30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Nepřepis vozidla, ČKP, zrušení?  (Přečteno 5417 krát)

l_oupi

  • Příspěvků: 232
    • Zobrazit profil
Nepřepis vozidla, ČKP, zrušení?
« kdy: 03 Ledna 2023, 20:31:15 »

Ahoj,

jako spousta jiných i já jsem debil prodal vozík a dal kupujícímu podklady k přepisu, ten to nepřepsal samozřejmě, navíc jsem ani já vozík nepřepsal no, bylo to v roce 2016, povinné ručení bylo na mého otce, platil jsem ho až do teď, protože jsem si myslel, že to je pojistka na vozík, co mám v garáži, ale otec umřel, tak se pojistka zrušila no a teď přišla původnímu majiteli ČKP. Podle ČKP zároveň vozík nebyl nikdy a nikde pojištěn.

No, co teď? Vozík nedohledáme, aktuálního držitele také ne. Možná je vozík už v kovošrotu. Původní majitel je bývalí příslušník, pobírající už rentu a nemůže si dovolit jen tak třeba dojít na úřad a nahlásit třeba ztrátu dokladů. Přepis na mě není už teď možný, když není vozík, není evidenční kontrola.
IP zaznamenána

asmodeus

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 630
    • Zobrazit profil
Re:Nepřepis vozidla, ČKP, zrušení?
« Odpověď #1 kdy: 03 Ledna 2023, 21:15:54 »

Váš zesnulý otec byl ofiko majitelem a platil POV pořád? A došlo k fyzickému prodeji, ale ne přepisu?
Původním majitelem myslíte otce, nebo někoho třetího, nebo dokonce čtvrtého?

Asi bych ČKP poslal kopii úmrtního listu s tím, že vůbec nevím, o co jde a uvidíte, ale třeba je to všechno úplně jinak, ztrácím se v tom.
« Poslední změna: 03 Ledna 2023, 21:18:21 od asmodeus »
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 020
    • Zobrazit profil
Re:Nepřepis vozidla, ČKP, zrušení?
« Odpověď #2 kdy: 03 Ledna 2023, 21:26:23 »

Chápu správně, že ČKP chce výpalné po exfízlovi?
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Nepřepis vozidla, ČKP, zrušení?
« Odpověď #3 kdy: 04 Ledna 2023, 03:35:55 »

Pochopil jsem to tak, že jste koupil v roce 2016 přívěs, nepřepsal ho na sebe, váš otec platil povinné ručení, přívěs jste pak prodal, nevíte komu, nepřepsal jste ho a povinné ručení platil otec dál. Po smrti otce přestalo být hrazeno povinné ručení a ČKP vymáhá peníze od toho, který vám ho prodal.
Smůlu má tedy on a ne vy. Proč to řešíte? Ať si to vyřeší on. Maximálně po vás může vymáhat náhradu škody za to, co uhradí ČKP, pokud může prokázat, že vám přívěs prodal. A to pochybuju, že by byl úspěšný s takovou žalobou u soudu, udělal chybu, že nepřevedl přívěs v registru na vás. Samozřejmě může se také mstít, propíchnout pneu, zapálit auto, barák, nevím jestli je toho schopen?
Aby zanezil dalšímu narůstání dluhu vůči ČKP, měl by nahlásit na registru vozidel ztrátu technického průkazu, ztrátu registrační značky a novou registrační značku dát do depozitu. Jestli to tak stačí nechat v depozitu na věčné časy, to nevím.
« Poslední změna: 04 Ledna 2023, 05:55:06 od alo.is »
IP zaznamenána

ateliersk

  • Příspěvků: 123
    • Zobrazit profil
Re:Nepřepis vozidla, ČKP, zrušení?
« Odpověď #4 kdy: 04 Ledna 2023, 10:24:31 »

Citace
Aby zanezil dalšímu narůstání dluhu vůči ČKP, měl by nahlásit na registru vozidel ztrátu technického průkazu, ztrátu registrační značky a novou registrační značku dát do depozitu. Jestli to tak stačí nechat v depozitu na věčné časy, to nevím.

to si zadelava na podvod protoze jednak lze o tom ze ztratil TP, RZ a pokud to da do depozitu a nema vozik (vozidlo) odstavene mimo verejnou komunikaci a tedy pod kontrolou, tak pripadny pruser s nim spachany pujde za nim (podepisujete pri depozitu prohlaseni o tom ze vozidlo je odstavene mimo verejnou komunikaci). Pokud nema kupni smlouvu, tak ma bud moznost na registru vozidel zazadat o vymaz s tim ze vozidlo je jiz zlikvidovane, a to ze je v registru je pouze bordel pri preklopeni registru do elektronicke podoby a o tomto aktu informovat CKP. Pokud neuspeje, tak nahlasit kradez na PCR a s tim opet na registru vozidel zazadat o zruseni registrace s tim ze nema vozidlo pod kontrolou a tudiz za nej nemuze zodpovidat. Pokud ma kupni (prodejni smlouvu), tak bych to zkusil u CKP hodit na noveho majitele ....
« Poslední změna: 04 Ledna 2023, 11:46:18 od ateliersk »
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re:Nepřepis vozidla, ČKP, zrušení?
« Odpověď #5 kdy: 04 Ledna 2023, 10:31:16 »

Parádní popis....

vidím již dva výklady celé situace a tedy přidám třetí....
Mám pocit, že píšete o dvou vozíkách - jeden jste prodal, předal doklady a nepřepsal., druhý vozík stojí v garáži a myslel jste, že jste na něj platil POV. Nechápu, jak se "původní majitel" liší od vašeho otce- jsou to skutečně jiné osoby?

Shrnutí - chcete-li radu, popište to tak, aby to bylo pochopitelné a nebylo třeba doplňujících dotazů....
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Nepřepis vozidla, ČKP, zrušení?
« Odpověď #6 kdy: 04 Ledna 2023, 11:58:20 »

Nebudu moralizovat na téma lajdáctví při (ne)přepisování vozidel, ať už ve chvíli jejich faktického pořízení i následného prodeje. Ale pokud je současný stav takový, že daný vozík neprovozujete, nedržíte, ani jinak neužíváte, a zároveň nejste v žádné roli zapsaný v registru, řekl bych, že to v zásadě není váš problém, a můžete jen popřát hodně štěstí tomu, čí problém to je.

Vás by teoreticky mohla dohnat pokuta za to, že jste neprovedl přepis na sebe při koupi vozíku. Jsou rozporuplné názory na to, zda v případě, že měl přepis proběhnout dávno (a aktuálně už navíc nejste vlastník ani provozovatel), zda jde o tzv. trvající delikt, a od kdy se počítá promlčení. Ale v tomto případě je to fuk, protože stejně s tím vy osobně teď nemůžete nic dělat, tedy dokud vás někdo z něčeho neobviní, nemá smysl se tím trápit.

Teoreticky by vás mohla dohnat povinnost platit výpalné (tzv. příspěvek) ČKP po dobu, kdy jste fakticky vozík provozoval, ale pouze v případě, že by někdo ČKP vaše vlastnictví a provozování (v soukromoprávním smyslu) věrohodně prokázal. Je zde také drobný rozpor, vy tvrdíte, že nějakou pojistku na ten vozík jste platili (předpokládám, že minimálně po dobu, kdy jste ho i provozovali), kdežto ČKP prý (předpokládám, že registrovému provozovateli) píše, že nebyl pojištěn nikdy. Je klidně možné, že v tom má bordel ČKP, resp. že nemá správná data od pojišťovny, kde byl vozík pojištěn, nebo že se jim to z nějakého důvodu nepropojilo. Každopádně pokud umíte prokázat, že po dobu, kdy jste vozík fakticky vlastnil a provozoval, že byl současně pojištěný, snadno se ubráníte ČKP i v případě, že by to na vás zkoušeli (ale viz výše, je velmi nepravděpodobné, že by po vás vůbec šli, pokud tomu sám nepůjdete naproti, mnohem snazší kořist je pro ně původní registrový majitel).

Pak je tu samozřejmě možnost, že po vás bude chtít náhradu škody původní majitel, který to nejspíš odnese, ale pokud tady nemáte nějaké silné neformální vazby, tak ho klidně můžete poslat do háje. Uplatnit to u soudu sám nezvládne, a pro advokáty to nebude zajímavé, šlo by o věcně velmi složitý spor o pár šupů, náklady vysoce přesáhnou jistinu. I kdyby to přesto zkusil, prohraje, protože to, že to původně nepřepsal, je jeho odpovědnost stejně jako vaše.
IP zaznamenána

l_oupi

  • Příspěvků: 232
    • Zobrazit profil
Re:Nepřepis vozidla, ČKP, zrušení?
« Odpověď #7 kdy: 04 Ledna 2023, 12:56:36 »

Vidím, že jsem způsobil zmatek, uvedu přesněji:

Máme "vozík", ten je pouze 1, který řešíme. Vozík jsem koupil já v 09/2016 od otce mého kamaráda. Tento vozík jsem dostal s veškerou důvěrou, plnou mocí, atd... ale ještě ten měsíc jsem vozík prodal dál se všemi dokumenty. Povinné ručení jsem tehdy udělal na mého otce, protože jsem měl i původně v plánu to napsat na něj.

09/2016 tedy vozík prodán a majitel zůstal stále otec mého kamaráda. Povinné se platilo i nadále, i když jsem majitel nikdy nebyl a nikdy se to nepřepsalo, prostě těch 150 Kč/rok vždy někdo zaplatil a neřešilo se. Jenže můj otec, na kterého povinné ručení bylo zemřel a tak pojistka zanikla 08/2022. No a ČKP teď vymáhá od 08/2022  do teď. Podle serveru ČKP ale vozík stále pojištěný není, takže to možná ještě bude pokračovat.

Jelikož se jedná o známého, tak chci být v tomto součinný a nějak to vyřešit, byl jsem debil že jsem to nepřepsal.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Nepřepis vozidla, ČKP, zrušení?
« Odpověď #8 kdy: 04 Ledna 2023, 13:31:06 »

No v zásadě platí vše, co jsem napsal výše. Váš problém to formálně není, aktuálně (2022) nejste majitel/provozovatel ani ve smyslu soukromého práva, ani formálně dle zápisu v RV, tedy není co řešit. Že chcete původnímu majiteli poskytnout součinnost je hezké, akorát když nemáte ani vozík, ani originál TP, ani nefigurujete v RV, tak toho není moc, co byste pro něj mohl udělat.

Z té koupě a následného prodeje máte nějaké smlouvy nebo jiné papírové stopy? Hlavně o prodeji tomu aktuálně nedosažitelnému majiteli (o transakci mezi otcem kamaráda a vámi můžete tvrdit cokoliv, co vám bude vyhovovat, pokud se na tom dohodnete, třeba že z vaší strany šlo jen o zprostředkování prodeje).

Kolik to výpalné aktuálně činí? Pokud to jsou drobné, bylo by asi v rámci "damage control" rozumné to zaplatit, pokud cítíte spoluodpovědnost, klidně na to můžete panu ex-fízlovi přispět, nestačí-li mu, chudinkovi, jeho renta. Dalším krokem by měla být snaha dohnat buď aktuálního majitele vozíku, nebo vozík. Případně provést nějakou formální likvidaci, resp. uložení do depozitu, jak už máte výše, ale to by měl být až další krok po vážně míněné snaze současného provozovatele dohnat, případně máte-li jistotu, že je už vozík fyzicky někde ve šrotu. Protože pokud jezdí, tak tím formálním vyřazením z provozu můžete jeho aktuálnímu uživateli způsobit nemalé problémy, které by se od něj klidně mohly i odrazit na vás, tedy pro tento scénář je třeba připravit si předem dostatečné krytí.
« Poslední změna: 04 Ledna 2023, 13:32:57 od hh »
IP zaznamenána

l_oupi

  • Příspěvků: 232
    • Zobrazit profil
Re:Nepřepis vozidla, ČKP, zrušení?
« Odpověď #9 kdy: 04 Ledna 2023, 13:57:25 »

Dokument, který jsem osobně viděl, tak je kupní smlouva z exfízla na mě. Já už žádnou kupní smlouvu nemám, nedohledal jsem. Vozík může být kdekoliv, netuším, zda ještě existuje, zda ho někdo má, ale jelikož to je cca 8 let, tak pochybuji, že by ten co to ode mě kupoval ještě držel a nebo snad měl schovanou kupní smlouvu.

Je tam sazba 4 Kč/den, dělá to tedy asi 600 Kč aktuálně. Pojistku snad zatím sjednám na sebe, ať je klid od ČKP a vozík se snad budeme snažit nějak dopátrat, i když nevím jak.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Nepřepis vozidla, ČKP, zrušení?
« Odpověď #10 kdy: 05 Ledna 2023, 00:09:20 »

Je vozík nějak indentifikovatelný (výrobní číslo, VIN) krom SPZ ? POkud ne tak ztratit SPZ - požádat o novou, koupit na bazoši vrak vozíku - ten nechat zlikvidovat na vrakovišti a s potvrzením dojít vozík vyřadit z evidence.
IP zaznamenána

l_oupi

  • Příspěvků: 232
    • Zobrazit profil
Re:Nepřepis vozidla, ČKP, zrušení?
« Odpověď #11 kdy: 05 Ledna 2023, 07:55:47 »

Upřímně si za ta léta nepamatuji, zda na vozíku něco je nebo není. VIN ma jen třímístný a navíc v TP to bylo jako “vozík vlastní výroby”, takže popisovaný způsob by asi šel.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re:Nepřepis vozidla, ČKP, zrušení?
« Odpověď #12 kdy: 05 Ledna 2023, 11:03:55 »

Jenže můj otec, na kterého povinné ručení bylo zemřel a tak pojistka zanikla 08/2022....

jenom drobná technická... Úmrtím pojistníka pojištění nezaniká. Zaniká až okamžikem oznámení změny vlastníka pojistiteli. Takže někdo musel tuto změnu oznámit (nikoliv oznámit "pouze" úmrtí).
IP zaznamenána

l_oupi

  • Příspěvků: 232
    • Zobrazit profil
Re:Nepřepis vozidla, ČKP, zrušení?
« Odpověď #13 kdy: 05 Ledna 2023, 12:17:00 »

Jenže můj otec, na kterého povinné ručení bylo zemřel a tak pojistka zanikla 08/2022....

jenom drobná technická... Úmrtím pojistníka pojištění nezaniká. Zaniká až okamžikem oznámení změny vlastníka pojistiteli. Takže někdo musel tuto změnu oznámit (nikoliv oznámit "pouze" úmrtí).

Jelikož se u pojišťovny uplatňoval nárok na plnění za smrt, tak pojišťovna automaticky vypověděla i další pojištění; takto se o tom dozvěděla.
IP zaznamenána

ČKP

  • Příspěvků: 12
    • Zobrazit profil
Re:Nepřepis vozidla, ČKP, zrušení?
« Odpověď #14 kdy: 09 Ledna 2023, 09:39:26 »

Dobrý den, to, že nedošlo k přepisu vozíku tak, jak ukládá zákon, je samozřejmě špatně a způsobuje to následně i řadu problémů, které je zapotřebí řešit. Pokud jde o ČKP, tak při zasílání Výzev k úhradě příspěvku do garančního fondu vycházíme ze zákona nejdříve z dat uvedených v RSV. V případě, že osoba uvedená v RSV v nepojištěné době již vozidlo nevlastnila a prodala ho, dá se situace vyřešit doložením kupní smlouvy. My se poté s požadavkem již obrátíme na kupujícího. Vzhledem k tomu, že Vaše situace je komplikovanější, bude nejlepší, když nás budete kontaktovat na naši e-mailovou adresu dotazy@ckp.cz, abychom společně našli řešení.
Česká kancelář pojistitelů
IP zaznamenána