30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Císařpán je vůl  (Přečteno 4098 krát)

Kevil

  • Příspěvků: 97
    • Zobrazit profil
Císařpán je vůl
« kdy: 16 Prosince 2022, 02:35:20 »

V hospodě jsem řekl, že "Císařpán je vůl". Císařpán nic nedělal ale jeden z jeho zaměstnanců, který to náhodou slyšel na mě podal podnět v rámci občansko správního řízení za pomluvu Císařpána. Úřad se tím zabýval a dal mi pokutu.

Je možné, aby někdo jiný podal podnět, za někoho jiného, když se ho věc netýkala a úřad se s tím pak zabýval? Je na to nějaký paragraf? Jde mi o právní stránku věci.
IP zaznamenána

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 246
    • Zobrazit profil
Re:Císařpán je vůl
« Odpověď #1 kdy: 16 Prosince 2022, 09:22:29 »

Úplně běžně policista oznamuje, co se ho netýká osobně, někde někdo pobuřoval, ohrozil někoho na přechodu nebo rychlou jízdou,... v dotazu mi to připadá na stejné úrovni. Obecně ve správním řádu gumová formulace "Správní orgán je povinen přijímat podněty":

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-500#p42
IP zaznamenána

Kevil

  • Příspěvků: 97
    • Zobrazit profil
Re:Císařpán je vůl
« Odpověď #2 kdy: 16 Prosince 2022, 16:34:49 »

Díky za vysvětlení  ;). Ještě me napadá, zda podání někým jiným neřešil v nějakém podobném případu např. Ústavní či Nejvyšší soud (případně Správní soud)?
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 621
    • Zobrazit profil
Re:Císařpán je vůl
« Odpověď #3 kdy: 16 Prosince 2022, 23:52:42 »

Spíš se obávám, že jste se špatně, pokud vůbec, bránil. Jednalo-li se o přestupek dle par. 7 odst. 1 a) zák. 251/2016 Sb., pak podle odst. 7 téhož par. lze řízení zahájit pouze se souhlasem osoby přímo postižené spácháním přestupku. Pokud je pravdivý výrok, že císařpán (osoba postižená spácháním přestupku) neudělal nic, pak souhlas absentoval a řízení nebylo možno vést. Dále pak pachatele nebylo možno usvědčit jinak, než že se sám přiznal, jinak si dokazování například bez technických prostředků nedokážu představit. Konečně úřad měl nejprve zjistit, zda vůbec k přestupku došlo. Ale je to samozřejmě akademická debata, nikdo z nás u toho nebyl a dokumenty jsme neviděli. Zvážil bych opravný prostředek, ale ten se musí podat včas a správně.
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 621
    • Zobrazit profil
Re:Císařpán je vůl
« Odpověď #4 kdy: 17 Prosince 2022, 00:26:34 »

K tématu ještě viz https://theses.cz/id/lznv1c/Pestupky_proti_obanskmu_souit_dle_zak._._2502016_Sb._-_Di.pdf .
Obsahuje mj. popis různých variant daného přestupku, procesní postupy a pravidla, kterými se úřad musí řídit.
Podání oznámení jinou civilní osobou nezúčastněnou na řízení jsem tam nenašel.
IP zaznamenána

Kevil

  • Příspěvků: 97
    • Zobrazit profil
Re:Císařpán je vůl
« Odpověď #5 kdy: 19 Prosince 2022, 09:43:55 »

Přestože podnět podal někdo jiný, projednávání pak již bohužel bylo se souhlasem osoby, které se věc týkala, písemně se k tomu vyjádřila. I tak mi připadá zvláštní, že osoba o které jsem mluvil žádný podnět sama nepodala a přesto se tím správní prgán na podnět někoho jiné začal vůbec zabývat. Bral bych to tak, že asi nedošlo k nějaké zásadní pomluvě dané osoby, pokud podnět nepodala ona sama.

Může to také souviset i stím, že se daná osoba chtěla vyhnout mediální pozornosti a proto sama podnět nepodala.
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 859
    • Zobrazit profil
Re:Císařpán je vůl
« Odpověď #6 kdy: 19 Prosince 2022, 09:56:22 »

Zkuste obranu "nedostavením se k jednání" - horko těžko vás někdo identifikuje když se nedostavíte. Já takto vyhrál už tři správka.. Prostě jsem nepřišel a ... nic. za rok konec.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Císařpán je vůl
« Odpověď #7 kdy: 19 Prosince 2022, 10:32:42 »

A bylo nějak prokázáno, že Císařpán vůl není? Nějaký znalecký, nebo odborný posudek?
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 621
    • Zobrazit profil
Re:Císařpán je vůl
« Odpověď #8 kdy: 19 Prosince 2022, 15:54:18 »

I v takovém případě lze někoho usvědčit jen pokud tomu sám hodně pomůže.
IP zaznamenána

Kevil

  • Příspěvků: 97
    • Zobrazit profil
Re:Císařpán je vůl
« Odpověď #9 kdy: 24 Prosince 2022, 13:45:14 »

Ještě by mě zajímalo, zda může správní orgán, kterému poslal zaměstnanec císaře podnět předat věc podle § 64 odst. 2 zákona o odpovědnosti za přestupky jinému správnímu orgánu. V daném paragrafu se o možnosti nějakého předání nikde nepíše a zda tedy neměl daný orgán věc odložit jako nedůvodnou.

Myslím si, že podnět nemůže "řešit" jiný správní orgán, než příslušný orgán podle místa bydliště obviněného. Došlo tak k porušení zákona.
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Císařpán je vůl
« Odpověď #10 kdy: 24 Prosince 2022, 14:09:05 »

V tom paragrafu se to ale píše, že to má předat:

Správní orgán věc bezodkladně předá věcně a místně příslušnému správnímu orgánu, pokud není věcně nebo místně příslušný.
« Poslední změna: 24 Prosince 2022, 14:11:09 od alo.is »
IP zaznamenána

Kevil

  • Příspěvků: 97
    • Zobrazit profil
Re:Císařpán je vůl
« Odpověď #11 kdy: 24 Prosince 2022, 22:17:54 »

V tom konkrétním paragrafu a odstavci § 64 odst 2) fakt nic o předání není. Kde to vidíte ?

Jak postupovat, pokud správní orgán předal nesprávně věc k řešení jinému správnímu orgánu a ten vydal (nezákonné) rozhodnutí ?
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 621
    • Zobrazit profil
Re:Císařpán je vůl
« Odpověď #12 kdy: 24 Prosince 2022, 22:31:52 »

Je to par. 12 SpŘ. Předá usnesením a oznámí to tomu, kdo podání učinil.
Obecně pokud rozhodnutí vydá nepříslušný orgán, jedná se o rozhodnutí nicotné (par. 77 SpŘ) a tudíž jeho právní účinky nenastávají, nicotnosti je ale třeba se dovolat postupem dle par. 77 odst. 3 SpŘ.
Je tam i určitý manévrovací prostor ve vztahu k prekluzi.
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Císařpán je vůl
« Odpověď #13 kdy: 25 Prosince 2022, 09:00:40 »

Psal jste ale původně, že je to podle zákona o odpovědnosti za přestupky, ne podle správního řádu.
Ještě by mě zajímalo, zda může správní orgán, kterému poslal zaměstnanec císaře podnět předat věc podle § 64 odst. 2 zákona o odpovědnosti za přestupky jinému správnímu orgánu. ...
zák.č.250/2016 Sb. o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich
§ 64
Předání věci
(2) Správní orgán věc bezodkladně předá věcně a místně příslušnému správnímu orgánu, pokud není věcně nebo místně příslušný. ...
« Poslední změna: 25 Prosince 2022, 09:06:44 od alo.is »
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 621
    • Zobrazit profil
Re:Císařpán je vůl
« Odpověď #14 kdy: 25 Prosince 2022, 10:55:18 »

Mimochodem, není to ustanovení 64(2) vlastně duplicitní k par. 12 SpŘ, na který jsem odkazoval?
250/2016 Sb. neobsahuje výluku použití SpŘ, pokud dobře vidím. Ale způsob předání je v každém z těch dvou zákonů stanoven jinak (pouhé usnesení vs. oznámení podateli).
IP zaznamenána