30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Smí civilista nasadit botičku?  (Přečteno 2315 krát)

lora

  • Příspěvků: 238
    • Zobrazit profil
Smí civilista nasadit botičku?
« kdy: 30 Srpna 2022, 13:55:30 »

Zdravím,

tak si jdu takhle po ulici v Plzni a všimnu si jak místní městapačka fotí zaparkovaná obotičkovaná auta, vzápětí si všimnu jak chlapík v civilu nese botičku k dalšímu auto. Jdu za ním a ptám se ho co dělá a že tohleto nesmí. Odvětí, že botičkovat auta může, že je zaměstnancem tý a tý firmy a že už to takhle dělají pár řádek let. Mezitím se k nám připojí měsťačka a povídá něco ve smyslu, že to je její kolega a že botičkovat auta může. Vzhledem k tomu, že jsem musel do práce, tak jsem to nechal být. V dálce sem viděl jak měsťačka a "civil" nasedájí do firemní dodávky (ano, firemní, žádná městapácka dodávka) a odjíždějí.

Podle mně tohle legální není, mám pravdu? Pokud jo, jaký byl porušen zákon? A napadá vás něco, jak parazitům přitopit?

IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Smí civilista nasadit botičku?
« Odpověď #1 kdy: 30 Srpna 2022, 19:06:42 »

V Praze jsem už cca před 20 lety viděl odtahování auta vozidlem soukromé firmy na parkoviště soukromé firmy a jako spolujezdec seděl policajt. Když to jde udělat s odtahem, proč by to nemělo jít s botičkou? Policajt rozhodne, podnikatel provede a naúčtuje to provozovateli.
« Poslední změna: 30 Srpna 2022, 19:11:28 od alo.is »
IP zaznamenána

urbann

  • Příspěvků: 339
  • s
    • Zobrazit profil
Re:Smí civilista nasadit botičku?
« Odpověď #2 kdy: 30 Srpna 2022, 19:35:45 »

Tak jako zákony o policii a městské policii hovoří jasně: Oprávnění použít technického prostředku k zabránění odjezdu vozidla má policista, případně mestský policista. O tom, že by tuto pravomoc bylo možné delegovat na zaměstnance soukromé firmy v zákoně nic není.

U odtahů policista pouze rozhoduje o odstranění vozidla, samotný odtah provádí vlastník pozemní komunikace, viz § 45 ZPPK.
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 892
    • Zobrazit profil
Re:Smí civilista nasadit botičku?
« Odpověď #3 kdy: 30 Srpna 2022, 19:55:56 »

Možná by stačilo se dotázat, kdo v daný moment prováděl "botičkování".
IP zaznamenána

lora

  • Příspěvků: 238
    • Zobrazit profil
Re:Smí civilista nasadit botičku?
« Odpověď #4 kdy: 30 Srpna 2022, 20:56:57 »

No botičkování provádí civilista. Myslím si, že mi i na mou hloupou otázku: "Co to děláte?" odpověděl, že dává botičku.
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 892
    • Zobrazit profil
Re:Smí civilista nasadit botičku?
« Odpověď #5 kdy: 31 Srpna 2022, 11:10:49 »

Dotázat dle InfZ.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 997
    • Zobrazit profil
Re:Smí civilista nasadit botičku?
« Odpověď #6 kdy: 31 Srpna 2022, 11:41:55 »

Asi bych řekl, že si to obhájí, pokud o nasazení rozhodl policista.
On to použil, tj. dal pokyn. To že jí ve finále nasadil někdo jiný, asi nebude mít žádný vliv.

Jiný případ by byl, pokud by to ten chlapík tam nasazoval svévolně.

Každopádně dotazem přes 106 na výklad zákona se jistě nic nezkazí.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Smí civilista nasadit botičku?
« Odpověď #7 kdy: 31 Srpna 2022, 11:51:05 »

Souhlasím, že by se to asi ve finálne nějak okecalo. Ale možná by se u toho všichni zúčastnění trochu zapotili, protože podle zákona tuhle pravomoc má výlučně strážník a nemůže ji outsourcovat. S jinými pravomocemi, např. použitím donucovacích prostředků, to taky nefunguje tak, že by po ulicích chodil fyzicky zcela nevybavený strážník a s sebou tahal gorilu v civilu, které by dle své úvahy dal "pokyn" ...
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Smí civilista nasadit botičku?
« Odpověď #8 kdy: 31 Srpna 2022, 12:55:22 »

Dle všeho by ale měl alespoň existovat nějaký záznam o pověření, nebo tak něco. Možná smlouva, která bude obsahovat, jak o to opice žádá, jak se to eviduje, vykazuje a zejména, co to stojí. A to vše by přes 106 mělo být k dispozici:)
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 642
    • Zobrazit profil
Re:Smí civilista nasadit botičku?
« Odpověď #9 kdy: 31 Srpna 2022, 14:02:54 »

Myslím na mezní případ, kdy nějaké případné civilní hovádko poškrábe leštěný ALU disk a bude se řešit, čí odpovědnost to vlastně je. Opice dala pokyn, který zákon nepřipouští a hovádko provádělo činnost, ke které nemá zákonné oprávnění.....jakožto potenciálně poškozený bych si vybral podle svojí úvahy, ale jak by se vypořádala opice s hovádkem by bylo zajímavé.
« Poslední změna: 31 Srpna 2022, 14:05:51 od gumidos »
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 892
    • Zobrazit profil
Re:Smí civilista nasadit botičku?
« Odpověď #10 kdy: 31 Srpna 2022, 16:01:12 »

že by po ulicích chodil fyzicky zcela nevybavený strážník a s sebou tahal gorilu v civilu, které by dle své úvahy dal "pokyn" ...

To platí jen na Burešovo prezidentské nekampani.

Jinak s tím okecáním to tak jednoduše nevidím. Pokud se Vám do toho nechce. Sdělte datum, čas a místo a určitě si někdo chvilku na podání žádosti najde.
IP zaznamenána

lora

  • Příspěvků: 238
    • Zobrazit profil
Re:Smí civilista nasadit botičku?
« Odpověď #11 kdy: 01 Září 2022, 14:55:34 »

No kdyby se někomu chtělo, tak to byla ulice Poděbradova v Plzni, ve středu 10. srpna v 9:07 minut :) Já osobně mám v plánu se do toho pustit, ale ještě nevím, kdy budu mít čas...
IP zaznamenána