zprávy je datová schránka "Zkurvený kraj" (ID schránky: xxxxxx).
V DATOVCE žádnou novou příchozí zprávu nevidím, ale obávám se že tím odesláním jsem vyvolal doručení toho rozhodnutí. Pravděpodobně půjde o rozhodnutí ohledně odvolání proti SPRDELI.

A teď vlastní dotaz - jaké lhůty na nějakou reakci u takového rozhodnutí mohou nastat. Vím že v případě příkazu to je 8 dní, takže to by se čekat 10 dní na výběr zle nevyplatilo.
Díky za radu. 

Edit: prekluze očekávaného incidentu nastane až v 02/2023 takže dřívější doručení by nemělo mít fatální následek. Ale člověk neví.
« Poslední změna: 07 Ledna 2023, 05:56:34 od pk202 »
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:Možné lhůty u "Rozhodnutí"
« Odpověď #1 kdy: 07 Ledna 2023, 14:04:20 »

U rozhodnutí je odvolací lhůta 15 dnů. Pokud chybí poučení nebo je vadné, pak 90 dnů.

Nicméně pokud se jedná o rozhodnutí SO2 o odvolání proti rozhodnutí SO1, pak podat odvolání nelze vůbec. Lze podat správní žalobu ve lhůtě 2 měsíce, námět na přezkum ve lhůtě 10 měsíců (tady si nejsem 100% jistý) a nebo žádost o obnovu řízení, kde jsou lhůty poněkud komplikovanější.
IP zaznamenána

jakubb

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 560
    • Zobrazit profil
Re:Možné lhůty u "Rozhodnutí"
« Odpověď #2 kdy: 07 Ledna 2023, 16:58:36 »

Nikoli nezbytně, datové schránky mají systém takzvané odchozí brány. Pokud se desktopový klient připojí pouze za účelem odeslání zprávy, tak se přijaté zprávy nepovažují za doručené. Už dříve to o tom mluvil pan hh, hledejte výraz: odchozí brána.
IP zaznamenána

EagleF1

  • Příspěvků: 17
    • Zobrazit profil
Re:Možné lhůty u "Rozhodnutí"
« Odpověď #3 kdy: 01 Února 2023, 08:22:05 »

Dovolím si jen krátce připsat, že doba pro podání správní žaloby je 60 dní; 2 měsíce může být 59, 61 nebo 62 dní a pak může být kauza v loji. Mám tu zkušenost:-(
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Možné lhůty u "Rozhodnutí"
« Odpověď #4 kdy: 01 Února 2023, 09:04:59 »

Lhůta je 2 měsíce (§ 72 SŘS) a pravidla pro počítání lhůt (§ 40 SŘS) jsou stejná jako v jiných procesních předpisech, včetně víkendového pravidla a zachování lhůty, je-li v ní úkon odeslán poštou. U lhůty určené slovy "do dvou měsíců" je tedy třeba podat (nebo alespoň odeslat) žalobu nejpozději v den s datem D. M+2. Y, kde D. M. Y je den oznámení napadeného rozhodnutí žalobci (pozor, nemusí se nutně shodovat s dnem nabytí PM, i když obvykle tomu tak u řízení s jedním účastníkem bude). Je-li D. M+2. Y nepracovní, posouvá se konec lhůty na nejbližší následující pracovní den.

Teoreticky by nějaký zvláštní zákon mohl lhůtu pro podání žaloby v konkrétní situaci (např. proti určitému typu rozhodnutí) stanovit jinak, a jelikož nejsem chodící encyklopedie a o konzistentnosti kocourkovského právního řádu nemám žádné iluze, tak to nemůžu vyloučit, ale dost pochybuju, že by někdo měl potřebu dělat nepřímou novelu SŘS, jejímž obsahem by bylo nahrazení 2 měsíců 60 dny.

Jo a ještě technická - 2 měsíce může být i 60 dní. A pokud byste počítal i víkendové pravidlo, je ten rozptyl ještě větší. Ale pokud z libovolného důvodu potřebujete tu lhůtu počítat ve dnech, tak nedojde-li k reformě kalendáře, lze použít konstantu 59 jako dolní mez.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Možné lhůty u "Rozhodnutí"
« Odpověď #5 kdy: 01 Února 2023, 18:16:53 »

Díky již je vše vyřízeno a pravdu měl jakubb, odesláním zprávy nedošlo k doručení a navíc ještě na doručení již zafungovalo weekendové pravidlo.
V písemnosti byl WIN :)
« Poslední změna: 01 Února 2023, 18:18:44 od pk202 »
IP zaznamenána