30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [LOST] Jízda na kole po chodníku  (Přečteno 3116 krát)

coofcookie

  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
[LOST] Jízda na kole po chodníku
« kdy: 14 Srpna 2022, 23:25:00 »

Ahoj,

25. června mě zastavila MP s tím, že jsem jel na kole po chodníku.
Strážníkům jsem oznámil, že si nejsem vědom toho, že bych se něčeho dopustil a že požaduji předání do správního řízení, nic jsem nepodepsal.
Přišlo mi bezpečnější jet 50 metrů pomalu po chodníku, než přejíždět čtyřproudou komunikaci v hustém provozu, strážník měl asi jiný názor.

V pátek mi do DS dorazilo předvolání k podání vysvětlení (anonymizované v příloze). Jak bych měl postupovat? Jsem v tomto ohledu nováček.

Předem moc díky za rady.
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na kole po chodníku
« Odpověď #1 kdy: 15 Srpna 2022, 12:19:56 »

Úřad si asi není úplně jistý v kramflecích, když místo příkazu posílá předvoláni.

Dostavit se máte Vy, nebo řidič, který vozidlo užíval. Osobně bych začal písemným dotazem, jaké vozidlo má SO na mysli, doplněným zdvořilou žádostí o bližší určení vozidla, aby bylo bez pochybností jasné, kdo se má vlastně dostavit. Z takového přípisu by měl úředník dovodit, že to s Vámi nebude snadné, což by asi tak na 50 % mělo stačit k tomu, aby svou pozornost věnoval nějaké snáze oholitelné ovci.
IP zaznamenána

coofcookie

  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na kole po chodníku
« Odpověď #2 kdy: 15 Srpna 2022, 13:57:15 »

Úřad si asi není úplně jistý v kramflecích, když místo příkazu posílá předvoláni.

Dostavit se máte Vy, nebo řidič, který vozidlo užíval. Osobně bych začal písemným dotazem, jaké vozidlo má SO na mysli, doplněným zdvořilou žádostí o bližší určení vozidla, aby bylo bez pochybností jasné, kdo se má vlastně dostavit. Z takového přípisu by měl úředník dovodit, že to s Vámi nebude snadné, což by asi tak na 50 % mělo stačit k tomu, aby svou pozornost věnoval nějaké snáze oholitelné ovci.
Díky. Stačí elektronicky podepsané do mailu, nebo musím do DS?
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na kole po chodníku
« Odpověď #3 kdy: 15 Srpna 2022, 14:24:55 »

Jestli máte uznávaný certifikát pro elektronický podpis (vystavený Českou poštou, PCA nebo eIdentitou), pak je to na stejné úrovni jako DS. Ale doporučuji zaslat na e-podatelnu uvedenou na webu úřadu - nikoliv přímo úředníkovi na jeho pracovní email.

Jinak povinnost používat DS k podávání nemáte - můžete podávat jakkoliv chcete, třeba doporučeným dopisem či na podatelně.
« Poslední změna: 15 Srpna 2022, 14:39:43 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na kole po chodníku
« Odpověď #4 kdy: 15 Srpna 2022, 15:10:03 »

Úřad si asi není úplně jistý v kramflecích, když místo příkazu posílá předvoláni.
Může to mít i jednodušší důvod. Úřad potřebuje adresáta (nebo kohokoliv, kdo k tomu bude svolný) dostat pod libovolnou záminkou fyzicky na úřad, kde se nejspíš bude konat nabídka na řešení příkazem na místě. Kvůli banalitě typu jízdy po chodníku se nejspíš úřadu nechce vést plnotučné řízení, organizovat výslech MP atp.

Můžete to akceptovat. Nebo je můžete pro začátek poškádlit reakcí ve stylu over-compliance, jak navrhuje kdo. Můžete tam poslat nějakého "řidiče vozidla" na výzvědy, zejména aby zjistil, co přesně opičáci napsali do oznámení.

Přišlo mi bezpečnější jet 50 metrů pomalu po chodníku, než přejíždět čtyřproudou komunikaci v hustém provozu, strážník měl asi jiný názor.
Strážník a názor je tak trochu oxymoron, nicméně podle ZPPK skutečně není možné legálně po chodníku jet na kole, či čemkoliv, co zákon považuje za kolu ekvivalentní, včetně např. nyní velmi oblíbených elektro/koloběžek. A platí to absolutně, v ostrém řízení ani nezkoušejte nic ve stylu "ano, jel jsem po chodníku, ale XXX". Je jedno, zda za XXX dosadíte bezpečně, pomalu, jen kousek, nebo třeba "bylo to bezpečnější než to, co požaduje zákon". Tím byste jen úřadu nasedl na lopatu. Vy jste zkrátka po chodníku nejel - strážníci to asi blbě viděli, nebo si vás spletli s kamarádem, který tam jel s vámi a je to nebezpečný pyrát, co jinde než po chodníku nejezdí, nebo jste sice na chodníku byl, ale kolo jste vedl ... A čím delší čas uplyne mezi událostí a výslechem fízlů, tím snadněji je na tom ÚJ ugrilujete.
IP zaznamenána

coofcookie

  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na kole po chodníku
« Odpověď #5 kdy: 15 Srpna 2022, 22:09:27 »

Díky, jinak má smysl žádat o kopii spisu do DS, nebo je možnost si spis ofotit při podání vysvětlení?
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na kole po chodníku
« Odpověď #6 kdy: 15 Srpna 2022, 23:56:11 »

Spis vám do DS na 99% nepošlou, protože nemusí. Žádat ale můžete.

A ano, mám za to, že do spisu jako podezřelý nahlédnout můžete, ačkoliv účastník řízení (resp. obviněný) zatím ještě nejste.

Pokud se chcete podání vysvětlení účastnit, tak si dobře rozmyslete, co tam chcete říkat. Ideálně to zde zkonzultujte.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na kole po chodníku
« Odpověď #7 kdy: 16 Srpna 2022, 00:09:04 »

Můžete tam poslat nějakého "řidiče vozidla" na výzvědy, zejména aby zjistil, co přesně opičáci napsali do oznámení.

A ten se může v rámci podání vysvětlení klidně přiznat a udělat spolupracujícího řidiče cyklistu. Vzhledem k místu by byl asi nejstylovější D-FENS. :-)
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 750
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na kole po chodníku
« Odpověď #8 kdy: 16 Srpna 2022, 00:18:48 »

ani průměrný úředník by neuvěřil, že DF jel na kole
ihned by oznámení řidiče označil za účelové  ;D
IP zaznamenána

coofcookie

  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na kole po chodníku
« Odpověď #9 kdy: 16 Srpna 2022, 00:39:37 »

Pokud se chcete podání vysvětlení účastnit, tak si dobře rozmyslete, co tam chcete říkat. Ideálně to zde zkonzultujte.
Jak říkám, jsem v tomhle úplnej nováček a moc mě nenapadá, jak postupovat. Poslat nemám koho, mám vůbec možnost se (kromě ignorování) neúčastnit?
IP zaznamenána

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 235
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na kole po chodníku
« Odpověď #10 kdy: 16 Srpna 2022, 07:32:25 »

Jak to ostatní vidí s náhradou (cestovné, ušlý příjem) za podání vysvětlení? Tento případ mi přijde vzhledem k formě pozvánky velmi vhodný na vyzkoušení, zde úřad nebude mít lehké tvrdit, že se pyrát dostavil ve vlastním zájmu, nebo kvůli svému protiprávnímu jednání. Nebo se pletu?
IP zaznamenána

Viktor Š.

  • Příspěvků: 91
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na kole po chodníku
« Odpověď #11 kdy: 16 Srpna 2022, 08:19:46 »

Můžete tam poslat nějakého "řidiče vozidla" na výzvědy, zejména aby zjistil, co přesně opičáci napsali do oznámení.
A ten se může v rámci podání vysvětlení klidně přiznat a udělat spolupracujícího řidiče cyklistu. Vzhledem k místu by byl asi nejstylovější D-FENS. :-)

V úvodním příspěvku chybí dost podstatný údaj - zastavili a ztotožnili?  Pokud ano, nevidím pro spolupracujícího řidiče nemotorového vozidla reálně využitelný manévrovací prostor.   
(Asi ano,  jak jinak by mohli poslat dopis.)


« Poslední změna: 16 Srpna 2022, 19:33:44 od Viktor Š. »
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 879
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na kole po chodníku
« Odpověď #12 kdy: 16 Srpna 2022, 08:28:27 »

No v tom předvolání je zajímavý konstrukt: "..uvedený cyklista setrval na místě ...... čímž porušil...."  :)
Takže setrváním na místě něco porušil nebo nesplnil ?
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na kole po chodníku
« Odpověď #13 kdy: 01 Února 2024, 01:23:41 »

Jak to dopadlo?
IP zaznamenána

coofcookie

  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na kole po chodníku
« Odpověď #14 kdy: 01 Února 2024, 02:34:11 »

Bohužel LOST díky naprosté banalitě a mé neznalosti.

Od té doby jsem se již něco přiučil, každopádně se rozhodně v tomto oboru stále považuji za amatéra.
Za poslední rok mám 1 WIN a 3 případy v procesu. Jeden z nich je pro mě celkem problémový, jelikož mi hrozí zákaz řízení a 7 bodů (DN způsobená nedovoleným předjíždněním v křižovatce (PČR na místě nebyla schopna určit viníka, jelikož druhý řidič uvedl, že mě viděl a mohl nehodě velmi jednoduše zabránít, každopádně jsem aktuálně v případu veden jako "obviněný" a druhý řidič jako "poškozený") - tento případ řeším s nezaplatim.cz, doufám, že to nebude chyba a pomoc bude kvalitní, včera bylo zahájeno řízení, tak snad to dopadne dobře).

Co se týče tohoto konkrétního případu:
Úřadu jsem oznámil, že ve smyslu § 22 zák. č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku ve věci žádné vysvětlení podávat nebudu.
Následně do DS dorazil příkaz a já si díky mé neznaosti myslel, že se zpráva považuje za doručenou až jejím otevřením, ne pouhým přihlášením do DS, takže jsem podal odpor 5 dní po stanovené lhůtě - samozřejmě již příkaz nabyl právní moci a nezbylo mi nic jiného, než zaplatit. Takže LOST kvůli mé neznalosti a ponaučení do budoucna.
« Poslední změna: 01 Února 2024, 02:39:21 od coofcookie »
IP zaznamenána