30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Nepřepis vozidla, ČKP, zrušení?  (Přečteno 5422 krát)

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Nepřepis vozidla, ČKP, zrušení?
« Odpověď #15 kdy: 09 Ledna 2023, 10:51:57 »

Ze zvědavosti ... pokud ČKP stačí k vyvrácení zákonné domněnky dle § 4(2) ZPOV to, že registrový vlastník/provozovatel předloží nějakou kupní smlouvu, jak bude ČKP postupovat, pokud vás kupující pošle do háje (resp. taky předloží nějakou smlouvu, je nekontaktní atp.)?
IP zaznamenána

l_oupi

  • Příspěvků: 232
    • Zobrazit profil
Re:Nepřepis vozidla, ČKP, zrušení?
« Odpověď #16 kdy: 09 Ledna 2023, 12:28:15 »

To mě také zajímá, jak je vyřešeno cyklení dalších smluv.
IP zaznamenána

ČKP

  • Příspěvků: 12
    • Zobrazit profil
Re:Nepřepis vozidla, ČKP, zrušení?
« Odpověď #17 kdy: 17 Ledna 2023, 11:11:48 »

Dobrý den, cyklení smluv zabránit nelze, protože ten prvotní kámen úrazu je již v nepřepsání vozidla. V případě, že nám další oslovený kupující opět doloží, kupní smlouvu, která prokáže, že vozidlo prodal ještě před vznikem tohoto nepojištěného období dál, budeme kontaktovat dalšího kupujícího. V případě, že se ho nepojištěné období bude týkat částečně (vozidlo prodal v průběhu nepojištěného období), budeme po něm požadovat úhradu za období, do kterého vozidlo vlastnil. Zbylou část budeme požadovat po novém vlastníkovi. Každý tedy bude zodpovídat za svou část nepojištěného období. Zároveň ale vzhledem k nepřepsání vozidla a tím nesplnění zákonné povinnosti  změny zápisu vlastníka v RSV do 10 dní po prodeji/zakoupení vozidla, jak ukládá zákon, riskuje prodávající i kupující od správního orgánu (obecního úřadu obce s rozšířenou působností) uložení pokuty až do výše 50.000,- Kč. Tato zákonná povinnost se totiž týká jak prodávajícího, tak kupujícího.
Česká kancelář pojistitelů
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Nepřepis vozidla, ČKP, zrušení?
« Odpověď #18 kdy: 17 Ledna 2023, 12:08:48 »

ČKP: Tedy pokud správně čtu mezi řádky, pokud s vámi někdo vyběhne smlouvou (či řetězcem smluv) vedoucích až k nějaké ekonomické mrtvole, tak sice své výpalné odepíšete, patrně proto, že náklady na vlastní podrobné šetření, kdo byl v rozhodné době skutečným vlastníkem, a zda předkládané smlouvy nejsou jen fingované, by převýšily (potenciální) zisk. Ale abyste si spravili chuť, všechny zúčastněné nabonzujete správnímu orgánu. No potěš, práce v takové "firmě" zřejmě vyžaduje silný žaludek ...
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re:Nepřepis vozidla, ČKP, zrušení?
« Odpověď #19 kdy: 17 Ledna 2023, 16:16:38 »

Pokud k dalšímu článku "řetězu" dojde "do 10 pracovních dnů od převodu vlastnictví"  a nalezneme-li dostatečný počet Helmutů, pak ostrouhá i správní orgán....
Mám pocit, že kolega ČKP asi dost lže v popisu svého postupu.
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Nepřepis vozidla, ČKP, zrušení?
« Odpověď #20 kdy: 17 Ledna 2023, 17:35:46 »

Také pochybuji, mají přece svoji oběť jistou, toho kdo je zapsán v registru vozidel jako provozovatel, nebudou nic vymáhat po účastnících smluv.
IP zaznamenána

ČKP

  • Příspěvků: 12
    • Zobrazit profil
Re:Nepřepis vozidla, ČKP, zrušení?
« Odpověď #21 kdy: 27 Ledna 2023, 13:53:11 »

Dobrý den, cílem našich odpovědí zde, je pomoci vyřešit situace, se kterými se motoristé setkávají a upozornit je na širší souvislosti a dopady, které se pojí s nedodržením zákonné povinnosti mít sjednané povinné ručení. Považovali jsme tedy v tomto příspěvku za důležité, nejen poradit ve vztahu k ČKP, kdy se situace dá vyřešit doložením kupní smlouvy, ale i upozornit na riziko možné sankce ze strany správního orgánu, aby tak motorista předešel případným dalším nepříjemnostem a překvapením.

Tak tedy pro další vysvětlení co se týká nepřepsání vozidla. Zápis změny vlastníka v registru má z pohledu práva pouze deklaratorní povahu, tzn. že pouze osvědčuje vznik, změnu či zánik právní skutečnosti, která již nastala bez ohledu na to, zda a kdy byla do registru zapsána. Občanský zákoník jasně stanovuje, že k převodu vlastnického práva u movitých věcí dochází již samotnou účinností smlouvy. Pro změnu vlastníka vozidla je tedy rozhodující datum přechodu vlastnického práva sjednaného v kupní smlouvě, nikoli zápis do RSV. Vytváření fiktivních kupních smluv určitě nedoporučujeme, to je již trestný čin. Sjednat si povinné ručení, nebo zaplatit za svou chybu, byť je to jakkoli nepříjemné, je přece mnohem jednodušší a navíc správné.
Česká kancelář pojistitelů
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Nepřepis vozidla, ČKP, zrušení?
« Odpověď #22 kdy: 27 Ledna 2023, 15:13:03 »

ČKP: Díky za objasnění vaší motivace sem přispívat, klidně si zde své "širší souvislost a dopady" ventilujte. Ale pokud na jednoduchou otázku, jak bude ČKP postupovat v konkrétní situaci, odpovíte mj., že někdo riskuje pokutu, tak se nezlobte, pokud to čtu tak, že ČKP svým postupem toto "riziko pokuty" významně navýší.

K vaší přednášce stran povahy zápisu do RV nosíte sovy do Athén, tohle zde (předpokládám) všichni, kdo se o věc hlouběji zabývají, vědí. Navíc to extrémně zjednodušujete, řešíte jen soukromoprávní vlastnictví a pomíjíte, že povinnost platit ČKP výpalné za nepojištěné vozidlo mají solidárně vlastník a provozovatel tohoto vozidla, a také to, že sice (z mnoha různých příčin) může být nesoulad mezi RV a soukromoprávní realitou, ale zároveň zákon 168/1999 Sb. konstruuje vyvratitelnou doměnku, tedy v případě sporu by to, že vozidlo mělo jiného vlastníka/provozovatele než je uvedeno v RV, musel prokazovat ten, kdo na tom bude mít právní zájem.
IP zaznamenána

l_oupi

  • Příspěvků: 232
    • Zobrazit profil
Re:Nepřepis vozidla, ČKP, zrušení?
« Odpověď #23 kdy: 10 Února 2023, 15:32:03 »

Ještě v rámci téma ČKP, právě mě kontaktovala známá, že loni v létě neměla na úhradu pojistky, tak ji nechala zrušit a obnovila ho po 3 měsících a začala zase jezdit. No ČKP chce skoro 5k, na to jim nasr.t. Lze to ještě obejít? Vozidlo bylo odstavené a nejezdila, neměla ani na benzín.
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 142
    • Zobrazit profil
Re:Nepřepis vozidla, ČKP, zrušení?
« Odpověď #24 kdy: 10 Února 2023, 21:33:22 »

Obávám se, že to je opravdu hodně špatně. Pokud Vaše známá neměla na úhradu pojistky a ani na provoz auta, měla dát jeho značky do depozitu (a zajistit, aby auto nestálo na veřejné komunikaci). Což pak by v okamžiku požadavku na zprovoznění znamenalo nepřijít o platnost technické, protože bez značek by to musela na technickou a zpět nechat odtáhnout. A platnou technickou musí mít v okamžiku, kdy chce značky z depozitu vyzvednout…
Bez značek v depozitu nelze zrušit povinné ručení…
IP zaznamenána

l_oupi

  • Příspěvků: 232
    • Zobrazit profil
Re:Nepřepis vozidla, ČKP, zrušení?
« Odpověď #25 kdy: 10 Března 2023, 09:40:45 »

Ha, ČKP se ozvalo, pač sem byl udán původním majitelem. Dotaz, ČKP nemá povinnost posílat do DS? Přišlo obyč, zahlédl jsem dopis jen jak zrovna odlétal neboť ho vítr odfouknul :-D
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 002
    • Zobrazit profil
Re:Nepřepis vozidla, ČKP, zrušení?
« Odpověď #26 kdy: 10 Března 2023, 09:45:27 »

Nemá, nedavno se to řešilo.
IP zaznamenána

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re:Nepřepis vozidla, ČKP, zrušení?
« Odpověď #27 kdy: 10 Března 2023, 09:54:13 »

Řešil jsem to před časem já. ČKP nejspíš není OVM a posílá na adresu provozovatele v techničáku. Já naštěstí věděl, že mě výpalné za pár dní čeká, a kontaktoval jsem ČKP iniciativně, aby mi doručovali do datovky, což se stalo a já pak zaplatil..
Jenže kdybych to netušil, bůhví jak bych se o tom dověděl, když mezi lidmi je zakořeněný úzus, že když člověk nežije na trvalé adrese, že to vyřeší datovka..
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 423
    • Zobrazit profil
Re:Nepřepis vozidla, ČKP, zrušení?
« Odpověď #28 kdy: 10 Března 2023, 10:51:48 »

... že když člověk nežije na trvalé adrese, že to vyřeší datovka..
Není problém zaregistrovat si na úřadu doručovací adresu.
IP zaznamenána

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re:Nepřepis vozidla, ČKP, zrušení?
« Odpověď #29 kdy: 10 Března 2023, 13:02:11 »

Jasně, ale jsou tu dva aspekty:
- doručovací adresa neřeší, že ČKP posílá na adresu v techničáku, kterážto je shodná s trvalou adresou,
- doručovací adresu nejspíš všichni datovkoví lidi považují za zbytečnou, protože přece mají datovku.
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita